ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про витребування доказів
"03" березня 2026 р. справа № 300/8366/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В.,
при секретарі Подольській Т.М.,
представника позивача: Кузюка І.Ю.,
представників відповідача: Грицак, Н.В., Гурмака І.М.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, -
Адвокат Кузюк Іван Юрійович, діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації, за змістом якого просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області № 53-о від 20.10.2025, яким звільнено з посади;
- поновити на посаду головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян, осіб з інвалідністю та нагляду за правильністю призначення (перерахування) і виплати пенсій або на рівнозначну посаду;
- стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 21 жовтня 2025 року до дня поновлення на роботі;
- стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 30 000 гривень.
Ухвалою суду від 25.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 здійснено перехід із спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 300/8366/25 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Вирішуючи можливість щодо повторного витребування додаткових доказів, суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються відповідно до частини 1 статті 9 КАС України на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Доказами в адміністративному судочинстві є відповідно до статті 72 КАС України будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Предметом доказування згідно з частиною 2 статті 73 КАС України є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом спору в даній справі є визнання протиправним та скасування наказу Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області № 53-о від 20.10.2025, яким звільнено з посади головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян, осіб з інвалідністю та нагляду за правильністю призначення (перерахування) і виплати пенсій ОСОБА_1 .
В даному аспекті суд вказує, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» однією з підстав для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
За правилами частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу» суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини 1 цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей.
Так, в межах судового засідання судом встановлено, що відповідно до пункту 2 наказу Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації від 01.09.2025 за № 21-4 виведено з штатного розпису управління соціального захисту населення районної адміністрації 34 посади (а.с.54-59).
Пунктом 3 наказу Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації від 01.09.2025 за № 21-4 введено в штатний розпис управління соціального захисту населення районної адміністрації 22 посади.
Серед іншого, в судовому засіданні представник відповідача зазначив про те, що прийняття осіб на нововведені посади здійснювалося як з урахуванням результатів виконання державним службовцем, який займає посаду державної служби категорії «Б» або «В» завдань за 2024 рік так і інших критеріїв визначених КЗпП України.
Так, пунктом 2 статті 44 Закон України «Про державну службу» вказано, що оцінювання результатів службової діяльності проводиться на підставі показників результативності, ефективності та якості, визначених з урахуванням посадових обов'язків державного службовця, а також дотримання ним правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції, виконання індивідуальної програми професійного розвитку, а також показників, визначених у контракті про проходження державної служби (у разі укладення).
Отже, при вирішенні питання правомірності звільнення, суд передусім повинен перевірити чи факт відсутності пропозицій вакантних посад щодо позивачки, які б відповідали її професійній підготовці та компетентностям та не включення останньої до нового штатного розпису ґрунтується на об'єктивному та документально підтвердженому порівняльному аналізі результатів оцінювання.
З метою всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, а також перевірки дотримання відповідачем вимог статей 44 та 87 Закону України «Про державну службу», необхідно витребувати в Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації:
- інформацію щодо нормативно-правових актів та внутрішніх розпорядчих документів, на підставі яких було ініційовано та проведено відбір кандидатів на 22 посади, введені до штатного розпису наказом від 01.09.2025 № 21-4, зокрема, із зазначенням правових підстав застосування результатів щорічного оцінювання службової діяльності як критерію відбору;
- документально визначені критерії (показники), які застосовувалися під час прийняття рішення щодо зайняття відповідних 22 посад, із зазначенням: показників результативності, ефективності та якості; порядку їх порівняння; способу прийняття остаточного рішення;
- копії результатів оцінювання службової діяльності за 2024 рік усіх осіб, які були призначені на нововведені 22 посади;
- копію результатів оцінювання службової діяльності ОСОБА_1 за 2024 рік, які стали підставою оцінювання під час відбору кандидатів на відповідні посади, обґрунтувавши причини неприйняття останньої на жодну з 22 нововведених посад із посиланням на конкретні критерії та показники оцінювання.
Пунктами 3, 7 та 8 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно із частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 14, 77, 80, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Витребувати в Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації:
- інформацію щодо нормативно-правових актів та внутрішніх розпорядчих документів, на підставі яких було ініційовано та проведено відбір кандидатів на 22 посади, введені до штатного розпису наказом від 01.09.2025 № 21-4, зокрема, із зазначенням правових підстав застосування результатів щорічного оцінювання службової діяльності як критерію відбору;
- документально визначені критерії (показники), які застосовувалися під час прийняття рішення щодо зайняття відповідних 22 посад, із зазначенням: показників результативності, ефективності та якості; порядку їх порівняння; способу прийняття остаточного рішення;
- копії результатів оцінювання службової діяльності за 2024 рік усіх осіб, які були призначені на нововведені 22 посади;
- копію результатів оцінювання службової діяльності ОСОБА_1 за 2024 рік, які стали підставою оцінювання під час відбору кандидатів на відповідні посади, обґрунтувавши причини неприйняття останньої на жодну з 22 нововведених посад із посиланням на конкретні критерії та показники оцінювання.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації надати визначені пунктом 1 даної ухвали докази протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання ухвали.
3. Копію цієї ухвали надіслати Управлінню праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя /підпис/ Панікар І.В.