Справа № 572/1370/25
2/572/122/26
04 березня 2026 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області -
одноособово суддя Березень Ю. В.
за участю секретаря судових засідань Тарасюк О. М.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Укрглобал-Фінанс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 74340 грн. Свої вимоги обґрунтував тим, що 01 червня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Авентус Україна» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 7948268, згідно якого остання отримала кредит у вигляді кредитного ліміту на суму 19200 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 1,5 % від суми кредиту за кожен день користування строком на 360 днів. 02 червня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Авентус Україна» та ОСОБА_1 укладено додаткову угоду до кредитного договору згідно, якого сума кредиту була збільшена до 24200 грн. Внаслідок порушення зобов'язання ОСОБА_1 заборгувала позичальнику суму 74340 грн. 24 грудня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Авентус Україна» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Укрглобал-Фінанс» було укладено договір факторингу № 24.12/24-Ф, відповідно до умов якого право вимоги за договором № 7948268 про надання споживчого кредиту від 01.06.2024 року перейшло до ТОВ «ФК «Укрглобал-Фінанс».
Ухвалою від 17 липня 2025 року відкрите спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін.
Відповідач ОСОБА_1 відзиву на позов у встановлений строк не подала, сторони не заявляли клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відносини, які виникли між сторонами цього спору, є правовідносинами, пов'язаними з виконанням кредитного договору та договору факторингу, які регулюються главами 71, 73 ЦК України.
01 червня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Авентус Україна» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір, за умовами якого позикодавець надав позичальнику кредитний ліміт на суму 19200 грн. строком на 360 днів зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 1,5 % від суми кредиту за кожен день користування та штрафу в розмірі 576 грн. на 4 день невиконання зобов'язань та 192 грн. починаючи з 5 дня за кожний день невиконання зобов'язань.
02 червня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Авентус Україна» та ОСОБА_1 укладено додаткову угоду до кредитного договору згідно, якого сума кредиту була збільшена до 24200 грн.
24 грудня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Авентус Україна» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Укрглобал-Фінанс» укладено договір факторингу № 24.12/24-Ф, відповідно до умов якого право вимоги за договором № 7948268 про надання споживчого кредиту від 01.06.2024 року перейшло до ТОВ «ФК «Укрглобал-Фінанс».
Згідно з наданим позивачем розрахунком, заборгованість відповідачки за кредитним договором становить 74340 грн., з яких 24200 грн. - заборгованість за тілом кредиту, 38040 грн. - заборгованість за процентами, 12100 грн. - заборгованість за штрафом.
Таким чином, новий кредитор домовився з первісним кредитором про заміну кредитора у зобов'язанні шляхом відступлення новому кредитору права вимоги по грошових зобов'язаннях позичальників первісного кредитора.
Згідно статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 629 ЦК договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 1054 Цивільного кодексу України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
У відповідності до ст. 1056-1 ЦК України розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Згідно ст. 1077 ЦК України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).
Оскільки, новий кредитор у зобов'язанні домовився з первісним кредитором про заміну кредитора у зобов'язанні шляхом відступлення новому кредитору права вимоги по грошових зобов'язаннях позичальників первісного кредитора; була дотримана визначена законом форма зміни кредитора, позивачем надані письмові докази про передачу йому первісним кредитором документів щодо зобов'язань відповідача, суд вважає заявлену вимогу нового кредитора до боржника правомірною.
Доводи позивача, що ОСОБА_1 порушила строки повернення кредитної заборгованості та процентів за користування кредитом, є доведеними, позов слід задовольнити, стягненню з відповідачки підлягає заборгована сума кредиту та процентів.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу.
На підставі ст. ст. 512, 526, 549, 625, 629, 1054, 1056-1, 1077 ЦК України, керуючись ст. ст. 141, 263, 265 ЦПК України, суд ,-
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Факторингова компанія «Укрглобал-Фінанс» (бульвар Вацлава Гавела, будинок 4, м. Київ, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 41915308) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Факторингова компанія «Укрглобал-Фінанс» 74340 (сімдесят чотири тисячі триста сорок) грн. заборгованості за кредитним договором.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Факторингова компанія «Укрглобал-Фінанс» 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. сплаченого судового збору та 10000 (десять тисяч) грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 04 березня 2026 року.
Суддя: Березень Ю. В.