про передачу адміністративної справи за підсудністю
05 березня 2026 року Київ справа № 320/8256/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши матеріали позовної заяви ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 5760084-0000 від 29.05.2017 року, № 5760086-0000 від 29.05.2017 року, № 5760088-0000 від 29.05.2017 року, № 268-0000-1104 від 23.03.2018 року, № 267-0000-1104 від 23.03.2018 року, Nє 269-0000-1104 від 23.03.2018 року, № 1262919-5006-1128 від 04.04.2019 року, № 1262917-5006-1128 від 04.04.2019 року, № 1262921-5006-1128 від 04.04.2019 року, № 712814-5008-1128 від 16.03.2020 року, № 11356-5008-1128 від 16.03.2020 року, № 712812-5008-1128 від 16.03.2020 року, № 554229-2403-1128 від 11.03.2021 року, № 554228-2403-1128 від 11.03.2021 року, № 554230-2403-1128 від 11.03.2021 року.
Відповідно до приписів статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 25 КАС визначено підсудність справ за вибором позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред'явити позов в один з декількох визначених у законі судів.
У позовній заяві позивач зазначає, адресу свого місцеперебування: АДРЕСА_1 .
Проте, з відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2422338 від 05.03.2026 вбачається, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Статтею 26 КАС визначено підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача. Так, згідно частини другої цієї статті позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Судом встановлено, що місцезнаходження Головного управління ДПС у Кіровоградській області: м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 55.
Відповідно до ч. 5 ст. 171 КАС, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Оскільки, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6, 8 ст. 29 КАС питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст.30 КАС спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Відтак, оскільки справа за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення не підсудна Київському окружному адміністративному суду територіально не підсудна, то її належить передати за підсудністю на розгляд іншого адміністративного суду - Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Керуючись вимогами статтями 26, 29, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративну справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - передати за підсудністю до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Сас Є.В.