Рішення від 06.03.2026 по справі 360/12/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

06 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/12/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Данькової Євгенії Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05 січня 2026 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Данькової Євгенії Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262- ХІІ з 01.09.2025;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, провести її перерахунок та виплату з 01.09.2025.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку як пенсіонер в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ з 28 листопада 2017 року.

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» з 08.08.2025 виплата пенсії по інвалідності позивачу припинена у зв'язку з відсутністю у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо визнання особою з інвалідністю, яка попередньо була подовжена без результатів повторного огляду на період дії воєнного стану з 01.08.2022 по 08.08.2025.

Позивач зазначає, що має право на пенсію за вислугою років згідно з Законом №2262-ХІІ, яка була призначена довічно з 07.11.2017.

21.11.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою в порядку звернення та з заявою, передбаченою Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, в якій просив з 08.08.2025 перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, яку позивачу призначено довічно з 07.11.2017.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 10.12.2025 № 13526-14531/К-02/8-1200/25 відмовило у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з підстав того, що у зв'язку з запровадженням на території України воєнного стану та окупацією території Луганської області, доступ до матеріалів пенсійних справ пенсіонерів силових структур Луганської області та, зокрема, документів, що підтверджують тривалість вислуги років ОСОБА_1 у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відсутній.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 17.12.2025 № 1200-0202-8/38793 на адвокатський запит представника позивача від 12.12.2025 повідомило, що згідно з електронною базою даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 первинно призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ по лінії Національної поліції України з 07.11.2017 (звільнений з НПУ 06.11.2017). При опрацюванні документів, поданих для призначення пенсії ОСОБА_1 , сформовано протокол первинного призначення станом на 01.01.2018 (вид пенсії «по інвалідності» - надається), та розпорядження про доплату за період з 07.11.2017 по 31.12.2017. Коректне формування протоколу на іншу дату програмним комплексом не передбачено.

Разом з цим згідно історичних параметрів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 наявна інформація про визначення розміру доплати за період з 07.11.2017 по 27.11.2017 відповідно до статті 13 Закону № 2262 («за вислугу років»).

Головне управління Національної поліції в Луганській області листом від 26.12.2025 № 17076/111/58/01-2025 на адвокатський запит представника позивача від 23.12.2025 повідомило, що у зв'язку з ускладненням оперативної обстановки на території Луганської області в період з 24.02.2022 по 25.06.2022, коли Сєвєродонецька міська територіальна громада була територією активних бойових дій, деяка службова документація ГУНП в Луганській області була знищена (Акт «Про відбирання на знищення і знищення справ» від 25.02.2022 № 923/111/11-2022), у тому числі й накази по особовому складу, що унеможливлює надання витягу з наказу про звільнення ОСОБА_1 .

Разом з цим, згідно з електронними обліками управління кадрового забезпечення, за місцем тимчасової дислокації ГУНП в Луганській області в м. Дніпро, наявна інформація про те, що наказом ГУНП в Луганській області від 03.11.2017 № 795 о/с, полковника ОСОБА_1 (0122304), начальника сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Станично-Луганського відділу поліції ГУНП в Луганській області було звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1. п. 2 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію», з 06.11.2017 з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні : 24 роки 07 місяців 18 днів, у пільговому обчисленні: 31 рік 01 місяць 26 днів на підставі рапорту ОСОБА_1 від 20.09.2017, свідоцтво про хворобу від 25.10.2017 № 231, виданого медичною (військово-лікарською) комісією ДУ «ТМО МВС України по Луганській області».

Окрім того, за електронними обліками сектору з питань пенсійного забезпечення, які наявні за місцем тимчасової дислокації ГУНП в Луганській області в м. Дніпро, є інформація про те, що в листопаді 2017 року уповноваженим структурним підрозділом ГУНП в Луганській області було підготовлено подання про призначення пенсії за вислугу років полковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Станично-Луганського відділу поліції ГУНП в Луганській області, якого було звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1. п. 2 (через хворобу) наказом НПУ ГУНП в Луганській області від 03.11.2017 № 795 о/с, з 06.11.2017 з вислугою років у календарному обчисленні: 24 роки 07 місяців 18 днів, у пільговому обчисленні: 31 рік 01 місяць 26 днів, яке разом з пакетом інших документів було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Однак копій супровідного листа або подання не збереглося.

Одночасно повідомлено, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та проведенням активних бойових дій на території Луганської області особові справи, у тому числі, архівні особові справи працівників ГУНП в Луганській області, евакуйовані до безпечного місця, що унеможливлює надання запитуваної інформації, а саме копії розрахунку вислуги років для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у переведенні його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 12.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 23.01.2026, відповідно до якого останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.

Згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області пенсію ОСОБА_1 призначено за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 по лінії Національної поліції України з 07.11.2017.

З 28.11.2017 ОСОБА_1 було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності відповідно - 2 група внаслідок поранення, контузії, травма, каліцтво, захворювання, отримані при виконанні обов'язків військової служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» встановлено, що у разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях, зокрема, чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 01.04.2025 до 08.08.2025 пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

На умовах Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування» виплату пенсії ОСОБА_1 припинено з 01.09.2025.

Порядком № 3-1 не передбачено можливості подання заяви про перерахунок пенсії шляхом її надіслання засобами поштового зв'язку та/або на адресу електронної пошти (e-mail адресу) територіальних органів Пенсійного фонду України та/або через представника.

За нормами пункту 14 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку № 3-1 при особистому зверненні пенсіонера до органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії, документи про грошове забезпечення подаються тільки в оригіналах, а при поданні заяви про перерахунок пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг документи про грошове забезпечення подаються в сканованих копіях, на які заявником накладається кваліфікований електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, а також обсяг необхідної інформації, яка в ній має бути обов'язково зазначена, затверджена Додатком 1 до Порядку № 3-1.

Згідно п. 4 Порядка 3-1 заява, зокрема, про переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП), що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Наразі подання заяви, зокрема, про переведення з одного виду пенсії на інший разом зі сканованими копіями документів з використанням кваліфікованого електронного підпису засобами вебпорталу Пенсійного фонду України наразі технічно не реалізовано. Зазначену заяву можливо подати до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України незалежно від місця реєстрації.

24.11.2025 №14531/К-1200-25 ОСОБА_1 звернувся із заявою щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, до заяви (довільної форми) долучено сканкопію паспорту та ідентифікаційного номеру (долучені документи не засвідчені кваліфікованим електронним підписом).

Звернення позивача щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років розглянуто Головним управлінням за нормами Закону України «Про звернення громадян» та листом від 10.12.2025 вих. № 13526-14531/К-02/8-1200/25 надано відповідні роз'яснення, у тому числі роз'яснено порядок та способи звернення осіб до органів Пенсійного фонду України із заявами, зокрема, про перерахунок пенсії.

Додатковими поясненнями представника відповідача від 06.02.2026 зазначено, що 24.11.2025 за вхід. № 14531/К-1200-25 відповідачем було зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 21.11.2025, що надійшла з електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 , логін відправника - ОСОБА_2 , у який позивач просив перевести його з 08.08.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, провести її перерахунок та виплату.

До заяви (довільної форми) долучено сканкопію паспорту та ідентифікаційного номеру (долучені документи не засвідчені кваліфікованим електронним підписом). Ані заява, ані додатки не підписано з використанням кваліфікованого електронного підпису позивача.

На підставі вищенаведеного, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, перебуває на обліку у відповідача.

Позивачу вперше було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 по лінії Національної поліції України з 07.11.2017, що не заперечують сторони по справі.

З 28.11.2017 ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності ІІ гр. внаслідок поранення, контузії, травма, каліцтво, захворювання, отримані при виконанні обов'язків військової служби, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.

На умовах Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування» виплату пенсії ОСОБА_1 по інвалідності припинено з 01.09.2025, що не заперечують сторони по справі.

Позивач 21.11.2025 звернувся до відповідача засобами електронної пошти із заявою, не підписаною з використанням кваліфікованого електронного підпису, відповідно до якої просив з 08.08.2025 перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, провівши перерахунок та виплату пенсії.

Також, позивачем було надано копію заяви про переведення з одного виду на інший вид пенсії згідно додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 2 розділу 1) та копії паспорту та РНОКПП, які також не підписано з використанням кваліфікованого електронного підпису позивача.

Листом від 10.12.2025 вих. № 13526-14531/К-02/8-1200/25 відповідачем повідомлено ОСОБА_1 , що згідно статті 12 Закону 2262 пенсія за вислугу років призначається особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-»д», «ж», «3», статті 12 цього Закону незалежно від віку, якщо вони були звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2017 по 30 вересня 2018 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше. Однак, у зв'язку з запровадженням на території України воєнного стану та окупацією території Луганської області доступ до матеріалів пенсійних справ пенсіонерів силових структур Луганської області та, зокрема, документів, що підтверджують тривалість вислуги років позивача, наразі у Головного управління відсутній.

12 грудня 2025 року представник позивача звернувся з адвокатським запитом до відповідача з вимогою надати копію протоколу про призначення пенсії за вислугу років у листопаді 2017 року або будь-який документ чи довідку, що підтверджує призначення та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з листопада 2017 року, а також довідку з автоматизованої системи розрахунку пенсій про розрахунок пенсії за вислугу років станом на листопад, грудень 2017 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 17.12.2025 № 1200-0202-8/38793 на адвокатський запит повідомило, що згідно з електронною базою даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 первинно призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ по лінії Національної поліції України з 07.11.2017 (звільнений з НПУ 06.11.2017). При опрацюванні документів, поданих для призначення пенсії ОСОБА_1 , сформовано протокол первинного призначення станом на 01.01.2018 (вид пенсії «по інвалідності» - надається), та розпорядження про доплату за період з 07.11.2017 по 31.12.2017. Коректне формування протоколу на іншу дату програмним комплексом не передбачено. Разом з цим згідно історичних параметрів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 наявна інформація про визначення розміру доплати за період з 07.11.2017 по 27.11.2017 відповідно до статті 13 Закону 2262 («за вислугу років»).

Не погоджуючись із діями Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Згідно положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право на пенсію в Україні є конституційним правом громадянина України.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV, в редакції чинній на час звернення позивача із заявою про переведення на інший вид пенсії).

Згідно із пунктом 1 частини 1 та частиною 4 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-IV, згідно положень якої заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком № 22-1.

Позиція Верховного Суду стосовно застосування зазначеного Положення сформована, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 766/6029/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 296/3579/17, від 27 березня 2018 року у справі № 560/1073/17,від 27 березня 2018 року у справі № 640/12426/17, від 07 вересня 2018 року у справі № 562/3048/16-а, від 07 вересня 2018 року у справі № 803/1569/16, від 07 вересня 2018 року у справі № 806/215/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 806/2479/16 та від 20 вересня 2018 року у справі № 320/8057/16-а(2а/320/300/16).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1.1 цього Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

За правилами пунктів 1.8, 1.9 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням, продовженням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, припиненням виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через веб-портал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.

Крім того, Постановою Правління Пенсійного фонду України 14 грудня 2015 року № 25-1 «Деякі питання впровадження електронних пенсійних справ на базі централізованих інформаційних технологій» установлено, що Порядок № 22-1 застосовується з урахуванням того, що: із заявами про призначення пенсії до управлінь Пенсійного фонду України у Вінницькій, Донецькій, Київській та Херсонській областях, починаючи з 01 січня 2016 року; в Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Черкаській, Чернівецькій, Хмельницькій областях та у м. Києві - з 01 червня 2016 року; у Дніпропетровській, Закарпатській, Івано-Франківській, Луганській, Львівській, Полтавській, Тернопільській та Харківській областях - з 01 липня 2016 року; у Волинській, Житомирській, Одеській, Рівненській, Сумській та Чернігівській областях - з 01 серпня 2016 року, можуть звертатися особи, які проживають (зареєстровані) в цих адміністративно-територіальних одиницях, незалежно від території обслуговування таких органів; заява та інші подані документи скануються зазначеними органами із використанням технічних засобів, засвідчуються кваліфікованим електронним підписом та зберігаються в електронній пенсійній справі як копії документів, на підставі яких призначено пенсію.

Отже, законодавцем визначені альтернативні способи подачі заяв до органів з питань призначення пенсій.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Згідно із пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Згідно пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Разом з цим, за змістом наведених положень пункту 14 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку № 3-1 звернення з заявою про перерахунок пенсії можливо виключно 1) або шляхом особистого звернення пенсіонера до органу Пенсійного фонду України; 2) або шляхом подання такої заяви через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

При цьому, Порядком № 3-1 не передбачено можливості подання заяви про переведення з одного виду пенсії на інший шляхом її надіслання на адресу електронної пошти (e-mail адресу) територіальних органів Пенсійного фонду України.

За нормами пункту 14 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку № 3-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються скановані копії оригіналів документів. На електронні копії заявником накладається кваліфікований електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання та включати всі необхідні ідентифікаційні дані.

Форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, а також обсяг необхідної інформації, яка в ній має бути обов'язково зазначена, затверджена Додатком № 1 до Порядку № 3-1.

Зокрема, обов'язковим реквізитом заяви про призначення/перерахунок пенсії є підпис заявника. Підпис може бути зроблений власноруч на паперовому документі або у вигляді електронного підпису у разі складання документу в електронному вигляді.

За наслідками судового розгляд цієї справи судом встановлено, що:

1) заява ОСОБА_1 про переведення на інший вид пенсії не підписана шляхом накладення електронного підпису позивача;

2) до заяви про переведення на інший вид пенсії позивачем додано не засвідчені копії документів;

3) заява про переведення на інший вид пенсії направлена на офіційну електронну адресу відповідача, а не через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Оскільки підставою для переведення на інший вид пенсії згідно з чинним законодавством, серед іншого є відповідна заява пенсіонера, за результатами розгляду якої орган Пенсійного фонду України ухвалює відповідне рішення, та саме рішення про переведення на інший вид пенсії чи про відмову в переведенні на інший вид пенсії і створює правові наслідки для особи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для переведення ОСОБА_1 на інший вид пенсії та прийняття відповідного рішення без належним чином оформленої заяви останнього.

У зв'язку з цим дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо відмови у переведенні на інший вид пенсії на підставі заяви від 21.11.2024 про переведення на інший вид пенсії, надісланої з адреси електронної пошти ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , логін відправника - ОСОБА_2 ) без накладення електронного підпису позивача, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, є правомірними.

Також означена заява подана позивачем без дотримання вимог Порядку № 3-1 щодо подання заяви в електронній формі виключно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Підставою для здійснення спірного перерахунку пенсії може бути заява позивача, подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з дотриманням вимог Порядку № 3-1.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно, відсутність порушення відповідачем прав позивача на перерахунок пенсії обумовлює й відсутність можливості захисту такого права у порядку адміністративного судочинства України.

Що стосується вимоги про зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, провести її перерахунок та виплату з 01.09.2025, то зазначена позовна вимога є похідною, задоволення якої залежить від основної позовної вимоги (визнання протиправними дій відповідача).

Оскільки з урахуванням встановлених судом обставин підстави для задоволення основної позовної вимоги (визнання протиправними дій відповідача) відсутні, то похідну позовну вимогу (зобов'язання відповідача вчинити певні дії) належить також залишити без задоволення.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Питання щодо розподілу судового збору судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог адвоката Данькової Євгенії Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян