Рішення від 06.03.2026 по справі 440/1046/26

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/1046/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 959030167299 від 09.01.2026 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959030167299 від 12.01.2026 року в частині призначення з 02.01.2026 ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014- 2016 роки;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області перерахувати та виплатити мені, ОСОБА_1 з 02.01.2026 року пенсію за віком, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2023- 2025 роки, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що 02 січня 2026 року, після досягнення пенсійного віку 60-ти років позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у сумській області для вирішення питання про призначення пенсії за віком. 09.01.2026 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення №959030167299 про проведення ОСОБА_2 перерахунку у пенсії - перехід із пенсії за вислугою років на пенсію за віком та яким було відмовлено у частині застосування при проведенні розрахунку показника середньої заробіиної плати по Україні за 2023-2025 роки. На виконання та у відповідності до змісту вказаного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було проведено розрахунок розміру пенсії за віком. Відповідно до рішень Головного управління Пенсійного фонду УКраїни в Полтавській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугу років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, з чим позивач не погоджується.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.02.2026 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників у порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що в спірних правовідносинах при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

У відповіді на відзив представник позивача зазначає, що позивач звернулася до пенсійного органу 02.01.2026 вперше за призначенням пенсії за віком відповідно Закону "1058, отже при призначення пенсії повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2023- 2025 роки.

Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області правом подати відзив не скористалося.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером, яка з грудня 2014 року перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсію за вислугу років, призначену в порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення" (працівник освіти).

02.01.2026 позивач звернулася до пенсійного органу області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила перерахувати пенсію, вид перерахунку: перехід на інший вид пенсії - на пенсію за віком.

За принципом екстериторіальності заява позивачки була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, 09.01.2026 прийнято рішення №959030167299 про проведення перерахунку пенсії - перехід із пенсії за вислугу років на пенсію за віком, та яким було відмовлено у частині застосування при проведенні перерахунку показника середньої заробітної плати по Україні за 2023 - 2025 роки згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області від 12.01.2026 прийнято рішення про перерахунок пенсії, від перерахунку - перехід з виду на вид. При проведенні перерахунку застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач не погодилася з діями відповідачів щодо застосування при призначенні пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV з 21.01.2025 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, у зв'язку з чим звернулася до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років) відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Разом із цим, статтею 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (надалі - Закон № 1788-ХІІ) (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років) було передбачено призначення трудових пенсій: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мали працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з абзацом другим частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" розділ XV Закону № 1058-IV доповнено пунктом 4-3, відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Аналіз положень частини третьої статті 45 Закону №1058-IV свідчить про те, що зазначеною нормою регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника), на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З наданих матеріалах справи вбачається, що з грудня 2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону № 1788, що не заперечується відповідачем.

За призначенням пенсії відповідно до норм Закону № 1058-IV позивач вперше звернулася 02.01.2026.

Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 09.01.2026 прийнято рішення №959030167299 про проведення перерахунку пенсії - перехід із пенсії за вислугу років на пенсію за віком, та яким було відмовлено у частині застосування при проведенні перерахунку показника середньої заробітної плати по Україні за 2023 - 2025 роки згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області від 12.01.2026 прийнято рішення про перерахунок пенсії, від перерахунку - перехід з виду на вид, отже ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

З урахуванням наведеного, при обчисленні пенсії за віком з 02.01.2026 відповідачі мали урахувати показник середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), який дійшов висновку про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV.

Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, а також Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у постановах від 13 лютого 2019 року у справі № 265/7301/16-а, від 09 грудня 2019 року у справі № 265/5293/17, від 02 березня 2020 року у справі № 175/4084/16-а(2-а/175/86/16).

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що при обчисленні позивачу пенсії за віком з 02.01.2026 на підставі норм Закону № 1058-IV пенсійний орган мав врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням саме цього виду пенсії, тобто, за 2023-2025 роки.

Зважаючи на викладене, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, з урахуванням частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 959030167299 від 09.01.2026 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959030167299 від 12.01.2026 року в частині призначення з 02.01.2026 ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014- 2016 роки та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 02.01.2026 року пенсію за віком, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2023- 2025 роки, з урахуванням виплачених сум.

Отже, позов ОСОБА_1 належить задовольнити.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачем за подання цього позову.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України у сумській області (вул.Степана Бандери,43, м. Суми, 40009, код ЄРДПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 959030167299 від 09.01.2026 про відмову у перерахунку пенсії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959030167299 від 12.01.2026 в частині призначення з 02.01.2026 ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014- 2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 02.01.2026 року пенсію за віком, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2023- 2025 роки, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 655,60 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 655,60 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко