06 березня 2026 року м. Житомир
справа № 240/6400/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлене листом від 03.03.2025 №12403-8561/3-02/8-0600/25 про відмову в перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, в розмірі 59% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги на військовій службі, з урахуванням додаткової вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, починаючи з 01.11.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, в розмірі 59% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги на військовій службі, з урахуванням додаткової вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, починаючи з 01.11.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 25.02.2022 по 12.03.2024 проходив військову службу за призовом під час мобілізації.
Вказує, що 03.02.2025 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії в розмірі 59% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги, з урахуванням додаткової вислуги років за час проходження військової служби, однак 03.03.2025 отримав від відповідача лист-відмову у якому зазначено, що оскільки на дату звільнення з військової служби у заявника відсутня необхідна кількість календарної вислуги років (а саме 25 календарних років), підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Саме тому, вважає, що відповідачем протиправно не враховано додаткову вислугу років під час призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22 травня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області через систему "Електронний суд" надіслало відзив на позовну заяву (за вх. №41994/25) у прохальній частині якого, зокрема, просить поновити строк для подання відзиву.
Дослідивши доводи клопотання, суд вважає за можливе поновити відповідачу строк на подання відзиву та приймає такий відзив до розгляду.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість.
Зазначає, що відповідно до витягу з наказу від 17.02.2024 №30 позивач звільнений у запас 12.03.2024. Станом на день звільнення з військової служби вислуга становить: загальна - 23 роки 1 місяць 4 дні, з них календарна вислуга років - 19 років 5 місяців 13 днів, пільгова - 3 роки 7 місяців 21 день.
Вказує, що оскільки, на дату звільнення відсутня необхідна кількість календарної вислуги років, а пунктом «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено для визначення права на пенсію врахування пільгової вислуги років, то підстав для перерахунку пенсії з урахуванням вимог п.3 ст.2 Закону, з урахуванням додаткової вислуги, по грошовому забезпеченню за посадою на останній день звільнення немає.
Саме тому, вважає, що позивач не має права на перепризначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Основний розмір пенсії складає 50% грошового забезпечення (вислуга років 20).
Відповідно до довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.01.2025 №1718, ОСОБА_1 проходив військову службу з 01.08.1987 по 27.12.2004 та з 25.02.2022 по 12.03.2024.
Згідно з наказом №74 командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 12.03.2024, ОСОБА_1 з 12 березня 2024 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. У наказі зазначено, що вислуга років станом на 12.03.2024 становить: календарна - 19 років 05 місяців 13 днів, пільгова - 1 рік 04 місяці 13 днів, загальна - 20 років 09 місяців 26 днів.
Відповідно до витягу із наказу №246 командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29.08.2024, враховуючи, що була невірно визначена вислуга років, наказано привести вислугу років у відповідність, оголошено вислугу років капітана ОСОБА_1 , командира мінометної батареї у Збройних Силах України станом на 25 лютого 2022 року: календарна - 17 років 04 місяці 26 днів, пільгова - 02 роки 08 місяців 09 днів, загальна - 20 років 01 місяць 05 днів. На момент виключення зі списків особового складу частини 12 березня 2024 року вислуга років позивача становить: календарна - 19 років 05 місяців 13 днів, пільгова - 03 роки 07 місяців 21 день, загальна - 23 роки 01 місяць 04 дні.
У лютому 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 59% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги, з урахуванням додаткової вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 03.03.2025 №12403-8561/3-02/8-0600/25 повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту “а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 років і більше.
Зазначає, що відповідно до витягу з наказу №30 від 17.02.2024, позивач звільнений у запас 12.03.2024. Станом на день звільнення з військової служби вислуга становить: загальна - 23 роки 1 місяць 4 дні, з них календарна вислуга років - 19 років 5 місяців 13 днів, пільгова - 3 роки 7 місяців 21 день.
Оскільки на дату звільнення відсутня необхідна кількість календарної вислуги років, а пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено для визначення права на пенсію врахування пільгової вислуги років, то підстав для перерахунку пенсії з урахуванням вимог п.3 ст.2 Закону, з урахуванням додаткової вислуги по грошовому забезпеченню за посадою на останній день звільнення, немає.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення та вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 30.12.2011 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, є зокрема Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до статті 2 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262-XII та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
Так, згідно з пунктом "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ (у редакції станом на дату призначення позивачу пенсії - 28.12.2004) право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, особи офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше.
Відповідно до п. "а" ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ (у редакції станом на дату призначення позивачу пенсії - 28.12.2004) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Матеріали справи свідчать, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч.1 ст. 17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Разом з цим, пунктом 3 Постанови №393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що до вислуги років позивача має бути включена вислуга років під часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Як встановлено судом, в період з 25.02.2022 по 12.03.2024 позивач проходив військову службу за призовом під час мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 .
Згідно з наказом №74 командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 12.03.2024 календарна вислуга років станом на дату виключення зі списків особового складу (12.03.2024) складає - 19 років 05 місяців 13 днів, пільгова - 01 рік 04 місяці 13 днів, загальна - 20 років 09 місяців 26 днів.
Відповідно до витягу із наказу №246 командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29.08.2024, враховуючи, що була невірно визначена вислуга років, наказано привести вислугу років у відповідність, оголошено вислугу років капітана ОСОБА_1 , командира мінометної батареї у Збройних Силах України станом на 25 лютого 2022 року: календарна - 17 років 04 місяці 26 днів, пільгова - 02 роки 08 місяців 09 днів, загальна - 20 років 01 місяць 05 днів. На момент виключення зі списків особового складу частини 12 березня 2024 року вислуга років позивача становить: календарна - 19 років 05 місяців 13 днів, пільгова - 03 роки 07 місяців 21 день, загальна - 23 роки 01 місяць 04 дні.
Отже, на момент виключення зі списків особового складу частини (12.03.2024) вислуга років ОСОБА_1 становить: календарна 19 років 05 місяців 13 днів, пільгова - 03 роки 07 місяців 21 день, загальна - 23 роки 01 місяць 04 дні.
Отже, загальна вислуга років позивача наразі складає 23 повні роки.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформленого листом від 03.03.2025 №12403-8561/3-02/8-0600/25, про відмову в перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, в розмірі 59% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги на військовій службі, з урахуванням вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи вказане, розмір пенсії позивача повинен складати 59% грошового забезпечення за 23 роки вислуги (50 % за 20 повних років плюс 3 % за кожний рік вислуги понад 20 років).
Згідно із статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, суд, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, і доказів понесення ним інших судових витрат до суду не подано, то, виходячи з положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м.Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлене листом від 03.03.2025 №12403-8561/3-02/8-0600/25, про відмову ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, в розмірі 59% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги на військовій службі, з урахуванням вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 59% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги на військовій службі, з урахуванням вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.11.2024.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 06 березня 2026 року.
Суддя А.В. Горовенко