06 березня 2026 рокусправа № 380/23942/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Качур Р.П., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Державного підприємства "Львіввугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля" про стягнення коштів, -
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства "Львіввугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля" (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати страхових коштів у загальному розмірі 2838590,21 грн.
В обґрунтування позову вказав, що під час проведення перевірки відповідача встановлено порушення вимог Закону України № 1105 що призвело до неправомірних витрат коштів по листках непрацездатності. за результатами перевірки складено акт та прийнято рішення № 27 від 21.05.2024 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.
На підставі вказаного рішення позивач просить стягнути з відповідача кошти.
Ухвалою суду від 07.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив, в якому проти позову заперечив. Вказав, що у відповідності до п. 2 ст. 9 Закону 1105 застрахована особа має право на: 2) отримання у разі настання страхового випадку страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом; матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності). Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності й по вагітності та пологах є листок непрацездатності, який сформований в Електронному реєстрі листків непрацездатності відповідно до Порядку № 1234. Інформацію про сформований листок непрацездатності працівника роботодавець отримує через свій кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Листок непрацездатності може мати в Реєстрі такі статуси: закритий; готовий до сплати (виданий); помилково сформований; недійсний; оплачений. Листок непрацездатності вважається виданим через 7 днів після дати закриття листка непрацездатності (п. 3 р. ІІ Порядку № 1234). Електронний лікарняний може бути оплачений після того, як він набуває статусу "готово до сплати".
Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами ПФУ є оформлена заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами (ч. 1 ст. 26 Закону №1105).
Територіальні органи ПФУ здійснюють фінансування страхувальників протягом 3 робочих днів після надходження заяви-розрахунка, зокрема й в електронній формі.
Вказав, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Отже, періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), зараховуються до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника.
При перевірці також досліджувалися платіжні доручення про сплату ЄСВ за період з 01.10.2022 по 31.12.2023, тобто є очевидним факт щомісячної сплати ЄСВ. Порушення, викладені в Акті (стор.46 Акту) та фактичні обставини є суперечливими між собою.
Посадовими особами Головного управління ПФУ у Львівській області визначено неправомірні витрати в розмірі 1 892 393,47 грн і тут же встановлено наявність платіжних доручень про сплату єдиного соціального внеску за період з 01.10.2022-31.12.2023, тобто сплата внесків за поточні періоди. вказав, що у відповідача відсутні правові підстави для позбавлення працівника соціальної допомоги з урахуванням середнього заробітку, адже протилежні дії є неприпустимими та суперечать основним конституційним засадам у сфері соціального захисту. Просив відмовити у задоволенні позову.
Суд всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.
Головним управлінням ПФУ у Львівській області проведено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності ВП “Шахта “Великомостівська» ДП “Львіввугілля» за період з 01.10.2022 по 31.12.2023.
Перевіркою виявлено наявність порушень вимог законодавства, а саме: пункту 1 частини 4 статті 19 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (в редакції Закону України від 28.12.2014 №77-VІІІ), пункту 1 частини 4 статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (в редакції Закону України від 21.09.2022 №2620-IX), а саме: за результатами перевірки 882 листків непрацездатності встановлено, що стосовно 763 з них щодо 203 застрахованих осіб, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, мають страховий стаж менше шести місяців, що підтверджується Індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 та ОК-7, розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 01.10.2022 по 31.12.2023 не був обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, що призвело до неправомірних витрат коштів на загальну суму 1892393,47 грн.
За результатами перевірки складено акт від 25.04.2024 №1300-6003-3/47 (далі - Акт).
З наслідками проведеної перевірки 21.05.2024 Головним управлінням ПФУ у Львівській області прийнято Рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду №27, яким зобов'язано ВП “Шахта “Великомостівська» ДП “Львіввугілля» повернути до Пенсійного фонду України неправомірно виплачену суму страхових коштів - 1892393,47 грн, та керуючись абзацом 1 частини 6 статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV застосовано до позивача штраф за порушення порядку використання страхових коштів (50%) 946196, 74 грн; всього: 2838590,21 грн.
Позивач на підставі цього рішення звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості з відповідача.
При вирішенні спору по суті суд керувався таким.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 №16/98-ВР (надалі - Основи №16/98-ВР) відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові і організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян в Україні.
Статтею 4 Основ №16/98-ВР страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності включено до видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-XIV в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 4 Закону № 1105-XIV визначено, що уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України. Правовий статус, порядок утворення та діяльності уповноваженого органу управління визначаються відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пунктів 1 та 6 частини 2 статті 5 Закону № 1105-XIV Уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань:
- здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених Кабінетом Міністрів України, управління майном;
- здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи;
Згідно пунктами 4-6 частини 1 статті 6 Закону №1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів; отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Згідно частини 5 статті 8 Закону №1105-XIVр Роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання страхових коштів; шкоду, заподіяну застрахованим особам або уповноваженому органу управління внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.
Відповідно до вимог частини 6 статті 8 цього закону у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
За правилами частини 1 статті 10 Закону № 1105 pастраховані особи, страхувальники, інші особи, які перебувають у правовідносинах, передбачених цим Законом, мають право на оскарження рішень, дій (бездіяльності) територіальних органів уповноваженого органу та їх посадових осіб у порядку підлеглості до керівника відповідного територіального органу уповноваженого органу, посадовою особою якого винесено оскаржуване рішення, вчинено дію (бездіяльність), а у разі відмови в задоволенні скарги - до уповноваженого органу та/або в судовому порядку.
Пунктом 4 розділу VII Постанови правління Фонду соціального страхування України від 20.10.2020 № 23 «Про затвердження Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання» затверджено Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання (далі - Порядок № 23).
Порядок визначає підстави, умови та процедуру проведення перевірок правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду (пункт 1.2 Порядку № 23).
Згідно пункту 2.1 Порядку № 23 перевірка проводиться з метою: здійснення контролю за використанням страхових коштів Фонду, обґрунтованістю виплати матеріального забезпечення, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання; виявлення та підтвердження неправомірно витрачених сум страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг, нецільового використання коштів, невикористаних коштів Фонду, забезпечення своєчасного та повного повернення таких коштів до бюджету Фонду.
Відповідно до абзацу 1 пункту 24 цього Порядку посадові особи Фонду мають право проводити камеральні та документальні (планові або позапланові; виїзні або не виїзні) перевірки достовірності відомостей, поданих страхувальниками для отримання страхових коштів Фонду, дотримання порядку використання страхувальниками виділених йому страхових коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку страхувальника у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним до Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду.
За правилами підпункту 8 пункту 2.9 Порядку № 23 документальні позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення страхувальника за наявності хоча б однієї з підстави у т.ч. розпочато процедуру припинення юридичної особи в результаті її реорганізації або ліквідації.
Відповідно до абзацу 4 пункту 2.21 Порядку № 23 якщо за результатами вжитих заходів страхувальником не надано документального підтвердження правомірного та цільового використання страхових коштів Фонду, відповідним робочим органом виконавчої дирекції Фонду (відділенням робочого органу виконавчої дирекції Фонду) цей факт фіксується в акті перевірки та приймається рішення про повернення страхувальником страхових коштів Фонду відповідно до Закону № 1105.
Відповідно до абзацу 1 пункту 3.1 Порядку № 23 результати документальної перевірки оформлюються у формі акта документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України (далі - Акт перевірки) за формою згідно додатку до цього Порядку.
На виконання вимог Закону № 1105, Порядку № 23 Головним управлінням проведено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності відповідача за період 01.10.2022 по 31.12.2023.
Перевіркою встановлено пункту 1 частини 4 статті 19 Закону № 1105 (в редакції Закону України від 28.12.2014 № 2620-ІХ, чинна з 01.01.2023), що призвело до неправомірних витрат коштів по 763 листках непрацездатності щодо 203 застрахованих осіб, які впродовж дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, мають страховий стаж менше шести місяців, що підтверджується Індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5, розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 01.10.2022 по 31.12.2023 не був обчислений з мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, що призвело до неправомірних витрат коштів на загальну суму 1892393,47 грн.
За результатами перевірки Головним управлінням складено Акт від 24.04.2024 № 1300-6003-3/47.
Відповідачем 21.05.2024 прийнято Рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 27 (далі - Рішення № 27), відповідно до якого підлягає повернення до Пенсійного фонду України неправомірно виплачена сума страхових коштів в сумі 1892393,47 грн, які відповідач просить стягнути в судовому порядку.
Суд вказує, що Рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 27 від 21.05.2024 оскаржено позивачем в судовому порядку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/24083/24 від 20.02.2025 визнано протиправним та скасовано рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 27 від 21.05.2024, винесене Головним управлінням Пенсійного фонду у Львівській області. Вказане рішення залишено без змін Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 380/24083/24 від 09.09.2025.
Враховуючи наведене, та те, що рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 27 від 21.05.2024, винесене Головним управлінням Пенсійного фонду у Львівській області визнано, яке стало підставою для позову про стягнення коштів зі сплати страхових коштів у розмірі 2838590,21 грн, визнано протиправним та скасовано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані, тому у задоволенні позову слід відмовити.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885)
Відповідач: Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» (80001 Львівська область Червоноградський район місто Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26, код ЄДРПОУ 32323256)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур