Рішення від 03.03.2026 по справі 400/10488/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2026 р. № 400/10488/25

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання М'ялик В.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОбласного комунального підприємства “Миколаївоблтеплоенерго», вул. Миколаївська, 5а,м. Миколаїв,54034,

до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, просп. Центральний, 288,м. Миколаїв,54003,

треті особиОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 , ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 , ОСОБА_5 , АДРЕСА_5 , Кривко, АДРЕСА_6 , ОСОБА_6 , АДРЕСА_7 , ОСОБА_7 , АДРЕСА_8 , ОСОБА_8 , АДРЕСА_9 , ОСОБА_9 , АДРЕСА_10 , ОСОБА_10 , АДРЕСА_11 ,

провизнання протиправними та скасування припису від 11.09.2025 № 095 в частині і рішення від 11.09.2025 № 119,

ВСТАНОВИВ:

Обласне комунальне підприємство «Миколаївоблтеплоенерго» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області з вимогами: визнати протиправним та скасувати Припис №095 від 11.09.2025р., винесений за наслідками складання Акту №222 від 10 вересня 2025 року (позапланової перевірки), Головним управлінням Держпродспоживслужби у Миколаївській області про здійснення перерахунку за послугу з теплопостачання шляхом зменшення нарахувань з урахуванням вимог пункту 1 статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» в частині застосування ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» тарифів на послугу з теплопостачання для категорії споживачів «населення» на рівні тарифів, що застосовувалися для вказаної категорії станом на 24.02.2022 - 1999,08 грн/Гкал., на загальну суму 369,40 грн.; визнати протиправним та скасувати Рішення №119 від 11 вересня 2025р., винесене за наслідками складання Акту №222 від 10 вересня 2025 року (позапланової перевірки), Головним управлінням Держпродспоживслужби у Миколаївській області про застосування до ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» штрафу у розмірі 100 відсотків від суми необґрунтовано одержаної виручки, що становить 5566,39 грн. та про зобов'язання протягом 30 календарних днів повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки в загальному розмірі - 5566,39 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» надає послуги з постачання теплової енергії населенню за двоставковим тарифом , який затверджений рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 23 жовтня 2024 року №1793 «Про встановлення ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» двоставкових тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії та транспортування теплової енергії ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» тепловими мережами підприємства» (Рішення №1793) (додаток 1) із змінами, які затверджені Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради №895 від 25 червня 2025 року «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 23.10.2024р. №1793 «Про встановлення ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» двоставкових тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії та транспортування теплової енергії ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» тепловими мережами підприємства» (додаток 2). Пунктом 3.1 Рішення №1793 ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» встановлено двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії. Даний двоставковий тариф відповідає одноставковому еквіваленту, що застосовувався станом на 24.02.2022. Двоставковий тариф встановлено у наступних розмірах:- умовно-змінна частина - у розмірі 1 129,33 грн/Гкал (з ПДВ) ;- умовно-постійна частина - у розмірі 119 618,74 грн/(Гкал/год) (з ПДВ) . Двоставковий тариф відповідає одноставковому еквіваленту - 1 999,08 грн/Гкал (з ПДВ). Органом місцевого самоврядування на підставі Рішенням №1793, було встановлено еквівалент двоставкового тарифу по відношенню до одноставкового, що застосовувався станом на 24.02.2022. А отже Рішення №1793, яке позивач застосовує в своїй діяльності, прийняте відповідно до положень Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-ІХ. Для розрахунку із кінцевими споживачами категорії населення протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано на послуги з постачання теплової енергії для населення ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» застосовує тариф, що встановлений рішенням органу місцевого самоврядування та за планованими розрахунками відповідає одноставковому еквіваленту. Позивач, як суб'єкт ліцензійної діяльності надає послуги з постачання теплової енергії відповідно до тарифів, затверджених органом місцевого самоврядування територіальної громади м. Миколаєва. Відповідачем, з 29.08.2025 р. по 10.09.2025р, була проведена позапланова перевірка позивача про що було складено Акт №222 від 10 вересня 2025 року (додаток 1 до заяви про забезпечення позову). Висновки, зроблені відповідачем під час проведення позапланової перевірки і які стали підставою винесення оскаржуваних індивідуальних актів не мають юридичного обґрунтування та не відповідають розрахункам, встановленим діючим законодавством, а застосування до позивача відповідальності за порушення п.1.ст.1 Закону № 2479-IX є помилковим. Вказана норма адресована суб'єктам, які наділені відповідними владними повноваженнями стосовно прийняття тарифів або внесення змін до них шляхом підвищення.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію виклав у відзиві. Прийняті відповідачем індивідуальні акти не суперечать механізму формування тарифів, не втручаються у повноваження органу місцевого самоврядування щодо їх затвердження, а лише фіксують встановлені факти порушень при застосуванні тарифу позивачем у частині використання ним завищеного теплового навантаження, що призвело до зростання фактичної вартості послуги для споживачів. Вимоги Головного управління не змінюють порядок оплати, а зобов'язують підприємство застосовувати діючий двоставковий тариф, який був встановлений у п.3.1 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 23.10.2024 року № 1793 «Про встановлення ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» двоставкових тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії та транспортування теплової енергії ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» тепловими мережами підприємства» (далі Рішення № 1793) відповідно до умов, які відповідають еквівалентності такого тарифу одноставковому в розмірі 1999,08 грн/Гкал. Саме позивач, застосувавши інше теплове навантаження, порушило порядок оплати, нараховуючи споживачам плату за показниками, які не затверджені в структурі тарифу ( п.3.1 Рішення № 1793). Таким чином, джерелом порушення порядку оплати є дії ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», а не дії державного органу . Отже, оскаржувані індивідуальні акти є правомірними, обґрунтованими та прийнятими в межах компетенції органу державного нагляду (контролю). Дії ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» з відступлення від затверджених показників структури тарифу, затвердженого п.3.1 Рішення № 1793, суперечать пунктам 48 та 55 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 (далі - Порядок № 869), а також положенням частини 1 статті 1 Закону №2479-IX. Таким чином, поданий позов є безпідставним і спрямований на уникнення відповідальності за неправомірні дії Позивача за порушення вимог законодавства при застосуванні тарифів, зокрема щодо застосування завищеного теплового навантаження та прихованого підвищення тарифу під час дії воєнного мораторію у зв'язку з викладеним Головне управління вважає, що позов ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» не підлягає задоволенню, а його вимоги ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм матеріального права.

Треті особи пояснень по справі не надали.

В судових засіданнях представники сторін підтримали власні позиції, викладені у процесуальних заявах по суті справи. Представник позивача просив позов задовольнити, представники відповідача просили в задоволенні позову відмовити.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

Обласне комунальне підприємством «Миколаївтеплоенерго» зареєстровано як юридична особа 29.12.2000.

Основним видом діяльності підприємства є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря. ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», окрім іншого, надає послуги з постачання теплової енергії населенню м. Миколаєва у багатоквартирні будинки.

23.10.2024 виконавчим комітетом Миколаївської міської ради прийнято рішення №1793 «Про встановлення ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» двоставкових тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» тепловими мережами підприємств», яким затверджені відповідні тарифи для різних видів споживачів, а також структуру двоставкового тарифу на теплову енергію.

Відповідно до рішення виконкому ММР №1793, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» повинен був надавати послуги з теплопостачання населенню за двоставковим тарифом, який відповідав одноставковому тарифу в розмірі 1999,08 гр/Гкал/год. Крім того, зазначеним рішенням затверджено структуру двоставкових та одноставкових тарифів, відповідно до якої визначено, що теплове навантаження об'єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата повинна дорівнювати 185,70397

Протягом 2025 року, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» надавав споживачам послуги з постачання теплової енергії за тарифом встановленим цим рішенням, у тому числі мешканцям будинку за адресою АДРЕСА_12 .

29.07.2025 мешканці квартир АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 , АДРЕСА_17 , АДРЕСА_18 , АДРЕСА_19 , АДРЕСА_20 , АДРЕСА_21 , АДРЕСА_22 , АДРЕСА_23 звернулись до Головного управління Держпродспоживслужби у Миколаївської області зі скаргою на застосовані до них тарифи зі сторони ОКП «Миколаївоблтеплоенерго».

26.08.2025 Головним управління Держпроспоживслужби в Миколаївській області видано наказ №2620-ОД про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з перевірки ОКП «Миколаївоблтеплоенерго».

В період з 29.08.2025 по 10.09.2025 спеціалістами Головного управління Держпроспоживслужби в Миколаївській області проведено позапланову перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ОКП «Миколаївтеплоенерго», за наслідками якого складено Акт №222.

Під час перевірки, ревізори дійшли висновку, що підприємством порушено умови формування тарифів щодо цих споживачів, а саме при застосуванні двоставкового тарифу використано показник теплового навантаження 205,27476 Гкал/год, хоча рішенням виконкому №1793 показник теплового навантаження повинен бути 185,70397 Ккал/год, внаслідок цього загальна фактична вартість спожитого тепла для побутових споживачів (заявників) у розрахунку на 1 Гкал за опалювальний період зросла на загальну суму 5566,39 гривень.

Більш детально, за квартиру АДРЕСА_13 здійснено переплату на 602,02 гривень, за квартиру АДРЕСА_14 здійснено переплату на 365,67 гривень, за квартиру АДРЕСА_15 здійснено переплату на 503,46 гривень, за квартиру АДРЕСА_16 здійснено переплату на 606,31 гривень, за квартиру №96 здійснено переплату на 626,17 гривень, за квартиру №105 здійснено переплату на 386,44 гривень, за квартиру №107 здійснено переплату на 417,15 гривень, за квартиру №108 здійснено переплату на 617,21 гривень, за квартиру №118 здійснено переплату на 511,85 гривень, за квартиру №120 здійснено переплату на 584,37 гривень.

11.09.2025 уповноваженою особою Головного управління Держпроспоживслужби в Миколаївській області на підставі зазначеного Акту перевірки, винесено Припис №095 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, на адресу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» з вимогою у двомісячний термін усунути порушення вимог законодавства щодо ціноутворення, а саме здійснити перерахунок за послугу теплопостачання шляхом зменшення нарахувань з урахуванням вимог п.1 ст.1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» в частині застосування ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» тарифів на послугу з теплопостачання для категорії споживачів «населення» на рівні тарифів, що застосовувалися для вказаної категорії станом на 24.02.2022- 1999,08 грн/Гкал на загальну суму 5566,39 гривень.

11.09.2025 уповноваженою особою Головного управління Держпроспоживслужби в Миколаївській області на підставі зазначеного Акту перевірки, винесено Рішення №119 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким до ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» застосовано штраф розмірі 100 відсотків від суми необґрунтовано одержаної виручки, що становить 5566,39 гривень, а також зобов'язано ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» повернути споживачам отримані кошти на загальну суму 5566,39 гривень.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення тарифів на: теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення; послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах: формування цінової та тарифної політики.

Відповідно до ст.13 Закону, до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

Відповідно до ст.16 Закону, до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, належать:

розробка методик розрахунків тарифів на виробництво теплової енергії та плати за її транспортування та постачання; забезпечення проведення єдиної тарифної політики у сфері теплопостачання.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1174 від 25.06.2019, затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання.

Таким чином, відповідно до законодавства ціни на комунальні послуги з надання теплопостачання є державні регульовані, та встановлюють у вигляді затверджених тарифів рішення відповідного органу самоврядування, в порядку визначеному НКРЕКП.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Порядком №1174, передбачена можливість встановлення двох різних тарифів на теплопостачання: 1) одноставкового тарифу; 2) двоставкового тарифу.

Одноставковий тариф на теплову енергію - вартість одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості, що реалізується споживачам (з урахуванням обсягів теплової енергії, що споживається ліцензіатом для потреб інших видів діяльності), визначена як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування, постачання, витрат на покриття втрат ліцензіата, планованого прибутку, коригування витрат і не розподілена на умовно-змінну та умовно-постійну частини тарифу.

Двоставкового тарифу - грошового виразу двох окремих частин тарифу (умовно-змінної та умовно-постійної).

Умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - вартість одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості, що відпускається з колекторів та/або надходить у теплову мережу, як грошовий вираз сумарної величини: планованих економічно обґрунтованих витрат на її виробництво власними котельнями, витрат на виробництво теплової енергії власними теплоелектроцентралями, теплоелектростанціями, атомними електростанціями, когенераційними установками та установками з використанням альтернативних джерел енергії, не враховуючи витрати на виробництво теплової енергії в системах автономного опалення (у тарифах, встановлених органом, уповноваженим встановлювати відповідні тарифи), планованих витрат на покупну теплову енергію, що змінюється прямо пропорційно зміні обсягу постачання теплової енергії, яка встановлюється НКРЕКП без урахування податку на додану вартість;

Умовно-постійна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - абонентська плата за одиницю (1 Гкал/год) теплового навантаження об'єктів теплоспоживання як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат на транспортування та постачання теплової енергії, які є постійними і не змінюються прямо пропорційно зміні обсягу постачання теплової енергії, яка встановлюється НКРЕКП без урахування податку на додану вартість.

Під час судового розгляду встановлено, що позивачем під час опалюваного сезону 2025 року для потреб населення, зокрема будинку за адресою м. Миколаїв, вул. Логінова, 50, використовувалося теплове навантаження не визначене рішенням виконкому Миколаївської міської ради №1793 в розмірі 185,70397 Ккал/год, а інше значення теплового навантаження в розмірі 205,27476 Гкал/год. Зазначену обставину позивач визнав, але пояснив, що застосовував зазначений розмір теплового навантаження правомірне, оскільки неможливо використовувати теплове навантаження 185,70397 Ккал/год, яке затверджувалося ще станом на 2019 рік та не відповідає фактичному навантаженню підприємства на 2024 рік. Крім того, розмір теплового навантаження 205,27476 Гкал/год передбачений Реєстром теплового навантаження, який затверджений розпорядженням заступником Миколаївського міського голови В. Луковим в 2024 році (т.1 арк.спр.63).

Суд звертає увагу, що зазначений Реєстр не є рішенням виконавчого комітету Миколаївської ради, який уповноважений визначати тарифи відповідно до ст.13 Закону України «Про теплопостачання», а також визначене Реєстром значення теплового навантаження об'єктів теплоспоживання в 205,27476 Гкал/год, значно більше визначеному рішенням виконкому №1193 значенню в розмірі 185,70397 Ккал/год. Взагалі зазначений Реєстр теплового навантаження затверджений заступником міського голови, відноситься до іншого тарифу на теплопостачання, який не введений в дію, у зв'язку з мораторієм застосованим «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування».

Використання позивачем іншого значення теплового навантаження ніж передбаченого Рішення №1793, призвело до спотворення тарифу затвердженого рішенням міськради та збільшення нарахувань за поставлене тепло споживачам будинку за адресою м. Миколаїв, вул. Логінова, 50.

Застосовуючи не передбачений тарифом коефіцієнт теплового навантаження, позивач нарахував споживачам послуги за постачання теплової енергії за двоставковим тарифом не за тарифом 1999,08 грн/Гкал (визначений рішенням виконкому №1793), а за тарифом в діапазоні від 2184,02 грн/Кал до 2283,53 грн/Кал, що прямо суперечить як встановленому тарифу, так і передбаченому Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» мораторію на підвищення тарифів для населення під час дії воєнного стану.

Враховуючи викладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову, визнання протиправними та скасування рішень відповідача.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Обласного комунальне підприємство “Миколаївоблтеплоенерго» (вул. Миколаївська, 5а,м. Миколаїв,54034 31319242) до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (просп. Центральний, 288,м. Миколаїв,54003 40327023) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 06.03.2026