06 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/17183/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" про стягнення пені,
25 грудня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (надалі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" (надалі - відповідач, ТОВ "Стукалівське") про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2025 по 31.10.2025 у розмірі 7144 грн. 20 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 у справі №440/8154/25 стягнуто з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 88203,53 грн. та пеню у розмірі 1631,70 грн. Позивач вважає, що наявні підстави для стягнення з відповідача пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарської санкції за період з 16.04.2025 по день сплати санкцій включно по 31.10.2025. Розмір пені складає 8775,90 грн. та відповідачем самостійно сплачено на виконання рішення суду пеню у розмірі 1631,70 грн. Таким чином, розмір пені, що підлягає сплаті становить 7144 грн. 20 коп.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/17183/25. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. Роз'яснено відповідачу, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами.
Копія ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року вручена відповідачу 15 січня 2026 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення /а.с. 25/.
Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
10 червня 2025 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське", в якому просив суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкцій в розмірі 88203,53 грн. та пеню у розмірі 1631,70 грн.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року у справі №440/8154/25, що набрало законної сили 16 вересня 2025 року, позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю у справі №440/8154/25 задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції у розмірі 88203 (вісімдесят вісім тисяч двісті три) грн. 53 коп. та пеню у розмірі 1631 (одна тисяча шістсот тридцять одна) грн 70 коп. (номер рішення в ЄДРСР 129559706, а.с. 5-8).
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
31 жовтня 2025 року на рахунок Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю надійшли грошові кошти в сумі 89835,23 грн. (88203,53 грн. +1631,70 грн.), що стягнуті з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" рішенням суду у справі №440/8154/25, що підтверджується випискою по групі рахунків Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю /а.с. 3/.
Згідно з Розрахунком суми пені /а.с. 4/ Товариству з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" за недотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю в 2024 році нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 88203,53 грн., які на рахунок державного бюджету надійшли: 31.10.2025 - в сумі 89835,23 грн. Згідно з Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" зі змінами від 06 жовтня 2005 року № 2960-ІV та Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року №233, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. На підставі викладеного, проведено розрахунок пені, а саме: ставка НБУ на момент сплати 31 жовтня 2025 року 15,5%; відсотки від ставки НБУ, законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені 120%; розрахунковий розмір пені 15,5 * 120% : 365 = 0,05%; сума заборгованості зі сплати АГС на 31 жовтня 2025 року 88203,53 грн.; сума пені за один день прострочення 88203,53 грн. * 0,05% = 44,10 грн.; кількість днів прострочення з 16 квітня 2025 року по 31 жовтня 2025 року включно - 199 днів; сума пені 16 квітня 2025 року по 31 жовтня 2025 року включно 44,10 грн. * 199 = 8775,90 грн. Залишок боргу по сплаті пені складає 8775,90 грн. - 1631,70 грн. = 7144,20 грн. /а.с. 4/.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" №875-XII від 21 березня 1991 року (далі по тексту - Закон №875-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Частиною 3 статті 18 Закону №875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 19 Закону №875-XII передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частинами першою - п'ятою статті 20 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені пред'являються протягом шести місяців після закінчення строку для самостійної сплати, встановленого частиною четвертою цієї статті.
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються суб'єктами господарювання самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". Порушення цього терміну сплати адміністративно-господарської санкції тягне за собою нарахування пені на повну суму недоїмки за весь строк прострочення. У разі несплати пені самостійно, вона може бути стягнута у примусовому порядку.
Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення. Порядок нарахування пені та встановлення строку її сплати затверджуються Мінсоцполітики.
Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлений Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року №223, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 року за №552/13819 (далі по тексту - Порядок №223).
За визначенням, наведеним у пункті 2.2 Порядку №223, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом №875-XII, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.
Згідно з пунктами 3.1, 3.4 - 3.7 Порядку №223 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Одноденний розмір пені при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.
Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
У випадку, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається перший робочий день після вихідного (святкового) дня, а пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня.
Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.
У поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
За такого правового регулювання слідує, що єдиною підставою для нарахування пені є несплата суб'єктом господарювання адміністративно-господарської санкції до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу щодо працевлаштування інвалідів. Пеня нараховується з 16 квітня відповідного року по дату фактичної сплати суми адміністративно-господарської санкції за кожний календарний день прострочення платежу, а при частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.
Як слідує з матеріалів справи, згідно з розрахунком суми пені /а.с. 4/ Товариству з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" за недотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю в 2024 році нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 88203,53 грн., які на рахунок державного бюджету надійшли: 31.10.2025 - в сумі 89835,23 грн. Згідно з Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" зі змінами від 06 жовтня 2005 року № 2960-ІV та Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року №233, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. На підставі викладеного, проведено розрахунок пені, а саме: ставка НБУ на момент сплати 31 жовтня 2025 року 15,5%; відсотки від ставки НБУ, законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені 120%; розрахунковий розмір пені 15,5 * 120% : 366 = 0,05%; сума заборгованості зі сплати АГС на 31 жовтня 2025 року 88203,53 грн.; сума пені за один день прострочення 88203,53 грн. * 0,05% = 44,10 грн.; кількість днів прострочення з 16 квітня 2025 року по 31 жовтня 2025 року включно - 199 днів; сума пені 16 квітня 2025 року по 31 жовтня 2025 року включно 44,10 грн. * 199 = 8775,90 грн. Залишок боргу по сплаті пені складає 8775,90 грн. - 1631,70 грн. = 7144,20 грн. /а.с. 4/.
Отже, залишок заборгованості по сплаті пені складає 7144,20 грн. (8775,90 грн. - 1631,70 грн.).
Відповідач правомірність порядку нарахування пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій не спростував, доказів її сплати не надав.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16 квітня 2025 року по 31 жовтня 2025 року у розмірі 7144 грн. 20 коп.
Таким чином, позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, у даній справі підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Європейська, 49, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 13937406) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" (вул. Леніна, 38, с. Стукалівка, Лубенський район, Полтавська область, 37451, ідентифікаційний код 37171063) про стягнення пені задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стукалівське" на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16 квітня 2025 року по 31 жовтня 2025 року у розмірі 7144 грн. 20 коп. (сім тисяч сто сорок чотири гривні двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич