Рішення від 06.03.2026 по справі 360/2439/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

06 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2439/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про відмову у виплаті допомоги на поховання за померлу ОСОБА_2 №1200-0403-9 14841 від 13.06.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 . допомогу на поховання померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , яка була матір'ю позивача.

22.05.2025 позивач звернулася до пенсійного органу з заявою щодо отримання допомоги на поховання, однак, відповідачем рішенням №1200-0403-9 14841 від 13.06.2025 було відмовлено у виплаті вказаної допомоги, оскільки виплата пенсії ОСОБА_2 призупинена з 01.11.2023 відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-IV у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

Позивач вважає таку відмову протиправною, скільки факт призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера, а виплата вказаної допомоги пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання.

Ухвалою суду від 23.12.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.

Ухвалою суду від 09.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти заявених вимог таких підстав.

Виплата пенсії ОСОБА_2 призупинена з 01.11.2023 відповідно до частини першої статті 49 Закону України від 09.07.2003 N 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

За життя ОСОБА_2 з заявою про поновлення виплати пенсії та з повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації до органів Пенсійного фонду України не зверталася, а тому пенсія за період з 01.11.2023 по 31.03.2025 їй не нараховувалася та не виплачувалася.

Відповідачем розглянуто вказану заяву ОСОБА_1 та листом від 13.06.2025 за вих. № 1200-0403-9/14841 повідомив про відмову у виплаті допомоги на поховання за померлу ОСОБА_2 , у зв'язку з тим, що виплата пенсії на момент смерті пенсіонерки не здійснювалася

Відповідач наголошує, що статтею 53 Закону №1058-IV визначено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на його поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Оскільки, на момент смерті ОСОБА_2 не отримувала пенсію в органах Пенсійного фонду України, підстави для виплати допомоги на її поховання відсутні

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 10.11.1964 серії НОМЕР_1 .

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Ровеньки Ровеньківського району Луганської області.

22.05.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про виплату допомоги на похованя померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

Згідно з розпискою-повідомленням до вказаної заяви додані такі документи: заява від 22.05.2025, паспорт або ID-картка або Посвідка, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, свідоцтво про смерть.

Листом від 13.06.2025 № 1200-0403-9/14841 відповідач повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про те, що прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в оформленні та виплаті допомоги на поховання за померлу ОСОБА_2 , у зв'язку з тим, що виплата пенсії на момент смерті пенсіонерки не здійснювалася.

Листом ві 17.06.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про прийняте рішення.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 1058-IV у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду.

До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Згідно зі статтею 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про поховання та похоронну службу» від 10.07.2003 № 1102-IV (далі - Закон № 1102-IV) поховання померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавця від виконання волевиявлення померлого поховання померлого здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка зобов'язалася поховати померлого.

Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються: лікарське свідоцтво про смерть - закладом охорони здоров'я; свідоцтво про смерть та довідка про смерть - відділом державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчим органом сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України. Зазначені документи можуть надаватися за дорученням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов'язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі.

Статтею 12 Закону № 1102-IV визначено, що особа, яка зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб'єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг. Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором-замовленням, крім випадків, передбачених законом. Виконавець може надавати ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг. Цей перелік затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно з статтею 13 Закону № 1102-IV виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, надається допомога на поховання. Розмір допомоги на поховання та порядок її надання виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, встановлює Кабінет Міністрів України, якщо інше не передбачено законом. Розмір допомоги на поховання не може бути меншим за розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи наведені норми законодавства, суд зазначає, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Тобто, виплата вказаної допомоги відповідно до вимог статті 53 Закону №1058-IV пов'язується з самим фактом здійснення поховання.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Ровеньки Ровеньківського району Луганської області.

22.05.2025 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про виплату допомоги на похованя померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

Згідно з довідкою внутрішньо переміщеної особи від 27.05.2024 № 1201-5003301941 фактичним місцем проживання ОСОБА_1 є адреса: АДРЕСА_1 .

З матеріалів справи встановлено, що позивачем зовсім не надано доказів здійснення поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 саме ОСОБА_1 .

При цьому, вищезазначеними нормативими актами чітко визначено, що допомога на поховання пенсіонера виплачується особам, які здійснили його поховання.

Тобто, суд повторно зазначає, що виплата вказаної допомоги пов'язується з самим фактом здійснення поховання.

Однак, позивачем не наведено та не зазначено про наявність обов'язкових умов, які необхідні для виплати допомоги на поховання.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та наданих доказів, з урахуванням меж заявлених вимог та правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та у зв'язку з цим не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у виплаті допомоги на поховані, зобов'язання виплатити допомогу на поховання - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя С.В. Борзаниця