Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 березня 2026 року Справа №200/17045/21
Донецький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №200/17045/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (надалі - відповідач), про:
- визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 роки відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 7 354,00 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19.01.2022 року, яке набрало законної сили 19.02.2022 року, стягнуто з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (Донецька область, проспект Миру, будинок 70, код ЄДРПОУ 41336065) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), як учаснику бойових дій, разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 роки, відповідно статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 7 354,00 гривень.
23 лютого 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2022 у справі №200/17045/21.
Заява обґрунтована тим, що 09.02.2026 представником позивача адвокатом Матвійчук Н.Є. направлено на електронну адресу відповідача лист з проханням виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/17045/21 від 22.01.2022 шляхом перерахування коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 в АТ КБ «Приватбанк» НОМЕР_2 . Станом на 23.02.2026 рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/17045/21 від 22.01.2022 відповідачем не виконане.
Ухвалою суду від 24 лютого 2026 року прийнято до провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
27 лютого 2026 року до суду надійшли пояснення представника відповідача, в яких зазначено, що згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 № 376 всю територію Маріупольського району віднесено до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України.
З 27 лютого 2022 року департамент соціального захисту Маріупольської міської ради припинив виконання делегованої державою функції щодо підготовки виплатних документів та забезпечення фінансування державних соціальних виплат, у тому числі тих, що передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Департамент було відключено від усіх державних сервісів та програм нарахування та виплати державних допомог. Доступу до фізичних та електронних носіїв інформації (в тому числі щодо нарахування та виплат за рішеннями судів) теж не має, оскільки будівлю департаменту було знищено разом з серверними приміщеннями та архівними даними. Діяльність департаменту у частині виконання делегованих державою повноважень було призупинено.
Виконання рішень суду, по яким боржником є структурні підрозділи з питань соцзахисту населення, здійснюється відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженому постановою Кабміну від 26.08.2021 № 902.
Згідно із п. 16 Порядку №902 ведення бухгалтерського обліку, відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов'язань в органах Казначейства та операції, пов'язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
Враховуючи ситуацію, яка склалася у окремих районах України у зв'язку із військовим станом постановою Кабінету Міністрів України «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» від 07.03.2022 року №215 було визначено, яким саме чином відбувається нарахування та виплата грошових допомог, пільг та житлових субсидій тим одержувачам, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення/органах Пенсійного фонду України, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та фінансування виплат, а саме тимчасово окупованих громад.
Фінансування виплат грошових допомог, пільг та житлових субсидій проводиться Міністерством соціальної політики, сім'ї та єдності України на підставі наявних в базах даних державного підприємства “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики сім'ї та єдності України»/Пенсійного фонду України даних щодо одержувачів грошових допомог, пільг та житлових субсидій.
Формування інформації (реєстрів) щодо одержувачів грошової допомоги, пільг та житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення/органах Пенсійного фонду України, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та фінансування виплат здійснює Державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики»/Пенсійний фонд України.
У зв'язку із зазначеним нарахування та виплата державних допомог, пільг, житлових субсидій по Маріупольській міській територіальній громаді, починаючи з 1 березня 2022 року, здійснюється на центральному рівні.
Таким чином, департамент не має доступу до серверів та не здійснює делеговані йому державою функції щодо нарахування та здійснення державних соціальних виплат.
У відповідь на пояснення представника відповідача представник позивача зазначає, що посилання Департаменту на постанову Кабінету Міністрів України «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» від 07.03.2022 року №215, є недоречним, адже, по-перше, ця постанова втратила чинність 01.11.2025, по-друге, дана постанова не врегульовувала питання виконання судових рішень щодо стягнення грошової допомоги. Яким саме чином постанова КМУ від 07.03.2022 року №215 (яка втратила чинність 01.11.2025) обґрунтовує підстави тривалого невиконання відповідачем судового рішення, відповідач не зазначає. Виконання судового рішення здійснюється відповідачем - суб'єктом владних повноважень, зазначеним в резолютивній частині рішення - Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради. Виконання судового рішення не можна покласти на іншого суб'єкта, зокрема на Мінсоцполітики/Пенсійний фонд, про що зазначає відповідач у свої поясненнях. Відсутність у Департаменту доступу до серверів та не здійснення делегованих йому державою функції щодо нарахування та здійснення державних соціальних виплат не звільняє його від обов'язку виконання судового рішення, яке набрало законної сили. На підставі зазначеного представник позивача просить суд:
- визнати необґрунтованими обставини, зазначені Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо тривалого невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/17045/21 було прийнято 22.01.2022;
- накласти на керівника Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради штраф у розмірі сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Вивчивши доводи представника ОСОБА_1 , що викладені у заяві, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Судові рішення відповідно до статті 124 Конституції України є обов'язковими до виконання на всій території України. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
На підставі частин другої та третьої статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, частина перша статті 370 КАС України передбачає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно зі ст. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI) держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган; державні підприємство, установа, організація.
Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
У відповідності до пункту 1 статті 7 Закону № 4901-VI, виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.
Як свідчать матеріали справи, рішенням суду стягнуто з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (Донецька область, проспект Миру, будинок 70, код ЄДРПОУ 41336065) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), як учаснику бойових дій, разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 роки, відповідно статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 7 354,00 гривень.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників затверджено постановою Кабінету міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (далі Порядок № 845)
Відповідно до пункту 1 Порядку № 845 цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 845 боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання; стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів, державні органи (посадові особи) за рішеннями про стягнення коштів в дохід держави.
На підставі пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Як визначено пунктом 6 Порядку № 845 у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:
- заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв'язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення);
- оригінал виконавчого документа;
- судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);
- оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).
До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).(…)
Відповідно до пункту 8 Порядку № 845 органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку:
1) приймають їх до розгляду та реєструють відповідно до вимог організації діловодства. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер;
2) здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів;
3) повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.
Таким чином, судові рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників здійснюються органами Казначейства, а не структурними підрозділами з питань соцзахисту населення.
При цьому, Порядок № 845 визначає подання відповідної заяви про виконання рішення суду до органів Казначейства за стягувачем, а не за боржником.
За положеннями ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, виконання рішення у справі № 200/17045/21 щодо стягнення з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_1 як учаснику бойових дій, разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 роки, відповідно статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 7 354,00 гривень, підлягає виконанню органами Казначейства.
При цьому нормативно-правовими актами не визначено обов'язок підрозділів з питань соцзахисту населення щодо ведення обліку рішень про стягнення коштів у відповідних реєстрах, надсилання органам казначейства виконавчих листів за такими рішення, тощо.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №200/17045/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.М. Чучко