Рішення від 06.03.2026 по справі 420/24691/25

Справа № 420/24691/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо неприйняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року, складеної та поданої на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю “Одеський шинний термінал», в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 46 від 02.05.2024 року, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю “Одеський шинний термінал», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою фактичного надходження вказаної накладної.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.07.2025 справа розподілена на суддю Каравана Р.В.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 відкрито провадження по справі і призначено розгляд справи без виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.12.2025, у зв'язку з довготривалою відсутністю головуючого судді Каравана Р.В., адміністративну справу передано для розгляду судді Танцюрі К.О.

Ухвалою суду від 24.12.2025 прийнято справу до свого провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що відповідач протиправно не прийняв рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року, складеної та поданої на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю “Одеський шинний термінал», в Єдиному реєстрі податкових накладних. Як наголосив позивач, після виключення позивача з переліку платників податків, які відповідають ознакам ризиковості (10.06.2025) спірна податкова накладна так і не була автоматично зареєстрована. Тому позивач 24.06.2025 року подав на розгляд Комісії Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 228, до якого було долучено змістовні пояснення та 28 додатків, які однак не були прийняті відповідачем, що підтверджується Квитанцією № 2, в якій зазначено наступне: «Повідомлення від 24.06.2025 № 228 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 02.05.2024 № 46 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520». Позивач вказав, що жодного рішення щодо спірної податкової накладної відповідачем не приймалось, податкова накладна № 46 від 2 травня 2024 року на загальну суму 147 600,00 грн. не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також не прийнято рішення про відмову у її реєстрації, що, в свою чергу, свідчить про протиправну бездіяльність відповідачів. В свою чергу, як вказав позивач, відсутність рішення щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, як раз породжує правову невизначеність для позивача. При цьому, фактичні обставини справи беззаперечно свідчать, що реєстрація податкової накладної була зупинена на тій підставі, що цьому передувало прийняття контролюючим органом протиправного рішення від 16 травня 2024 року, яким сформовано висновки про відповідність позивача, як платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, і саме це і лише це стало причиною зупинення реєстрації податкової накладної.

26.12.2025 до суд від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що відповідно до п. 6 Порядку № 520, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складення податкової накладної, розрахунку коригування. При цьому, податковий орган дійшов до висновку, що граничний термін для подання письмових пояснень та копій документів щодо П/Н від 02.05.2024 № 46, контролюючим органом пов'язаний з датами формування податкових накладних.

26.12.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої відповідач наголосив, що неприйняття відносно спірної податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, жодного рішення призводить до невизначеності її статусу, а подання платником пояснень за межами 365-ти денного строку спричинено саме внаслідок протиправних бездіяльності та рішень відповідача.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

03.06.2019 р. між ТОВ «Одеський шинний термінал», як постачальником, та ТОВ «Агрофорс Трейд», як покупцем, було укладено договір поставки № ОШТ-19097.

ТОВ «Одеський шинний термінал» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 46 від 02.05.2024 року.

За результатами обробки податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена з підстав, що податкова накладна складена та подана платником, який відповідач п.8 Критеріїв ризиковості платника податку; контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН.

Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу, надано повідомлення від 24.06.2025 №228 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування.

Як свідчить квитанція № 2, документ не прийнято, виявлено помилки: повідомлення від 24.06.2025 №228 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК № 46 від 02.05.2024 року порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520.

Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.

Згідно п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.

Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати.

Як зазначалось судом, ТОВ «Одеський шинний термінал» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 46 від 02.05.2024 року.

За результатами обробки податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена з підстав, що податкова накладна складена та подана платником, який відповідач п.8 Критеріїв ризиковості платника податку; контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН.

Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу, надано повідомлення від 24.06.2025 №228 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування.

Як свідчить квитанція № 2, документ не прийнято, виявлено помилки: повідомлення від 24.06.2025 №228 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК № 46 від 02.05.2024 року порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520.

Так, п.6 Порядку №520 встановлено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

У відповідності до положень п.10-12 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Натомість, незважаючи на те, що платником податку надано копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, податковим органом не було прийнято відповідне рішення, чим порушено вимоги пункту 11 Порядку №520.

У зв'язку з викладеним вище, суд приходить висновку щодо наявності протиправної бездіяльності з боку ГУ ДПС в Одеській області в частині не прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної, оскільки не прийняття рішення згідно Порядку №520 в даному випадку порушує принцип правової визначеності та перешкоджає платнику податків належним чином реалізувати право на судовий захист, так як фактично податкова накладна знаходиться у невизначеному стані, оскільки і не зареєстровано в ЄРПН, і відсутня відмова у її реєстрації.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, датою її фактичного подання, суд зазначає, що на даний час такі позовні вимоги є передчасними, з огляду на ненадання контролюючим органом оцінки наданим повідомленню від 24.06.2025 №228 про подання пояснень та документам щодо спірної податкової накладної.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом:

-визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ»;

- зобов'язання Головне управління ДПС в Одеській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року складеної Товариством з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ».

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача та те, що оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за похідні вимоги позивача не стягувався, суд вважає, що наявні підстави для стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області на користь позивача 2422,40 грн. сплаченого ним судового збору.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ» - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ».

Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 46 від 02.05.2024 року складеної Товариством з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ».

У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул.Семінарська, 5) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКИЙ ШИННИЙ ТЕРМІНАЛ» (код ЄДРПОУ 41976067, Одеська обл., Біляївський р-н., с.Нерубайське, вул. Пастера 29-Б) судовий збір у розмірі 2422,40 грн(дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра