05 березня 2026 року Справа № 160/8249/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Калугіної Н.Є., розглянувши матеріали заяви заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/8249/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа №160/8249/25.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.09.2025, адміністративний позов - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 в повному її розмірі без обмеження максимальним розміром, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» без обмеження пенсії максимальним розміром.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №160/8249/25, в якій просив:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду № 160/8249/25 від 07.07.2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/8249/25 від 07.07.2025 року відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України протягом тридцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати докази виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8249/25 від 07.07.2025 року, щодо виплати призначеної мені пенсії в сумі 41 128,28 грн. без обмеження у межах максимального розміру з урахуванням раніше проведених виплат з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, передбачених статті 46 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві направити звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/8249/25 від 07.07.2025 року разом із відповідними доказами на мою електронну та домашню адресу, а докази такого направлення надати до суду разом зі звітом.
Вказана заява обґрунтована тим, що після набрання законної сили рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8249/25 від 07.07.2025, позивач 20.10.2025 року через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою ВЕБ-26002-Ф-С-25-242173 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо нарахування та виплату пенсії відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/8249/25 від 07.07.2025. За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано відповідь від 10.11.2025 року, із якої позивачу стало відомо, що: «у листопаді 2025 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 року у справі №160/8249/25 Головним управлінням з 01.01.2025 року проведено перерахунок вашої пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням та здійснено нарахування коштів за період з 01.01.2025р. по 30.11.2025р. в сумі 125 592,72 грн. На виконання рішення суду з 01.12.2025 року пенсія буде нараховуватись в сумі - 41 128,28 грн. Постановою КМУ від 14.07.2025р. №821, затверджено Порядок здійснення з бюджету ПФУ видатків та виплату пенсій, призначених або перерахованих на виконання судових рішень (далі-Порядок №821)». Не зважаючи на те, що розмір пенсії відповідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/8249/25 від 07.07.2025 складає 41 128,28 грн, позивачу фактично було виплачено у грудні 2025 року поточну пенсію в сумі - 29 710,76 грн.
Суд, дослідивши матеріали справи та поданої заяви, виходить з наступного.
Як встановлено судом, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року набрало законної сили 11.09.2025.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Іммобільяре Саффі проти Італії», «Горнсбі проти Греції», «Жовнер проти України», «Бурдов проти Росії», «Ясіун'єне проти Литви», «Руйану проти Румунії» наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.
При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.
У контексті ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
Отже, механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури виконання рішень суду.
Відповідно до ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.
Відтак, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст. 382 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, враховуючи те, що в контексті розуміння вимог чинного законодавства дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єктів владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та/чи юридичних осіб.
Разом з цим, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у термін 5 днів з дня отримання цієї ухвали надати:
- докази виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року;
- детальні пояснення щодо підстав застосування до поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року, приписів Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821;
- детальний розрахунок поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року на виконання рішення суду та враховуючи застосування до пенсії позивача постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821;
- розрахунок поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року із відображенням всіх її складових із відповідними поясненнями щодо виплати позивачу пенсії саме у розмірі 29 710,76 грн та правової природи визначення саме такої суми пенсії.
Керуючись статтями 2-9, 167, 243, 248, 256, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у термін 5 днів з дня отримання цієї ухвали надати:
- докази виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року;
- детальні пояснення щодо підстав застосування до поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року, приписів Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821;
- детальний розрахунок поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року на виконання рішення суду та враховуючи застосування до пенсії позивача постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821;
- розрахунок поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року із відображенням всіх її складових із відповідними поясненнями щодо виплати позивачу пенсії саме у розмірі 29 710,76 грн та правової природи визначення саме такої суми пенсії.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Є. Калугіна