06 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/10549/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ НП у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та не виплаті доплати за службу в нічний час у періоди лютий-березень 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року у розмірі 35% посадового окладу за кожну годину фактичної служби в нічний час та зобов'язання Головне управління Національної поліції у Волинській області нарахувати та виплатити доплату за службу в нічний час у періоди лютий-березень 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року у розмірі 35% посадового окладу за кожну годину фактичної служби в нічний час відповідно до Порядку №260 та інших нормативних актів, що регулюють порядок нарахування та виплати такої компенсації.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходила службу в Національній поліції України на посадах помічника чергової частини відділу моніторингу Луцького районного управління та Володимирського районного управління поліції ГУНП у Волинській області у період з жовтня 2021 року по 06.06.2023. Із відповіді відповідача від 10.09.2025 позивачу стало відомо, що при звільненні їй не було нараховано та виплачено доплату в належному розмірі за службу в нічний час (в розмірі 35% посадового окладу за кожну годину служби в нічний час) у періоди лютий-березень 2022 року, травень-липень 2022 року, лютий-квітень 2023 року.
Як зазначила позивач така доплата нарахована та виплачена лише за періоди: січень 2022 року - 8,81 грн; квітень 2022 року - 22,80 грн; серпень 2022 року - 151,79 грн; вересень 2022 року - 196,48 грн; жовтень 2022 року - 229,58 грн; листопад 2022 року - 181,36 грн; грудень 2022 року - 181,36 грн; січень 2023 року - 226,70 грн; травень 2023 року - 231,30 грн; червень 2023 року - 60,45 грн. Разом із тим, у вказаній відповіді відповідача прямо підтверджено, що за інші періоди довідки обліку служби в нічний час до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Волинський області не надходили, доплата не нараховувалась та не виплачувалась.
Позивач бездіяльність ГУНП у Волинський області щодо ненарахування та невиплати доплати за службу в нічний час за спірні періоди вважає протиправною. Вказала, що відповідно до пункту 11 Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Фактичне несення служби в нічний час підтверджується довідками Луцького районного управління та Володимирського районного управління поліції ГУНП у Волинській області із витягом інформації із книг видачі та здачі табельної зброї; книг нарядів та чергувань у складі СОГ і патрулів.
З урахуванням наведеного позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою суду від 22.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позов його вимоги заперечив та у задоволенні позову просив відмовити (а.с.39-41). В обґрунтування цієї позиції вказав, що облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку №260, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу. Таким чином, обов'язковою умовою для виплати доплати за службу в нічний час є оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за встановленою формою. Разом з тим, довідки обліку несення служби в нічний час за період лютий-березень 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Волинській області не надходили, а тому підстави для нарахування за вищевказаний період доплат за несення служби у нічний час ОСОБА_1 в ГУНП у Волинській області відсутні.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 у період з жовтня 2021 року по 06.06.2023 проходила службу у Національній поліції України, що не є спірним.
Наказом ГУНП у Волинській області від 06.06.2023 №239 о/с капрал поліції ОСОБА_1 , помічник чергового чергової частини сектору моніторингу Володимирського РВП ГУ НП, з 06.06.2023 звiльнена зi служби в поліції відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону України “Про Національну поліцію» (за власним бажанням). Станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки при звільненні зі служби становить - 02 роки 01 місяць 09 днів (а.с. 10 зворот).
Як слідує з листа ГУНП у Волинській області від 10.09.2025 №134488-2025, наданого позивачу у відповідь на її запит від 05.09.2025 № 198зі-2025 щодо порядку несення служби в підрозділах поліції ГУНП у Волинській області, згідно з даних книг нарядів, у період з жовтня 2021 по 06.06.2023 ОСОБА_1 115 разів несла службу в Луцькому районному управлінні поліції та 12 разів несла службу помічником чергового чергової частини Володимирського районного відділу поліції. Окрім, того повідомлено, що їй нараховувалась та виплачувалась доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу за кожну годину служби в нічний час в таких розмірах: січень 2022 року - 8,81 грн; квітень 2022 року - 22,80 грн; серпень 2022 року - 151,79 грн; вересень 2022 року - 196,48 грн; жовтень 2022 року - 229,58 грн; листопад 2022 року - 181,36 грн; грудень 2022 року - 181,36 грн; січень 2023 року - 226,70 грн; травень 2023 року - 231,30 грн; червень 2023 року - 60,45 грн.
За інші періоди упродовж зазначеного часу (з жовтня 2021 року по 06.06.2023), довідки обліку служби в нічний час до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП не надходили, доплата не нараховувалась та не виплачувалась (а.с.11).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулася до суду із даним позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України від 02 липня 2015 року №580-VІІІ “Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №580-VIII Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
За змістом частини першої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з пунктом 4 частини десятої статті 62 Закону №580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Частиною першою статті 91 Закону №580-VIII встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час.
Відповідно до частин першої-другої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) визначено, що Національна поліція з метою організації своєї діяльності фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України інших джерел, не заборонених законом, а також забезпечує ефективне і цільове їх використання.
Згідно з пунктом 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону №580-VIII, Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерство внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за №669/28799, Порядок №260).
Відповідно до пункту 7 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.
Пунктом 11 розділу ІІ Порядку №260 визначено, що поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цих Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.
Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як вбачається з листа ГУНП у Волинській області від 10.09.2025 №134488-2025 ОСОБА_1 у межах спірного періоду (жовтень 2021 року - червень 2023 року) залучалася до несення служби в нічний час. Позивачу нараховувалась та виплачувалась доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу за кожну годину служби в нічний час в наступних розмірах: січень 2022 року - 8,81 грн; квітень 2022 року - 22,80 грн; серпень 2022 року - 151,79 грн; вересень 2022 року - 196,48 грн; жовтень 2022 року - 229,58 грн; листопад 2022 року - 181,36 грн; грудень 2022 року - 181,36 грн; січень 2023 року - 226,70 грн; травень 2023 року - 231,30 грн; червень 2023 року - 60,45 грн.
Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на неможливість нарахування доплати за службу в нічний час через відсутність відповідних довідок обліку, передбачених Порядком №260. Втім, оскільки обов'язок щодо належного ведення обліку та формування таких довідок покладено безпосередньо на орган Національної поліції, невиконання суб'єктом владних повноважень своїх функцій не може позбавляти позивача права на отримання належних йому грошових виплат.
Верховним Судом у постанові від 30 квітня 2025 року у справі №600/2758/22-а зроблено правовий висновок, за яким відсутність довідки, передбаченої пунктом 11 розділу ІІ Порядку №260 та наказу, визначеного пунктом 6 розділу І Порядку №260, не може бути підставою для відмови у нарахуванні та виплати доплати за роботу у нічний час, у випадку наявності доказів, які підтверджують фактичне несення позивачем служби у нічний час протягом спірного періоду.
Перебування позивача в нічних змінах у межах спірного періоду лютий 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року підтверджується наявними в матеріалах справи довідками ГУ НП у Волинській області про залучення в добові наряди від 09.09.2025 № 113914-2025, від 09.09.2025 № 114044-2025 (а.с. 12-15).
Матеріали адміністративної справи не містять належних та достатніх доказів на підтвердження обставини виплати позивачу доплати за несення служби у нічний час за спірні періоди, тому з урахуванням положень пункту 11 Розділу II Порядку №260, їй повинна бути виплачена така доплата за вказані періоди.
Водночас, доказів щодо перебування позивача в нічних змінах у березні 2022 року до матеріалів справи не долучено.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог у спосіб визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу нарахування та виплати доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за періоди лютий 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року та зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за періоди лютий 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року та про відмову в задоволенні решти позовних вимог (стосовно нарахування та виплати спірної доплати за службу за березень 2022 року).
Відповідно до частин першої-другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною першою статті 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими, а тому належать задоволенню у визначений судом спосіб.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_1 нарахування та виплати доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за періоди лютий-березень 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Волинській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за періоди лютий 2022 року; травень-липень 2022 року; лютий-квітень 2023 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Волинській області (43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 40108604).
Суддя Р.С. Денисюк