Рішення від 05.03.2026 по справі 927/1116/24

Іменем України

РІШЕННЯ

05 березня 2026 року м. Чернігівсправа № 927/1116/24(927/99/26)

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., секретар судового засідання Ткачова А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області,

вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124,

Відповідач: Дочірнє підприємство "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",

код ЄДРПОУ 32016315, вул. Київська, 17, м. Чернігів, 14005,

про стягнення 11 279 837,39 грн

у межах справи №927/1116/24

За заявою кредитора: Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",

код ЄДРПОУ 32008278, вул. Перемоги, 75, м. Житомир, 10011,

до боржника: Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",

код ЄДРПОУ 32016315, вул. Київська, 17, м. Чернігів, 14005,

Учасники провадження у справі:

Розпорядник майна, арбітражний керуючий Нестеренко Олег Анатолійович (свідоцтво №15 від 27.02.2013, а/с 36, м. Київ, 03049, e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 , код НОМЕР_1 ),

Уповноважена особа засновника боржника - Акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", код ЄДРПОУ 31899285, вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, mail@rou.org.ua,

Державний орган з питань банкрутства - Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 43316700, вул. Герасима Кондратьєва, 28, м. Суми, 40003, адреса для листування: проспект Миру, 43, к.214, м. Чернігів, 14005,

Орган, уповноважений управляти майном боржника - Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, вул. Фізкультури, буд. 9, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 37641918,

Кредитор: Дочірнє підприємство "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", код ЄДРПОУ 33096517, вул. Світла, 3, м. Київ, 02121,

Кредитор: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича,11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124,

Кредитор: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ,

Кредитор: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА", вул. Госпітальна, буд. 12-Е, 3 поверх, кімната 16, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 25498917,

Кредитор: ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ,

Кредитор: Акціонерне товариство "Чернігівобленерго", вул. Гонча, буд. 40, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 22815333,

Кредитор: Комунальне підприємство "Теплокомуненерго" Чернігівської міської ради, вул. Ушинського, буд. 23, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44819434,

Кредитор: ОСОБА_3, АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ,

про відкриття провадження у справі про банкрутство

Представники сторін: Протченко О.М. - від позивача;

Обставини справи:

У провадженні Господарського суду Чернігівської області на стадії розпорядження перебуває справа про банкрутство Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" у порядку приписів Кодексу України з процедур банкрутства (суддя М.В. Фесюра).

Ухвалою суду від 18.12.24, серед іншого, відкрито провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32016315), введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Бриксу Андрія Олеговича.

Станом на 05.03.26 триває процедура розпорядження майном боржника, розпорядник майна - Нестеренко Олег Анатолійович (ухвала від 17.12.25).

09.02.26, Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулося до Господарського суду Чернігівської області з позовною заявою про стягнення з Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" 11 279 837,39 грн, в тому 1 027 064,62 грн заборгованості з податків і зборів та 10 252 772,77 грн заборгованості з ЄСВ.

Ухвалою від 17.02.26 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження; встановлено учасникам справи строки для подання письмових заяв; розгляд справи по суті призначено на 05.03.26 на 11:30 (з урахуванням ухвали від 19.02.26 про виправлення описки), про що сторони належним чином повідомлені.

У судове засідання 05.03.26 прибув представник позивача, яка позовні вимоги підтримала повністю та просила задовольнити.

Відповідач наданими йому процесуальними правами не скористався, у встановлений статтею 251 ГПК України п'ятнадцятиденний строк відзив на позовну заяву до суду не подав.

З матеріалів справи вбачається, що копії ухвал Господарського суду Чернігівської області від 17.02.26 та від 19.02.26, позивачу та відповідачу було доставлено через підсистему "Електронний Суд".

Отже, суд належним чином виконав вимоги Господарського процесуального кодексу України щодо направлення процесуальних документів учасникам справи та здійснив всі необхідні дії з метою належного їх повідомлення про розгляд даного позову, а відповідач, у відповідності до пункту 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України визнається таким, що був належним чином повідомленим про розгляд даної справи.

Згідно статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини другої статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Матеріали справи свідчать, що всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.

Враховуючи, вищенаведене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.

Як вже було вказано вище, ухвалою суду від 18.12.24 відкрито провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".

За змістом ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно ч. 1, ч. 2. ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника, у тому числі спори про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, до визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються в межах справи про банкрутство шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом.

Як випливає зі змісту позовної заяви Головного управління ДПС у Чернігівській області, предметом останньої є поточні вимоги і оскільки на день звернення управління з даним позовом до суду постанова про визнання Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" банкрутом прийнята не була, даний спір має вирішуватися в межах справи про банкрутство шляхом його розгляду у позовному провадженні господарським судом.

Головне управління ДПС у Чернігівській області є державним контролюючим органом, який згідно зі статтею 191 Податкового кодексу України здійснює контроль за додержанням додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових платежів, установлених законодавством.

Контролюючі органи є кредиторами неплатоспроможних боржників щодо податків та зборів, що випливає з положень підпункту 14.1.95 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, а також визначено статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства.

Дочірнє підприємство "Чернігівський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" має статус юридичної особи, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області, (Чернігівська ДПІ (м. Чернігів)) за основним місцем обліку.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (надалі ПК України, ПКУ) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Положеннями пункту 38.1 статті 38 ПК України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк".

Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПКУ, грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеню.

Станом на дату звернення до суду, згідно інтегрованих карток платника, які ведуться Головним управлінням ДПС у Чернігівській області, за боржником Дочірнім підприємством "Чернігівський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 30947264) та його Філіям обліковується борг:

з податку на додану вартість (код платежу 14010100) в сумі 946718,97 грн. (в т.ч. основний борг - 843598 грн., штрафні санкції - 103120,97 грн.);

з податку на доходи фізичних осіб (код платежу 11010100) у сумі 1020 грн. (штрафні санкції);

з земельного податку з юридичних осіб (код платежу 18010500) у сумі 62998,41 грн. (основний борг);

з орендної плати з юридичних осіб (код платежу 18010600) в сумі 16327,24 грн.(основний платіж).

Податковий борг ДП «Чернігівський облавтодор» у сумі 946718,97 грн. з податку на додану вартість підтверджується наступним:

уточнюючим розрахунком до податкової декларації з ПДВ за травень 2025 року №9279731539 від 01.05.2025 року, відповідно до даних якої платником самостійно було визначено суму зобов'язань по податку до збільшення, яка підлягала сплаті до бюджету в розмірі 86479 грн.

податковою декларацією з ПДВ за серпень 2025 року №9286228876 від 18.09.2025 року (граничний термін сплати 30.09.2025р.), відповідно до даних якої платником самостійно було визначено суму зобов'язань по податку, яка підлягала сплаті до бюджету в розмірі 116863 грн.

податковою декларацією з ПДВ за вересень 2025 року №9322602475 від 17.10.2025 року (граничний термін сплати 30.10.2025р.), відповідно до даних якої платником самостійно було визначено суму зобов'язань по податку, яка підлягала сплаті до бюджету в розмірі 334872 грн.

уточнюючим розрахунком до податкової декларації з ПДВ за вересень 2025 року №9344656953 від 07.11.2025 року, відповідно до даних якої платником самостійно було визначено суму зобов'язань по податку до збільшення, яка підлягала сплаті до бюджету в розмірі 1091 грн.

податковою декларацією з ПДВ за жовтень 2025 року №9358537137 від 17.11.2025 року (граничний термін сплати 01.12.2025р.), відповідно до даних якої платником самостійно було визначено суму зобов'язань по податку, яка підлягала сплаті до бюджету в розмірі 118843 грн.

податковою декларацією з ПДВ за листопад 2025 року №9398732283 від 19.12.2025 року (граничний термін сплати 30.12.2025р.), відповідно до даних якої платником самостійно було визначено суму зобов'язань по податку, яка підлягала сплаті до бюджету в розмірі 185450 грн.

За приписами п.54.1 ст.54 ПК України сума грошового зобов'язання, що самостійно обчислене платником податків, вважається узгодженою.

податковим повідомленням - рішенням №16259/Ж10/25-01-04-03-01 від 15.09.2025 року, відповідно до якого у зв'язку із порушенням вимог п.203.2 ст.203 ПКУ, в частині порушення термінів сплати узгоджених сум зобов'язань з ПДВ, встановленого на підставі акту перевірки №15059/Ж5/25-01-04-03-01 від 20.08.2025 року, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 67259,93 грн.

податковим повідомленням - рішенням №18926/Ж10/25-01-04-03-01 від 29.10.2025 року, відповідно до якого у зв'язку із порушенням граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених ст.201 з урах. п.п.69.1 п.69 підрозділ 69 розділу ХХ ПКУ, встановленого на підставі акту перевірки №17934/Ж5/25-01-04-03-01 від 06.10.2025 року, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 35861,04 грн.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

Податковий борг ДП «Чернігівський облавтодор» у сумі 1020 грн. з податку на доходи фізичних осіб підтверджується наступним:

податковим повідомленням-рішенням №12348/Ж10/25-01-24-06 від 10.07.2025 року, відповідно до якого платнику у зв'язку з порушенням п.ІІІ «Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку» зі змін. та доп., затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015р. №4, встановленого на підставі акту №10872/ж5/25-01-07-04-01 від 18.06.2025р., платнику нараховано штрафні санкції в сумі 1020 грн.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

Податковий борг ДП «Чернігівський облавтодор» у сумі 62998,41 грн. по земельному податку підтверджується наступним:

Відповідно до даних інформаційних систем ДПС України та згідно поданої платником податку самостійно податкової звітності, боржник у власності має земельні ділянки, які розміщені на територіях різних територіальних громад. Тому враховуючи місцезнаходження земельних ділянок, платником подано:

За земельні ділянки розміщені на території Ніжинської територіальної громади:

податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік №9018537989 від 06.02.2024 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 21043,56 грн. з щомісячними авансовими внесками в розмірі 1753,63 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансового внеску за грудень (термін сплати 30.01.25р.), у платника податків виник борг в розмірі 1753,63 грн.

податкову декларацію з плати за землю за 2025 рік №9020834755 від 07.02.2025 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 28271,20 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 2355,93 грн. та за грудень в розмірі 2355,97 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за січень-листопад, у платника податків виник борг в розмірі 25915,23 грн.

За земельні ділянки розміщені на території Ріпкинської територіальної громади:

податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік №9016305102 від 02.02.2024 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 5821,47 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 485,12 грн., за грудень в розмірі 485,15 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за листопад-грудень (термін сплати 30.12.24р. та 30.01.25р.), у платника податків виник борг в розмірі 970,27 грн.

податкову декларацію з плати за землю за 2025 рік №9015351085 від 31.01.2025 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 6520,05 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 543,34 грн. та за грудень в розмірі 543,31 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за січень-листопад, у платника податків виник борг в розмірі 5976,74 грн.

За земельні ділянки розміщені на території Киїнської територіальної громади:

податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік №9017351661 від 05.02.2024 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 7597,51 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 633,13 грн., за грудень в розмірі 633,08 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за листопад-грудень (термін сплати 30.12.24р. та 30.01.25р.), у платника податків виник борг в розмірі 1266,21 грн.

податкову декларацію з плати за землю за 2025 рік №9015352442 від 31.01.2025 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 8509,21 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 709,10 грн. та за грудень в розмірі 709,11 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за січень-листопад, у платника податків виник борг в розмірі 7800,10 грн.

За земельні ділянки розміщені на території Новобасанської територіальної громади:

податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік №9016062285 від 02.02.2024 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 3721,64 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 310,14 грн., за грудень в розмірі 310,10 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за листопад-грудень (термін сплати 30.12.24р. та 30.01.25р.), у платника податків виник борг в розмірі 620,24 грн.

податкову декларацію з плати за землю за 2025 рік №9011064128 від 28.01.2025 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 4166,56 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 347,21 грн. та за грудень в розмірі 347,25 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за січень-листопад, у платника податків виник борг в розмірі 3819,31 грн.

За земельні ділянки розміщені на території Коропська територіальної громади:

податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік №9033252232 від 19.02.2024 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 1513,53 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 126,13 грн., за грудень в розмірі 126,10 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за листопад-грудень (термін сплати 30.12.24р. та 30.01.25р.), у платника податків виник борг в розмірі 252,23 грн.

податкову декларацію з плати за землю за 2025 рік №9015481140 від 31.01.2025 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 1695,15 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 141,26 грн. та за грудень в розмірі 141,29 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за січень-листопад, у платника податків виник борг в розмірі 1553,86 грн.

За земельні ділянки розміщені на території Бобровицької територіальної громади:

податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік №9016080770 від 02.02.2024 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 1167,78 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 97,32 грн., за грудень в розмірі 97,26 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за листопад-грудень (термін сплати 30.12.24р. та 30.01.25р.), у платника податків виник борг в розмірі 194,58 грн.

податкову декларацію з плати за землю за 2025 рік №9012314423 від 29.01.2025 року, відповідно до якого платником самостійно було визначено суму податкових зобов'язань в загальному розмірі 1307,92 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 108,99 грн. та за грудень в розмірі 109,03 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за січень-листопад, у платника податків виник борг в розмірі 1198,89 грн.

За земельні ділянки розміщені на території Мало-Дівецької територіальної громади:

податковою декларацією з плати за землю за 2025 рік №9012374598 від 29.01.2025 року, відповідно до даних якої платником самостійно було нараховано суму зобов'язань по податку на суму 35031,35 грн. з розбивкою щомісячних авансових внесків у сумі 2919,28 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за серпень-листопад 2025 року у строки визначені ПК України у платника податків виник борг в розмірі 11677,12 грн.

За приписами п.54.1 ст.54 ПК України сума грошового зобов'язання, що самостійно обчислене платником податків, вважається узгодженою.

Податковий борг з орендної плати з юридичних осібу сумі 16327,24 грн. підтверджується наступним:

податковою декларацією з плати за землю за 2024 рік №9011147793 від 29.01.2024 року, відповідно до даних якої платником самостійно було нараховано суму зобов'язань по податку на суму 13682,05 грн. з розбивкою щомісячних авансових внесків за січень-листопад у сумі 1140,17 грн., за грудень у сумі 1140,18 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за листопад-грудень 2024р. у строки визначені ПК України у платника податків виник борг в розмірі 2280,35 грн.

податковою декларацією з плати за землю за 2025 рік №9015202499 від 31.01.2025 року, відповідно до даних якої платником самостійно було нараховано суму зобов'язань по податку на суму 15323,90 грн. з розбивкою щомісячних авансових внесків у сумі 1276,99 грн.

Разом з тим, у зв'язку із несплатою авансових внесків за січень-листопад 2025 року у строки визначені ПК України у платника податків виник борг в розмірі 14 046,89 грн.

За приписами п.54.1 ст.54 ПК України сума грошового зобов'язання, що самостійно обчислене платником податків, вважається узгодженою.

Відповідно до ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Філія "Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця" Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 31079044) не є юридичною особою, а юридичною особою, до якої належить вказаний відокремлений підрозділ, є Дочірнє підприємство "Чернігівський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32016315).

У силу приписів ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до чинного законодавства, зокрема Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.

Приписами ст. 64 Господарського кодексу України унормовано, що функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.

Частинами 1, 3 ст. 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Тобто філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Утім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.

Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола.

Отже, у спірних правовідносинах за правилами, встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідача може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії (якщо філія наділена відповідними повноваженнями і про це є належні докази).

Так, згідно інтегрованих карток платника, які ведуться в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області по Філії "Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця" Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 31079044), обліковується податковий борг у розмірі 21795,02 грн. (основний платіж) та борг (недоїмка) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 145 661,22 грн.

Податковий борг по земельному податку з юридичних осіб виник на підставі:

Відповідно до даних інформаційних систем ДПС України та згідно поданої платником податку самостійно податкової звітності, Філія «Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця» у своїй діяльності використовує земельні ділянки, які розміщені на територіях Козелецької територіальної громади та Новобілоуської територіальної. Тому враховуючи місцезнаходження земельних ділянок платником було подано:

За землі, які розташовані на території Козелецької селищної територіальної громади:

податковою декларацією з плати за землю 2025 рік №9016607608 від 03.02.2025 року, згідно якої платником було визначено суму зобов'язань, що підлягала сплаті в розмірі 34629,12 грн. з розбивкою щомісячних платежів в розмірі 2885,76 грн.

Разом з тим, у зв'язку з несплатою зобов'язань за червень-листопад 2025р. самостійно визначених у податковій декларації виник борг в розмірі 17 314,56 грн.

За землі, які розташовані на території Новобілоуської сільської територіальної громади:

податковою декларацією з плати за землю 2025 рік №9016607838 від 03.02.2025 року, згідно якої платником було визначено суму зобов'язань, що підлягала сплаті в розмірі 8958,54 грн. з розбивкою щомісячних платежів за січень-листопад в розмірі 746,55 грн. та за грудень в розмірі 746,49 грн.

Разом з тим, у зв'язку з несплатою зобов'язань за червень-листопад 2025р. самостійно визначених у податковій декларації виник борг в розмірі 4479,30 грн.

За приписами п.54.1 ст.54 ПК України сума грошового зобов'язання, що самостійно обчислене платником податків, вважається узгодженою.

Заборгованість з ЄСВ виникла на підставі самостійно визначених зобов'язань з єдиного внеску у поданих звітах (податкових розрахунках):

звітом (податковим розрахунком) за липень 2025 року №9244677745 від 14.08.2025 року (граничний термін сплати 20.08.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 27 807,99 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за серпень 2025 року №9278168044 від 12.09.2025 року (граничний термін сплати 22.09.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 31 154,08 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за вересень 2025 року №9312888473 від 11.10.2025 року (граничний термін сплати 20.10.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 36 333,38 грн.

звітом (податковим розрахунком) за жовтень 2025 року №9347899102 від 10.11.2025 року (граничний термін сплати 20.11.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 30 620,55 грн.

звітом (податковим розрахунком) за листопад 2025 року №9384492208 від 09.12.2025 року (граничний термін сплати 22.12.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 19 745,22 грн.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (надалі - Закон №2464) боржник є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Пунктами 1 та 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 визначено, що обов'язками платника податку є своєчасне та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплата єдиного внеску, а також подання звітності з ЄСВ.

В порушення строків сплати ЄСВ, визначених частиною 8 статті 9 Закону №2464, боржник єдиний внесок не сплатив.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою ( пункт 6 частини 1 статті 1 цього Закону).

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів з (п.4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Мінфіну № 449 від 20.04.2015р.та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 07.05.2015р.за №508/26953).

Зобов'язання боржника з ЄСВ підтверджуються вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ю 8761-2526 від 19.01.2026 року, сформованою у зв'язку з несплатою боржником зобов'язань з ЄСВ у зазначеній сумі, на підставі його звітів (податкових розрахунків), де ним самостійно визначені такі зобов'язання.

Підстави та суми нарахованих зобов'язань з ЄСВ, податкових та грошових зобов'язань (основного боргу, штрафних (фінансових) санкцій та пені), а також період, за який нарахована пеня, підтверджуються інтегрованими картками боржника з відповідних видів податків та зборів, які згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943) ведуться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містять інформацію про облікові операції та облікові показники, що характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Таким чином, ІКП (особі рахунки) платника є належними та допустимими доказами, що підтверджують наявну заборгованість боржника.

Таким чином наданими доказами підтверджується правомірність грошових вимог Головного управління ДПС у Чернігівській області до Філії «Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в загальній сумі 145 661,22 грн. щодо погашення заборгованості з ЄСВ, у зв'язку з чим вони підлягають визнанню та задоволенню.

По Філії «Сосницька дорожньо-експлуатаційна дільниця» (код ЄДРПОУ 33688250):

Станом на дату подачі цієї заяви за Філією обліковується податковий борг згідно інтегрованих карток платника, які ведуться в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області в загальному розмірі 1 286 148,53 грн. (в т.ч. основний платіж - 1114045,78 грн., штрафні санкції - 172102,75 грн., пеня - 6731,61 грн.), а саме:

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (код платежу 11010100) в сумі 1 271 618,89 грн. (в т.ч. основний платіж - 1106666,38 грн., штрафні санкції - 160493,91 грн., пеня - 4458,60 грн.);

з військового збору (код платежу 11011000) в сумі 21 261,25 грн. (в т.ч. основний платіж - 7379,40 грн., штрафні санкції - 11608,84 грн., пеня - 2273,01 грн.).

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та з військового збору виник на підставі:

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області відповідно до ст.ст. 20, 78, 82 Податкового кодексу України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку платника податків - Філію «Сосницька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Чернігівський облавтодор» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 07.03.2025, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 по 07.03.2025, за результатами якої складено Акт від 25.03.2025 року №4952/Ж5/25-01-07-04-01.

Згідно вказаного Акту перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства України та відповідно контролюючим органом прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення:

№6945/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1 106 666,38 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 105117,30 грн.;

№6946/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 55 376,61 грн. та нараховано пеню в сумі 4458,60 грн.;

№6947/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з військового збору в розмірі 7379,40 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 53,08 грн.;

№6949/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з військового збору в розмірі 11555,76 грн. та нараховано пеню в сумі 2273,01 грн.

Контролюючим органом зазначені податкові повідомлення-рішення та акт перевірки надіслано на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.

Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення акт перевірки та ППР отримано представником Філії «Сосницька ДЕД».

Згідно зі ст.42 цього Кодексу податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п.42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Строк сплати грошових зобов'язань, визначених податковими органами за результатами перевірки, встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України. Так, зазначеною правовою нормою передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Зазначені ППР в адміністративному та судовому порядку - не оскаржувалось.

Відповідно до вимог пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Таким чином, якщо рішення контролюючого органу про нарахування грошових зобов'язань за результатами адміністративного та судового оскарження не було скасовано і є чинним, такі зобов'язання вважаються узгодженими.

Факт узгодження податкового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання у встановлений законом строк. Невиконання обов'язку зі сплати узгодженого податкового зобов'язання призводить до набуття таким зобов'язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.

По Філії «Коропський райавтодор» (код ЄДРПОУ 31015923):

Станом на дату подачі цієї заяви за Філією обліковується податковий борг згідно інтегрованих карток платника, які ведуться в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області в загальному розмірі 1 267 590,07 грн. (в т.ч. основний платіж - 911 908,88 грн., штрафні санкції - 267 905,80 грн., пеня - 87 775,39 грн.), а саме:

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (код платежу 11010100) в сумі 1 257 087,67 грн. (в т.ч. основний платіж - 907 363,16 грн., штрафні санкції - 263 502,51 грн., пеня - 86 222 грн.);

з військового збору (код платежу 11011000) в сумі 10 502,40 грн. (в т.ч. основний платіж - 4545,72 грн., штрафні санкції - 4403,29 грн., пеня - 1553,39 грн.).

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та з військового збору виник на підставі:

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області відповідно до ст.ст.20, 78, 82 Податкового кодексу України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку платника податків - Філію «Коропський райавтодор» ДП «Чернігівський облавтодор» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 31.03.2025, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 по 31.03.2025, за результатами якої складено Акт від 11.04.2025 року №6279/Ж5/25-01-07-04-01.

Згідно вказаного Акту перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства України та відповідно контролюючим органом прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення:

№7955/Ж10/25-01-24-06 від 06.05.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 907363,16 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 199526,58 грн.;

№7948/Ж10/25-01-24-06 від 06.05.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 63975,93 грн. та нараховано пеню в сумі 86222 грн.;

№7953/Ж10/25-01-24-06 від 06.05.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з військового збору в розмірі 4545,72 грн.;

№7961/Ж10/25-01-24-06 від 06.05.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з військового збору в розмірі 4403,29 грн. та нараховано пеню в сумі 1553,39 грн.

Контролюючим органом зазначені податкові повідомлення-рішення та акт перевірки надіслано на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.

Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення акт перевірки та ППР отримано представником Філії «Коропський райавтодор».

Строк сплати грошових зобов'язань, визначених податковими органами за результатами перевірки, встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України. Так, зазначеною правовою нормою передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

По Філії «Корюківський райавтодор» (код ЄДРПОУ 30947264):

Станом на дату подачі цієї заяви за Філією обліковується податковий борг згідно інтегрованих карток платника, які ведуться в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області в загальному розмірі 2 050 001,89 грн. (в т.ч. основний платіж - 1525834,32 грн., штрафні санкції - 494 720,05 грн., пеня - 29447,52 грн.), а саме:

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (код платежу 11010100) в сумі 1961324,29 грн. (в т.ч. основний платіж - 1491181,48 грн., штрафні санкції - 455432,72 грн., пеня - 14710,09 грн.);

з військового збору (код платежу 11011000) в сумі 88677,58 грн. (в т.ч. основний платіж - 34652,82 грн., штрафні санкції - 39287,33 грн., пеня - 14737,43 грн.)

та борг (недоїмку) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 233 143,27 грн.

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та з військового збору виник на підставі:

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області відповідно до ст.ст.20, 78, 82 Податкового кодексу України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку платника податків - Філію «Корюківський райавтодор» ДП «Чернігівський облавтодор» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 28.02.2025, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 по 28.02.2025, за результатами якої складено Акт від 14.03.2025 року №4301/Ж5/25-01-07-04-01.

Згідно вказаного Акту перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства України та відповідно контролюючим органом прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення:

№6900/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1 491 181,48 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 251 906,83 грн.;

№6902/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 203 525,89 грн. та нараховано пеню в сумі 14710,09 грн.;

№6905/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з військового збору в розмірі 34652,82 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 6177,03 грн.;

№6909/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з військового збору в розмірі 33110,30 грн. та нараховано пеню в сумі 14737,43 грн.

Контролюючим органом зазначені податкові повідомлення-рішення та акт перевірки надіслано на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.

Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення акт перевірки та ППР отримано представником Філії «Корюківський райавтодор».

Строк сплати грошових зобов'язань, визначених податковими органами за результатами перевірки, встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України. Так, зазначеною правовою нормою передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

Щодо заборгованості з ЄСВ:

Заборгованість з ЄСВ виникла на підставі самостійно визначених зобов'язань з єдиного внеску у поданих звітах (податкових розрахунках):

звітом (податковим розрахунком) за квітень 2025 року №9124102481 від 06.05.2025 року (граничний термін сплати 20.05.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 16 600,01 грн.

звітом (податковим розрахунком) за травень 2025 року №9158151736 від 04.06.2025 року (граничний термін сплати 20.06.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 16420 грн.

звітом (податковим розрахунком) за червень 2025 року №9190103492 від 01.07.2025 року (граничний термін сплати 21.07.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 16922,79 грн.

звітом (податковим розрахунком) за липень 2025 року №9229353845 від 04.08.2025 року (граничний термін сплати 20.08.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 15271,59 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за серпень 2025 року №9266147512 від 03.09.2025 року (граничний термін сплати 22.09.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 15354,46 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за вересень 2025 року №9304776847 від 06.10.2025 року (граничний термін сплати 20.10.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 15226,95 грн.

звітом (податковим розрахунком) за жовтень 2025 року №9339021346 від 03.11.2025 року (граничний термін сплати 20.11.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14816,52 грн.

звітом (податковим розрахунком) за листопад 2025 року №9374863201 від 01.12.2025 року (граничний термін сплати 22.12.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14116,89 грн.

Також контролюючим органом було нараховано штрафні санкції за порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме:

рішенням №6915/Ж10/25-01-24-06 від 21.04.2025р. на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у зв'язку з несплатою або несвоєчасною сплатою єдиного внеску до платника застосовано штрафні санкції у сумі 79 520,67 грн. Та нараховано пеню у розмірі 28 893,39 грн.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (надалі - Закон №2464) боржник є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Пунктами 1 та 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 визначено, що обов'язками платника податку є своєчасне та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплата єдиного внеску, а також подання звітності з ЄСВ.

В порушення строків сплати ЄСВ, визначених частиною 8 статті 9 Закону №2464, боржник єдиний внесок не сплатив.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою ( пункт 6 частини 1 статті 1 цього Закону).

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів з (п.4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Мінфіну № 449 від 20.04.2015р.та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 07.05.2015р.за №508/26953).

Зобов'язання боржника з ЄСВ підтверджуються вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ю 9080-2501 від 21.10.2025 року, сформованою у зв'язку з несплатою боржником зобов'язань з ЄСВ у зазначеній сумі, на підставі його звітів (податкових розрахунків), де ним самостійно визначені такі зобов'язання.

Підстави та суми нарахованих зобов'язань з ЄСВ, податкових та грошових зобов'язань (основного боргу, штрафних (фінансових) санкцій та пені), а також період, за який нарахована пеня, підтверджуються інтегрованими картками боржника з відповідних видів податків та зборів, які згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943) ведуться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містять інформацію про облікові операції та облікові показники, що характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Таким чином, ІКП (особі рахунки) платника є належними та допустимими доказами, що підтверджують наявну заборгованість боржника.

Таким чином наданими доказами підтверджується правомірність грошових вимог Головного управління ДПС у Чернігівській області до Філії «Корюківський райавтодор» Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в загальній сумі 233 143,27 грн. щодо погашення заборгованості з ЄСВ, у зв'язку з чим вони підлягають визнанню та задоволенню.

По Філії «Прилуцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» (код ЄДРПОУ 26226629):

Станом на дату подачі цієї заяви за Філією обліковується податковий борг згідно інтегрованих карток платника, які ведуться в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області в загальному розмірі 1 677 960,85 грн. (в т.ч. основний платіж - 1 419 140,24 грн., штрафні санкції - 257 350,37 грн., пеня - 1470,24 грн.), а саме:

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (код платежу 11010100) в сумі 1653167,82 грн. (в т.ч. основний платіж - 1396985,01 грн., штрафні санкції - 254847,12 грн., пеня - 1335,69 грн.);

з військового збору (код платежу 11011000) в сумі 24793,03 грн. (в т.ч. основний платіж - 22155,23 грн., штрафні санкції - 2503,25 грн., пеня - 134,55 грн.)

та борг (недоїмку) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 398200,20 грн.

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та з військового збору виник на підставі:

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області відповідно до ст.ст.20, 78, 82 Податкового кодексу України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку платника податків - Філію «Прилуцька ДЕД» ДП «Чернігівський облавтодор» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 24.02.2025, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 по 24.02.2025, за результатами якої складено Акт від 10.03.2025 року №3773/Ж5/25-01-07-04-01.

Згідно вказаного Акту перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства України та відповідно контролюючим органом прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення:

№6234/Ж10/25-01-24-06 від 09.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1 396 985,01 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 193 888,12 грн.;

№6236/Ж10/25-01-24-06 від 09.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 62384,21 грн. та нараховано пеню в сумі 1335,69 грн.;

№6241/Ж10/25-01-24-06 від 09.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з військового збору в розмірі 22155,23 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 2503,25 грн.;

№6242/Ж10/25-01-24-06 від 09.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з військового збору в розмірі 5091,48 грн. та нараховано пеню в сумі 134,55 грн.

Контролюючим органом зазначені податкові повідомлення-рішення та акт перевірки надіслано на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.

Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення акт перевірки та ППР отримано представником Філії «Прилуцька ДЕД».

Строк сплати грошових зобов'язань, визначених податковими органами за результатами перевірки, встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України. Так, зазначеною правовою нормою передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

Щодо заборгованості з ЄСВ:

Заборгованість з ЄСВ виникла на підставі самостійно визначених зобов'язань з єдиного внеску у поданих звітах (податкових розрахунках):

звітом (податковим розрахунком) за 4 квартал 2024 року №9416084563 від 16.01.2025 року (граничний термін сплати 10.02.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 70716,63 грн.

звітом (податковим розрахунком) за січень 2025 року №9035759334 від 18.02.2025 року (граничний термін сплати 20.02.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 24156,67 грн.

звітом (податковим розрахунком) за лютий 2025 року №9067853940 від 17.03.2025 року (граничний термін сплати 20.03.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 23401,38 грн.

звітом (податковим розрахунком) за березень 2025 року №9098356318 від 14.04.2025 року (граничний термін сплати 21.04.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 22925,01 грн.

звітом (податковим розрахунком) за квітень 2025 року №9137096782 від 15.05.2025 року (граничний термін сплати 20.05.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 22586,75 грн.

звітом (податковим розрахунком) за травень 2025 року №9205898595 від 14.07.2025 року (граничний термін сплати 14.07.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 23119,35 грн.

звітом (податковим розрахунком) за червень 2025 року №9206013316 від 14.07.2025 року (граничний термін сплати 21.07.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 23686,17 грн.

звітом (податковим розрахунком) за липень 2025 року №9284556687 від 17.09.2025 року (граничний термін сплати 17.09.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 23418,18 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за серпень 2025 року №9284557955 від 17.09.2025 року (граничний термін сплати 22.09.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 25469,03 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за вересень 2025 року №9317939525 від 15.10.2025 року (граничний термін сплати 20.10.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 23143,50 грн.

звітом (податковим розрахунком) за жовтень 2025 року №9346868227 від 10.11.2025 року (граничний термін сплати 20.11.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 20294,58 грн.

звітом (податковим розрахунком) за листопад 2025 року №9398290197 від 19.12.2025 року (граничний термін сплати 22.12.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 22654,48 грн.

Також контролюючим органом було нараховано штрафні санкції за порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме:

рішенням №6244/Ж10/25-01-24-06 від 09.04.2025р. на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у зв'язку з несплатою або несвоєчасною сплатою єдиного внеску до платника застосовано штрафні санкції у сумі 44528,06 грн. та нараховано пеню у розмірі 28100,41 грн.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (надалі - Закон №2464) боржник є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Пунктами 1 та 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 визначено, що обов'язками платника податку є своєчасне та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплата єдиного внеску, а також подання звітності з ЄСВ.

В порушення строків сплати ЄСВ, визначених частиною 8 статті 9 Закону №2464, боржник єдиний внесок не сплатив.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою ( пункт 6 частини 1 статті 1 цього Закону).

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів з (п.4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Мінфіну № 449 від 20.04.2015р.та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 07.05.2015р.за №508/26953).

Зобов'язання боржника з ЄСВ підтверджуються вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ю 3358-2501 від 25.11.2025 року, сформованою у зв'язку з несплатою боржником зобов'язань з ЄСВ у зазначеній сумі, на підставі його звітів (податкових розрахунків), де ним самостійно визначені такі зобов'язання.

Підстави та суми нарахованих зобов'язань з ЄСВ, податкових та грошових зобов'язань (основного боргу, штрафних (фінансових) санкцій та пені), а також період, за який нарахована пеня, підтверджуються інтегрованими картками боржника з відповідних видів податків та зборів, які згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943) ведуться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містять інформацію про облікові операції та облікові показники, що характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Таким чином, ІКП (особі рахунки) платника є належними та допустимими доказами, що підтверджують наявну заборгованість боржника.

Таким чином наданими доказами підтверджується правомірність грошових вимог Головного управління ДПС у Чернігівській області до Філії «Прилуцька ДЕД» Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в загальній сумі 398 200,20 грн. щодо погашення заборгованості з ЄСВ, у зв'язку з чим вони підлягають визнанню та задоволенню.

По Філії «Вертіївська дорожньо-експлуатаційна дільниця» (код ЄДРПОУ 30911168)

Станом на дату подачі цієї заяви за Філією обліковується податковий борг згідно інтегрованих карток платника, які ведуться в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області в загальному розмірі 2 051 007,75 грн. (в т.ч. основний борг - 1 736 713,41 грн., штрафні санкції - 307 225,39 грн., пеня - 7068,95 грн.), а саме:

- по земельному податку з юридичних осіб у сумі 155837,49 грн. (основний платіж);

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачений податковими агентами із доходів платника у вигляді з/п у сумі 1836021,80 грн. (в т.ч. основний платіж - 1540447,11 грн., штрафні санкції - 289843,07 грн., пеня - 5731,62 грн.);

- по військовому збору у сумі 59 151,46 грн. (в т.ч. основний платіж - 40728,81 грн., штрафні санкції - 17385,32 грн., пеня - 1337,33 грн.).

Податковий борг по земельному податку з юридичних осіб підтверджується наступними документами:

Відповідно до даних інформаційних систем ДПС України та згідно поданої платником податку самостійно податкової звітності, Філія «Вертіївська дорожно-експлуатаційна дільниця» ДП «Чернігівський облавтодор» у своїй діяльності використовує земельні ділянки, які розміщені на території Вертіївської територіальної громади. Тому враховуючи місцезнаходження земельних ділянок платником було подано:

податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік №9017104175 від 04.02.2024 року, відповідно до даних якої платником самостійно було нараховано суму зобов'язань по податку на суму 72 934,89 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 6077,91 грн., за грудень - в розмірі 6077,88 грн.

Разом з тим, у строки визначені ПК України платником самостійно задекларовані зобов'язання за грудень 2024 року (граничний термін сплати 30.01.2025р.) не були сплачені, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 6077,88 грн.

податкову декларацію з плати за землю за 2025 рік №9033161425 від 16.02.2025 року, відповідно до даних якої платником самостійно було нараховано суму зобов'язань по податку на суму 163374,15 грн. з щомісячними авансовими внесками за січень-листопад в розмірі 13614,51 грн., за грудень - в розмірі 13614,54 грн.

Разом з тим, у строки визначені ПК України платником самостійно задекларовані зобов'язання за січень-листопад 2025 року не були сплачені, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 149759,61 грн.

За приписами п.54.1 ст.54 ПК України сума грошового зобов'язання, що самостійно обчислене платником податків, вважається узгодженою.

Таким чином, сума самостійно нарахованих боржником грошових зобов'язань - 155837,49 грн. є узгодженою, проте відповідач в порушення податкових зобов'язань їх не виконав.

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та з військового збору виник на підставі:

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області відповідно до ст.ст.20, 78, 82 Податкового кодексу України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку платника податків - Філію «Вертіївська ДЕД» ДП «Чернігівський облавтодор» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 28.03.2025, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 по 28.03.2025, за результатами якої складено Акт від 11.04.2025 року №6284/Ж5/25-01-07-04-01.

Згідно вказаного Акту перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства України та відповідно контролюючим органом прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення:

№8544/Ж10/25-01-24-06 від 14.05.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1540447,11 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 150200,29 грн.;

№8549/Ж10/25-01-24-06 від 14.05.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 136582,78 грн. та нараховано пеню в сумі 5731,62 грн.;

№8548/Ж10/25-01-24-06 від 14.05.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з військового збору в розмірі 40428,81 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 4434,45 грн.;

№8546/Ж10/25-01-24-06 від 14.05.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з військового збору в розмірі 15699,07 грн. та нараховано пеню в сумі 1337,33 грн.

Контролюючим органом зазначені податкові повідомлення-рішення та акт перевірки надіслано на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.

Строк сплати грошових зобов'язань, визначених податковими органами за результатами перевірки, встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України. Так, зазначеною правовою нормою передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

Також на підставі проведених камеральних перевірок платнику нараховано штрафні санкції, а саме:

податковим повідомленням - рішенням №2970/Ж10/25-01-24-08 від 14.02.2025 року, відповідно до якого у зв'язку із порушенням вимог пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 розділу ІІ, абз. «б» п.176.2 ст.176 розділу IV ПКУ, в частині несвоєчасного подання розрахунку за ІІІ квартал 2024р., встановленого на підставі акту перевірки №1365/Ж5/25-01-24-08-05 від 27.01.2025 року, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн.

податковим повідомленням - рішенням №12509/Ж10/25-01-24-08 від 14.07.2025 року, відповідно до якого у зв'язку із порушенням вимог гл.2, п.119.1 ст.119 ПКУ, в частині несвоєчасного подання розрахунку за березень 2025р., встановленого на підставі акту перевірки №11619/Ж5/25-01-04-03-01 від 25.06.2025 року, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 2040 грн.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

По Філії «Бахмацький райавтодор» (код ЄДРПОУ 30148001):

Станом на дату подачі цієї заяви за Філією обліковується податковий борг згідно інтегрованих карток платника, які ведуться в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області в загальному розмірі 1 121 263,99 грн. (в т.ч. основний платіж - 874047,61 грн., штрафні санкції - 123490,87 грн., пеня - 5673,24 грн.), а саме:

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (код платежу 11010100) в сумі 971710,29 грн. (в т.ч. основний платіж - 847612,31 грн., штрафні санкції - 118759,47 грн., пеня - 5338,51 грн.);

з військового збору (код платежу 11011000) в сумі 31501,42 грн. (в т.ч. основний платіж - 26435,30 грн., штрафні санкції - 4731,40 грн., пеня - 334,73 грн.),

та борг (недоїмку) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 118 052,28 грн.

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та з військового збору виник на підставі:

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області відповідно до ст.ст.20, 78, 82 Податкового кодексу України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку платника податків - Філію «Бахмацький райавтодор» ДП «Чернігівський облавтодор» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 19.03.2025, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 по 19.03.2025, за результатами якої складено Акт від 02.04.2025 року №5553/Ж5/25-01-07-04-01.

Згідно вказаного Акту перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства України та відповідно контролюючим органом прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення:

№7647/Ж10/25-01-24-06 від 30.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 847612,31 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 56578,75 грн.;

№7650/Ж10/25-01-24-06 від 30.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 62180,72 грн. та нараховано пеню в сумі 2016,96 грн.;

№7649/Ж10/25-01-24-06 від 30.04.2025 року, відповідно до якого збільшено податкові зобов'язання з військового збору в розмірі 26435,29 грн. та нараховано штрафну санкцію в сумі 4199,64 грн.;

№7651/Ж10/25-01-24-06 від 30.04.2025 року, відповідно до якого нараховано штрафні санкції з військового збору в розмірі 7196,87 грн. та нараховано пеню в сумі 1533,66 грн.

Разом з тим, у зв'язку з наявною переплатою в розмірі 7864,04 грн. сума заборгованості по ППР 7651/Ж10/25-01-24-06 від 30.04.2025 року станом на дату звернення з даним позовом складає: складає 7196,87 грн. - 6665,11 грн. (переплата) = 531,76 грн. (штрафні санкції); також зменшився розмір нарахованої пені - 1533,66 грн. - 1198,93 грн. (переплата)= 334,73 грн.

Контролюючим органом зазначені податкові повідомлення-рішення та акт перевірки надіслано на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.

Строк сплати грошових зобов'язань, визначених податковими органами за результатами перевірки, встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України. Так, зазначеною правовою нормою передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов'язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 не сплачені боржником.

Відповідно до вимог ст.129 Податкового кодексу України, платнику податку в автоматичному режимі у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань по податку на доходи фізичних осіб, визначених у ППР №0001065205 від 11.01.2020 року (сплачено частково протягом квітня-листопад 2025р.), відбулося нарахування пені у сумі 3321,55 грн.

Щодо заборгованості з ЄСВ:

Заборгованість з ЄСВ виникла на підставі самостійно визначених зобов'язань з єдиного внеску у поданих звітах (податкових розрахунках):

звітом (податковим розрахунком) за квітень 2025 року №9119274867 від 01.05.2025 року (граничний термін сплати 20.05.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14787,72 грн.

Разом з тим, у зв'язку наявною переплатою у сумі 604,45 грн. залишились непогашеними зобовязання у сумі 14183,27 грн.

звітом (податковим розрахунком) за травень 2025 року №9155415485 від 02.06.2025 року (граничний термін сплати 20.06.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14787,72 грн.

звітом (податковим розрахунком) за червень 2025 року №9190174006 від 01.07.2025 року (граничний термін сплати 21.07.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14998,21 грн.

звітом (податковим розрахунком) за липень 2025 року №9227677150 від 01.08.2025 року (граничний термін сплати 20.08.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14880,35 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за серпень 2025 року №9264569070 від 02.09.2025 року (граничний термін сплати 22.09.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14810,66 грн.;

звітом (податковим розрахунком) за вересень 2025 року №9299818119 від 01.10.2025 року (граничний термін сплати 20.10.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14787,72 грн.

звітом (податковим розрахунком) за жовтень 2025 року №9342215638 від 05.11.2025 року (граничний термін сплати 20.11.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14768,46 грн.

звітом (податковим розрахунком) за листопад 2025 року №9374270489 від 01.12.2025 року (граничний термін сплати 22.12.25р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 14835,89 грн.

Підстави та суми нарахованих зобов'язань з ЄСВ, податкових та грошових зобов'язань (основного боргу, штрафних (фінансових) санкцій та пені), а також період, за який нарахована пеня, підтверджуються інтегрованими картками боржника з відповідних видів податків та зборів, які згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943) ведуться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містять інформацію про облікові операції та облікові показники, що характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Таким чином, ІКП (особі рахунки) платника є належними та допустимими доказами, що підтверджують наявну заборгованість боржника.

На момент розгляду справи судом борг перед бюджетом на загальну суму 11 279 837,39 грн відповідачем не погашено. Доказів щодо сплати чи часткового погашення зазначеної суми податкового боргу, відповідачем суду не надано.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Щодо судового збору суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 27 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи - в частині стягнення сум податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, з урахуванням ціни позову у цій справі розмір судового збору за його подання становить 169 197,56 грн.

З огляду на те, що від сплати судового звільнений лише позивач, тоді як стосовно відповідача такі обставини відсутні, суд стягує судовий збір за подання позову у даній справі згідно законодавчо визначеного розміру з відповідача в дохід Державного бюджету України.

Керуючись Кодексом України з процедур банкрутства, керуючись ст. 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32016315, вул. Київська, 17, м. Чернігів, 14005) в дохід Державного бюджету України 11 279 837,39 грн (одинадцять мільйонів двісті сімдесят дев'ять тисяч вісімсот тридцять сім грн 39 коп.) податкового боргу, а саме:

з податку на додану вартість в сумі 946718,97 грн. на рахунок р/о UA038999980313080029000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/14060100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 11 677,12 грн. на рахунок р/о UА028999980334139811000025673, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с. Малодів/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 27668,86 грн. на рахунок р/о UA498999980334199811000025707, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Ніжин/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 6947,01 грн. на рахунок р/о UA688999980334149811000025731, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Рiпки/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 9066,31 грн. на рахунок р/о UA518999980334179811000025701, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг c.Киїнка/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 4439,55 грн. на рахунок р/о UA868999980334109811000025661, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с.Новобас/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 1806,09 грн. на рахунок р/о UA678999980334159811000025637, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Короп/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 1393,47 грн. на рахунок р/о UA618999980334149811000025663, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м. Бобров/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 17314,56 грн. на рахунок р/о UA468999980334139811000025657, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Козел/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 4479,30 грн. на рахунок р/о UA028999980334119811000025703, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг cН.Бiлоус/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з земельного податку з юридичних осіб у сумі 155837,49 грн. на рахунок р/о UA298999980334169811000025627, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с.Вертіїв/18010500, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з орендної плати з юридичних осіб у сумі 16327,24 грн. на рахунок р/о UA488999980334169812000025639, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Корюків/18010600, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1020 грн. на рахунок р/о UA788999980333189340000025739, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг мЧернiгiв/11010100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 971710,29 грн. на рахунок р/о UA298999980333149340000025711, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Бахмач/11010100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1836021,80 грн. на рахунок р/о UA668999980333149340000025627, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с.Вертіїв/11010100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1653167,82 грн. на рахунок р/о UA068999980333149340000025737, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Прилуки/11010100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1961324,29 грн. на рахунок р/о UA798999980333179340000025639, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Корюків/11010100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1257087,67 грн. на рахунок р/о UA078999980333139340000025637, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Короп/11010100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1271618,89 грн. на рахунок р/о UA378999980333139340000025679, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Сосн/11010100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

з військового збору в сумі 235887,14 грн. на рахунок р/о UA308999980313020063000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/11011000, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

по єдиному внеску, нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ; допомоги по тимчасовій непрацездатності; допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами у сумі 895056,97 грн. на р/о UA358999980000355689201022501, отримувач - Головне управління ДПС у Чернігівській області, код отримувача - 44094124, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

2.Стягнути з Дочірнього підприємства "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32016315, вул. Київська, 17, м. Чернігів, 14005) в дохід Державного бюджету України 169 197,56 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Стягувач: Головне управління ДПС у Чернігівській області,

вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124,

Боржник: Дочірнє підприємство "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",

код ЄДРПОУ 32016315, вул. Київська, 17, м. Чернігів, 14005,

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складений та підписаний 06.03.26.

Суддя М.В. Фесюра

Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/

Документи по справі можуть бути направлені на адресу суду: пр-т Миру, 20, м. Чернігів, 14000, та на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області: Е-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; тел. канцелярії НОМЕР_5.