05 березня 2026 року м. Дніпросправа № 340/4223/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 року (суддя Черниш О.А. м. Кропивницький, повний текст рішення виготовлено 10.12.2025 року) у адміністративній справі №340/4223/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку, суд -
У червні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку; зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ним правил військового обліку.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення суду, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що він не порушував правила військового обліку та стосовно нього не складався протокол та не приймалася постанова ТЦК та СП про порушення правил військового обліку. Апелянт посилався на Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 та Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року №76 та зазначав, що при наявності таких даних про порушення, його працівники поліції мають право затримати ї доставити до ТЦК та СП. Апелянт зазначив, що провадження в адміністративній справі щодо порушення ним прави військового обліку не відкривалося. Апелянт посилався на Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу»; вважав, що такий запис як «порушення військового обліку» не відповідає ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», оскільки не підтверджується протоколом та/або постановою про адміністративне правопорушення, повідомленням про підозру у вчинення кримінального правопорушення, направленням обвинувального акта до суду або обвинувальним вироком суду. Апелянт вважав, що сам факт неприбуття йо до ТЦК та СП хоча формально й може бути порушенням Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», проте не є підставою для внесення інформації про порушення ним правил військового обліку. Апелянт зазначив, повістка №3606157 була сформована автоматично за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та підписана 26.05.2025 року керівником ІНФОРМАЦІЯ_2 та відправлена згідно трекінгу Укрпошта 29.05.2025 року про явку 05.06.2025 року. Апелянт зазначив, що повістка і відправлення її йому було здійснено з порушенням Порядку проведення призову громадян на військову служб під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, а тому у нього був відсутній обов'язок з'явитися до ТЦК та СП за вказаною повісткою.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга непідлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, його місце проживання з 2019 року зареєстроване у місті Долинська Кіровоградської області. Він перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Суд встановив, що у червні 2025 року ОСОБА_1 засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного та резервіста "Резерв+" сформував військово-обліковий документ, який дійсний до 17.06.2026 року. У цьому військово-обліковому документі міститься поле «Порушення правил військового обліку». У квітні 2025 року адвокат Прилипко Д.С. в інтересах ОСОБА_1 направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 адвокатський запит, у якому просив надати інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , чи складалися щодо нього постанови або протоколи про адміністративні правопорушення, чи надсилалися звернення до органів Національної поліції України про його розшук або доставлення. У випадку відсутності кваліфікації, складу адміністративного правопорушення, а також відкритої адміністративної справи й винесеної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності просив виключити ОСОБА_1 із Єдиного реєстру «Оберіг» як порушника військового обліку за відсутністю складу адміністративного правопорушення, однак, відповіді не надійшло. Вирішуючи суті по суті, суд першої інстанції керувався Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022 року: Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України №2105-ІХ від 03.03.2022 рок; частинами 9, 10 ст.1, частинами 3, 5 ст.33, частинами 1, 4, 5 ст.34, частинами 1, 2 ст.35, частинами 3, 11 ст.38, ч.2 ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; частинами 1, 3, 4, 5, 6 ст.22, частинами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'п.2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 року №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набрав чинності 18.05.2024 року); п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 року №3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (набрав чинності 04.05.2024 року); п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 12.02.2025 року № 4235-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (набрав чинності 15.02.2025 року); пунктами 1, 15, 16, 21, 22, 24, 25, 27, 28, 49, 54 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560; пунктами 1, 2, 3, 4, 16, 19, 2, 22, 23, 56, 79, 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487; пунктами 1, 3, 4 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560; статтями 1, 2, 3, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 1, 14-1, 15 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»; Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2024 року №523дск; пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559; пунктами 1, 2, , 4, 9, 18, 45, 46, 50, 51 Положення про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2024 року №879; пунктами 1, 3, 8, 9, 9-1, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 та прийшов до висновку про те, що ОСОБА_1 перебуває на загальному обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 , а відомості про нього 22.02.2021 року внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. ОСОБА_1 не належить до кола осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, не має відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Суд врахував, що ОСОБА_1 зареєстрував електронний кабінет на Державному вебпорталі електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони і має доступ до нього через мобільний додаток Резерв+ та через електронний кабінет має можливість отримувати електронні публічні послуги у сфері національної безпеки і оборони, зокрема: уточнення облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; отримання інформації про свої персональні дані, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; формування військово-облікового документа в електронній формі; формування направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду та інші. ОСОБА_1 17.06.2025 року засобами електронного кабінету оформив військово-обліковий документ в електронній формі. Цей документ визначає його належність до виконання військового обов'язку, в якому містяться відомості про те, що ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби постановою ВЛК від 24.01.2014 року. Суд врахував, що у військово-обліковому документі відсутні відомості про своєчасне уточнення ОСОБА_1 даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних, резервістів, а саме в 60-денний строк, встановлений в підпункті 1 п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 року №3633-IX, а також про дійсне рішення ВЛК про ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я та результати його медичного огляду, проходження якого зі встановленою періодичністю є одним із правил військового обліку, обов'язковим у період проведення мобілізації в державі. Суд врахував, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у відзиві стверджує, що ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, у червні 2025 року був викликаний до ТЦК та СП повісткою, але не прибув і не повідомив про причини неявки. Суд не встановив фактів застосування до ОСОБА_1 заходів впливу, передбачених ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, передбачених статтями 259, 261 КУпАП, або фактів притягнення його до адміністративної чи кримінальної відповідальності за порушення правил військового обліку чи ухилення від їх виконання. Суд врахував, що момент звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом у Єдиному державного реєстрі призовників, військовозобов'язаних, резервістів були відсутні відомості про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, зокрема за постановами керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 . Суд прийшов до висновку про те, що ОСОБА_1 не обґрунтував, яке саме його суб'єктивне право та/чи законний інтерес порушені внаслідок наявності такої інформації у його військово-обліковому документі та в мобільному додатку "Резерв+", яким він користується; ця інформація не є персональними даними про особу, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до п.20-1 ч.1 ст.7 Закону №1951-VIII (відомості про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП), не пов'язується і не ототожнюється із притягненням особи до адміністративної відповідальності. Суд вважав, що позначка «Порушення правил військового обліку» в електронному кабінеті призначена для інформування особи про виявлені уповноваженими органами факти порушень правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, за які вона може бути притягнута до відповідальності; порушення може стосуватися будь-якого із обов'язків, зазначених в пунктах 1-11 додатку 2 до Порядку №1487, частинах 1, 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч.10 ст.1, ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підпункті 1 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 року №3633-IX, п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 року №3621-IX, пунктах 21- 25 Порядку №560 та в інших актах законодавства. Позначка «Вас розшукує ТЦК» в електронному кабінеті інформує особу про звернення ТЦК та СП до територіального органу Національної поліції з метою доставлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення у сфері мобілізаційного законодавства, до ТЦК та СП для складання протоколу. Такі позначки мають виключно повідомлювальний характер, вони не є заходами адміністративного або іншого виду впливу, не є покаранням, не можуть слугувати самостійною підставою для притягнення до відповідальності, не є процесуальною дією щодо оголошення особи в розшук. Навпаки, такий спосіб інформування через електронний кабінет сприяє реалізації особою її обов'язків з військового обліку, надаючи можливість оперативно дізнатися про необхідність виправлення/усунення порушень. Також це дає особі можливість реалізувати свої процесуальні права у разі, якщо відповідний орган розпочав провадження у справі про адміністративне правопорушення, та уникнути примусового доставлення та адміністративного затримання. Така особа має можливість скористатися передбаченою КУпАП спрощеною процедурою розгляду справ про порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, якщо вона не оспорює допущене порушення, згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності та подала про це відповідну заяву (без складання протоколу, без участі особи, мінімальний розмір штрафу, взаємодія з ТЦК та СП через електронний кабінет, гнучкий порядок виконання постанови про сплату штрафу). У разі якщо особа, яка вчинила порушення правил військового обліку, не визнає порушення і не погоджується на розгляд справи без своєї присутності, то вона має прибути до ТЦК та СП для складання протоколу та розгляду справи про адміністративне правопорушення за загальною процедурою. Суд вважав, щ ОСОБА_1 не надав будь-яких доказів того, що ця інформація створила перешкоди для здійснення прав і законних інтересів, або поклала на нього обов'язки, не передбачені нормами чинного законодавства, або призвела до настання будь-яких правових наслідків, застосування до нього заходів впливу / примусу / санкцій / покарання / юридичної відповідальності, заподіяння йому майнової (матеріальної) та моральної шкоди. Суд врахував, що ОСОБА_1 не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про виправлення відомостей про нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які він вважає недостовірними, і не оскаржив бездіяльність щодо не виправлення недостовірних відомостей. ОСОБА_1 не довів, що дії відповідача чи інших органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внаслідок яких у мобільному додатку "Резерв+" була активована позначка «Порушення правил військового обліку», а в електронному військово-обліковому документі згенероване таке ж поля, призвели до настання будь-яких юридичних наслідків, мали вплив на реалізацію його (позивача) прав, свобод, інтересів у сфері публічно-правових відносин та призвели до їх порушення/обмеження/позбавлення. ОСОБА_1 не навів причини, через які він не може самостійно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема ті поважні причини, які наведені у ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», і через які він уникає прибуття, посилаючись на порушення відповідачем порядку його виклику та направлення повістки.
Матеріалами справи встановлено, що згідно військово-облікового документу «Резерв+» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1 ; перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ; придатний до військової служби; дата ВЛК - 24.01.2014 року; дата уточнення даних 24.01.2014 року. Значиться інформація «Порушення правил військового обліку».
Згідно Довідки №1200918-2022, дата формування довідки 07.10.2022 року про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований з 09.09.2019 року в АДРЕСА_1 .
Встановлено, що 08.04.2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Прилипко Д.С. направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 адвокатський запит, який отриманий згідно статусу відстеження «Укрпошта» - 11.04.2025 року, у якому просив надати інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , чи складалися щодо нього постанови або протоколи про адміністративні правопорушення, чи надсилалися звернення до органів Національної поліції України про його розшук або доставлення. У випадку відсутності кваліфікації, складу адміністративного правопорушення, а також відкритої адміністративної справи й винесеної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності просив виключити ОСОБА_1 із Єдиного реєстру «Оберіг» як порушника військового обліку за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно відзиву на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12.07.025 року №144, суть порушення правил військового обліку ОСОБА_1 полягає в неявці за викликом ТЦК та СП у строк та місце, що вказані в повістці, що є порушенням абзацу 1 п.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», підпункту 2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487. ОСОБА_1 є військовозобов'язаний і тому був зобов'язаний з'явитися у строк і місце, що вказані у повістці. Повістка ОСОБА_1 була направлена на адресу, яку він уточнив в облікових даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів: АДРЕСА_1 . Повістка №0610255462329 була сформована відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560. Повістка відповідно до інформації із сервісу відстежування поштових відправлень «№Укрпошта» відправлення №0610255462329 07.06.2025 року було направлене у зворотному напрямку з позначкою «Отримувач відсутній за вказаною адресою, що є підтвердженням належного вручення повістки. Отже, ОСОБА_1 порушує правила військового обліку. Факт порушення ОСОБА_1 правил військового обліку внесений у Єдиний державний реєстр відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» як службові дані - неявка за повісткою без поважної причини, це не є притягненням до відповідальності, а лише фіксацією встановленого факту невиконання обов'язку прибуття
В матеріалах справи є копія повістки №3606157 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає: АДРЕСА_1 , якому належить з'явитися для уточнення даних. ІНФОРМАЦІЯ_6 ; є копія опису вкладення: повістка, дата документу 26.05.2025 року; інформація «Укрпошта»: прибула повістка - 02.06.2025 року; невдала спроба вручення - 04.06.2025 року; повернення у зворотному напрямку - 07.06.2025 року; рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення; довідка про причини невручення: «адресат відсутній за вказаною адресою».
Встановлено, що Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 введено воєнний стан з 34.02.2022 року, який неодноразово продовжувався і триває на час розгляду цієї справи та Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 оголошена загальна мобілізація в період воєнного стану, яка на теперішній час триває.
Відповідно до ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частин 1, 3, 10 ст.1, частин 3, 5 ст.33, частин 1, 4 ст.34, ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Персонально-первинний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх проживання. Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Відповідно до частин 1, 3, 5 ст.22, ч.1 ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів. Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. У разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами 1, 3 ст.22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 року №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набрав чинності 18.05.2024 року): під час дії Указу Президента України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані; у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Відповідно до пунктів 21, 22, 24, 27, 28. 54 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ. У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів, зокрема, для уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1). У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, або Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка. У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пунктів 3, 19, 23, 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів". Призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 року №265 "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад", через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організовують контроль та у разі потреби через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть проводити перевірку дотримання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку (додаток 2).
Згідно пунктів 1, 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком до Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, перебувати на військовому обліку; прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік; у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.
Відповідно до ч.1 ст.6, ст.8, ч.3 ст.13, ч.1 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону. Ведення Реєстру включає, зокрема, внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним.
Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема, відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у військово-обліковому документі відсутні відомості про своєчасне уточнення ОСОБА_1 даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних, резервістів, а саме в 60-денний строк, встановлений в підпункті 1 п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 року №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
Суд апеляційної інстанції зазначає, що матеріалами справи встановлено, що на адресу, вказану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 у травні 2025 року направляв повістку про явку його 05.06.2025 року; повістка оформлена та направлена ОСОБА_1 відповідно до Порядку проведення призову громадян та військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, однак, ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 і не повідомив про причини своєї неявки. ОСОБА_1 порушив ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; пункти 21, 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560; пункти 3, 19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року; п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком до Порядку №1487.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 вносячи інформацію про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку діяв відповідно до чинного законодавства та повноважень, які надані ТЦК та СП, а саме: п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559; ч.1 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», який дає право вносити крім персональних даних, службові дані військовозобов'язаного.
Суд апеляційної інстанції погоджується, що позначка «Порушення правил військового обліку» в електронному кабінеті в якості службових даних, призначена для інформування особи про виявлені уповноваженими органами факти порушень правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 242, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 року у адміністративній справі №340/4223/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова