06 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/4878/25 пров. № А/857/20456/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Носа С.П.,
суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року у справі №380/4878/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-
суддя у І інстанції Кедик М.В.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Львів,
дата складення повного тексту рішення 18 квітня 2025 року,
У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 06.11.2024 № 913060828139 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у переведенні із пенсії по віку на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ та ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII;
- зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, Закону України “Про державну службу» від №889-VIII стаж роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на посадах спеціалістів в органах податкової служби (інспекції, адміністрації) ДФС, Міндоходів України за період з 25.05.1992 по день подання позову по 21.02.2025 зокрема:
з 25.05.1992 по 19.05.2008 ДПІ (ДПА) по м. Львову Львівської області, а саме з:
25.05.1992 на посаді державного податкового інспектора відділу оподаткування прибутків (доходів) кооперативних, малих підприємств і організацій без відомчого підпорядкування ДПІ по м. Львову Львівської обл.;
10.12.1992 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу оподаткування колективних, сільськогосподарських підприємств і господарських товариств;
03.05.1993 на посаді старшого державного податкового інспектора;
01.10.1993 на посаді старшого державного податкового інспектора у відділі обліку та обробки даних;
01.12.1995 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку і звітності управління обробки інформації, обліку і комп'ютеризації;
26.11.1996 на посаді головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у м. Львові;
03.01.1997 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності;
04.02.1997 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності;
14.02.1998 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності в Державній податковій інспекції у м. Львові;
12.03.2002 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності управління автоматизованого адміністрування податків;
27.06.2002 на посаді головного державного податкового інспектора відділу адміністрування облікових показників та звітності управління інформації та обліку;
22.08.2005 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності;
26.02.2007 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності управління обліку та звітності;
07.08.2007 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності.
З 19.05.2008 по 28.10.2013 ДПІ (ДПА) у Сихівському районі м. Львова, а саме з:
20.05.2008 на посаді головного державного податкового інспектора відділу реєстрації та обліку платників податків ДПІ у Сихівському районі м. Львова;
16.03.2012 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку платників податків та обробки податкової звітності управління інформатизації та обліку платників податків Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби;
01.07.2013 на посаді головного державного інспектора відділу ІТ та обліку платників в ДПІ у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області;
З 29.10.2013 по 09.09.2020 ДПІ (ДПА) у Личаківському районі м. Львова, Личаківського управління ГУ ДФС у Львівській області, а саме з:
29.10.2013 на посаді завідувача сектору обліку платників та обробки податкової звітності відділу ІТ та обліку платників ДПІ у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області;
02.07.2014 на посаді заступника начальника відділу ІТ та обліку платників;
06.02.2015 на посаді начальника відділу реєстрації платників та електронних сервісів ДПІ у Личаківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області;
02.02.2016 на посаді начальника відділу обслуговування платників;
04.02.2016 на посаді начальника відділу обслуговування платників Личаківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Львівській області;
03.10.2018 на посаді головного державного інспектора відділу обслуговування платників Личаківського управління Головного управління ДФС у Львівській області;
24.10.2018 посаді начальника відділу обслуговування платників Личаківського управління Головного управління ДФС у Львівській області;
03.09.2019 на посаді начальника відділу обслуговування Личаківського управління Головного управління ДПС у Львівській області;
10.01.2020 на посаді начальника відділу податкових сервісів Личаківського управління Головного управління ДПС у Львівській області;
З 05.01.2021 по 21.02.2025 в Головному управлінні ДПС у Львівській області:
10.09.2020 на посаді заступника начальника Львівського відділу електронних сервісів управління електронних сервісів Головного управління ДПС у Львівській області;
23.09.2020 на посаді заступника начальника відділу обліку платників та об'єктів оподаткування Львівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області.
05.01.2021 на посаді заступника начальника відділу обліку платників та об'єктів оподаткування Львівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області по час подання позову 21.02.2025;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по віку на загальних підставах на пенсію державного службовця за віком відповідно до п.12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII та призначити пенсію з 29.10.2024 на підставі поданої заяви 29.10.2024 зареєстрованої за № 8668 та доданими до неї документами в тому числі і довідками виданими ГУ ДПС у Львівській області від 29.10.2024 № 626-13-01-10-00-11; № 627-13-01-10-00-11; №91-13-01-10-21.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 29.10.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії по віку на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу». ГУ ПФУ в Дніпропетровській області рішенням від 06.11.2024 № 913060828139 відмовило позивачу у переведені на пенсію за віком згідно з Законом України “Про державну службу» у зв'язку з відсутністю підстав та умов для призначення такого виду пенсії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржило ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яке із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Окрім того зазначає, що вимога про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області врахувати довідки про складові заробітної плати від 29.10.2024 № 626-13-01-10-00-11, від 29.10.2024 № 627-13-01-10 00-11 та від 29.10.2024 №91-13-01-10-21, які видані Головним управлінням Державної податкової служби в Львівській області в разі переведення позивача на інший вид пенсії, є передчасною, оскільки в даному випадку не вирішено спір по зарахування періоду роботи в органах державної податкової служби до стажу роботи державного службовця та переведення її на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу».
Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню в частині з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 29.10.2024 звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою щодо переведення на пенсію за Законом України “Про державну службу».
За принципом екстериторіальності документи позивача розглядалися ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, рішенням якого від 06.11.2024 № 913060828139 відмовлено у перерахунку пенсії.
У рішенні вказано, що відповідно до статті 343 Податкового кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюється спеціальні звання. У разі присвоєння посадовій особі спеціального звання відповідно до пункту 1 статті 343 надбавка за ранг державного службовця не виплачується. Тому особи, які працюють на посадах в контролюючих органах, яким присвоєне спеціальне звання, не належать до категорій посад державних службовців, які визначені статтею 25 Закону №3723-ХІІ.
Періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не враховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Період роботи працівників місцевих державних податкових адміністрацій на посадах, в період перебування на яких були встановлені ранги державних службовців, підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Звертає увагу, що стаж на посаді державної служби складає 5 років 5 місяців 4 дні (зараховано з 25.05.2008 по 28.10.2013). Оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не перебувала на посадах державної служби, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та не має необхідного стажу на зазначених посадах, права на призначення пенсії згідно з Прикінцевими положеннями Закону України “Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №899-VIII немає. Враховуючи вищезазначене, в перерахунку пенсії відмовлено.
Вважаючи таку відмову пенсійного органу протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду із цим позовом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII (далі -Закон №889-VIII) визначені особливості стажу державної служби, а саме у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283).
Відповідно до пункту 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Окрім цього, згідно з пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Відповідно до статті 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
При цьому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Згідно зі статтею 343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу; радник податкової служби I рангу; радник податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу.
Приписами пункту 57 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України установлено, що спеціальні звання податкової служби, встановлені цим Кодексом, присвоюються посадовим особам контролюючих органів, яким раніше було присвоєно спеціальні звання податкової та митної служби. Період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоювалися спеціальні та/або персональні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Слід також зазначити, що спеціальним законом, який визначав статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності був Закон України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII.
Цим законом визначено, що посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.
Отже, як Законом №889-VIII, так і нормами діючих до нього Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ) і Закону №509-ХІІ та Порядку №283 передбачалось зарахування до стажу державної служби роботи (служби) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів.
Разом з тим, згідно з пунктом 9 Порядку присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №839 (далі - Порядок №839), посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.
Тобто, наведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в даному випадку податкового органу, віднесені до державних службовців за певними особливостями, тобто, з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.
З наведеного слідує, що в органах державної податкової служби присвоюються спеціальні звання, які прирівнюються до відповідного рангу державного службовця.
Також, Верховний Суд України сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 08.10.2013 у справі №21-275а13 вказано, що аналіз положень статті 37 Закону № 3723, Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-ХІІ (чинного на час роботи позивача в податковому органі) дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723.
Аналогічний підхід застосування зазначених норм права висловлений і Верховним Судом у постанові від 03.07.2018 (справа №586/965/16-а).
Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому, період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Як слідує з матеріалів справи, позивачка працювала в органах державної податкової служби з 25.05.1992 по даний час, а тому такий період її роботи підставно зараховано судом першої інстанції до стажу державної служби.
Враховуючи зазначене, апеляційний суд вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що період роботи позивачки в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби, тому дії пенсійного органу щодо відмови зарахувати до стажу державної служби позивачки такий період її роботи є протиправними, та наявні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби позивачки вказаний період роботи.
Таким чином, апеляційним судом встановлено, що позивачка досягла необхідного пенсійного віку та має стаж на посаді державної служби понад 20 років, а відтак набула право на пенсію державного службовця за віком на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у зв'язку із чим апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Щодо позовної вимоги про урахування довідок про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця, то суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Згідно з пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1, у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Згідно з частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII та пунктом 4 Порядку №622:
- для осіб, які на момент звернення перебувають на державній службі - пенсія обчислюється у розмірі 60% від фактичної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а до 01.01.2011 - страхові внески на державне пенсійне страхування);
- для осіб, які на момент звернення не є державними службовцями - пенсія призначається у розмірі 60% заробітної плати діючого державного службовця відповідної (прирівняної) посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок.
При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії; інші виплати (премії, надбавки, матеріальна допомога тощо) визначаються за вибором особи за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд, починаючи з 1 травня 2016 року. У разі відсутності такого періоду - з розрахунку виплат за травень 2016 року як повного місяця.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.09.2025 при розгляді справи №560/706/25, який в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються апеляційним судом під час вирішення цього спору.
Позивачка з 20 травня 1992 року та станом на 21 лютого 2021 року працювала в податкових органах. Таким чином, у неї наявні 60 календарних місяців роботи на державній службі починаючи з 1 травня 2016 року.
Як вбачається з матеріалів справи, довідка від 29.10.2024 № 626-13-01-10-00-11 включає в себе посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, довідки № 627-13-01-10-00-11, № 91-13-01-10-21 від 29.10.2024 про інші складові заробітної плати, видана за період з 01.10.2019 по 04.01.2021 та з 05.01.2021 по 30.09.2024, а тому позивачка у разі звільнення з посади має право на обчислення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ з урахуванням цих довідок.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, на час подання позову позивачка продовжує працювати на посаді заступника начальника відділу обліку платників та об'єктів оподаткування Львівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області.
Доказів, що позивачка звільнена із займаної посади та державної служби, матеріали справи не містять.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» з 1 жовтня 2017 р. пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім пенсій осіб з інвалідністю I і II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу», у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу», а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу», поновлюється.
За таких обставин, оскільки на час звернення до суду із вказаним позовом, а також розгляду цього спору судом першої інстанції та апеляційного перегляду рішення останнього позивач продовжує працювати на посаді державної служби, а відтак не має права на виплату пенсії у цей період за Законом №3723-ХІІ, то суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність правових підстав для покладення на пенсійний орган обов'язку із здійснення нарахування пенсії з врахуванням довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.10.2024 № 626-13-01-10-00-11, № 627-13-01-10-00-11, № 91-13-01-10-21, виданих ГУ ДПС у Львівській області.
У зв'язку з чим у задоволенні цієї частини позовних вимог колегія суддів вважає за необхідне відмовити, оскільки доказів, що після звільнення позивача з державної служби пенсійний орган не здійснюватиме нарахування та виплату пенсії з урахуванням викладених вище висновків суду, матеріали справи не містять, а захисту підлягають лише порушені права.
Суд першої інстанції на вищенаведені обставини уваги не звернув, у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову у цій частині.
Таким чином, враховуючи, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення з неповним з'ясуванням обставин у вказаній справі, що призвело до неправильного вирішення справи в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування пенсії з врахуванням довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.10.2024 № 626-13-01-10-00-11, № 627-13-01-10-00-11, № 91-13-01-10-21, виданих ГУ ДПС у Львівській області, відповідно до приписів статті 317 КАС України рішення суду першої інстанції в цій частині необхідно скасувати та ухвалити нову постанову у цій частині про відмову у задоволенні таких позовних вимог.
Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року у справі №380/4878/25 скасувати в частині задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення нарахування пенсії з врахуванням довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.10.2024 № 626-13-01-10-00-11, № 627-13-01-10-00-11, № 91-13-01-10-21, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області, та прийняти в цій частині постанову, якою в задоволені такої відмовити.
У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року у справі №380/4878/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
С. М. Шевчук