Рішення від 06.03.2026 по справі 320/22032/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 року Київ справа №320/22032/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо застосування з 01.03.2023 обмеження ОСОБА_1 розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", розміром 1500 грн.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо застосування з 01.03.2024 обмеження ОСОБА_1 розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», розміром 1500 грн.

3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) максимальним розміром.

4. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої в порядку, передбаченому пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1500 гривень та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації пенсії та щомісячної доплати до пенсії, встановлених законодавством.

5 Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01 березня 2024 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої в порядку, передбаченому пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,0796, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1500 гривень та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації пенсії та щомісячної доплати до пенсії, встановлених законодавством, і раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».(далі - Закон № 2262-XII). Позивач стверджує, що його пенсія підлягає індексації відповідно до положень статті 64 Закону №2262, постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168) та постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 №185 (далі - Постанова №185), однак відповідач безпідставно здійснив нарахування та виплату індексації з 01.03.2023 та з 01.03.2024, обмеживши її розмір 1500,00 грн. Позивач вважає, що розмір індексації має бути обрахований із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та 1,0796 без застосування граничного розміру також позивач вважає дії відповідача щодо обмеження його пенсії максимальним розміром протиправними.

Окружний адміністративний суд м. Києва (суддя Донець В.А.) ухвалою від 06.06.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зазначає, що перерахунок та індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року були проведені відповідно до чинного законодавства України. У своїй діяльності орган Пенсійного фонду керується Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», іншими нормативно-правовими актами та постановами Кабінету Міністрів України. Відповідно до статті 64 Закону України №2262-XII у разі, якщо пенсії військовослужбовцям у попередньому календарному році не перераховувалися, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, визначеного відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому порядок, умови та строки проведення індексації у 2023 році визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік». З метою реалізації зазначених норм Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2023 року прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Згідно з цією постановою з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій здійснюється із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197. Разом з тим пунктом 10 зазначеної постанови встановлено, що розмір підвищення пенсії внаслідок індексації не може перевищувати 1500 гривень. Відповідач зазначає, що позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 із застосуванням встановленого коефіцієнта збільшення, однак відповідно до вимог постанови №168 розмір підвищення пенсії був обмежений сумою 1500 гривень. Таке обмеження передбачене нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України і пов'язане з фінансовими можливостями держави. Таким чином, на думку відповідача, індексація пенсії позивача проведена у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством, а тому підстав для здійснення перерахунку пенсії без обмеження розміру підвищення немає.

Київський окружний адміністративний суд (суддя Сас Є.В.) ухвалою від 18.03.2025 прийняв справу до провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 17.10.2025 для об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи витребував у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області матеріали пенсійної справи позивача.

На виконання вимог ухвали суду, відповідачем подано витребувані матеріали.

Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

Позивач перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію, за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Київський окружний адміністративний суд рішенням від 17.11.2023 у справі № 320/29011/23 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2 000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.07.2021, перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2 000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та з урахуванням індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2022 та перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2 000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2023, та провести виплату недоотриманих пенсійних коштів по дату ухвали остаточного рішення, з урахуванням вже отриманих сум.

На виконання вказано рішення, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з урахуванням виплачених сум. Розмір пенсії встановлено в сумі - 31 320,83 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача від 01.03.2024, вбачається, що на виконання Постанови КМУ № 118 та №168 основний розмір пенсії позивача проіндексовано з урахуванням коефіцієнту збільшення 0,140 та 0,197 та у 2022 році визначено на рівні 3 132,50, а у 2023 році - 1500 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) складає 31 562,03 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 31 320,83 грн.

Позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою, в якій просив нарахувати та виплачувати пенсію з 01.03.2023, з 01.03.2024 з урахуванням індексацій, передбачених Постановами Кабінету Міністрів №168, №185 без обмеження максимальним (граничним) розміром у 1500 грн.

Листом від 15.04.2024 відповідач повідомив, що з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року року відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (відповідно до пункту 10, згідно з яким розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн), від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (відповідно до пункту 3, згідно з яким розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн) пенсію позивача проіндексовано та проведено нарахування індексації пенсії відповідно до вимог вказаних постанов.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Як передбачено статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є спеціальним у питаннях регулювання правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

У свою чергу, частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі Постанова № 168) установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 168 з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» №185 (далі - Постанова № 185), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).

Відповідно до ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1282-XII економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі ст.ст.4, 6 Закону №1282-XII є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.

Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону №1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Водночас у зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 прийнято Закон України № 2040-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" (далі - Закон №2040-IX), яким, зокрема ст.64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ч.5 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" викладено в новій редакції.

Так, ч.5 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" в редакції Закону №2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.2,3 ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

При цьому відповідно до ст.64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Частиною 2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Запровадивши Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон №1282-XII пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).

З метою забезпечення проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2022 році - 1,14, у 2023 - 1,197, у 2024 - 1,0796 та у 2025 - 1,115.

Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства, суд зазначає наступне.

Щодо вимоги позивача про нарахування та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, судом встановлено, що відповідно до протоколу перерахунку пенсії розмір пенсії позивача становить 31 562,03 грн (31 320,83 грн - з урахуванням обмеженням максимального розміру пенсії).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, у даній справі такий обов'язок покладено на ГУ ПФУ, як територіального органу центрального органу виконавчої влади.

Застосовуючи вищезазначені норми права до спірних правовідносин суд доходить висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій щодо обмеження розміру пенсії позивача сумою 31 320,83грн.

Суд вважає неспроможними доводи відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, оскільки встановлено, що максимальний розмір пенсії позивача обмежено не з цих підстав.

Фактично вказаний максимальний розмір “зафіксовано» відповідачем у зв'язку з виконанням рішення суду у справі № 320/29011/23.

Проте, встановлення такого обмеження при проведення подальших перерахунків розміру пенсії, є безпідставним.

З огляду на наведене вище, позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.

Щодо вимоги про не обмеження граничним розміром індексації пенсії.

Судом встановлено, що з 01.03.2022, 01.03.2023 проведено індексацію основного розміру пенсії позивача, обрахованого з 100% суми грошового забезпечення, на відповідні коефіцієнти збільшення (0,140, 0,197).

Однак у межах вказаного адміністративного позову позивач оскаржує застосування з 01.03.2023 та з 01.03.2024 обмеження розміру збільшення, в результаті перерахунку пенсії із застосуванням постанов Кабінету Міністрів України, максимальним (граничним) розміром 1500 грн та обмеження пенсії максимальним розміром.

Позивач фактично пов'язує обмеження розміру індексації з обмеженням максимального розміру пенсії, однак, такий підхід є помилковим, оскільки максимальний рівень індексації 1500 грн закріплено постановою №168 та № 185, виключень щодо неврахування вказаних положень під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить.

Від так, суд не бере до уваги посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, оскільки цим рішенням надано оцінку правовому регулюванню обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців у розмірі десяти прожиткових мінімумів та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

У свою чергу, встановлення граничної величини індексації пенсії саме по собі не є порушенням права позивача на належний соціальний захист, оскільки пов'язане з фінансовими можливостями держави.

Питання застосування граничного розміру індексації пенсій з 01.03.2023 відповідно до постанови №168 було предметом судового розгляду Верховним Судом у справі №420/25804/23.

Так, у постанові від 07.06.2024 у згаданій справі Верховний Суд дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500,00 грн.

Аналогічні висновки щодо правозастосування у спірних відносинах викладені у постановах Верховного Суду від 13.06.2024 у справі №120/14637/23, від 20.06.2024 у справі №420/23990/23, від 21.06.2024 у справі №620/13042/23, від 25.06.2024 у справах №№ 420/25467/23, 420/24063/23, 440/12646/23, від 26.06.2024 у справі №580/9314/23, від 02.07.2024 у справі №620/12774/23.

Пункт 10 Постанови № 168 та п.3 Постанови №185 є чинними, не суперечать вимогам закону та містять імперативну вимогу щодо граничної межі розміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

Враховуючи вказане, суд вважає необґрунтованими твердження позивача стосовно неправомірного здійснення відповідачем обмежень виплати індексації пенсії за 2023 та 2024 роки максимальним розміром 1500,00 грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

З урахуванням повноважень суду, передбачених статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнає відповідні дії відповідача протиправними та зобов'язує з 01.03.2023 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

Розподіл судових витрат

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору розподіл судових витрат не проводиться.

Керуючись статтями 242-246, 255 КАС, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження пенсії максимальним розміром при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.03.2023 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 .

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, буд. 10; код ЄДРПОУ 22933548.

Суддя Сас Є.В.