Ухвала від 06.03.2026 по справі 560/15616/24

Справа № 560/15616/24

УХВАЛА

06 березня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою в порядку статті 382 КАС України, в якій просить зобов'язати відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24.

В обґрунтування вимог заяви зазначає, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24 набрало законної сили 03.11.2025 на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду.

27.11.2025 року Хмельницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у цій справі. 19.12.2025 року Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Мігдальським Павлом Павловичем відкрито виконавче провадження (ВП № 79846653). Однак, станом на 23.01.2026 рішення суду не виконано в повному обсязі.

Ухвалою суду від 26.01.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24 протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали.

26.02.2026 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду надійшов звіт про виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24, в якому, зокрема, зазначено, що виплата перерахованого розміру пенсії нарахованого на виконання рішення у справі №560/15616/24 та залишку нарахованої заборгованості буде проводитися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням за джерелами їх фінансування. Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено лист від 02.02.2026 №2200-0505-5/7831 до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості позивачу згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №560/15616/24.

Таким чином, відповідач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №560/15616/24 виконано в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.

Від ОСОБА_1 до суду надійшли заперечення на звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в яких вказує, що пенсія виплачується з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025, якою обмежується виплата наявністю бюджетних коштів, а тому пенсія на виплату залишається та ж, що і була до виконання судового рішення. Вважає, що такі дії боржника не свідчать про виконання судового рішення.

Дослідивши поданий звіт та додані до нього документи, суд враховує таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статей 129 та 129-1 Конституції України, однією із основних засад судочинства є обов'язковість судових рішень. Суд ухвалює рішення іменем України, яке є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Водночас згідно з частиною другою статті 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Частиною другою статті 382-2 КАС України визначено, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Відповідно до частини третьої статті 382-2 КАС України до звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Частиною другою статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при здійсненні її перерахунку з 01.03.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24, яке набрало законної сили 03.11.2025, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням проведених виплат.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав: 01.03.2024 - 26094,43 грн.

За період з 01.03.2024 по 31.12.2025 нарахована доплата в розмірі 39602,74 грн (за минулий час з 01.03.2024 по 02.11.2025 в сумі 37224,99 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 03.11.2025 по 31.12.2025 в сумі 2377,75 грн).

В подальшому, станом на 01.01.2025 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 перевищував 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (станом на 01.01.2025 - 23610,00 грн), тому з 01.01.2025 до розміру пенсії застосовано обмежувальні коефіцієнти, визначені Постановою КМУ № 1 від 03.01.2025. Розмір пенсії з 01.01.2025 становить 24839,87 грн.

Згідно з пунктом 3 Постанови № 821 проведено облік нарахованої суми пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №560/15616/24 за минулий час 01.03.2024 по 02.11.2025 в сумі 37224,99 грн, перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 03.11.2025 по 31.12.2025 в сумі 2377,75 грн та перерахованої пенсій за період з 01.01.2026 по 28.02.2026 в розмірі 144,44 грн (різниця між перерахованим на виконання рішення суду розміром пенсії та фактично виплаченим в період з 01.01.2026 по 28.02.2026).

05.02.2026 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №127 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік».

Cтаном на 01.01.2026 розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2024 у справі №560/15616/24) становить 26094,43 грн, що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (станом на 01.01.2026 - 25950,00 грн), тому з 01.01.2026 відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" до розміру пенсії застосовано обмежувальні коефіцієнти, визначені Постановою №1778.

Починаючи з січня 2026 року, розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів згідно Постанови №1778, становить 26022,22 грн.

До виплати актуальний розрахунок пенсії становить 25950,00 грн. Розмір призначеної пенсії на виконання рішення суду в розмірі 26022,22 грн буде виплачуватись в межах затверджених бюджетних асигнувань згідно: постановою Кабінету міністрів України від 14.07.2025 №821"Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям У відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень"

В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано:

- 31.10.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час;

- 27.11.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час;

- 31.12.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час;

- 24.02.2026 - 103,00 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час та 1000,00 грн - частину з перерахованих сум пенсій за рішенням суду у справі № 560/15616/24 за період з 03.11.2025 по 31.12.2025.

Отже, зі змісту рішення суду у справі №560/15616/24 вбачається, що предметом розгляду у зазначеній справі були правовідносини щодо правомірності обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром під час її перерахунку з 01.03.2024, а також зобов'язання відповідача провести відповідний перерахунок та виплату пенсії.

Водночас правомірність подальшого застосування обмежень розміру пенсійних виплат у зв'язку з прийняттям нових нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України або законів України після ухвалення зазначеного судового рішення не була предметом судового розгляду у справі №560/15616/24.

Зокрема, обмеження розміру пенсії застосовувались: з 01.01.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025; з 01.01.2026 відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та постанови Кабінету Міністрів України №1778.

Таким чином, питання правомірності застосування зазначених нормативно-правових актів та обмеження розміру пенсійної виплати максимальним розміром з 01.01.2025 та з 01.01.2026 не охоплювались предметом судового розгляду у справі №560/15616/24, оскільки такі правовідносини виникли після періоду, який був предметом спору у зазначеній справі.

Суд звертає увагу, що в межах процедури судового контролю за виконанням судового рішення суд не наділений повноваженнями досліджувати нові правовідносини між сторонами або перевіряти правомірність нових рішень чи дій суб'єкта владних повноважень, які не були предметом первісного спору.

У разі якщо позивач вважає, що подальше застосування обмежень до його пенсії є протиправним, такі питання можуть бути предметом самостійного судового розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Щодо невиплаченої заборгованості на виконання судового рішення суд вказує таке.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Згідно зі статтею 8 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

За змістом положень статті 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Абзацом другим пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 року № 35-1, чинної на час здійсненого перерахунку пенсії на виконання судового рішення) передбачено, що видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень від 05.06.2012 № 4901-VI плануються в межах коштів Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування), визначено Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі Порядок № 821).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Так, пунктом 4 Порядку № 821 визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Пунктом 7 Порядку № 821 визначено, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 821 невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Отже, згідно з указаним Порядком виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій проводиться за рахунок бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Як суд вже зазначав вище, виплата сум, нарахованих на виконання судових рішень, здійснюється за наявності відповідного бюджетного фінансування на відповідний рік.

Верховний Суд в постанові від 31.08.2023 за результатом розгляду справи № 560/16807/21 зазначив:

«… Враховуючи, що відповідач є територіальним органами виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов'язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов'язань з приписами бюджетного законодавства…».

В цьому випадку, з метою виконання рішення суду в цій справі відповідач здійснив конкретно визначені дії: провів перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром, забезпечив нарахування суми доплати та включення такої доплати до відповідного реєстру та здійснив виплату частини заборгованості згідно Порядку № 821.

Підсумовуючи викладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.02.2026 про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24.

Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.02.2026 про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 560/15616/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Головуючий суддя В.К. Блонський