Рішення від 04.03.2026 по справі 200/451/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року Справа№200/451/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У січні 2026 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправним і скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.01.2026 №057150014590; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 29 квітня 2022 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020 із зарахуванням до загального (страхового) стажу періоди: 31 серпня 2009 - 30 жовтня 2009; 16 грудня 2014 - 30 вересня 2015, а також до пільгового стажу за Списком №1 періоди: 1 січня 2008 - 30 серпня 2009; 31 серпня 2009 - 30 жовтня 2009; 1 листопада 2009 - 31 липня 2011; 1 січня 2013 - 31 жовтня 2013; 1 листопада 2013 - 30 вересня 2014; 1 жовтня 2014 - 15 грудня 2014; 16 грудня 2014 - 30 вересня 2015; 1 березня 2016 - 31 березня 2016.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Ухвалою суду від 30 січня 2026 року виправлено описки, допущені в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року у справі № 200/451/26.

Ухвалою суду від 2 лютого 2026 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в десятиденний строк з дня вручення йому копії цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду належним чином засвідчені копії: Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Форма ОК-5 і Форма ОК-7; а також форму РС-право розрахунок стажу ОСОБА_1 , заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії і додані до неї документи, відомості щодо підстав не врахування спірних періодів роботи до страхового і пільгового стажу, а також всі інші докази, які стали підставою для прийняття спірного рішення.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на безпідставну відмову в призначенні пенсії у зв'язку із не зарахуванням спірних періодів до її стажу. При цьому, позивачка посилається на рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що Закон №1058-IV, як спеціальний закон є пріоритетним у правовідносинах щодо призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 з моменту набрання законної сили Законом № 2148-VIII - з 11.10.2017. Оскільки на дату звернення (07.01.2026) ОСОБА_1 виповнилося 48 років, при необхідних 50-ти, то для призначення пенсії віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно ст. 114 Закону № 1058-IV немає законних підстав. Також зазначає, що відсутність відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) відповідно до закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), свідчить про відсутність підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу особи.

Крім того, за результатами розгляду документів ОСОБА_1 було встановлено, що у спірні періоди 1 січня 2008 - 30 серпня 2009; 31 серпня 2009 - 30 жовтня 2009; 1 листопада 2009 - 31 липня 2011; 1 січня 2013 - 31 жовтня 2013; 1 листопада 2013 - 30 вересня 2014; 01 жовтня 2014 - 15 грудня 2014; 16 грудня 2014 - 30 вересня 2015; 1 березня 2016 - 31 березня 2016, наявна одночасно робота на двох або трьох підприємствах, що ставить під сумнів щодо зайнятості повний робочий день в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці, як одну із основних умов для визначення права щодо зарахування до пільгового стажу періоду роботи в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці.

Позивачка надала додаткові пояснення у справі, в яких зазначено, що нею через електронний кабінет порталу електронних послуг ПФУ отримано Витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (додаток 8 Положення №10-1). Витяг було додано до позовної заяви. Наприкінці сторінки 2 Витягу міститься розділ «Відомості про періоди трудових відносин з 2000 року (відповідно до звітних відомостей)», зазначається, що робота у Маріупольському металургійному комбінаті імені Ілліча (код ЄДРПОУ 00191129) - основне місце роботи за період 11.03.2002 по 31.12.2006 та з 01.01.2007 по 03.06.2022. У свою чергу робота у Акціонерному товаристві ДТЕК Донецькі електромережі (код ЄДРПОУ 00131268) - неосновне місце роботи.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстроване місце проживання в м. Маріуполь Донецької області, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 05.09.2000. У особливих відмітках паспорту наявні відмітки про дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 і ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.01.2026 про призначення пенсії за віком за Списком №1 ГУ ПФУ прийняло оскаржуване рішення від 16 січня 2026 року №057150014590 про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з недосягненням пенсійного віку.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що згідно з наданими документами страховий стаж становить 24 роки 1 місяць 5 днів, а за врахуванням кратного обчислення стажу за Списком №1- 31 рік 1 місяць 5 днів. Вік заявниці на дату звернення 48 років 8 місяців 9 днів. Стаж роботи за Списком №1 - враховано 7 років 7 місяців 21 день. Також зазначено, що з результатами розгляду документів, доданих до заяви, до стажу роботи за Списком №1 зараховано періоди роботи згідно довідки про підтвердження наявного стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17.12.2025 №485, №486. Зазначено, що до пільгового стажу враховано періоди згідно з відомостями по спецстажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5) та з врахуванням інформації щодо нарахованої заробітної плати. Повідомлено про те, що необхідно підтвердити зайнятість повний робочий день в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці протягом 2008-2011, 2013-2014 р.р., в яких наявні нарахування з інших установ, окрім Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також долучити довідки про надання відпусток без збереження заробітної плати за період роботи за пільговою професією. До страхового стажу враховано періоди роботи з врахуванням відомостей в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5), з врахування записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 07.03.2002.

Позивачкою до суду надана копія її трудової книжки НОМЕР_3 , дата заповнення 17.03.2002, в якій наявні записи: - № 2 щодо прийняття позивачки 11.03.2002 в листопрокатний цех 3000 клеймовником гарячого метала зайнятого на ручном клеймуванні у Відкритому акціонерному товаристві «Маріупольський металургійний завод ім.Ілліча»; - № 4 щодо переведення позивачки з 01.04.2016 у Листопрокатний цех 3000 виробничо-розподільчого бюро бригадиром на обробленні, сортування, прийманні, здаванні, пакетування та пакуванні металу й готової продукції 4 розряду в Публічне акціонерне товариство «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча»; № 6 щодо переведення позивачки з 13.10.2017 у Листопрокатний цех 3000 виробничо-розподільчого бюро бригадиром на обробленні, сортування, прийманні, здаванні, пакетування та пакуванні металу й готової продукції 5 розряду в Приватне акціонерне товариство «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».

Відповідно до копії розпорядження Приватного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» від 03.06.2022 № 214-к «Про припинення трудового договору (контракту)» ОСОБА_1 03.06.2022 звільнено з Листопрокатного цеху-3000/Виробничо-розподільчого бюро з посади бригадир на обробленні, сортуванні, прийманні, здаванні, пакетуванні та пакуванні металу й готової продукції 5 розряду за угодою сторін, п.1 ст.36 КЗпП України.

У довідці ПРАТ «ММК імені Ілліча» від 08.12.2025, яка видана позивачці, зазначено, що вона працювала на підприємстві Приватне акціонерне товариство «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча»: - з 11.03.2002 на посаді Клеймувальник гарячого металу, зайнятий ручним клеймуванням та клеймуванням в торець заготовки 2 розряду; - з 01.04.2016 на посаді Бригадир на обробленні, сортуванні, прийманні, здаванні, пакетуванні та пакуванні металу й готової продукції 4 розряду; - з 04.05.2016 на посаді Бригадир на обробленні, сортуванні, прийманні, здаванні, пакетуванні та пакуванні металу й готової продукції 4 розряду; - з 13.10.2017 на посаді Бригадир на обробленні, сортуванні, прийманні, здаванні, пакетуванні та пакуванні металу й готової продукції 5 розряду.

На підтвердження роботи у Приватному акціонерному товаристві «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» позивачка надала копії довідок від 17.12.2025 №№ 485, 486 ПрАТ «ММК імені Ілліча» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній про те, що ОСОБА_4 працювала повний робочий день в ПРАТ «ММК Іменні Ілліча» і за період з 11 березня 2002 року по 15 січня 2003 року виконувала роботи у прокатному виробництві (ЛНЦ-3000) за посадою клеймувальника гарячого металу, зайнятого клеймуванням ручним способом або клеймуванням у торець заготовки, що передбачена Списком 1 розділом 3 підрозділом 3; - за період з 16 січня 2003 року по 31 березня 2016 року виконувала роботи у прокатному виробництві (ЛПЦ-3000) за професією, посадою клеймувальника гарячого металу, зайнятого клеймуванням ручним способом або клеймуванням у торець заготовки, що передбачена Списком 1 розділом 3 підрозділом 3.

У довідці від 17.12.2025 № 486 (за період з 16 січня 2003 року по 31 березня 2016 року) щодо додаткових відомостей зазначено наступне: Особові рахунки, технологічний процес, штатний розклад, дані, наявні в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємства, технологія виробництва. Водночас відомості щодо відпусток, навчання тощо не вказані.

Відповідно до форми РС-право розрахунку стажу позивачки періоди 31 серпня 2009 - 30 жовтня 2009; 16 грудня 2014 - 30 вересня 2015 не зараховані до страхового стажу позивачки, також періоди 1 січня 2008 - 30 серпня 2009; 31 серпня 2009 - 30 жовтня 2009; 1 листопада 2009 - 31 липня 2011; 1 січня 2013 - 31 жовтня 2013; 1 листопада 2013 - 30 вересня 2014; 1 жовтня 2014 - 15 грудня 2014; 16 грудня 2014 - 30 вересня 2015; 1 березня 2016 - 31 березня 2016 - не зараховані до спеціального (пільгового) стажу позивачки за Списком № 1.

У витязі з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 16.11.2025 зазначено, що робота в ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129) за період з 11.03.2002 по 03.06.2022 є основним місцем роботи.

Також до суду надані Індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування форма ОК-5 щодо позивачки (станом на 02.02.2026), в яких зазначено наступне (відповідно до спірних періодів):

1) у серпні 2009 року позивачці нараховано 150 грн доходу роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129), зараховано 1 трудовий день, у вересні і жовтні 2009 року відсутні відомості про отримання доходів і сплату страхових внесків;

2) за грудень 2014 року позивачці нараховано 589,35 грн доходу Управлінням соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради (ідентифікаційний код 25968748), зараховано 15 трудових днів, за період грудень 2014 року - вересень 2015 року відсутні відомості про нарахування доходу роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129) і, відповідно, про сплату страхових внесків;

3) за період січень 2008 року - травень 2008 року, а також 8 днів червня 2008 року наявні відомості про нарахування доходу і сплату страхових внесків роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129), з липня 2008 року по серпень наявні відомості про сплату роботодавцем ММК ім. Ілліча по 150,00 грн доходу щомісяця із зарахуванням до 1 трудовому дню щомісяця. Водночас наявні відомості про виплату позивачці у жовтні - грудні 2008 року доходу Управлінням соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради (ідентифікаційний код 25968748)

4) за період з листопада 2009 року по липень 2011 року відсутні відомості про нарахування доходу і сплату страхових внесків роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129), проте наявні відомості про отримання доходу від Лівобережного району Маріупольської міської ради (ідентифікаційний код 25968748);

5) за період січень 2013 року - жовтень 2013 року відсутні відомості про нарахування доходу і сплату страхових внесків роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129), проте наявні відомості про отримання за цей період доходу від Лівобережного району Маріупольської міської ради (ідентифікаційний код 25968748), а також від АТ «ДТЕК донецькі електромережі» (ідентифікаційний код 00131268) за жовтень 2013 року;

6) за період листопада 2013 року - вересень 2014 року відсутні відомості про нарахування доходу і сплату страхових внесків роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129), проте наявні відомості про отримання за цей період доходу від Лівобережного району Маріупольської міської ради (ідентифікаційний код 25968748) та від АТ «ДТЕК донецькі електромережі» (ідентифікаційний код 00131268);

7) за період жовтень 2014 року - грудень 2014 року відсутні відомості про нарахування доходу і сплату страхових внесків роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129), проте наявні відомості про отримання за цей період доходу від Лівобережного району Маріупольської міської ради (ідентифікаційний код 25968748);

8) за період грудень 2014 року - вересень 2015 року відсутні відомості про нарахування доходу і сплату страхових внесків роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129);

9) за березень 2016 року наявні відомості про нарахування доходу і сплату страхових внесків роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129), проте відсутні відомості щодо інших роботодавців.

Також у вказаних індивідуальних відомостях (форма ОК-5) наявні дані щодо коду підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1 (Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць) за наступні спірні періоди: січень 2010 року; квітень 2013 року - грудень 2014 року; січень 2015 року - вересень 2015 року.

Судом отримані відповіді № 2420238 від 04.03.2026 і № 2420009 від 04.03.2026 з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми доходів, отриманих від податкових агентів, та/або про суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи, з яких випливає, що у 2014 році та в першому кварталі 2015 року позивачка отримувала дохід від АТ «ДТЕК донецькі електромережі» (ідентифікаційний код 00131268) з ознакою - дохід за цивільно правовим договором, за четвертий квартал 2014 року та за три квартали 2015 року позивачка не отримувала дохід від ПрАТ «ММК ім. Ілліча» з ознакою заробітна плата, проте в четвертому кварталі 2015 року позивача отримала від дохід від ПрАТ «ММК ім. Ілліча» з ознакою заробітна плата в розмірі 11771,41 грн, що відповідає індивідуальним відомостям (форма ОК-5).

Крім того, судом установлено, що постановою Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 23 липня 2010 року у справі №-2а-1371/10 (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 10553170) відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 1 листопада 2008 року по 1 січня 2010 року у розмірі 5870,32 гривен, про зобов'язання проведення виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, у розмірі встановленому ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у майбутньому.

У вказаній постанові зазначено наступне: «4 лютого 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (далі за текстом - УПСЗН) про стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі, встановленому законом, за період з 1 листопада 2008 року по 1 січня 2010 року у розмірі 5870,32 гривен, та про зобов'язання відповідача у майбутньому щомісячно проводити виплати у розмірі, не нижчому прожиткового мінімуму, до досягнення дитиною трирічного віку. Позовні вимоги обґрунтовувала положеннями Конституції України, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, Законами України «Про державний бюджет України» на відповідний календарний рік.

В обґрунтування заявлених вимог вказувала на те, що є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і з 13 жовтня 2008 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Також вказувала на те, що вона є застрахованою особою у системі загальнодержавного соціального страхування».

Крім того, судом у вказаній постанові зазначено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 13 жовтня 2008 року отримує щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахована особа. Також судом встановлено та не оспорюється сторонами, що УПСЗН позивачці було сплачено щомісячно: з 13 жовтня 2008 року по 31 жовтня 2009 року - по 130 гривен, з 1 листопада 2009 року по 31 грудня 2009 року - по 1258,84 гривен щомісячно.

Крім того, позивачка надала до суду копії витягів з наказів ПРАТ «ММК Ілліча» № 192 від 30.06.2000, № 224 від 07.05.2004, № 98 від 07.05.2007, № 330 від 07.05.2014 «Про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці на комбінаті».

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови в зарахуванні спірних періодів до пільгового і страхового стажу під час вирішення питання про призначення пенсії та щодо наявності підстав для призначення пенсії на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Частиною 1 і ч. 3 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV передбачено, що Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Приписами п. 1 ч. 2 вказаної статті передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Крім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 20 розділу «Особливості підтвердження стажу роботи окремих категорій працівників» Порядку №637 передбачено, що в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Статтею 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де: ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях; Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески.

Періоди роботи, за які підприємство страхувальник нарахувало застрахованій особі працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків.

Відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків для нарахування пенсії за наявності відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, не може слугувати підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Подібні висновки наведені Верховним Судом в постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 04 вересня 2018 року у справі № 482/434/17 та інших.

Разом з цим відсутність відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) відповідно до закону нараховуються страхові внески, свідчить про відсутність підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу особи.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди з 31 серпня 2009 року по 30 жовтня 2009 року та з 16 грудня 2014 року по 30 вересня 2015 року мотивовані тим, що позивачка працювала в ММК ім. Ілліча.

Проте судом установлено, що в періоді вересень - жовтень 2009 року та з грудня 2014 року по вересень 2015 року відсутні відомості про нарахування доходу роботодавцем ММК ім. Ілліча (ідентифікаційний код 00191129) і, відповідно, про сплату страхових внесків.

Також 1 день серпня 2009 року враховано до страхового стажу позивачки, що підтверджується формою РС-право розрахунку стажу. Суд у цій частині звертає увагу на те, що за період з 01.01.2008 по 30.08.2009 позивачці зараховано 11 місяців 16 днів страхового стажу.

Крім того, є підстави вважати, що в спірний період з 31 серпня 2009 року по 30 жовтня 2009 року позивачка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Щодо спірного періоду з 16 грудня 2014 року по 30 вересня 2015 року суд зазначає, що актуальність індивідуальних відомостей (форма ОК-5) також підтверджується відповідями № 2420238 від 04.03.2026 і № 2420009 від 04.03.2026 з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми доходів, отриманих від податкових агентів, та/або про суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи.

Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди з 31 серпня 2009 року по 30 жовтня 2009 року та з 16 грудня 2014 року по 30 вересня 2015 року не підлягають задоволенню.

Водночас щодо можливості зарахування до страхового стажу певних періодів догляду за дитиною, суд зазначає, що особа має подати до органу Пенсійного фонду України, відповідні документи, визначені Порядком № 22-1, зокрема, свідоцтво про народження дитини, тощо.

Судом установлено, що позивача не додавала до заяви про призначення пенсії відповідних документів.

Проте вказане не позбавляє позивачку права подати відповідні документи до органу Пенсійного фонду України для подальшого зарахування певних періодів до її страхового стажу.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 періоди: 01 січня 2008 - 30 серпня 2009; 31 серпня 2009 - 30 жовтня 2009; 01 листопада 2009 - 31 липня 2011; 01 січня 2013 - 31 жовтня 2013; 01 листопада 2013 - 30 вересня 2014; 01 жовтня 2014 - 15 грудня 2014; 16 грудня 2014 - 30 вересня 2015; 01 березня 2016 - 31 березня 2016, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за N 1451/11731 (далі - Порядок № 383) визначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

На підтвердження наявності підстав для зарахування вказаних періодів до спеціального стажу за Списком № 1 до суду надані індивідуальні відомості (форма ОК-5) щодо окремих спірних періодів і довідка від 17.12.2025 № 486 щодо періоду з 16 січня 2003 року по 31 березня 2016 року.

Проте достовірність наведених відомостей частково спростовується встановленими судом обставинами, а саме щодо перебування позивачки у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і не нарахування їй заробітної плати.

Також наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року № 376, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

У вказаному Переліку щодо м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади зазначено, що 21.05.2022 дата початку тимчасової окупації.

У матеріалах справи наявна копія наказу ПрАТ «ММК ім. Ілліча» від 21.11.2022 № 35 щодо введення в дію нових печаток у зв'язку із втратою доступу до печаток і штампів, з якого випливає, що це підприємство було розташоване в м. Маріуполі.

Відтак наявні підстави вважати, що довідка від 17.12.2025 № 486 складена на підставі наявних у підприємства документів, але не враховує всі обставини, зокрема, відпустки позивачки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку тощо.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне оцінити наведені докази в сукупності із відомостями щодо нарахування позивачці заробітної плати ПрАТ «ММК ім. Ілліча».

Тому суд дійшов висновку, що до спеціального (пільгового) стажу позивачки за Списком № 1 підлягає зарахуванню наступні спірні періоди: з 01.01.2008 по 31.05.2008, а також 8 днів червня 2008 року, та з 01.03.2016 по 31.03.2016, оскільки за ці періоди наявні відомості про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків (єдиного внеску). Водночас інші спірні періоди не підлягаю зарахуванню до спеціального (пільгового) стажу позивачки за Списком № 1, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати взагалі.

Відтак позовні вимоги в цій частині мають бути задоволенні частково.

Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), у редакції, чинній до внесення змін Законом № 213-VІІІ, було передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 36-2003-п виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII (пункт 1 рішення).

Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного рішення Конституційного Суду України застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Рішенням № 1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.

У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в умов набуття права на пенсію на пільгових умовах.

Велика Палата в постанові від 3 листопада 2021 року у справі № 360/3611/20 зазначила, що застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.

Пунктом 14-6.2 розділу XV Закону № 1058-IV встановлено, що тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається: за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку; по інвалідності - з дня встановлення інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника; за вислугу років - з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому цього підпункту, визначається з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, з якого призначено пенсію.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України формується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Воєнний стан було продовжено, у тому числі на період, в якому виникли спірні в цій справі правовідносини.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року № 376, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. До цього Переліку включено м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади (дата початку тимчасової окупації 21.05.2022).

Отже, на позивачку розповсюджуються приписи п. 14-6.2 розділу XV Закону № 1058-IV.

Станом на 29.04.2022 ОСОБА_1 досягла 45 років, мала більше 15 років страхового стажу, з них не менше 7 років 6 місяців спеціального стажу за Списком № 1, а тому відповідала передбаченим пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII умовам для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Тому оскаржуване рішення від 16.01.2026 №057150014590 є протиправним і підлягає скасуванню.

Також суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Частиною 4 ст. 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За таких обставин, на думку суду, з метою ефективного відновлення порушеного права підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах.

Правильність застосування наведеного способу захисту порушеного права позивача підтверджується практикою Верховного Суду, яка викладена у постанові від 23 вересня 2021 року у справі № 227/4273/16-а і в рішенні від 21 квітня 2021 року у справі № 360/3611/20.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до квитанції № 2.496198759.1 від 20.01.2026 позивачкою сплачено 1064,96 грн судового збору за подання позову.

Частинами 1, 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню на користь позивачки підлягає 532,48 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код: 20551088; 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.01.2026 №057150014590 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 29 квітня 2022 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020), із зарахуванням до пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 періодів: з 01.01.2008 по 31.05.2008, 8 днів червня 2008 року, з 01.03.2016 по 31.03.2016.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області судовий збір у розмірі 532 (п'ятсот тридцять дві) гривні 48 (сорок вісім) копійок.

Повне рішення суду складене 4 березня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков