Рішення від 05.03.2026 по справі 440/11770/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/11770/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, а саме просить:

- визнати незаконним рішення житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 №133 від 04.02.2025;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 поновити позивача та членів його сім'ї на квартирному обліку, як осіб, що потребують поліпшення житлових умов.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 під час проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 перебував на квартирному обліку громадян, які потребують покращення житлових умов з 28.02.2014 року. 30 січня 2025 року на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 34 виключений зі списків особового складу частини та вибув для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_2 , яка розташована в АДРЕСА_1 . 04 лютого 2025 року рішенням об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , що оформлене протоколом засідання об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 № 133, яким 30 січня 2025 року зняв з квартирного обліку позивача та членів його сім'ї у кількості 4 особи у зв'язку з виключенням зі списків військової частини НОМЕР_1 і направленням для подальшого проходження військової служби в іншу військову частину НОМЕР_2 . Позивач не погоджується з правомірністю оскаржуваного рішення з огляду на порушення порядку розгляду питання про зняття останнього з квартирного обліку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

03.09.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що підставою зняття військовослужбовця з квартирного обліку є його вибуття до іншого місяця служби, а відповідне рішення приймається житловою комісією військової частини не пізніше місяця з дати виключення такого військовослужбовця зі списків особового складу військової частини. Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов проводиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі із зазначенням підстав зняття з обліку. При цьому за новим місцем проходження військової служби військовослужбовець зараховується на квартирний облік на підставі рішення житлової комісії військової частини, за результатом розгляду поданого ним рапорту. Враховуючи вказане, вважають про відсутність правових підстав для визнання незаконним рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 про виключення позивача з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 , а тому правові підстави для задоволення позов відсутні.

Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2025 № 721 відповідно до пункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 440/11770/25 за результатами якого головуючим суддею у справі визначено суддю Чеснокову А.О.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення прийнято до провадження. Розгляд справи розпочато спочатку та здійснювати його за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Штаб-сержант ОСОБА_1 перебував на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, для забезпечення житлом для постійного проживання, в загальній черзі складом сім'ї 4 особи з 28.02.2014 року.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.01.2025 №34 штаб-сержанта ОСОБА_1 було виключено із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та який вибув для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 .

Рішенням об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 оформленого протоколом від №133 від 04.02.2025 відповідно до п.17 розділу VІ наказу Міністра оборони України від 31 липня 2018 року №380 “Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» штаб-сержанта ОСОБА_2 знято з 30 січня 2025 року з квартирного обліку, як такого, що з 30 січня 2025 року на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №34 від 30 січня 2025 року виключений зі списків особового складу частини та вибув для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Згідно з витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_6 від 04.02.2025 № 39 затверджено рішення об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 викладене у протоколі засідання об'єднаної житлової комісії №133 від 04.02.2025 року.

Вважаючи рішення об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 незаконним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких громадянин має змогу побудувати житло, придбати його у власність, або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступною платою відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України № 2011-XII) передбачено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами

Відповідно до ст. 37 Житлового кодексу УРСР (далі - ЖК УРСР) облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію

При цьому, порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов згідно зі ст.38 ЖК УРСР встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЖК УРСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок № 1081).

Вказаний порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Порядком № 1081 визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Отже військовослужбовці мають право на забезпечення їх та членів їх сімей жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення. Для реалізації такими особами зазначеного права необхідним є їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Відповідно до п. 26 Порядку № 1081 військовослужбовці які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Так, з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 року затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція № 380), яка визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 380 визначено, що для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).

Відповідно до п. 7, 8 розділу ІІ Інструкції № 380 житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати, серед іншого, рішення про взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею).

Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом, підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.

Отже, з наведених норм вбачається, що військовослужбовець зараховується на квартирний облік на підставі рішення житлової комісії військової частини, за результатом розгляду поданого ним рапорту. Житлова комісія водночас наділена й повноваженнями щодо зняття військовослужбовців з такого обліку.

Звертаючись з позовом до суду, позивач вказує на порушення відповідачем його житлових прав через зняття позивача з квартирного обліку військової частини НОМЕР_1 у зв'язку з вибуттям до нового місця служби.

В контексті даних тверджень, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 21 р. VI Інструкції № 380 зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі:

- поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті;

- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;

- в інших випадках, передбачених законодавством.

Тобто, пункт 21 розділу VI Інструкції № 380 не містить вичерпних підстав для зняття військовослужбовця з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, оскільки передбачають можливість зняття особи з обліку й в інших передбачених законодавством випадках.

Таким випадком, передбаченим законодавством, є, зокрема, переміщення військовослужбовця, який перебуває на обліку, по військовій службі до іншої військової частини

Так, за приписами п. 17 розділу VI Інструкції № 380, передбачено, що у разі переміщення військовослужбовця, який перебуває на обліку, по військовій службі до іншої військової частини житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) на підставі наказу про переміщення до нового місця служби на найближчому засіданні, але не пізніше місяця з дати виключення зі списків особового складу військової частини приймає рішення щодо виключення з обліку у військовій частині та направляє за встановленим порядком відповідну особову справу військовослужбовця до нового місця його служби.

Отже, підставою зняття військовослужбовця з квартирного обліку є, в тому числі, його вибуття до іншого місяця служби, а відповідне рішення приймається житловою комісією військової частини не пізніше місяця з дати виключення такого військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.

Як встановлено судом, рішенням об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 про виключення ОСОБА_1 з квартирного обліку (оформлене протоколом засідання об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 від 04.02.2025 №133) прийняте у зв'язку з переведенням позивача до нового місця несення служби.

Оскільки судом встановлено та сторонами не заперечуються, що позивача згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.01.2025 № 34 було виключено із списку особового складу військової частини НОМЕР_1 та вибув для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , суд дійшов висновку, що рішення відповідача про зняття позивача з квартирного обліку прийнято правомірно.

Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання незаконним рішення об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_3 про зняття штаб-сержанта ОСОБА_1 з квартирного обліку, а тому правові підстави для задоволення позов відсутні.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова