Постанова від 04.03.2026 по справі 157/306/26

Справа № 157/306/26

Провадження №3/157/224/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю секретаря судового засідання Солошик Д.В., головного державного інспектора відділу перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Волинській області Цюрика Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Головного управління ДПС у Волинській області Державної податкової служби України, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , директор ТОВ «ЛАГОДА ТРАНС»,

за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «ЛАГОДА ТРАНС», яке розташоване за адресою: вул. Євгена Карановича, 16, м. Камінь-Каширський, Волинська область, порушив ведення податкового обліку, а саме у порушення п. 44.1. ст. 44, п.п. «б» п. 200.4 Податкового кодексу України було заявлено до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість, які сформовані при придбанні ТМЦ, що не приймали участі в оподаткованих операціях, внаслідок чого платнику відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку у податковій Декларації з податку на додану вартість за грудень 2025 року на загальну суму 45 563 грн, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КпАП України.

Головний державний інспектор Головного управління ДПС у Волинській області Цюрик Ю.В. у судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення підтримав з викладених у ньому підстав.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, заяви про відкладення розгляду справи не подав.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 56/03-20-07-03 від 16 лютого 2026 року, копією акта документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, № 3239/07-03/45973646 від 16 лютого 2026 року.

Із зазначеного акта вбачається, що встановлено відсутність права ТОВ «ЛАГОДА ТРАНС» на отримання суми бюджетного відшкодування 45 563 грн по декларації за грудень 2025 року. Станом на 31.12.2025 на залишку згідно з даними бухгалтерського обліку рахунку 203 «Паливо» обліковувалися запаси, які станом на 31.12.2025 не були використані в господарській діяльності та оподатковуваних операціях на загальну суму ПДВ 45 563 грн, у тому числі за номенклатурою Дизпаливо на суму 226690,85 грн, крім того ПДВ 45 338 грн. відновник оксиду азоту AUS 32, налив на суму 1126,31 грн, крім того ПДВ 225 грн. В результаті встановлено, що ТОВ «ЛАГОДА ТРАНС» заявлено до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість, які сформовані при придбанні ТМЦ, які не приймали участі в оподаткованих операціях (перебувають на залишку 203 «Паливо» на суму ПДВ 45 563 грн). Отже, підстави для декларування такого від'ємного значення до відшкодування на поточний рахунок платника ПДВ та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до держбюджету, у платника податку немає.

Частиною 1 статті 163-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Відповідно до п. 44.1. ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Як вбачається із зазначеного акта перевірки, перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2025 року у Декларації від'ємного значення ПДВ, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, встановлено порушення ТОВ «ЛАГОДА ТРАНС» п.п. «б» п. 200.4, п.п. «б» п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу, внаслідок чого платнику відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку у податковій Декларації з податку на додану вартість за грудень 2025 року на загальну суму 45 563 грн.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, доходжу висновку, що до нього належить застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136 грн.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 в дохід держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок.

Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 163-1, п. 1 ч. 1 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136 (сто тридцять шість) гривень.

На підставі частини другої статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу - 272 (двісті сімдесят дві) гривні.

Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: О.В. Антонюк