05 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/17141/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 року (суддя Серьогіна О.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 29.09.2025 року) у адміністративній справі №160/17141/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання перевести на пенсію державного службовця за віком, суд -
У червні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі по тексту - відповідач 2), в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 23.05.2025 року №0460500103151 про відмову їй в переведенні на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з урахуванням довідок про заробітну плату від 14.05.2025 року №1773/0/2-25 та від 14.05.2025 року №1774/0/2-25; зобов'язати відповідача 1 перевести її на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну служб» №3723-XII та п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з 16.05.2025 року, у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках, виданих Лозуватською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області від 14.05.2025 року №1773/0/2-25 та від 14.05.2025 року №1774/0/2-25, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 19.02.1991 року по 11.12.2020 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 23.05.2025 року №0460500103151 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з урахуванням довідок про заробітну плату від 14.05.2025 року №1773/0/2-25 та від 14.05.2025 року №1774/0/2-25; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з 16.05.2025 року, у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках, виданих Лозуватською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області від 14.05.2025 року №1773/0/2-25 та від 14.05.2025 року №1774/0/2-25, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 19.02.1991 року по 11.12.2020 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, 16.05.2025 рок звернулася із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», яка за принципом екстериторіальності 23.05.2025 року розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та рішенням №046500103151 відмовлено у переведенні з одного виду пенсії на інший у зв'язку з відсутністю стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України від 1612.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України - 20 років. Апелянт зазначив, що при призначенні пенсії на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.202015 року №889-VІІІ «Про державну службу» (набрав чинності 01.05.2016 року) (відповідно до ст.37 Закону України №3723-ХІІ) після 01.05.2016 року необхідно враховувати три критерії: вік особи, страховий стаж та стаж державної служби; до стажу державної служби може бути враховано лише стаж, набутий на посадах державної служби або прирівняний до них посад до 01.05.2016 року та обрахований у відповідності до положень Порядку №283. Водночас стаж, набути після 01.05.2016 року на посадах державної служби зараховується до страхового стажу і відповідно до ст.90 Закону України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу» слугує підставою для призначення пенсії та обрахунку її розміру у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Апелянт зазначив, що посади в органах місцевого самоврядування не є посадами державної служби; час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, який да право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України №3723-ХІІ до 04.07.2001 року, тобто по дату набуття чинності Законом України №2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування». Апелянт зазначив, що згідно трудової книжки ОСОБА_1 з 9.02.1991 року по 11.12.2020 року працювала на різних посадах у Вільнянській сільській раді; 12.07.2001 року ОСОБА_1 прийняла Присягу посадової особи місцевого самоврядування; станом на 01.05.2016 року ОСОБА_1 працювала на посаді секретаря Вільнянської сільської ради. Апелянт вважав, що ОСОБА_1 не має 20 років стажу державної служби. Апелянт вважав позовну вимогу про врахування при переведенні на пенсію державної служб довідок похідною та заявленою передчасно, яка повинна вирішуватися після вирішення питання про наявність відповідного права на перехід з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України №889-VІІІ «Про державну службу». Апелянт зазначив, що 01.01.2024 року змінилися умови оплати праці держслужбовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 року №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб». Апелянт зазначив, що у довідках, виданих Лозуватською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області від 14.05.2025 року №1773/0/2-25 та від 14.05.2025 року №1774/0/2-25 посадовий оклад зазначений станом на травень 2025 року, а надбавка за інтенсивність праці станом на квітень 2025 року.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.09.2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 16.05.2025 року ОСОБА_1 подано заяву та документи про перехід на пенсію за віком, згідно з Прикінцевими положеннями Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року. За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 23.05.2025 року розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та рішенням №0460500103151 відмовлено ОСОБА_1 в переведенні та виплаті пенсії державного службовця відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII у зв'язку з відсутністю 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Згідно рішення пенсійного органу до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, для визначення права на призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу» зараховується періоди до набрання чинності Законом України №2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (тобто до 04.07.2001 року); стаж роботи ОСОБА_1 становить 10 років 04 місяці 16 днів на посаді відповідних категорій державних службовців; з 05.07.2001 року посада, на якій працювала ОСОБА_1 , не відноситься до державної служби. Суд врахував, що згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 07.12.1984 року ОСОБА_1 працювала: з 19.02.1991 року по 20.05.1997 року на посаді заступника голови Вільненської сільської Ради народних депутатів (записи №8, 10); з 02.04.1998 року по 11.12.2020 року на посаді секретаря Вільненської сільської ради (записи №11, 13, 15, 16, 17); 27.03.1994 року прийняла присягу державного службовця (запис №9) та з 27.03.1994 року їй присвоєний 11 ранг державного службовця 6-ої категорії (запис №9); з 31.03.2005 року ОСОБА_1 встановлений 10 ранг 5-ої категорії посад місцевого самоврядування (запис №14); 09.11.2010 року встановлений 9 ранг 5-ої категорії посад місцевого самоврядування (запис №16); 11.12.2020 року ОСОБА_1 була звільнена із займаної посади (запис №18). Суд врахував, що станом на 01.05.2016 року позивачка працювала на посаді секретаря Вільнянської сільської ради. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII; пунктами 2, 0, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016 року) та прийшов до висновку про наявність підстав для зарахування до стажу державної служби періоду роботи ОСОБА_1 з 19.02.1991 року по 11.12.2020 року на посадах в органах місцевого самоврядування (25 років 02 місяці, 11 днів); ОСОБА_1 відповідає вимогам для осіб з числа державних службовців, які мають право на отримання пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XI «Про державну службу», відповідно, є наявними правові підстави для переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «По загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , 14.09.1961 року, з 15.09.2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Встановлено, що 16.05.2025 року ОСОБА_1 подано заяву про перехід на пенсію за віком, згідно з Прикінцевими положеннями Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка за принципом екстериторіальності 23.05.2025 року розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та рішенням №0460500103151 ОСОБА_1 відмовлено в переведенні та виплаті пенсії державного службовця відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 10.12.2025 року № 889-VIII «По державну службу» у зв'язку з відсутністю 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Як вбачається з рішення пенсійного органу, до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, для визначення права на призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу» зараховується періоди до набрання чинності Законом України від 07.06.2001 року №2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (тобто до 04.07.2001 року), отже стаж роботи ОСОБА_1 становить 10 років 04 місяці 16 днів на посаді відповідних категорій державних службовців; з 05.07.2001 року посада, на якій працювала ОСОБА_1 , не відноситься до державної служби.
Згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_2 від 07.12.1984 року ОСОБА_1 19.02.1991 року обрана заступником голови Вільнянської сільської Ради народних депутатів виконкому Криворізької районної ради народних депутатів (рішення V сесії ХХІ скликання від 19.02.1991 року); 27.06.1994 року прийняла присягу державного службовця ; присвоєно 11 ранг державного службовця 6 категорії (розпорядження від 02.06.1994 року №16); 21.05.1997 року згідно ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» замість посади заступника голови сільської Ради народних депутатів введена посада секретаря сільської ради; 02.04.1998 року обрана на посаду секретаря Вільнянської сільської ради (рішення ради); 12.07.2001 року прийняла присягу особи місцевого самоврядування; 20.04.2005 року обрана на посаду секретаря Вільнянської сільської ради; 31.03.2005 року встановлено 10 ранг 5 категорії посад місцевого самоврядування (рішення ради від 31.3.2005 року №155); 04.04.2006 року обрана на посаду секретаря Вільнянської сільської ради рішення ради від 04.04.2006 року №5); 09.11.2010 року обрана на посаду секретаря Вільняської сільської ради; встановлений дев'ятий ранг п'ятої категорії посад місцевого самоврядування (рішення ради від 09.11.2010 року №6); 10.11.2015 року обрана на посаду секретаря Вільнянської сільської ради (рішення ради від 10.11.2015 року №4) 11.12.2020 року звільнена з посади у зв'язку з закінченням строку повноважень (рішення ради від 11.12.2020 року №1-1.
Встановлено, що разом із заявою про перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 надано довідки, видані Лозуватською сільською радою 14.05.2025 року (№1773/0/2-25, 1774/0/2-25) про складові заробітної плати та інші складові заробітної плати для призначення пенсії.
Відповідно до пунктів 2, 8, 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державу службу» (набрав чинності 01.05.2016 року; не втратила чинність ст.37 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу») державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообоязкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про служб в органах місцевого самоврядування» дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування. За посадовими особами місцевого самоврядування, посади яких на момент набрання чинності цим Законом було віднесено до відповідних категорій та яким присвоєно ранг згідно з п.5 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зберігається така сама категорія та присвоюється такий самий ранг з додержанням вимог цього Закону. З набранням чинності цим Законом посадовим особам органів місцевого самоврядування присвоюються ранги на рівні тих, які вони мали відповідно до Закону України «Про державну службу». У разі переходу посадової особи органу місцевого самоврядування на державну службу рівнозначної чи нижчої категорії посад їй присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283(чинний до 25.03.2016 року) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п.4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року №229 стаж державної служби обчислюється відповідно до ч.2 ст.46 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу». До стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до частин, 3 ст.46 Закону України від 10.12.2015 року №8899-ХІІІ «Про державну службу» до стажу державної служби зараховуються, зокрема час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Порядок обчислення стажу державної служби затверджується Кабінетом Міністрів України.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для зарахування до стажу державної служби періоду роботи ОСОБА_1 з 19.02.1991 року по 11.12.2020 року на посадах в органах місцевого самоврядування ( ОСОБА_1 має 25 років 2 місяці 11 днів, тобто понад 20 років державної служб). Суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції обрано ефективний спосіб захисту права ОСОБА_1 на пенсію державного службовця про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та п.12 Прикінцевих положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» з 16.05.2025 року, у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках, виданих Лозуватською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області від 14.05.2025 року №1773/0/2-25 та від 14.05.2025 року №1774/0/2-25, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 19.02.1991 року по 11.12.2020 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 року у адміністративній справі №160/17141/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова