05 березня 2026 рокуСправа №160/33917/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду за допомогою підсистеми "Електронний суд" надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до Дніпровського районного управління поліції №1 ГУНП в Дніпропетровській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення до Центрально-Чечелівського об'єднаного районного у м. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 .
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомити Дніпровське районне управління поліції №1 ГУНП в Дніпропетровській області про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . 17.10.2025 під час формування електронного військово-облікового документа у застосунку Резерв+, позивачу стало відомо, що він перебуває у розшуку ТЦК за порушення правил військового обліку, що відображається в електронному військово-обліковому документі Резерв+. 24.10.2025 за №24/10 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 був направлений адвокатський запит щодо позивача. 04.11.2025 за №411/9329 ІНФОРМАЦІЯ_5 надав відповідь на адвокатський запит, в якому зазначено, що позивач викликався повісткою №4514141 для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_6 , за фактом не явки за якою порушив правила військового обліку (ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). 21.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про закриття адміністративного провадження (на підставі п.7.ч.1 ст.247 КУпАП). 24.11.2025 за №4/1/9927 надійшла відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій повідомлено , що станом на теперішній час чинним законодавством України не передбачена можливість складення протоколу без участі особи, стосовно якої складається даний протокол. Проте законодавець розширив можливості винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності шляхом направлення до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяви, в порядку ст. 279-9 КУпАП без складання протоколу та особистої участі особи в даному процесі. Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що позивач не виконав вимоги Закону України № 3621-IX, який скасував статус «обмежено придатний» та зобов'язав громадян, які мають статус «обмежено придатний», повторно пройти ВЛК протягом 9 місяців, тобто до 4 лютого 2025 року. Навіть на теперішній час Позивач не виконав зазначені норми Закону, хоча термін проходження ВЛК було продовжено до 05.06.2025 (Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX) та в порушення вимог ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно повістки, направленої для уточнення даних, про причину неявки відповідача не повідомив, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП, відповідно до якої передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідачем не надано доказів поштового відправлення позивачу повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 з описом вкладення, поштового повідомлення з відміткою "адресат відсутній за ваказаною адресою", фото- і відеофіксація вручення або не вручення повістки також відсутня. Акт про відмову в отриманні повістки про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 в матеріалах справи також відсутній. Враховуючи викладене, протиправно внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 . Окрім зазначеного, ОСОБА_1 звертався до відповідача з заявою про закриття адміністративного провадження (на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, ст.38 КУпАП) та виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення. Таким чином, дії відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 є протиправними.
Від представника позивача надійшли додаткові письмові пояснення, в яких зазначено, що відповідачем до відзиву було долучено Інфо реєстр повістки, з якого вбачається, що повістка №4514141 «згенерована з методом доставки «Доставка Укрпоштою» доставляється тільки Укрпоштою. Відповідачем не надано доказів поштового відправлення позивачу повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 з описом вкладення, поштового повідомлення з відміткою "адресат відсутній за ваказаною адресою", фото- і відеофіксація вручення або не вручення повістки також відсутня. Надана відповідачем копія повістки містить лінію відриву, проте не містить зразок підпису позивача або будь - які відмітки, які дозволяють зробити висновок про його інформування щодо необхідності прибуття до органу ТЦК та СП. Акт про відмову в отриманні повістки про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 в матеріалах справи також відсутній, будь - які докази ухилення позивача від її отримання також відсутні. З огляду на це, позивач не може вважатись таким, що отримав повістку про виклик його до органу ТЦК та СП у встановленому порядку, а отже не може нести відповідальність за неприбуття/несвоєчасне прибуття на підставі такої повістки. Враховуючи викладене, протиправно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 02.02.2026 року продовжено строк розгляду справи на 60 днів.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується копіює посвідчення серії НОМЕР_1 від 17.08.2023.
Згідно витягу з Резерв+ військово-обліковий документ (сформовано 13.11.2025), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 має статус військовозобов'язаного та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Звання рядовий маскування, робітник підсобний ВОС 169647.
Тип відстрочки п.13 ч.1 ст.23, відстрочка до 02.02.2026.
Постанова ВЛК: непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Дата ВЛК 29.06.2000.
Група інвалідності - . Причина інвалідності - .
Наявна інформація "Порушення правил військового обліку". Причина звернення до Нацполіції: не прибули за повісткою до ТЦК та СП. Дата звернення: 13.08.2025.
Дата уточнення даний 02.10.2025, дані уточнено вчасно.
24.10.2025 за №24/10 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 був направлений адвокатський запит в якому просили:
1. Повідомити чи було встановлено/виявлено уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 будь-які порушення правил військового обліку зі сторони ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_2 ;
2. Повідомити чи складалися (виносилися уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 будь- які постанови або протоколи по справі про адміністративне правопорушення за ст. 210 та/або ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_2 . Якщо так, прошу надати копії таких постанов/протоколів;
3. Надіслати належним чином засвідчені копії постанов та/або повісток, що стосуються ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 РНОКПП: НОМЕР_2 , а також відомості про направлення таких документів на адресу ОСОБА_1 (поштове відправлення, опис вкладення тощо), якщо такі документи є в наявності;
4. Повідомити чи надсилалися/направлялися уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 будь-які звернення до органів Національної поліції України про доставлення або розшук відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_2 за вчинення ним правопорушення, передбачених ст.ст. 210, 210-1 КУпАП;
5. Повідомити, чи вносились ІНФОРМАЦІЯ_5 , чи будь-яким іншим уповноваженим органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, дані до Реєстру відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_2 , щодо вчинення ним правопорушень, передбачених ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.
04.11.2025 за №411/9329 ІНФОРМАЦІЯ_5 надав відповідь на адвокатський запит в якому повідомив наступне.
«Вашим клієнтом не виконано вимоги п.2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», яким установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 05 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Також в подальшому Ваш клієнт викликався повісткою №4514141 на 04.08.2025 о 09:00 год для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_6 , за фактом не явки за якою порушив правила військового обліку (ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Станом на дату надання відповіді протокол щодо Вашого клієнта не складався, постанова не виносилась, отже надати такі документи не вдається за можливе. Задля усунення порушення правил військового обліку вищезазначеному громадянину необхідно особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою АДРЕСА_1 або направити заяву в порядку ст. 279-9 КУпАП, в разі визнання вчиненого правопорушення. При особистій явці з собою необхідно мати документ, який посвідчує особу та наявний військово-обліковий документ».
Листом від 12.11.2025 №4/1/9576 ІНФОРМАЦІЯ_5 надано відповідь на адвокатський запит вих. №б/н від 05.11.2025 за змістом аналогічним з листом від 04.11.2025 №411/9329.
11.11.2025 за №б/н на адресу Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області був направлений адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 в якому просили надати інформацію/документи, а саме:
1. Чи перебуває ОСОБА_1 в статусі особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється поліцією або територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки;
2. Повідомити, яке саме адміністративне правопорушення є підставою для перебування ОСОБА_1 в статусі особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється поліцією або територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки;
3. Повідомити коли (дата) та на підставі чого інформацію щодо визнання ОСОБА_1 , яка вчинила адміністративне правопорушення, було додано до відповідного реєстру (інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України) ведення якого здійснює Національна поліція України.
13.11.2025 (852647) за № 3645202025 від ГУ НП в Дніпропетровській області (Дніпровське районне управління поліції №1) надійшла відповідь на адвокатський запит в якій зазначено, що станом на 13.11.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення зареєстровано до журналу єдиного обліку за №29701 від 13.08.2025 у Дніпровському РУП №1 ГУНП та внесено до ІПН ІНФОРМАЦІЯ_5 за №Е3198626 від 13.08.2025. Також зазначено, що інформація відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 надійшла до вказаного підрозділу в електронному вигляді відповідно до п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС.
21.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про закриття адміністративного провадження (на підставі п.7.ч.1 ст.247 КУпАП) в якій просив:
1. Прийняти до уваги інформацію стосовно пропущення строку для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та закрити адміністративне провадження у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, відповідно до ст. 38 та п.7 ч.1 Ст.247 КУпАП;
2. Виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення;
3. Направити повідомлення відповідним органам Національної поліції, а саме до Дніпровського районного управління поліції №1, про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
24.11.2025 за №4/1/9927 надійшла відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій повідомлено, що станом на теперішній час чинним законодавством України не передбачена можливість складення протоколу без участі особи, стосовно якої складається даний протокол. Проте законодавець розширив можливості винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності шляхом направлення до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяви, в порядку ст. 279-9 КУпАП без складання протоколу та особистої участі особи в даному процесі. Оскільки Ваш клієнт до теперішнього часу не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також не доставлявся органами Національної поліції України, задля складання протоколу та подальшого розгляду адміністративної справи за вчинене адміністративне правопорушення, у ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутні правові підстави задля скасування електронного звернення до органів Національної поліції України щодо доставлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст.210, 210-1 КУпАП. Задля вирішення у вашому запиті питань Вашому клієнту необхідно або особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_6 або направити заяву в порядку ст. 279-9 КУпАП.
Також судом встановлено, що згідно листа від 09.02.2026 №16/11-20 Центральної адміністрації Дніпровської міської ради "Про надання інформації", ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено, що посильними групи дільниці оповіщення при Центральній адміністрації ДМР 01.08.2025 було здійснено вихід за адресою мешкання військовозобов'язаного гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою оповіщення повісткою (№4514141 від 03.08.2025), однак за вказаною адресою вхідні двері ніхто не відчинив. Повістка була залишена у поштову скриньку.
До адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , відповідачем не притягувався.
Вважаючи дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції від 17.01.2025).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За ч. 3 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5ст.1 Закону №2232-XII).
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно із ч. 6 ст. 2 Закону №2232-XII, одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період
Верховна Рада України 11 квітня 2024 року прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18 травня 2024 року.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року №2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 військовозобов'язаним, що підтверджується військово-обліковим документом Резерв +.
Правові підстави та порядок здійснення оповіщення військовозобов'язаних осіб засобами потового зв'язку передбачені п.34 Порядку проведення призову громадянина військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560, відповідно до якого повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
Перелік випадків, коли військовозобов'язаний вважається належним чином оповіщений про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у разі надсилання повістки засобами поштового встановлено п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 560.
Так, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, зокрема, але не виключно: 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Суд зазначає, що обов'язок військовозобов'язаних осіб з'являтись за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки передбачено, зокрема, абз.3 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.1 та 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону №2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (у редакції від 01.01.2025) громадяни зобов'язані, зокрема, але не виключно: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Поважні причини неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці встановлені ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
04.05.2024 року набув чинності Закон України № 3621-IX, який скасував статус «обмежено придатний» та визначив поняття тільки придатність, «часткову» придатність та непридатність до несення служби. Цей документ передбачає низку змін для військових та військовозобов'язаних, які мають цей статус. Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3621-IX громадяни, які наразі мають статут «обмежено придатний», повинні повторно пройти ВЛК протягом 9 місяців, тобто до 4 лютого 2025 року (в подальшому термін проходження ВЛК було продовжено до 05.06.2025 (Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX)).
Так, згідно витягу з Резерв+ військово-обліковий документ (сформований 13.11.2025), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 має статус військовозобов'язаного та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Звання рядовий маскування, робітник підсобний ВОС 169647.
Тип відстрочки п.13 ч.1 ст.23, відстрочка до 02.02.2026.
Група інвалідності - . Причина інвалідності - .
Дата уточнення даний 02.10.2025, дані уточнено вчасно.
Постанова ВЛК: непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Дата ВЛК 29.06.2000.
Згідно матеріалів справи, позивач в період до 04.02.2025, а також до 05.06.2025 не пройшов повторний ВЛК, у зв'язку з тим, що з 29.06.2000 мав статус обмежено придатного до військової служби (непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час).
У зв'язку із зазначеним, відповідачем було сформовано повістку №4514141, яка була передана мобільній групі оповіщення Центральної адміністрації Дніпровської міської ради для вручення позивачу за адресою його реєстрації.
Згідно листа від 09.02.2026 №16/11-20 Центральної адміністрації Дніпровської міської ради "Про надання інформації", ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено, що посильними групи дільниці оповіщення при Центральній адміністрації ДМР 01.08.2025 було здійснено вихід за адресою мешкання військовозобов'язаного гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою оповіщення повісткою (№4514141 від 03.08.2025), однак за вказаною адресою вхідні двері ніхто не відчинив. Повістка була залишена у поштову скриньку.
З огляду на викладене, позивач, як особа, яка перебуває на військовому обліку, за наявності статусу військовозобов'язаного, будучи належним чином оповіщеним про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не з'явився до ТЦК та СП у дату, яка зазначені у повістці. Поважних причин неприбуття у строк, визначений у повістці, у відповідності до приписів ч.3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", позивачем не зазначено. Матеріали справи таких даних не містять.
Щодо поданої позивачем на адресу відповідача заяви про закриття адміністративного провадження, то суд зазначає про відсутність повноважень у суду для її розгляду та наданню правової оцінки, оскільки розгляд такої заяви є дискреційними повноваженнями відповідача в межах розгляду справи про адміністративне правопорушення позивача згідно КУпАП.
Відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 (у редакції від 16.01.2025), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 Національна поліція, зокрема, але не виключно, за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Суд зазначає, що у зв'язку з тим, що позивач за викликом по повістці не з'явився, відповідачем було сформовано електронне звернення №Е3198626 від 13.08.2025 до органів Національної поліції України про розшук і доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Позивач заперечує порушення правил військового обліку, зокрема складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Суд зазначає, що сама по собі наявність в застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» та перебування у зв'язку з цим у розшуку ТЦК та СП не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено статтями 210, 210-1 КУпАП, а навпаки передує складенню стосовно особи протоколу про адміністративне правопорушення та притягненню до адміністративної відповідальності.
У спірному випадку позивача оголошено в розшук у зв'язку з неприбуттям за повісткою до відповідача та на підставі автоматично сформованого звернення до органів Національної поліції №Е3198626 від 13.08.2025р. щодо доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС.
При цьому, доставлення військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП в силу зазначених вище норм законодавства здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим.
Тобто, у такому випадку в першу чергу здійснюється розшук особи та її доставлення до органу ТЦК та СП, та в другу чергу складення протоколу про адміністративне правопорушення за правопорушення, визначені статтями 210 та 210-1 КУпАП.
Отже, розшук військовозобов'язаного з метою доставлення / адміністративного затримання оголошений у спірному випадку правомірно та у порядку, визначеному законом.
Доставлення військовозобов'язаного, як примусовий привід, здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.
Зазначене вище свідчить про безпідставність доводів сторони позивача про порушення відповідачем порядку винесення протоколу/постанови щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць, є Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017.
За правилами статті 1 Закону №1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII, до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Сама ж по собі наявність у застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено статтею 210 КУпАП.
Враховуючи викладене та відсутність доказів поважності неявки позивача за повісткою, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак відсутні підстави для їх задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова