Постанова від 06.03.2026 по справі 240/9014/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/9014/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Горовенко Анна Василівна

Суддя-доповідач - Кузьмишин В.М.

06 березня 2026 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сапальової Т.В. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. Описова частина.

1. Короткий зміст позовних вимог.

1.1 Позивач звернулась до суду із позовом до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Станишівської сільської ради №1456 від 19 квітня 2024 року Про затвердження Комплексної програми соціального захисту населення Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки;

- зобов'язати Станишівську сільську раду укласти договір про перевезення пасажирів пільгових категорій з перевізниками, які здійснюють перевезення на приміських маршрутах громадського транспорту на 2024 рік.

1.2 В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є багатодітною матір'ю, старші діти якої навчаються у ВНЗ та щодня користуються громадським транспортом приміського маршруту для проїду з місця проживання до місця навчання. Зазначає, що рішення відповідача є протиправним оскільки встановлює додаткові умови особам, що мають право на пільговий проїзд автомобільним транспортом, та визначає відмінний від визначеного п.4 ч.6 ст.13 Закону України «Про охорону дитинства» механізм реалізації права на передбачені пільги щодо безплатного проїзду автомобільним транспортом відповідними особами, а тому таке рішення суперечить приписам п.4 ч.6 ст.13 Закону України «Про охорону дитинства» та порушує права позивача на безоплатний проїзд у громадському транспорті її дітей.

2. Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.

2.1 Позивач є матір'ю трьох дітей та має право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

2.2 Згідно з рішенням тридцять другої сесії восьмого скликання Станишівської сільської ради №1269 від 15 грудня 2023 року Про затвердження Програми компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах на 2024 рік затверджено Програму компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах на 2024 рік та Порядок компенсації виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на території Станишівської сільської ради.

Затверджено Розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду на 2024 рік, згідно зі змістом якого розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд дітям віком від шести років з багатодітних сімей становить 240,00 грн у місяць на кожну дитину (а.с. 17, 18-19, 20, 21).

2.3 Відповідно до рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456 "Про затвердження Комплексної Програми соціального захисту населення Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки" вирішено, зокрема:

- пунктом 1 затверджено Комплексну Програму соціального захисту населення Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки (далі - Програма);

- пунктом 2 затверджено розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду;

- пунктом 4 затверджено порядок виконання заходів Комплексної Програми соціального захисту населення Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки (а.с. 139-140)

- пунктом 5 вирішено вважати таким, що втратило чинність рішення сільської ради, зокрема, від 15.12.2023 №1269 Про затвердження Програми компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах на 2024 рік.

2.4 У п.2 розділу 4 Порядку виконання заходів Комплексної Програми соціального захисту населення Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки, затвердженого рішенням 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, визначено порядок компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах та передбачено, що цей Порядок визначає механізм здійснення видатків з сільського бюджету на компенсацію виплат за пільговий проїзд окремим категоріям громадян у готівковій формі.

Розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду, затверджений рішенням 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, зокрема, дітям віком від шести років з багатодітних сімей становить 240,00 грн у місяць на кожну дитину (а.с. 138).

2.5 Вважаючи рішення Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456 таким, що обмежує право на безкоштовний проїзд дітей, як членів багатодітної сім'ї, позивач звернулась до суду з даним позовом.

3. Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.

3.1 Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від лютого 2025 року позов задоволено частково - визнано протиправним та скасовано розділ 4 "Порядок компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах" Порядку виконання заходів Комплексної Програми Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки, затвердженого відповідно до пункту 4 рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, а також Розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду, затверджений відповідно до п.2 рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, в частині визначення розміру компенсації для дітей віком від шести років з багатодітних сімей.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

3.2 Суд першої інстанції дійшов висновку що вказані положення рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, в частині визначення розміру компенсації для дітей віком від шести років з багатодітних сімей, є протиправними, оскільки суперечать Конституції України, гарантіям, змісту і спрямованості діяльності держави, визначеним у Конституції України та не узгоджуються із завданнями та повноваженнями, наданими органу місцевого самоврядування.

4. Короткий зміст вимог апеляційних скарг.

4.1 Відповідач просить скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року та ухвалити постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

4.2 Підставою для апеляційного оскарження рішення суду є не з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права. Апелянт зазначає, що оскаржувані положення рішення не позбавляють права позивача скористуватись правом на безоплатний проїзд, навпаки, встановлюють додаткову виплату.

4.3 Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому заперечуються доводи викладені в ній. Позивач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити рішення суду першої інстанції без змін.

ІІ. Мотивувальна частина.

1. Позиція апеляційного суду

Апеляційний суд перевірив правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права у межах доводів апеляційної скарги та дійшов таких висновків.

1.1 Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

1.2 Пункт 4 частини 6 статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» передбачає надання дітям з багатодітних сімей пільгу у вигляді безоплатного проїзду усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

1.3 Згідно з п. 22, 27 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування, прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

1.4 Пунктом 1 рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 19.04.2024 №1456 «Про затвердження Комплексної Програми соціального захисту населення Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки» затверджено Комплексну Програму соціального захисту населення Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки (далі - Програма).

1.5 У Розділі 4 Програми визначено, що її метою є реалізація державної політики у сфері соціального захисту населення на території Станишівської територіальної громади. Забезпечення додаткових до встановлених законодавством гарантій, щодо соціального захисту окремих категорій мешканців громади, забезпечення умов рівного доступу до соціальних послуг жінок і чоловіків, створення фінансових, організаційно-правових механізмів для досягнення позитивних зрушень щодо рівня та якості життя соціально незахищених мешканців громади за рахунок можливостей місцевого самоврядування та у співпраці з громадськістю.

1.6 На виконання Комплексної програми соціального захисту населення Станишівською сільською радою розроблений Порядок виконання заходів Комплексної Програми Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки, затверджений пунктом 4 рішенням 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456 (далі - Порядок).

1.7 Розділом 4 "Порядок компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах" Порядку виконання заходів Комплексної Програми Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки та Розміром щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремим категоріям громадян у готівковій формі з оплати проїзду, затвердженими рішенням 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, встановлено, зокрема, для дітей віком від шести років з багатодітних сімей компенсацію виплати за пільговий проїзд у готівковій формі, а саме 240,00 грн в місяць на кожну дитину.

1.8 Разом із тим, статтею 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

1.9 Відповідно до статей 39, 41, 42 Закону України «Про автомобільний транспорт», документами для регулярних пасажирських перевезень для пасажира є квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка). Пасажир зобов'язаний мати при собі квиток на проїзд, на перевезення багажу, за наявності права пільгового проїзду - відповідне посвідчення. Договір перевезення пасажира автобусом на маршруті загального користування укладається між автомобільним перевізником та пасажиром. Цей договір вважається укладеним з моменту придбання пасажиром квитка на право проїзду, а для осіб, які користуються правом пільгового проїзду, - з моменту посадки в автобус.

1.10 Частиною 2 ст.29, ст.31 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

1.11 Таким чином, Законом України «Про автомобільний транспорт» встановлено право пасажира, який користується пільгами на транспорті, безпосередньо скористатися пільговим проїздом, пред'явивши водієві автобусу посвідчення встановленого зразка.

При цьому, питання відшкодування витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, відносини між органами місцевого самоврядування, виконавчої влади та надавачами відповідних послуг визначаються відповідно до актів Кабінету Міністрів України на договірних засадах саме між замовником та перевізником.

1.12 Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розділом 4 "Порядок компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах" Порядку виконання заходів Комплексної Програми Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки, затвердженого рішенням 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456 та додатком "Розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремим категоріям громадян у готівковій формі з оплати проїзду", затвердженого рішенням 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, встановлено обмеження прав дитини від шести років з багатодітних сімей на пільговий проїзд згідно з чинним законодавством, а саме шляхом виплати компенсації за такий проїзд у розмірі 240,00 грн в місяць на кожну дитину, тобто в обмеженому розмірі (можливості оплатити за лише певну кількість раз проїзду на транспорті), а також встановлено необхідність вчинення громадянами, що мають право на пільговий проїзд певних дій, спрямованих на отримання вказаних коштів.

Тобто, відповідач, встановивши систему компенсування (монетизації) за перевезення пільгових категорій громадян, у відповідності до затвердженого розміру, обмежив (звузив) права громадян, які мають право на такі пільги, у тому числі і позивача, у користуванні автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах, оскільки зазначені особи мають право безпосередньо скористатися пільговим проїздом, пред'явивши водієві посвідчення встановленого зразка.

1.13 Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскаржуване рішення відповідача в частині розділу 4 "Порядок компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах" Порядку виконання заходів Комплексної Програми Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки та додаток "Розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремим категоріям громадян у готівковій формі з оплати проїзду", встановлює обмежені умови для реалізації права на передбачені пільги безплатного проїзду транспортом, що суперечить нормам чинного законодавства, суперечать Конституції України, гарантіям, змісту і спрямованості діяльності держави, визначеним у Конституції України та не узгоджуються із завданнями та повноваженнями, наданими органу місцевого самоврядування.

1.14 Доводи апелянта про те, що рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456 у частині, не звужує зміст або обсяг права безкоштовного проїзду для окремих категорій громадян, а навпаки, містить додаткові гарантії для їх соціального захисту, встановивши компенсаційні виплати за проїзд у міжміському транспорті, колегія суддів відхиляє, оскільки відповідачем прийнято таке рішення на виконання вимог законодавства, що передбачає пільгу, а відтак, встановлюючи такі компенсаційні виплати, відповідач вважав що ним виконано вимоги, зокрема Закону України «Про охорону дитинства» щодо можливості безкоштовного проїду у транспорті дітям з багатодітних сімей.

Такий висновок узгоджується також з відсутністю угод органу місцевого самоврядування із перевізниками щодо компенсації перевізникам пільгового перевезення пасажирів.

1.15 Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення фактично за змістом, застосовував положення нормативно-правового акту який втратив чинність, а саме постанови Кабінету Міністрів України №196 та 197 від 14.03.2018, які втратили чинність 19.03.2019, хоч і без посилання на них.

1.16 Колегія суддів вважає, що оскаржуваними положеннями розділу 4 "Порядок компенсації виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах" Порядку виконання заходів Комплексної Програми Станишівської сільської ради на 2024-2025 роки, затвердженого відповідно до пункту 4 рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, а також Розмір щомісячної компенсаційної виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у готівковій формі з оплати проїзду, затверджений відповідно до п.2 рішення 35 сесії 8 скликання Станишівської сільської ради від 19.04.2024 №1456, відповідач встановив додаткові умови для реалізації права на передбачені пільги безплатного проїзду транспортом та обмежив право, зокрема позивачки та її дітей, щодо кількості і вартості такого безоплатного проїзду, що суперечить нормам чинного законодавства.

2. Висновок суду за результатами розгляду апеляційної скарги

2.1 Доводи апеляційної скарги не спростовують вказаних висновків суду першої інстанції.

2.2 Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Кузьмишин В.М.

Судді Сапальова Т.В. Сушко О.О.