06 березня 2026 року Справа № 640/15376/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №640/15376/21 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СПАНРАЙЗ" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "СПАНРАЙЗ" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві, у якій просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.05.2021 № 38583/0411 та стягнути з відповідача судові витрати.
Вимоги мотивує тим, що за результатами камеральної перевірки з питань перевірки даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за лютий 2021 року відповідачем встановлено порушення позивачем передбачених п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду в декларації з ПДВ за лютий 2021 року - на суму 54 550,00 грн.
В свою чергу, позивач зменшив суму податкових зобов'язань, внаслідок чого збільшилось від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на підставі розрахунків коригування № 89, 90, 91, 92 від 07.12.2017 року до податкових накладних № 3 від 02.10.2017, № 5 від 03.10.2017, № 15 від 06.10.2017, № 32 від 24.10.2017 та зокрема, відобразив у податковій декларації з ПДВ за лютий 2021 року - у відповідності до положень п. 192.1.1. ст. 192 ПК України.
Однак, рішенням комісії ДФС від 12.01.2018 року було відмовлено реєстрації вказаних вище розрахунків коригування.
Відповідне рішення було оскаржене в судовому порядку, за наслідками якого рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва № 640/21238/18 від 06.12.2019 таке рішення комісії ДФС було визнано протиправним та зобов'язано ДФС зареєструвати розрахунки коригування № 89, 90, 91, 92 від 07.12.2017 до податкових накладних № 3 від 02.10.2017, № 5 від 03.10.2017, № 15 від 06.10.2017, № 32 від 24.10.2017.
Вказане рішення Окружного адміністративного суду м. Києва було виконано ДФС України 08.02.2021 та зареєстровано в ЄРПН розрахунки коригування № 89, 90, 91, 92 від 07.12.2017 до податкових накладних № 3 від 02.10.2017, № 5 від 03.10.2017, № 15 від 06.10.2017, № 32 від 24.10.2017 на загальну суму ПДВ мінус 54 55,00 грн.
В свою чергу, виходячи з того, що вищевказані розрахунки коригування були зареєстровані лише 08.02.2021, тобто з порушенням терміну реєстрації передбаченого пп. 201.10 ст. 201 ПК України, що сталося не з вини позивача, а в наслідок вищевказаного протиправного рішення комісії ДФС, позивач зменшив суму податкових зобов'язань у податковій декларації з ПДВ за лютий 2021 року та відобразив в ній відповідну інформацію.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач позов не визнав, подав на нього відзив, в якому, просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ТОВ "СПАНРАЙЗ" в декларації з податку на додану вартість за лютий 2021 року в розділі І "Податкові зобов'язання" задекларовано розрахунки коригувань до податкових накладних в податкових зобов'язань (р. 7_Б) на загальну суму ПДВ 54 550,00 грн. Розрахунки коригування виписані та зареєстровані у грудні 2017 року до податкових накладних у жовтні 2017 року. Станом на 20.04.2021 встановлено, що згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних за грудень 2017 року ТОВ "СПАНРАЙЗ" на контрагента TOB "ВІ ДЖІ ХОЛДИНГ" (код 37120003) виписано та зареєстровано 4 розрахунки коригувань до податкових накладних, а саме: розрахунок коригування № 89 від 07.12.2017 до податкової накладної № 3 від 02.10.2017 на суму ПДВ 7 700,00 грн, розрахунок коригування № 92 від 07.12.2017 до податкової накладної № 32 від 24.10.2017 на суму ПДВ 15350 грн, розрахунок коригування № 91 від 07.12.2017 до податкової накладної № 15 від 06.10.2017 на суму ПДВ 25 000 грн, розрахунок коригування № 90 від 07.12.2017 до податкової накладної № 5 від 03.10.2017 на суму ПДВ 6500,00 грн.
ТОВ "СПАНРАЙЗ" порушено п. 192.1 ст. 192 Кодексу, що призвело до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в декларації з ПДВ за лютий 2021 року на суму 54 550 грн.
За результатами камеральної перевірки, встановлено розбіжності, що свідчать про включення ТОВ "СПАНРДЙЗ" (податковий номер - 41482988) до податкового зобов'язання за звітний податковий період лютий 2021 року операцій по контрагенту ТОВ "ВІ ДЖІ ХОЛДИНГ" (податковий номер - 37120003) розрахунки коригування № 89, № 90, № 91, № 92 від 07.12.2017, які 08.02.2021 ДПС України зареєструвало за рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва № 640/21238/18 від 06.12.2019 за датою їх фактичного надходження 26.12.2017 на суму ПДВ -54 550 грн.
Ухвалою суду від 13.03.2025 позовна заява прийнята до провадження.
На підставі Указу Президента України "Про призначення судді" № 957/2025 від 13 грудня 2025 року та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2026 № 4-ОС "Про відрахування зі штату суду Кравченка Євгена у зв'язку з призначенням на посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду", на підставі розпорядження керівника апарату № 106 від 13.01.2026 призначено повторний автоматизований розподіл судової справ № 640/15376/21.
Справа розподілена автоматизованою системою документообігу суду судді Шаповалу М.М.
Ухвалою суду від 14.01.2025 справа прийнята до провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку з питань перевірки даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість товариством з обмеженою відповідальністю "СПРАНРАЙЗ" (податковий номер - 41482988) за лютий 2021 року, за результатами якої складено акт камеральної перевірки № 322227/Ж5/26-15-04-11-16/41482988 від 20.04.2021.
На підставі акту перевірки від 20.04.2021 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 20 травня 2021 року № 38583/0411 відповідно до якого встановлено порушення п.п. 192.1.1 п. 192.1.ст. 192 та п.201.1 п.201.10, п.201.14, 201.15 ст. 201 ПК України і зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 54 550 грн.
Не погоджуючись з обґрунтованістю зазначених доводів контролюючого органу та, як наслідок, правомірністю податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію зведених податкових накладних.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до абз. 1, 5, 14 п. 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Отже, аналіз змісту вищенаведених норм дає підстави для висновку, що штрафні (фінансові) санкції, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, можуть бути застосовані лише у разі, якщо платник податків - продавець товарів/послуг був зобов'язаний, відповідно до вимог ПК України, скласти та зареєструвати податкову накладну у зв'язку з настанням однієї з подій: постачання товарів/послуг або надходження коштів від покупця як авансу.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 26.06.2018р. у справі № №813/4556/16, адміністративне провадження № К/9901/42153/18.
Як встановлено судом, позивач зменшив суму податкових зобов'язань, внаслідок чого збільшилось від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на підставі розрахунків коригування № 89, 90, 91, 92 від 07.12.2017 до податкових накладних № 3 від 02.10.2017, № 5 від 03.10.2017, № 15 від 06.10.2017, № 32 від 24.10.2017 та зокрема, відобразив у податковій декларації з ПДВ за лютий 2021 року - у відповідності до положень п. 192.1.1. ст. 192 ПК України.
Однак, рішенням комісії ДФС від 12.01.2018 року було відмовлено реєстрації вказаних вище розрахунків коригування.
Відповідне рішення було оскаржене в судовому порядку, за наслідками якого рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва № 640/21238/18 від 06.12.2019 таке рішення комісії ДФС було визнано протиправним та зобов'язано ДФС зареєструвати розрахунки коригування № 89, 90, 91, 92 від 07.12.2017 до податкових накладних № 3 від 02.10.2017, № 5 від 03.10.2017, № 15 від 06.10.2017, № 32 від 24.10.2017.
Вказане рішення Окружного адміністративного суду м. Києва було виконано ДФС України 08.02.2021 та зареєстровано в ЄРПН розрахунки коригування № 89, 90, 91, 92 від 07.12.2017 до податкових накладних № 3 від 02.10.2017, № 5 від 03.10.2017, № 15 від 06.10.2017, № 32 від 24.10.2017 на загальну суму ПДВ мінус 54 55,00 грн.
В свою чергу, виходячи з того, що вищевказані розрахунки коригування були зареєстровані лише 08.02.2021, тобто з порушенням терміну реєстрації передбаченого пп. 201.10 ст. 201 ПК України, що сталося не з вини позивача, а в наслідок вищевказаного протиправного рішення комісії ДФС, позивач зменшив суму податкових зобов'язань у податковій декларації з ПДВ за лютий 2021 року та відобразив в ній відповідну інформацію.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Враховуючи вищенаведене, суд визнає про необхідність задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "СПАНРАЙЗ" до Головного управління ДПС у м. Києві визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від № 38583/0411 від 20.05.2021.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СПАНРАЙЗ" судові витрати у розмірі 2 270 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал