Постанова від 06.03.2026 по справі 160/26541/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/26541/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року

у справі №160/26541/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ:14099344, викладене у листі від 23.08.2024 року, №24641-24337/М-02/8-2000/24, щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ 14099344, здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.07.2024 року з урахуванням:

а) змін у законодавстві щодо індексації пенсій, що відбулися з 2010 року по теперішній час;

б) статусу внутрішньо переміщеної особи позивача згідно з довідкою від 17.10.2024, №1241-5001075018;

в) індексу споживчих цін за період з 2010 року по теперішній час;

г) страхового стажу позивача тривалістю 24 роки 3 місяці 28 днів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ:14099344, здійснити виплату заборгованості з пенсії за період з 01.07.2024 року, до дня фактичного перерахунку пенсії, яка виникла внаслідок невиконання вимог пункту 2 цього позову;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ:14099344, встановити позивачу з 01.07.2024 року щомісячний розмір пенсії у сумі 7622,50 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ:14099344, надати позивачу письмове роз'яснення щодо проведеного перерахунку пенсії протягом 10 робочих днів з дня набрання рішенням суду законної сили, яке має містити:

а) розрахунок коефіцієнту страхового стажу;

б) розрахунок середньої заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії;

в) розрахунок основного розміру пенсії;

г) розрахунок надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (у разі наявності права).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка з 2010 року отримує пенсію за віком, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Харківській області. У зв'язку із військовою агресією рф проти України позивачка отримала статус внутрішньо переміщеної особи, на даний час проживає за адресою: АДРЕСА_1 . 17.07.2024 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі змінами в законодавстві та зростанням прожиткового мінімуму. Заява позивачки розглянута Головним управлінням ПФУ в Харківській області, яке листом від 23.08.2024 №24641-24337/M-02/8-2000/24 повідомило про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, яку позивачка вважає безпідставною.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року у справі № 160/26541/24 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ:14099344, викладене у листі від 23.08.2024, №24641-24337/М-02/8-2000/24 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.03.2019, з 01.03.2020, з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 та провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.08.2024 з урахуванням сплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Суд першої інстанції, з урахуванням строків звернення з позовом до суду, виходив з того, що позивачка має право на індексацію її пенсії в силу положень статті 42 Закону №1058-IV.

При цьому, суд першої інстанції зазначив, що індексація повинна здійснюватися не шляхом встановлення щомісячної доплати у фіксованому розмірі (100грн., 135 грн. відповідно), а шляхом застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, які передбачені постановами Кабінету Міністрів України № № 124, 251, 127, 118, 168, 185.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду як таке, що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Відповідач фактично посилається на те, що пенсія позивачці індексується у спосіб, визначений законодавством, за змістом такого способу збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01.10.2017, що передбачено постановою Кабінетом Міністрів України №124 від 20.02.2019.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Визначаючи межі апеляційного перегляду справи, суд апеляційної інстанції виходить з того, що рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем в частині задоволених позовних вимог, у зв'язку з чим судом апеляційної інстанції надається оцінка рішенню суду на предмет його законності та обґрунтованості в цій же частині.

Рішення суду в частині незадоволених позовних вимог не оскаржується, тому судом апеляційної інстанції в цій частині рішення суду першої інстанції не перевіряється.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачка - ОСОБА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 14.04.2022 № 1241-5001075018, з 10.01.2010 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

17 липня 2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі змінами в законодавстві щодо індексації пенсій, та зростанням прожиткового мінімуму.

Заява позивачки розглянута Головним управлінням ПФУ в Харківській області, яке листом від 23.08.2024 №24641-24337/M-02/8-2000/24 повідомило про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.

Як зазначено пенсійним органом, відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній до 01.11.2011) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Позивачка з 10.01.2010 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію призначено при страховому стажі 24 роки 3 місяці 2 днів (стаж зараховано по 23.04.2002).

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII пенсію з 01.10.2017 перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) і застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідач зазначає, що згідно з матеріалами електронної пенсійної справи позивачці проведені всі перерахунки пенсії, передбачені чиним законодавством.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2019. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 3896,22 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 0,88463, де 3764,40 грн. середній показник за 2014 рік, 2015 рік та 2016 роки, 1,17 коефіцієнт індексації в 2019 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2019 становив 1629,30 грн.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 позивачці проведено перерахунок пенсії з 01.05.2020. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 4324,81 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,11 * 0,88463, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 рік, 2015 рік та 2016 роки, 1,17 коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2020 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.05.2020 складав 1775,79 грн.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 позивачці проведено перерахунок пенсії з 01.03.2021. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 4800,53 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,111,11 * 0,88463, де 3764,40 грн. середні показник за 2014 рік, 2015 рік та 2016 роки, 1,17 коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2021 році, 0,88463 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2021 становив 1910,95 грн., у тому числі 95,38 грн. доплата до 100 грн. індексації.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 118 позивачці проведено перерахунок пенсії з 01.03.2022. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 5472,60 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 0,88463, де 3764,40 грн. середній показник за 2014 рік, 2015 рік та 2016 роки, 1,17 коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2021 році, 1,14 коефіцієнт індексації в 2021 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2022 складає 2100,00 грн.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 позивачці проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 6550,71 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,11* 1,11 * 1,14 * 1,197 * 0,88463, де 3764,40 грн. середній показник за 2014 рік, 2015 рік та 2016 роки, 1,17 коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,1 коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2021 році, 1,14 - коефіцієнт індексації в 2022 році, 1,197 коефіцієнт індексації в 2023 році, 0,88463 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2023 становив 2520,00 грн.

З 01.03.2024 позивачці проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінет Міністрів України від 23.02.2024 № 185. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 7072,15 грн. (3764,40 грн. * 1,171,11 1,11 1,14* 1,197 *1,0796 * 0,88463, де 3764,40 грн. середній показник за 2014 рік, 2015 рік та 2016 роки, 1,17 коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,1 - коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2021 році, 1,14 коефіцієнт індексації в 2022 році, 1,197 коефіцієнт індексації в 2023 році, 1,0796 - коефіцієнт індексації 2024 році, 0,88463 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 2725,00 грн.

Не погодившись з рішенням відповідача, викладеному у вказаному листі, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачки з урахуванням змін у законодавстві щодо індексації пенсій, статусу внутрішньо переміщеної особи, індексу споживчих цін та страхового стажу, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно приписів статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст.9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до ч.5 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15.02.2022 № 2040-ІХ індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, як в ньому зазначено, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

На реалізацію положень ст.42 Закону № 1058-IV Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 20.02.2019 №124, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Отже, в силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 році при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2020 році становив 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11).

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у п.1 установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2021 році становив 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11).

Кабінет Міністрів України постановою від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова № 118) з 01 березня 2022 року установив, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 (пункт 1).

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 році становив 6186,32 грн. (5426,60 х 1,14).

Одночасно пунктом 4 Постанови № 118 установлено з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.6 Постанови № 118, в редакції на час її прийняття, установлено, що з 1 березня 2022 року особам, які отримують пенсію, не працюють (не провадять діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та в яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) та щомісячної державної адресної допомоги, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», не досягає 2100 гривень, надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 (далі Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 році становив 7405,03 грн. (6186,32 х 1,197).

Одночасно пунктом 6 Постанови № 168 установлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 цієї Постанови № 168, в редакції на час її прийняття, установлено, що з 1 березня 2023 року іншим особам, які отримують пенсію, не працюють (не провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) та щомісячної державної адресної допомоги, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», не досягає 2520 гривень, надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова № 185) з 01 березня 2024 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (пункт 1).

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 році становив 7994,47 грн. (7 405,03х1,0796).

Одночасно підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 185 установлено з 1 березня 2024 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до підпункту 7 пункту 2 Постанови № 185 з 1 березня 2024 року іншим особам, які отримують пенсію, не працюють (не провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), та щомісячної державної адресної допомоги, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» не досягає 2725 гривень, надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127, від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 № 185 проводиться пенсійним органом згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року, на відповідні коефіцієнти.

Матеріалами справи підтверджено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2019. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 3896,22 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 0,88463, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 - 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт індексації в 2019 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2019 становив 1629,30 грн.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 позивачці проведено перерахунок пенсії з 01.05.2020. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 4324,81 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,11 * 0,88463, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 - 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2020 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії 01.05.2020 складав 1775,79 грн.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2021. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 4800,53 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 0,88463, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 - 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,11 коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2021 році, 0,88463 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2021 становив 1910,95 грн., тому числі 95,38 грн. - доплата до 100 грн. індексації.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 118 проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2022. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії скла 5472,60 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 0,88463, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 - 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2021 році, 1,14 - коефіцієнт індексації в 2022 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2022 складав 2100,00 грн.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2023. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 6550,71 грн. (3764,40 грн. * 1,17* 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197 * 0,88463, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 -2016 роки, 1,17 - коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,1 - коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2021 році, 1,14 - коефіцієнт індексації в 2022 році, 1,197 - коефіцієнт індексації в 2023 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Розмір пенсії з 01.03.2023 становив 2520,00 грн.

З 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії позивачки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 7072,15 грн. (3764,40 грн. * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197 *1,0796 * 0,88463, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 - 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,1 - коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2021 році, 1,14 - коефіцієнт індексації в 2022 році, 1,197 - коефіцієнт індексації в 2023 році, 1,0796 - коефіцієнт індексації 2024 році, 0,88463 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 2725,00 грн.

В спірному випадку, наявні у справі докази підтверджують, що пенсію позивачки з 01.10.2017 перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) і застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, при загальному стажі 24 роки 03 місяці 28 днів. Відповідачем до страхового стажу позивачки зараховані всі періоди трудової діяльності, спір з цього питання відсутній. Коефіцієнт стажу складає - 0,24250, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає- 0,88463, які також було застосовані при обрахуванні розміру пенсії позивачки за період з 2017 по 2024 роки.

Також, як правильно з'ясовано судом першої інстанції, у 2022 - 2024 роках позивачці здійснювались доплати до пенсії: компенсаційна виплата 70-ти річним 300 грн., та доплата 70-ти річним 43,46 грн.

Підставою для часткового задоволення позовних вимог стали висновки суду першої інстанції про відсутність належних, достовірних та допустимих доказів здійснення з 01.03.2019, з 01.03.2020, з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який обчислюється наростаючим підсумком з 01.10.2017, шляхом множення на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796, у зв'язку з чим відповідач допустив бездіяльність щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням вказаних вище коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії та порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення з 01.03.2019 по 01.03.2024.

Між тим, наведені вище обставини, які також досліджувались судом першої інстанції, свідчать, що пенсійним органом у встановленому порядку здійснювався перерахунок призначеної пенсії позивачки (індексація заробітку), із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796, і це підтверджено матеріалами з електронної пенсії справи позивачки.

Докази невідповідності між визначеними відповідно до електронної справи позивачки розмірами пенсії після проведених перерахунків та пенсії, яка фактично отримується позивачкою, в матеріалах справи відсутні. Відповідні обставини з цього приводу позивачкою не наведені.

Щодо достовірності відомостей, які містяться в електронній пенсійній справі, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Відповідно до п.4.2 цього Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п.4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

За правилами п.4.8, 4.10 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Отже, за такого правового регулювання, відсутні підстави вважати матеріали пенсійної справи позивачки неналежними доказами, а відомості з електронної пенсійної справи позивачки - недостовірними.

Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції не погоджується з судом першої інстанції про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, викладене у листі від 23.08.2024, №24641-24337/М-02/8-2000/24, відповідно, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Наведене вище відповідно до ст. 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та ухвалення нового рішення в цій частині про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 311, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року у справі №160/26541/24 скасувати в частині задоволених позовних вимог, ухвалити нове рішенні в цій частині про відмову в задоволенні позову.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року у справі №160/26541/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров