ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"06" березня 2026 р. Справа № 300/1142/26
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області до Галицького відділу ДВС в Івано- Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправними дій та бездіяльності, а також зобов'язання вчинити певні дії,
Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Галицького відділу ДВС в Івано- Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції України, в якому просить:
визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Галицького відділу ДВС в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції України про закінчення виконавчого провадження №62930431;
визнати протиправними дії та бездіяльність Галицького відділу ДВС в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції України щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження №62930431, не включення до складу витрат виконавчого провадження вартості транспортування та зберігання транспортного засобу ЗАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить боржнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та невжиття заходів щодо вилучення даного транспортного засобу боржника з території спецмайданчика ГУНП в Івано-Франківській області;
зобов'язати Галицький відділ ДВС в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції України вжити заходів щодо вилучення транспортного засобу ЗАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить боржнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з території спецмайданчика ГУНП в Івано-Франківській області.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в даній адміністративній справі судом вказується на таке.
Пунктами 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує:
- чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Суд зазначає, що чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Згідно частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Отже, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є десятиденний строк.
Суд звертає увагу, що предметом позову, є, зокрема, постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження №62930431, яку, згідно змісту позовної заяви, позивач отримав і, відповідно, дізнався про неї з листа від 15.12.2025 №45167, який отримано 23.12.2025.
Разом з тим, з даним позовом позивач звернувся до суду 02.03.2026 шляхом направлення його через систему «Електронний суд», тобто після спливу десятиденного строку на звернення до суду з даними позовними вимогами.
Таким чином, позивач звернувся з пропуском встановленого строку на звернення до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Однак, як судом встановлено, такої зави позивач не подав разом із позовною заявою.
Окрім цього, згідно з частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2026 складає 3 328,00 грн.
Із змісту позовної заяви слідує, що Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження №62930431 (перша вимога);
визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження №62930431, не включення до складу витрат виконавчого провадження вартості транспортування та зберігання транспортного засобу ЗАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить боржнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та невжиття заходів щодо вилучення даного транспортного засобу боржника з території спецмайданчика ГУНП в Івано-Франківській області (друга вимога);
зобов'язати відповідача вжити заходів щодо вилучення транспортного засобу ЗАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить боржнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з території спецмайданчика ГУНП в Івано-Франківській області (третя вимога).
Тобто адміністративний позов, заявлений позивачем, містить три вимоги немайнового характеру, одна з яких (зобов'язального характеру) є похідною, а тому дві вимоги немайнового характеру є об'єктом справляння судовим збором.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими позивачем позовними вимогами становить 6 656,00 грн.
Натомість, до поданої 02.03.2026 через систему «Електронний суд» позовної заяви позивачем не долучено квитанцію про сплату судового збору у розмірі 6 656,00 грн.
Окрім цього, суд звертає увагу, що позивачем адміністративний позов сформовано та подано в системі «Електронний суд».
Водночас, частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, позивачем необхідно додати документ про доплату судового збору в розмірі 5 324,80 (6 656,00 грн *0,8) за подання даної позовної заяви.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог статей 160 та 161 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
У зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись статтями 18, 160, 161 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
позовну заяву Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області до Галицького відділу ДВС в Івано- Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправними дій та бездіяльності, а також зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду:
1) документа про сплату судового збору у розмірі 5 324,80 грн.
2) заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, у якій чітко вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.