Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/658/26
Номер провадження: 2-а/511/21/26
"05" березня 2026 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Гринчак С. І. розглянувши матеріали адміністративного позову ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, -
До Роздільнянського районного суду Одеської області надійшла позовна заява ІНФОРМАЦІЯ_1
в якій просять застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації, на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_2 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.
Суддя, перевіривши матеріали позовної заяви та долучені документи, дійшла наступних висновків.
1. Згідно з ч. 1 ст. 283-2 КАС України у разі невиконання громадянином України у строки, встановленіЗаконом України«Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Загальні вимоги до позовної заяви встановлені статтями 160-161 КАС України, спеціальні вимоги встановлені статтею 283-2 КАС України.
Так, частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У порушення вимог вказаної норми закону до позовної заяви немайнового характеру позивачем не додано документа про сплату судового збору.
Статтею 5Закону України№ 3674-VІ, в редакції чинній на момент подання позову, встановлено перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору. Зазначені переліки є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.
Згідно цього переліку територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинен сплачувати судовий збір.
Судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв'язку з вирішенням конкретної справи.
Відповідальність за сплату судового збору державними органами держава взяла на себе.
Таким чином, вносячи зміни до Закону України № 3674-VІ, в редакції чинній на момент подання позову, та виключаючи територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з переліку осіб, які звільняються від сплати судового збору, законодавець висловив певну волю, яка полягає в тому, що вказані органи повинні сплачувати судовий збір без будь-яких виключень.
У статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України розкривається зміст однієї із засад адміністративного судочинства в Україні, а саме, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Так, згідно приписів вказаної статті, усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Таким чином, всі учасники процесу є рівними при здійсненні своїх прав та обов'язків, в тому числі у питанні необхідності сплати судового збору, незалежно від того є вони платниками податків чи суб'єктами владних повноважень.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Пункт 1 частини 3статті 5 Закону України «Про судовий збір» встановлює сплату судового збору за подання до адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Разом із тим, відповідно до правового висновку, який викладений у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статтю 25 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, якою пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2026 року відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2026 рік» складає 3328,00 гривень. Розмір судового збору за подання адміністративного позову складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Таким чином, з урахування вказаної правової позиції ВП ВС позивач має сплатити судовий збір за даним позовом або подати мотивовану заяву заяву до суду про звільнення або відстрочення від сплати судового збору.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст.169КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення позовної заяви та доданих до неї документів.
Повернення позовної заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення недоліків.
2. Крім того, суддя звертає увагу на таке.
Як було встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся з адміністративним позовом в порядку ч. 1 ст. 283-2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 283-2 КАС України, позов подається до суду першої інстанції протягом 30 днів з дня виникнення підстав, що дають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки право на пред'явлення позовних вимог відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно зі ч. 4 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку (обов'язків), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги.
Проте, надані позивачем квитанції та поштові відправлення підтверджують лише факт направлення повістки за адресою місця реєстрації та не містять доказів їх отжимания ОСОБА_1 .
Таким чином, позивачу необхідно надати до суду докази отримання вимоги про виконання обов'язку відповідачем, так як згідно позовної заяви такі мали бути долучені до позовної заяви, однак в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 283-2 КАС України у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд залишає позов без руху та надає позивачу строк, але не більше ніж 10 днів, для усунення недоліків.
За таких обставин суд вважає, що адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації слід залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення вищевказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. 123, 268, 283-2 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення зазначених недоліків, а саме: надати до суду докази отримання вимоги відповідачем; конкретизувати позовні вимоги; надати докази надсилання позову відповідачу, - десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення адміністративного позову без руху.
Роз'яснити позивачу, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, позов вважатиметься неподаним і буде йому повернутий.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: С. І. Гринчак