Справа № 420/5835/26
06 березня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОТРАНСЛОГІСТИК» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОТРАНСЛОГІСТИК» до Головного управління ДПС в Одеській області (далі ГУ ДПС), Державної податкової служби України (далі ДПСУ), в якому позивач просить: - визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області від 11.12.2025р № 13503602/40982986, № 13503603/40982986, № 13503604/40982986, № 13503605/40982986, № 13503606/40982986, № 13503607/40982986, № 13503608/40982986, № 13503609/40982986, № 13503610/40982986, № 13503611/40982986, № 13503612/40982986, № 13503613/40982986, № 13503614/40982986, № 13503615/40982986, № 13503616/40982986, № 13503617/40982986, № 13503618/40982986, № 13503619/40982986 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 01.07.2025 року, №4 від 02.07.2025 року, №53 від 12.07.2025 року, №55 від 15.07.2025 року, №54 від 15.07.2025 року, №60 від 15.07.2025 року, №61 від 16.07.2025 року, №81 від 21.07.2025 року, №79 від 17.07.2025 року, №107 від 27.07.2025 року, №99 від 19.08.2025 року, №106 від 19.08.2025 року, №136 від 25.08.2025 року, №1 від 02.09.2025 року, №33 від 08.09.2025 року, №34 від 10.09.2025 року, №68 від 16.09.2025 року, №5 від 01.07.2025 року; - зобов'язати ДПСУ зареєструвати податкові накладні №2 від 01.07.2025 року, №4 від 02.07.2025 року, №53 від 12.07.2025 року, №55 від 15.07.2025 року, №54 від 15.07.2025 року, №60 від 15.07.2025 року, №61 від 16.07.2025 року, №81 від 21.07.2025 року, №79 від 17.07.2025 року, №107 від 27.07.2025 року, №99 від 19.08.2025 року, №106 від 19.08.2025 року, №136 від 25.08.2025 року, №1 від 02.09.2025 року, №33 від 08.09.2025 року, №34 від 10.09.2025 року, №68 від 16.09.2025 року, №5 від 01.07.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання накладної на реєстрацію.
Згідно з ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, які прийняті Комісією ГУ ДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкових накладних, тобто позивачем викладені позовні вимоги до суб'єкта владних повноважень, який не визначений у позові у якості відповідача, для нього не надана копія позову з додатками.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі Порядок №1165), яка набрала чинність 01.02.2020 року.
Згідно з п.25, 27 Порядку №1165 саме Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, ПКУ та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Таким чином, Комісія є спеціальним суб'єктом, уповноваженим на прийняття відповідних рішень (таке рішення не уповноважено приймати прийняти ГУ ДПС як суб'єкт владних повноважень та його керівники як посадові особи) і такі рішення оскаржуються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, а також їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскаржуване рішення прийняте комісією регіонального рівня відповідно до її повноважень, проте позивач оскаржуючи вказане рішення у якості відповідача не визначає відповідну комісію.
Отже, позовні вимоги позивача на відповідають колу визначених ним відповідачів.
Крім того, згідно зі ст.15 КАС України судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.
Згідно із ст. 12 Закону України «Про судоустрій і статус судів» судочинство в Україні провадиться державною мовою. Застосування інших мов у судочинстві здійснюється у випадках і порядку, визначених законом.
Згідно з частиною шостою статті 13 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Позивачем надані до позову копії документів, які позивачем зазначені як докази по справі, проте частина з них не має перекладу на мову судочинства.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'ясняє, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду: належним чином оформленого позову (не уточнення, доповнення), належних копій доказів.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, надані належні докази.
Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
У разі неотримання судом позову на виконання ухвали суду, суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.
Керуючись ст. 160,161,169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОТРАНСЛОГІСТИК» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва