06.03.2026 Справа №607/4986/26 Провадження №1-кс/607/1884/2026
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотанняслідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111 - 1 КК України,
Слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , за погодженням із прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження № 22026210000000018 від 02.03.2026 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без визначення розміру застави.
Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111 - 1 КК України, існують підстави для тримання її під вартою, наявні ризики, передбачені пунктами 1, 2, 5 частини 1 статті 177 КПК України, а також на даний час вона переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив задовольнити.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_4 щодо задоволення клопотання заперечила та вважає ризики, які наведені стороною обвинувачення не доведеними.
Вказане клопотання у відповідності до частини шостої статті 193 КПК України розглядається за відсутності підозрюваної ОСОБА_6 .
Заслухавши пояснення прокурора, захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що з 24.02.2022, з початку окупації російською федерацією Херсонської області, у громадянки України ОСОБА_6 , як мешканки тимчасово окупованої території Херсонської області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність.
При цьому ОСОБА_6 було відомо, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки в зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та протиправними діяннями з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права та вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), президент російської федерації, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням представники влади російської федерації спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», починаючи з 24.02.2022 введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, та діє на даний час.
Крім того, невстановлені представники збройних сил російської федерації та інших збройних формувань російської федерації, які у кінці лютого 2022 року у ході ведення бойових дій вторглись у м. Херсон та частину Херсонської області і фактично здійснили захоплення її території, згідно положень Гаазької Конвенції 1907 року, вчинили дії направлені на усунення законних органів влади, що діють на вказаних територіях, з метою повалення і захоплення влади на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російської федерації територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Великолепетиська селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області з 24.02.2022 входить до переліку тимчасово окупованих російською федерацією території України.
Після окупації територій Херсонської області, представниками збройних сил російської федерації фактично узурповано владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області, шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління в усіх сферах життєдіяльності громади міста, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного та психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 25.04.2022, представниками російської федерації всупереч законного порядку, встановленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів України, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області створено підпорядковану, керовану та фінансовану російської федерації окупаційну адміністрацію російської федерації - так звану військово-цивільну адміністрацію Херсонської області, до структури якої входили органи та підрозділи, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території Херсонської області та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
При цьому, представники підконтрольних російської федерації самопроголошеної окупаційної адміністрації здійснювали владні функції від імені держави-агресора під контролем представників російської федерації, а також організовано та забезпечено діяльність підприємств, установ та організацій на тимчасово окупованій території, зокрема Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області за зразком держави-агресора, здійснювався підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах влади, державних підприємствах, у тому числі з числа громадян України, які добровільно погоджувались співпрацювати з представниками держави-агресора та окупаційною адміністрацією, перебуваючи на вказаній тимчасово окупованій території.
У квітні 2022 року представниками військового командування збройних сил російської федерації для забезпечення організації діяльності так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області призначено голову так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області, якого наділено повноваженнями організаційно-розпорядчого характеру у тому числі щодо створення юридичних осіб публічного права для забезпечення функціонування незаконних органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області, яким приймались відповідні розпорядчі акти від імені окупаційної адміністрації, зокрема указ від 12.05.2022 № 018-р «О структуре органов исполнительной власти», яким утворено департаменти, комітети, служби, агентства, інспекції та інші органи виконавчої влади.
У подальшому окупаційні органи влади, та їх керівники, неодноразово змінювали свою структуру за зразком держави - агресора. Виконувач обов'язків так званого губернатора Херсонської області та так званим урядом Херсонської області, підконтрольними військово-політичному керівництву держави-агресора російської федерації, організовано та розпочато діяльність системи органів влади та їх структурних підрозділів, які, відповідно до законодавства України, є незаконними.
Після проведення у вересні 2022 року незаконного референдуму з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області, прийнято федеральний конституційний закон російської федерації від 04.10.2022 № 8-ФКЗ «Про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення у складі російської федерації нового суб'єкту - Херсонської області», яким передбачено проведення виборів до законодавчого (представницького) органу Херсонської області, а також представницьких органів муніципальних утворень у другу неділю вересня 2023 року.
З метою організації проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території Херсонської області, так званим «указом и.о. губернатора Херсонской области № 6-у от 19.01.2023 года «Об избирательных комиссиях Херсонской области» на тимчасово окупованій території Херсонської області утворено незаконний орган влади - так звану «избирательную комиссию Херсонской области», до кола обов'язків якої входить організація та проведення виборів до незаконних окупаційних органів, зокрема так званої «Херсонської обласної думи».
На виконання злочинного рішення представників держави-агресора щодо запровадження на тимчасово окупованій території органів місцевого самоврядування російської федерації, переслідуючи кінцеву мету окупації Херсонської області та створення псевдолегітимних органів влади на тимчасово окупованій території, так званий тимчасово виконувач обов'язків губернатора Херсонської області
30.05.2023 видав Укази № 111-у та 112-у, якими затверджено проведення так званих виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень в Херсонській області першого скликання та виборів депутатів Херсонської обласної думи першого скликання.
З метою організації та проведення незаконних виборів, на території Великолепетиської територіальної громади сформовано Великолепетиську територіальну виборчу комісію та підконтрольні їй дільничні виборчі комісії.
У свою чергу, громадянка України ОСОБА_6 , не пізніше 14 червня 2023 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області, діючи умисно, в порушення Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ініціативно та добровільно, з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, надала згоду на призначення її членом так званої дільничної виборчої комісії № 65.
При цьому, ОСОБА_6 , добровільно взяла на себе повноваження т.зв. члена дільничної виборчої комісії, які полягали у безперешкодному відвідуванні приміщень «виборчої комісії», ознайомленні з документами виборчої комісії, здійсненні побудинкового (поквартирного) обходу жителів на території селища Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області, з метою залучення мешканців населеного пункту до голосування у незаконних виборах, отриманні переносних урн для голосування, списків виборців, бюлетенів для голосування, а також схем обходу місцевих мешканців для участі у незаконних виборах, агітації мешканців вищевказаного населеного пункту з метою залучення їх до голосування у незаконних виборах на тимчасово окупованій території Херсонської області.
Так, ОСОБА_6 , реалізовуючи свій злочинний умисел спрямований на організацію та участь у незаконних виборах на тимчасово окупованій території, у період з 08 по 10 вересня 2023 року забезпечувала голосування на виборчій дільниці, здійснювала побудинковий обхід мешканців селища Велика Лепетиха
Каховського району Херсонської області. При цьому, остання звіряла документи осіб із наявними списками виборців, забезпечувала голосування виборців за отриманими ними бюлетенями, спонукаючи осіб ставити відмітки про підтримку кандидатів зазначених у бюлетені. Після проведеного голосування, ОСОБА_6 , як член дільничної виборчої комісії, брала участь у підрахунку голосів з метою встановлення результатів виборів на дільниці.
У подальшому, в тому числі внаслідок дій ОСОБА_6 , 10 вересня 2023 року так звана Великолепетиська територіальна виборча комісія та виборча комісія Херсонської області прийняли рішення про визнання виборів депутатів Херсонської обласної думи першого скликання та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Херсонській області, такими, що відбулися, та за результатами цього, пропорційно до кількості голосів виборців, до незаконних органів влади та місцевого самоврядування було призначено так званих депутатів.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , обгрунтовано підозрюється у добровільній участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
12.02.2026, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до частини першої статті 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Згідно із частиною шостою статті 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
На думку слідчого судді, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111 - 1 КК України, що підтверджується доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 09.01.2026; протоколом пред'явлення особи для впізнання за участі свідка ОСОБА_7 від 10.02.2026; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.01.2026; протоколом пред'явлення особи для впізнання за участі свідка ОСОБА_8 від 10.02.2026; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 05.12.2025; протоколом пред'явлення особи для впізнання за участі свідка ОСОБА_9 від 02.02.2026; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 05.12.2025; протоколом пред'явлення особи для впізнання за участі свідка ОСОБА_10 від 02.02.2026.
Крім цього, слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення доведено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 5 частини першої статті 177 КПК України.
Так, ризик переховування від органу досудового розслідування та суду підтверджується тим, що ОСОБА_6 знаходиться на тимчасово окупованій території України, тому остання переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України.
Наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який виражається в тому, що підозрювана ОСОБА_6 перебуваючи на волі має можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. ОСОБА_6 постійно проживає на тимчасово окупованій території, у неї можуть зберігатися об'єкти, що зберегли на собі сліди вчинення кримінального правопорушення або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Підозрювана ОСОБА_6 постійно проживає на окупованій території України та підтримує дії представників окупаційної адміністрації держави-агресора, які діють на тимчасово окупованій території Херсонської області, наявні достатні підстави вважати, що підозрювана, може вчинити інші кримінальні правопорушення. Зазначене свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Враховуючи тяжкість злочину, вчинення якого інкримінується ОСОБА_6 , який є тяжким злочином, та за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та конфіскацією майна або без такої, а також наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 5 частини першої статті 177 КПК України, а також те, що підозрювана на даний час переховується від органу досудового розслідування та перебуває на тимчасово окупованій території, слідчий суддя вважає доведеною та обґрунтованою необхідність обрання до підозрюваної запобіжного заходу тримання під вартою.
Відповідно до частини четвертої статті 197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі частини шостої статті 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Також слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абзацу 7 частини четвертої статті 183 КПК України, де зазначено, що при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131-132, 177, 193, 196, 281, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 ,про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою-задовольнити.
Обрати стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Ухвала слідчого судді щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід розглядається слідчим суддею після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5
Слідчий суддя ОСОБА_1