Ухвала від 04.03.2026 по справі 320/2802/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі

без проведення судового засідання

04 березня 2026 року м. Київ № 320/2802/26

Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Гаврилюк С.Г. звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому позивачка просить суд:

визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008894 від 06.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 17 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008897 від 06.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 34 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008905 від 06.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 34 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008900 від 06.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 68 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008901 від 06.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 34 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008867 від 05.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 34 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008866 від 05.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 68 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008883 від 05.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 68 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008879 від 05.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 102 000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати в повному обсязі Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008868 від 05.11.2025, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, згідно з якою з Позивачки стягується штраф у розмірі 68 000,00 грн.

В якості підстави позову позивач зазначив про безпідставність винесених відповідачем постанов, оскільки порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт ним вчинено не було.

У якості третьої особи визначено ТОВ Агрофірма «Земля», як орендаря транспортного засобу.

Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.

Ураховуючи предмет спору та характер спірних правовідносин, суд доходить висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки вказаного суб'єкта.

Окрім цього, позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду щодо оскарження вказаних постанов.

Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 289 КУпАП передбачено, що скаргу на постанову по справі про адміністративні правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня виникнення постанови щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, постанов у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

В обґрунтування поважності пропуску строку вказує, що про існування оспорюваних постанов Укртрансбезпеки дізналась лише після отримання через мобільний застосунок «ДІЯ» постанов про відкриття виконавчих проваджень по оспорюваним Постановам Укртрансбезпеки 05.01.2026. Вказує, також що була відсутня за місцем реєстрації з 13.10.2025 по 10.01.2026 та перебувала в Івано-Франківській області у відрядженні, що підтверджується наказом про направлення у відрядження; жодних повідомлень з відділення Укрпошти за місцем реєстрації Позивачки, як фізичної особи так і за місцем реєстрації її діяльності, як фізичної особи- підприємниці, не надходило.

Статтею 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Беручи до уваги норми Конституції України, а також враховуючи практику Європейського Суду з прав людини, спрямовану на ефективний доступ особи до суду для захисту її порушеного права, з метою недопущення обмеження права позивача на судовий захист, суд вважає, що причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом є поважними, а тому, пропущений процесуальний строк звернення до суду необхідно поновити.

З урахуванням викладених у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду, підстав суд дійшов висновку про необхідність поновлення позивачці строку звернення до суду.

Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не встановлено.

Згідно зі статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Окрім цього, суд зазначає, що відповідно до частини сьомої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі відповідно до частини восьмої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Відповідно до частини дев'ятої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України суд проводить розгляд судової справи за матеріалами у формах, визначених Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Відповідно до пункту 122 розділу VI Перехідні Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII «Формування і оформлення судових справ» Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Зважаючи, що усі учасники справи мають зареєстровані електронні кабінети ЄСІТС, суд вважає за доцільне здійснювати розгляд справи в електронній формі.

Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду із вказаним позовом.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі.

Справа буде розглядатися одноособово суддею Шевченко А.В. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розгляд, формування та зберігання справи здійснювати в електронній формі.

3. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Земля» (ЄДРПОУ: 30809138; місцезнаходження: 53640, Дніпропетровська область, Покровський район, с. Андріївка, вул. Центральна, буд. 1).

4. Запропонувати відповідачеві через підсистему (модуль) Єдиної судової-телекомунікаційної системи Електронний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.

Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

4.1. Витребувати у відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі належним чином засвідчені копії у придатному для читання вигляді:

- усіх матеріалів, що стали підставою для винесення оскаржуваних постанов;

- докази направлення та вручення оскаржуваних постанов позивачці.

5. Запропонувати позивачеві через підсистему (модуль) Єдиної судової-телекомунікаційної системи Електронний суд протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.

Роз'яснити позивачеві, що відповідно до частини другої статті 163, частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відповіді на відзив мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) її іншим учасникам справи.

6. Запропонувати відповідачеві через підсистему (модуль) Єдиної судової-телекомунікаційної системи Електронний суд подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частини другої статті 164, частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до заперечення мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.

7. Запропонувати третій особі через підсистему (модуль) Єдиної судової-телекомунікаційної системи Електронний суд подати до суду пояснення з приводу позову або відзиву разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.

8. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

9. Повідомити сторін, що всі заяви та клопотання по справі а також витребувані матеріали необхідно подавати в електронній формі за допомогою підсистеми «Електронний суд», за допомогою яких також можливо ознайомитися з матеріалами електронної справи.

10. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їхнім представникам).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Шевченко А.В.