Ухвала від 06.03.2026 по справі 200/1494/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про передачу справи до іншого суду

06 березня 2026 року Справа № 200/1494/26

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зінченко О.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України, Донецької обласної державної адміністрації, Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03 березня 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду звернулась із позовною заявою ОСОБА_1 (далі-позивач) до Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України (далі-відповідач №1), Донецької обласної державної адміністрації (далі-відповідач №2), Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України (далі-відповідач №3), Державної казначейської служби України (далі-відповідач №4), в якій просить суд:

- визнати протиправним направлення Донецькою облдержадміністрацією (ЄДРПОУ 00022473) листів від 06.08.2025 №0.6/14/1563/0/2-25 та № 0.6/14/1564/0/2-25 до Міністерства розвитку громад та територій України та Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України щодо погодження проєкту Положення про комісію з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;

- визнати бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473) та Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України (ЄДРПОУ 37567866) щодо невиконання обов'язків з формування комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, протиправною;

- зобов'язати Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (ЄДРПОУ 37567866) та Донецьку обласну державну адміністрацію (ЄДРПОУ 00022473) вжити всіх необхідних заходів для формування комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, і забезпечити її належну діяльність у строки, що визначені Порядком №947;

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України ЄДРПОУ 00031101 та Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України ЄДРПОУ 37567866 (як правонаступника Мінреінтеграції та Міністерства національної єдності) щодо незабезпечення фінансування бюджетної програми КПКВК 3901070 у 2023-2026 роках;

- визнати, що окремі положення Порядку №947 протягом 2023-2026 років є нечинними та недієвими у частині реалізації механізму грошової компенсації постраждалим, у зв'язку зі змінами у системі центральних органів виконавчої влади та відсутністю фінансування бюджетної програми КПКВК 3901070;

- зобов'язати Державу Україна в особі Кабінету Міністрів України (ЄДРПОУ 00031101) вжити заходів щодо забезпечення реального (ефективного) функціонування механізму грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано до 24.02.2022 внаслідок збройної агресії Російської Федерації;

- стягнути з Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України (ЄДРПОУ 00031101), Державної казначейської служби України (ЄДРПОУ 37567646) на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 грошову компенсацію в розмірі 200 000,00 грн. за невиконання Україною позитивних зобов'язань в частині відсутності ефективного механізму надання грошової компенсації особам, житлові будинки (квартири) яких зруйновано до 24.02.2022 внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає наступне.

Згідно статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України розглядувана позовна заява, що надійшла до суду, підлягає розгляду окружними адміністративними судами.

Зі змісту позовної заяви, позивач, серед іншого, просить суд: визнати окремі положення Порядку про надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року №947 нечинними та недієвими у частині реалізації механізму грошової компенсації.

Отже, позивач фактично оскаржує нормативно-правовий акт суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України.

Частиною першою статті 27 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про скасування реєстрації політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Тобто, йдеться про виключну юрисдикцію, яка є складовою правової визначеності.

Таким чином, ця справа має бути розглянута саме тим судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Наразі таким судом є Київський міський окружний адміністративний суд згідно із ст.3 Закону № 2825-IX, утворений згідно із статтею 2 цього ж закону.

Проте, даний суд наразі не розпочав свою роботу.

Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825-IX визначено, що до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Абзацом четвертим цього пункту прямо вказано, що справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 КАС України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Суд констатує, що цей спір належить розглядати за правилами виключної підсудності відповідно до частини 1 статті 27 КАС України окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, яким тимчасово є Київський окружний адміністративний суд.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для прийняття цієї адміністративної справи до свого провадження. Натомість суд констатує наявність правових підстав для передачі даної справи до Київського окружного адміністративного суду для вирішення питання про відкриття провадження у справі за правилами виключної підсудності згідно із ч.1 ст.27 КАС України та з урахуванням абзаців 2, 4 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX.

Згідно із п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 27, 29, 171, 248 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Справу № 200/1494/26 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України, Донецької обласної державної адміністрації, Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, передати для вирішення питання про відкриття провадження у справі до Київського окружного адміністративного суду (юридична адреса: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26a).

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 КАС України та може бути оскаржена в строки передбачені статтею 295 КАС України.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала складена та підписана 06 березня 2026 року.

Суддя О.В. Зінченко