06 березня 2026 року м. Рівне№460/12119/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, яка полягає у обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 без встановлення набутої при призначенні пенсії доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017, та її умовному розрахунку із застосуванням "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) без обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром за період з 03.07.2024;
здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій особі внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») без обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром за період з 03.07.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуваючи на обліку у відповідача, позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» маючи при цьому статус потерпілої особи внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Пенсія ОСОБА_1 з дня її призначення регулярно щороку індексувалась у зв'язку зі збільшенням заробітної плати відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема й з 01.03.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.03.2025. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №460/106/25 відповідач 26.05.2025 прийняв рішення №956180115417 здійснив перерахунок пенсії за період з 03.07.2024, вивівши заборгованість та: скасувавши раніше проіндексований (у березні 2025 року) відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 43438,70 грн до 38958,49 грн; обчисливши доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсія - 38958,49 грн (актуальної з 01.03.2024 по 28.02.2025), а не проіндексованого її розміру (з 01.03.2025) - 43438,70 грн.
Вказані обставини підтверджуються листом відповідача від 02.06.2025 №1700-0202-8/39770, за змістом якого Пенсійний орган повідомив, що інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не покладено.
Окрім того, зі змісту рішення відповідача про перерахунок пенсії від 26.05.2025 №956180115417 проведеного на виконання рішення суду від 30.01.2025 №460/106/25 позивач встановив, що загальний розмір призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 складає: з 03.07.2024 - 32270,48 грн, максимальний розмір пенсії - 23610,00 грн. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, такою що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, а тому просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 18.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено строк для подання суду відзиву.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, причини неможливості подання відзиву суду не повідомив. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами
Розглянувши заяви по суті, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 з 31.01.2005 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та є особою потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії.
Пенсія позивача з дня її призначення регулярно щороку індексувалась у зв'язку зі збільшенням заробітної плати відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема й з 01.03.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.03.2025.
Розмір заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 становив з 01.03.2025 - 43438,70 грн (8913,83 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 х 1,14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 х 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 х 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 х 1,115 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209) х 4,87318 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.07.2000 по 28.02.2022).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №460/106/25, яке набрало законної сили у зв'язку із залишенням його без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2025, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинення певних дій - задоволеною.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 03.07.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених платежів..
Окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі №460/106/25, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №460/106/25 щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з 03.07.2024 без урахування положень ч.2 ст.56 Закони України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній до 01.10.2017.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Установлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
На виконання вказаного рішення суду відповідач 26.05.2025 прийняв рішення №956180115417 та здійснив перерахунок пенсії за період з 03.07.2024, вивівши заборгованість та: скасувавши раніше проіндексований (у березні 2025 року) відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 43438,70 грн до 38958,49 грн; обчисливши доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсія - 38958,49 грн (актуальної з 01.03.2024 по 28.02.2025), а не проіндексованого її розміру (з 01.03.2025) - 43438,70 грн.
Листом відповідача від 02.06.2025 №1700-0202-8/39770 Пенсійний орган повідомив, що інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не покладено.
Окрім того, зі змісту рішення відповідача про перерахунок пенсії від 26.05.2025 №956180115417 проведеного на виконання рішення суду від 30.01.2025 №460/106/25 слідує, що загальний розмір призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 складає: з 03.07.2024 - 32270,48 грн, максимальний розмір пенсії - 23610,00 грн.
Тобто відповідачем застосовується обмеження розміру пенсії позивача його максимальним граничним розміром.
Не погоджуючись з правомірністю дій пенсійного органу позивач звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796 XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII у редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/106/25 встановлено право ОСОБА_1 на отримання передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплати до пенсії за стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС, що відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню.
Разом з тим, як передбачено ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплата до пенсії обчислюється виходячи із заробітку (з якого така пенсія розраховується).
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону , з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Пенсія за віком позивачу обчислена відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-ІV, що відповідачем не заперечується.
Так, відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Таким чином, законом чітко встановлено спосіб осучаснення щороку пенсійної виплати з метою поступового підвищення.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).
Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Отже, для перерахунку пенсії з метою індексації не застосований вказаний вище множник Зс. Натомість у формулі перерахунку пенсії із зазначеною метою вказано показники зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні та споживчих цін за попередній рік (у відсотках).
Згідно із п.5. Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2008 р., №25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п.6. Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Саме на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, Порядку №124 кабінетом Міністрів України щороку приймаються постанови про індексацію пенсійної виплати.
Для реалізації пункту 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінет Міністрів України 25 лютого 2025 року прийняв постанову №209, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Так, судом встановлено, що рішенням відповідача від 26.02.2025 №956180115417 про перерахунок пенсії підтверджується, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2025 перерахований у спосіб його збільшення (індексації) на 1,115 та склав 43438,70 грн.
Таким чином, до моменту набрання рішенням суду законної сили у справі №460/106/25 відповідачем регулярно проводилось осучаснення пенсії позивача шляхом проведення її індексації у встановлений Законом та Порядком спосіб.
Суд зазначає, що вказаним рішенням суду від 30.01.2025 у справі №460/106/25 не з'ясовувалось питань індексації пенсії, обчислення показника заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, позаяк не було предметом спору.
Крім того, рішенням суду не зобов'язувалось скасовувати (припиняти) індексацію пенсії ОСОБА_1 , яка регулярно проводилась йому з дня призначення пенсії.
Разом з тим, відповідач на виконання рішення суду від 30.01.2025 у справі №460/106/25 прийняв рішення про перерахунок пенсії від 26.05.2025 №956180115417, яким зменшив раніше проіндексований розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 43438,70 (чинний з 01.03.2025) до 38958,49 (чинний в період з 01.03.2024 по 28.02.2025) та обчислив доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) із зменшеної заробітної плати, з якої обчислюється пенсії - 38958,49, а не проіндексованого її розміру 43438,70.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що зазначена поведінка відповідача є протиправною.
Також судом встановлено, що відповідач обчислює доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлене судом в ході розгляду справи №460/106/25) без врахування проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія - 38958,49 (що була чинна та підлягала застосуванню виключно з 01.03.2024 по 28.02.2025).
Як зазначалося судом, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, обчислення доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС здійснюється із заробітку, з якого така пенсія обчислюється.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону , з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Як вказувалось вище, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Зважаючи на це, відповідач при розрахунку заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стажу як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Тобто, як розмір основної пенсії, так і розмір доплати (надбавки) за стаж підлягав щорічному зростанню.
Крім того, як вже зазначалось судом, зі змісту рішення відповідача про перерахунок пенсії від 26.05.2025 №956180115417 проведеного на виконання рішення суду від 30.01.2025 №460/106/25 вбачається, що загальний розмір призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 складає: з 03.07.2024 - 32270,48 грн, максимальний розмір пенсії - 23610,00 грн.
Тобто відповідачем застосовується обмеження розміру пенсії відповідача його максимальним розміром, що суперечить положенням чинного законодавства, виходячи з наступного.
Обмеження пенсії максимальним розміром в межах десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, здійснюється відповідачем на підставі положень Закону України від 08.07.2011 №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668 (в редакції Закону від 8 липня 2011 року) встановлено, що розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Водночас, п. 2 роз. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668 передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Разом з тим, судом встановлено, що пенсія ОСОБА_2 була призначена з 31.01.2005, що підтверджується встановленими у справі №460/106/25 обставинами.
Оскільки Закон №3668 набрав чинності 01.10.2011, а пенсія позивачу була призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", то такі обмеження максимальним розміром на його пенсійну виплату не поширюються.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-ІІІ внесені зміни у Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким частину третю статті 67 викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Проте, вказані зміни також не мають відношення до пенсії позивача, оскільки встановлювали конкретний період обмеження, а саме "по 31 грудня 2017 року".
Окрім цього, 07.05.2024 Конституційний Суд України прийняв рішення №2 р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VIзі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XIIзі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796 XII зі змінами.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 07.05.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VIзі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XIIзі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796 XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 07.05.2024 - з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 07.05.2024 №2-р(II)/2024 стаття 67 Закону №796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, також припис статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII зі змінами, визнано неконституційними.
Таким чином, обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є протиправним, а тому вимоги зобов'язального характеру в частині нарахування та виплати пенсії без обмеження граничним (максимальним) розміром підлягають задоволенню в силу того, що вони є похідними від основних вимог, задоволення яких залежить від задоволення останніх.
Відтак, з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача в цій частині слід зобов'язати відповідача відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) без обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром за період з 03.07.2024; здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій особі внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») без обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром за період з 03.07.2024.
Згідно з частиною 1статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Враховуючи наведене, позивачем на підставі належних та допустимих доказів доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, тому позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Підстави для застосування положень ст.139 КАС України у суду також відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2025 нарахування проведеної індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) без обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром за період з 03.07.2024;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій особі внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») без обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром за період з 03.07.2024.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 06 березня 2026 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя В.В. Щербаков