06 березня 2026 рокуСправа №160/33951/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ДП "ІНФОРЕСУРС" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ДП "ІНФОРЕСУРС", в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, щодо внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту».
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в 2019 році здобув загальну середню освіту, що підтверджується отриманням свідоцтвом про здобуття повної загальної середньої освіти. З 01.09.2016 по 18.06.2019 позивач навчався у Дніпровському технолого-економічному фаховому коледжі, проте 18.06.2019 був відрахований за невиконання умов навчального плану. Відповідно диплом молодшого спеціаліста позивач не отримав у зв'язку з відрахуванням. 01.08.2024 позивач був зарахований здобувачем освіти першого курсу до ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету". 02.09.2024 позивач був відрахований з числа студентів за власним бажанням. Станом на зараз позивач є студентом ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" денної форми навчання, ступінь/рівень освіти "фаховий молодший бакалавр". Таким чином, на даний час позивач здобуває ступінь фахового молодшого бакалавра на рівні фахової передвищої освіти. На ім'я позивача було сформовано довідку про здобувача освіти, в якій наявна інформація про порушення послідовності освіти. Позивач вважає противним наявність відомостей про порушення послідовності освіти, оскільки на даний час отримує фахову передвищу освіту, яка є рівнем вищим за повну загальну середню освіту. Позивач не міг здобути обсяг освітньої-професійної підготовку фахового молодшого бакалавра навчаючись у Дніпровському технолого-економічному фаховому коледжі та ВСП Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету", оскільки був відрахований з них.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування на навчання на такий же самий освітній рівень означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, що в термінах визначення послідовності здобуття освіти свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 у 2016 - 2019 рр. навчався у Дніпровському технолого-економічному фаховому коледжі за спеціальністю «Харчові технології» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» (5.1 рівень НРК), відрахований за невиконання вимог навчального плану; у 2024 р. навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК), відрахований за власним бажанням; у вересні 2025 р. повторно зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» за спеціальністю «Тваринництво» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК). Згідно із пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про вищу освіту» (далі - Закон) освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що провадилася закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжувалася у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка - диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводився у 2019 році. Особи, які розпочали навчання за програмою підготовки молодшого спеціаліста до 2019 року включно, у разі успішного завершення навчання отримували документ про вищу освіту - диплом молодшого спеціаліста, який, відповідно до вище згаданого Закону, прирівнюється до диплома молодшого бакалавра. Отже сукупно позивач протягом трьох років набував уміння, навички та загальні компетентності за тотожними освітніми рівнями (у термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку). Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що як вбачається із відповіді на звернення Позивача, та зі змісту відзиву на позов відповідач просить відмовити позивачеві у задоволенні позову з підстав наявності інформації щодо навчання у Дніпровському технолого-економічному фаховому коледжі (в період з 2016 року по 2019 рік) та Відокремленому структурному підрозділі «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» (в 2024 році) та не враховує той факт що Позивач навчаючись в цих закладах не здобув освітній ступінь «молодшого спеціаліста» та не отримував диплому молодшого спеціаліста, оскільки був відрахований з даних навчальних закладів, а тому фактично Позивачем не порушується послідовність здобуття освіти. А тому діючи в такий незаконний спосіб, відмовляючи Позивачеві у внесенні відповідних змін до ЄДЕБО Відповідач протиправно відмовив Позивачеві у задоволенні його заяви та унеможливив реалізувати своє право на отримання відстрочки від призову на військову службу, що передбачено ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно копії свідоцтва НОМЕР_1 від 30.06.2019 року ОСОБА_1 здобув повну загальну середню освіту в 2019 році у Державному навчальному закладі "Дніпровський технолого-економічний коледж".
Згідно Витягу з наказу №87/В від 17.08.2016 Дніпровського технолого-економічного фахового коледжу "Про зарахування осіб, які фінансуються за кошти фізичних і юридичних осіб"... зараховано на місця, які фінансуються за кошти фізичних і юридичних осіб, денне відділення, спеціальність 181 "харчова технологія" ОСОБА_1 .
Згідно наказу ДНЗ "Дніпровський технолого-економічний коледж" від 18.06.2019 №123/У "Про відрахування", п.2. ОСОБА_1 , студента 2 курсу гр.ВХП 16 4/9 денної форми навчання фінансування за рахунок коштів юридичних фізичних осіб спеціальності 181 Харчові технології спеціалізація Виробництво харчової продукції кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, вважати відрахованим з контингенту студентів з 02 липня 2019 року.
Згідно Витягу з наказу ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" від 01.08.2024 №40-с "Про зарахування на навчання", зараховано з 01.09.2024 студентами 1 курсу денної форми навчання здобуття освіти за спеціальностями за кошти фізичних та/або юридичних осіб згідно з додатком: ОСОБА_1 , 48867917 НР 10.06.2016 свідоцтво про базову загальну середню освіту, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва.
Згідно Витягу з наказу №53-с від 02.09.2024 ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" "Про відрахування", ОСОБА_1 студента групи Т-101 відраховано з числа студентів за власним бажанням.
Згідно Витягу з наказу від 30.09.2025 №74-с ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" "Про зарахування на навчання", наказано зарахувати з 30.09.2025 студентами першого року навчання очної денної форми здобуття освіти за спеціальностями (спеціалізаціями) за кошти фізичних та/або юридичних осіб: ОСОБА_1 , НОМЕР_2 30.06.2019, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва.
Згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №775733 від 30.09.2025, ОСОБА_1 , навчається у ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету", фаховий молодший бакалавр, денна форма навчання, дата початку здобуття освіти 30.09.2025, дата завершення здобуття освіти 30.06.2028. На підставі даний, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту": "Ні, порушує".
Згідно Виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, ОСОБА_1 :
Документи про освіту:
1. свідоцтво про базову загальну середню освіту НОМЕР_3 від 10.06.2016, Середня загальноосвітня школа №13 загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів;
2. свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти НР 51382204 від 30.06.2019, ДНЗ "Дніпровський технолого-економічний коледж".
Інформація про навчання:
1. Дніпровський технолого-економічний фаховий коледж, освітній рівень: молодший спеціаліст, форма навчання: денна, контракт, денне відділення, харчові технології, дата початку та закінчення навчання: 10.08.2016-31.01.2020. Відраховано із ЗО (за невиконання вимог навчального плану), дата встановлення статусу 02.07.2019;
2. ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету", освітній рівень: фаховий молодший бакалавр, форма навчання: денна, контракт, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, дата початку та закінчення навчання: 01.09.2024-30.06.2028. Відраховано із ЗО (за власним бажанням), дата встановлення статусу 02.09.2024;
3. ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету", освітній рівень: фаховий молодший бакалавр, форма навчання: денна, контракт, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, дата початку та закінчення навчання: 30.09.2025-30.06.2028. Зараховано 30.09.2025.
30.10.2025 року позивач звернувся до Міністерства освіти і науки України із заявою, в якій просив внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення послідовності поточного здобуття освіти.
Листом від 19.11.2025 №5/2942-25 Директоратом професійної освіти Міністерства освіти і науки України "Про надання інформації", розглянуто заяву позивача та повідомлено, що згідно із пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про вищу освіту» (далі - Закон) освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що провадилася закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжувалася у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка - диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводився у 2019 році. Особи, які розпочали навчання за програмою підготовки молодшого спеціаліста до 2019 року включно, у разі успішного завершення навчання отримували документ про вищу освіту - диплом молодшого спеціаліста, який, відповідно до вищезгаданого Закону, прирівнюється до диплома молодшого бакалавра. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 у 2016 - 2019 рр. навчався у Дніпровському технолого-економічному фаховому коледжі за спеціальністю «Харчові технології» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» (5.1 рівень НРК), відрахований за невиконання вимог навчального плану; у 2024 р. навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК), відрахований за власним бажанням; у вересні 2025 р. повторно зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» за спеціальністю «Тваринництво» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК)."
Згідно історії навчання здобувача освіти ОСОБА_1 :
1. Дніпровський технолого-економічний фаховий коледж, 10.08.2016, відраховано із ЗО (за невиконання вимог навчального плану), дата поточного статусу навчання в картці здобувача 02.07.2019, молодший спеціаліст (денна, контракт, харчові технології), дата початку 10.08.2016, дата завершення 31.01.2020;
2. ВСП «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету», 01.08.2024, відраховано із ЗО (за власним бажанням), фаховий молодший бакалавр (денна, контракт, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва), дата початку навчання 01.09.2024, дата завершення навчання 30.06.2028;
3. ВСП «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету», 30.09.2025, фаховий молодший бакалавр (денна, контракт, тваринництво) дата початку навчання 30.09.2025, дата завершення навчання 30.06.2028.
Позивач вважає дії відповідача в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти позивача порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 (далі Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до Указу Президента України від 30.09.2010 № 926 "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752, затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.
Міністерству освіти і науки, молоді та спорту: забезпечено створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.
16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).
Відповідно до абз. 1 п. 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі Закон № 2145-VIII).
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі Закон № 1556-VII), вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Згідно з абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
З вищевикладеного слідує, що у разі здобуття військовозобов'язаним вищої освіти, який навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, за відсутності з його боку зловживанням права на освіту у різних формах, він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Судом встановлено, що згідно Виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, ОСОБА_1 отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту НОМЕР_3 від 10.06.2016, Середня загальноосвітня школа №13 загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів; свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти НР 51382204 від 30.06.2019, ДНЗ "Дніпровський технолого-економічний коледж".
Отже, наступним рівнем освіти для позивача згідно із ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII є один із рівнів, що йде після вказаного рівня освіти - профільна середня освіта.
Згідно листа від 19.11.2025 року №5/2942-25, здобувач освіти ОСОБА_1 у 2016 - 2019 рр. навчався у Дніпровському технолого-економічному фаховому коледжі за спеціальністю «Харчові технології» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» (5.1 рівень НРК), відрахований за невиконання вимог навчального плану; у 2024 р. навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК), відрахований за власним бажанням; у вересні 2025 р. повторно зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» за спеціальністю «Тваринництво» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК).
Зазначене підтверджується матеріалами справи та сторонами не заперечується.
Згідно із пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про вищу освіту» (далі - Закон) освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що провадилася закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжувалася у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка - диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводився у 2019 році.
Особи, які розпочали навчання за програмою підготовки молодшого спеціаліста до 2019 року включно, у разі успішного завершення навчання отримували документ про вищу освіту - диплом молодшого спеціаліста, який, відповідно до вищезгаданого Закону, прирівнюється до диплома молодшого бакалавра.
Згідно інформація про навчання позивача:
1. Дніпровський технолого-економічний фаховий коледж, освітній рівень: молодший спеціаліст, форма навчання: денна, контракт, денне відділення, харчові технології, дата початку та закінчення навчання: 10.08.2016-31.01.2020. Відраховано із ЗО (за невиконання вимог навчального плану), дата встановлення статусу 02.07.2019;
2. ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету", освітній рівень: фаховий молодший бакалавр, форма навчання: денна, контракт, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, дата початку та закінчення навчання: 01.09.2024-30.06.2028. Відраховано із ЗО (за власним бажанням), дата встановлення статусу 02.09.2024;
3. ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету", освітній рівень: фаховий молодший бакалавр, форма навчання: денна, контракт, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, дата початку та закінчення навчання: 30.09.2025-30.06.2028. Зараховано 30.09.2025.
Отже, у період з 30.09.2025 року позивач навчається за денною формою здобуття освіти і здобуває фахову передвищу освіту, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти.
Проте, у період 10.08.2016-02.07.2019 (дата відрахування) та 01.09.2024-02.09.2024 (дата відрахування) позивач здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, у Дніпровський технолого-економічний фаховий коледж, з якого був відрахований 02.07.2019 та у ВСП "Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" з якого був відрахований 02.09.2024.
Суд зазначає, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня вищої освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні вищої освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, оскільки ОСОБА_1 вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, а тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 30.09.2025 № 775733 сформована та видана правомірно.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Розподіл судового збору не здійснюється у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, 01135, м.Київ, пр.Берестейський, 10), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ДП "ІНФОРЕСУРС" (код ЄДРПОУ 37533381) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова