Справа № 504/743/26
Номер провадження 3/504/466/26
03.03.2026с-ще Доброслав
Суддя Доброславського районного суду Одеської області Вінська Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Подільськ, Одеської області, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , старшого сержанта начальника групи секретного документального забезпечення СОДТ в/ч НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_2 виданий 5116,
за п.6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
16.02.2026 р. головним спеціалістом відділу охорони державної таємниці Управління Служби безпеки України в Одеській області майором ОСОБА_2 . було складено протокол про адміністративне правопорушення №14 відносно ОСОБА_1 за п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Згідно протоколу, суть правопорушення полягає у наступному.
Наказом № 13 5 від 14.05.2024 - начальника апаратної польового вузла зв'язку в/ч НОМЕР_1 старшого сержанта ОСОБА_3 (на теперішній час ОСОБА_4 , зміна прізвища у зв'язку із заміжжям) ОСОБА_5 допущено до виконання обов'язків за вакантною посадою начальника групи секретного документального забезпечення в/ч НОМЕР_1 , а відповідно до наказу командира в/ч НОМЕР_3 № 13-РС від 05.02.2025, ОСОБА_1 призначено на посаду начальника групи секретного документального забезпечення СОДТ в/ч НОМЕР_1 . ОСОБА_1 було оформлено допуск до державної таємниці за формою 3 (розпорядження УСБУ в Одеській області № 230-д від 03 липня 2023 року), та надано доступ до інформації, яка має ступінь секретності «Таємно».
У зв'язку з допуском до державної таємниці, ОСОБА_1 взяла на себе письмове «Зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці», форма якого визначена додатком 9 до «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого Постановою Кабміну України від 18.12.2013 № 939 та була - проінформований про відповідальність за порушення законодавства у зазначеній сфері..
Таким чином, відповідно до функціональних обов'язків затверджених командиром в/ч НОМЕР_1 (інв. № 215дск., ) та Положення про службу охорони державної таємниці яке затверджене Наказом командира від 29.12.2025 № 249, ОСОБА_1 зобов'язана знати вимоги нормативно-правових актів України, постанов та інструкцій щодо забезпечення охорони держаної таємниці.
Разом з тим, комісією Управління СБ України в Одеській області, під час проведення спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у в/ч НОМЕР_1 , встановлено, що охорона державної таємниці здійснюється з грубими порушеннями законодавства.
Зокрема, у в/ч НОМЕР_1 ;
- у порушення вимог підпункту 15 п. 42 Порядку-939, навчання працівників, діяльність яких пов'язана з державною таємницею здійснюється не зі всіма;
- у порушення вимог п. 117 Порядку-939, не здійснюється прийняття письмових заліків із знання законодавства з охорони державної таємниці у працівників, яким надається доступ до державної таємниці. Так, при вивчені облікових карток про надання допуску та доступу до державної таємниці (складених за формою згідно з додатком 6) військовослужбовців: ОСОБА_6 (надано допуск до державної таємниці на підставі розпорядження Управління № 46-д від 24.02.2025 та доступ до таємної інформації на підставі наказу командира № 72 від 13.03.2025), ОСОБА_7 (надано допуск до державної таємниці на підставі розпорядження Управління № 39-д від 17.02.2025 та доступ до таємної інформації на підставі наказу командира № 58 від 27.02.2025), ОСОБА_8 (надано допуск до державної таємниці на підставі розпорядження Управління № 202-д від 06.10.2025 та доступ до таємної інформації на підставі наказу командира № 293 від 16.10.2025); ОСОБА_9 (надано допуск до державної таємниці на підставі розпорядження Управління № 54-д від 03.03.2025 та доступ до таємної інформації на підставі наказу командира № 79 від 20.03.2025), ОСОБА_10 (надано допуск до державної таємниці на підставі розпорядження Управління № 168-д від 11.08.2025 та доступ до таємної інформації на підставі наказу командира № 235 від 21.08.2025) - встановлено, що у вищезазначених військовослужбовців, керівником РСО, після надання громадянину допуску до державної таємниці вперше та у разі переоформлення такого допуску у зв'язку із закінченням строку його дії - не перевірялися знання вимог Закону України «Про державну таємницю», Порядку-939 та інших нормативно-правових актів з питань охорони державної таємниці, чим створено передумови (загрози) до витоку секретної інформації;
- у порушення вимог п. 49 Порядку-939, порушено строк (понад 40 днів з дня призначення громадянина на посаду, яку включено до номенклатури посад) подачі до органу СБУ документів для отримання допуску до державної таємниці військовослужбовця ОСОБА_9 , якого згідно наказу № 281 від 03.10.2024 - призначено на посаду інженера пункту радіоперехоплення;
- у порушення вимог п.208 Порядку-939, у в/ч НОМЕР_1 відсутня технічна документація, яка б підтверджувала, що сигналізації, якими обладнані режимні приміщення, в яких зберігаються МНСІ у неробочий час, створені відповідно до національних стандартів;
- у порушення вимог п. 214 Порядку-939, робоче місце виконавців обладнане таким чином, що не забезпечується його вільним оглядом працівниками РСО;
- у порушення вимог п. 228 Порядку-939, Інструкцію на випадок надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо)» в/ч НОМЕР_1 не доведено відповідальним особам за її виконання (за особистим підписом або у будь-якій іншій документальній формі, що підтверджує ознайомлення з ним), а також інструкцію розроблено тільки начальником РСО (без керівників структурних підрозділів);
- у порушення вимог п. 233 Порядку-939, Правила пропускного режиму в/ч НОМЕР_1 складені начальником штабу - першим заступником начальника РЦРР « ІНФОРМАЦІЯ_2 », начальником 82 маневреного центру радіоелектронної розвідки « ІНФОРМАЦІЯ_2 », начальником загону радіовипромінювань РЦРЕР «Південь», погоджені начальником СОДТ в/ч НОМЕР_3 і затверджені командиром в/ч НОМЕР_3 , а не підрозділом, що охороняє в/ч НОМЕР_1 , погоджені не з РСО в/ч НОМЕР_1 і затверджені не командиром в/ч НОМЕР_1 . Крім того, дані правила є загального характеру, так як складені і для в/ч НОМЕР_3 та НОМЕР_1 , режимні приміщення яких розташовані в різних населених пунктах;
- у порушення вимог підпункту 1 п, 41, п. 65 Порядку-939, РСО 23.08.2025 необґрунтовано надано доступ ОСОБА_11 до Плану бойового застосування 82 маневреного центру радіоелектронної розвідки Регіонального центру радіоелектронної розвідки « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на оборонну операцію УВ(с) « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 148т від 23.08.2025, який не мав доступу до цього документу, так як доступ до секретної інформації ОСОБА_11 надано командиром 18.09.2025, чим створено реальні передумови (загрози) до витоку секретної інформації. Так, 17.07.2025 Наказом командира № 200 на номенклатурну посаду, а саме на посаду начальника штабу-першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 - призначено молодшого лейтенанта ОСОБА_11 , у якого був наявний допуск до державної таємниці за формою 2 «Цілком таємно» та припинений доступ до секретної інформації 13.07.2025 (наказ командира в/ч НОМЕР_4 ). Згідно облікової картки, ОСОБА_11 переоформлено (понижено) допуск до державної таємниці на форму 3 «Таємно» 04.09.2025 (Розпорядження № 183-д) та надано доступ до таємної інформації Наказом командира № 265 - 18.09.2025. Крім того, ОСОБА_12 виконав таємні документи за вих. № 146т від 22.08.2025, за вих. № 14 7т від 23.08.2025 та за вих. № 148т від 23.08.2025. Слід також зазначити, що порушено вимоги п. 72 Порядку-939, а саме командир військової частини не надав доступ ОСОБА_12 до державної таємниці за новим місцем служби, пов'язаної з державною таємницею, з моменту отримання його облікової картки із записом про наявність у нього допуску до державної таємниці, строк дії якого не закінчився.
- у порушення вимог п. 160 Порядку-939, у в/ч НОМЕР_1 перегляд МНСІ на предмет відповідності наданого раніше грифу секретності не здійснювався (комісії не надано для огляду жодного Акту перегляду грифів секретності). Слід зазначити, що дане порушення було зазначене також у Акті перевірки стану охорони державної таємниці за вих. реєстр. №№ 65/11/8019дск від 03.09.2024, чим порушено вимоги п. 758 Порядку-939.
- у порушення вимог п. 336 Порядку-939, відсутній Наказ командира, кому надано доступ до секретних мобілізаційних документів, а саме до Витягу з методичних рекомендацій щодо визначення переліку основних заходів та особливостей відпрацювання планувальних документів інв. № М 113т та Директиви № Д-1т/ДГШ-2т від 12.06.2018 інв. № М 114т. У військовій частині НОМЕР_1 відсутній мобілізаційний підрозділ, або особа яка відповідає за мобілізаційну роботу.
- у порушення вимог п. п. 341, 342 Порядку-939, секретні мобілізаційні документи, а саме Витяг з методичних рекомендацій щодо визначення переліку основних заходів та особливостей відпрацювання планувальних документів інв. № М 113т та Директива № Д-1т/ДГШ-2т від 12.06.2018 інв. № М 114т зберігалися на полиці сейфу разом з іншими таємними та не таємними документами, в загальній стопці з документами інвентарного обліку, без форм 35 та списків доступу.
- у порушення вимог п. 349 Порядку-939, номенклатура справ за 2026 рік та номенклатура за 2025 рік ведеться із порушеннями, оскільки взагалі відсутні відомості передбачені графою 10, наприклад, справа №№ 1т, 2т, 4т, 5т, 6т;
- у порушення вимог п. 362 Порядку-939, у томах справ, відсутні аркуші із зазначеними списками військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 , яким наданий доступ до тому справи (наприклад інв. № 1т від 01.10.2025, інв. № 5т від 03.01.2026, інв. № 3т від 17.01.2026, інв. № 6т від 16.01.2026, інв. №3т том І з 01.01.2025 по 23.06.2025, інв. № 3т том II з 23.06.2025 по 06.10.2025, інв. № 3т том III з 06.10.2025 року по 18.12.2025, інв. № 2 т том І з 10.09.2024 по 25.12.2025, інв. № 6т том І з 05.02.2025 по 07.07.2025 та інші), та картки Ф35 про видачу тому справи (в справах за інв. № 5т від 03.01.2026, інв. № 3 т від 17.01.2026 та інв. № 6т від 16.01.2026). Справи, в яких є в наявності картки Ф35 про видачу тому справи - не містять ніяких записів.
- у порушення вимог п. 98 та п. 245 Порядку-939, МНСІ інвентарного обліку не містять списків, кому надано доступ до них та форми 35 про видачу зазначених документів (наприклад Наказ №1т/05 від 10.03.2017 інв. № 13, Наказ 12т від 23.09.2016 інв. № 12, Наказ №3т/4т від 11.10.2019, Наказ Міністра оборони України № 06 від 17.12.2008 інв. № 4).
- у порушення вимог п. 253 Порядку-939, Журнал обліку підготовлених документів ПН2024 № 4/50 (розпочатий 02.01.2023, закінчений 31.12.2024) - вівся з порушеннями, а саме взагалі відсутні дані у графах 9 (Дата створення, підпис виконавця), 10 (Підпис виконавця про отримання підготовленого документа, чернетки, дата), 11 (Підпис працівника РСО про отримання від виконавця документа з чернеткою, дата).
- у порушення вимог п. 434 Порядку-939, встановлена відсутність Наказу командира про створення комісії для проведення наявності МНСІ за III квартал 2024 року та річної перевірки наявності МНСІ за 2024 рік. Крім того, у військовій частині НОМЕР_1 , вивчено Акт загальної перевірки наявності секретних документів, справ та інших матеріальних носіїв секретної інформації від 31.12.2024 № 148дск, де зазначено, що перевірку проведено комісією у складі голови комісії ОСОБА_13 , членів комісії ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та ОСОБА_1 , але протокол підписали тільки два члени комісії ОСОБА_16 та ОСОБА_17
- у порушення вимог п. 418 Порядку-939, командиром військової частини не визначене Наказом місце для знищення секретних документів. Так у в/ч НОМЕР_1 відсутні будь-які документи, які зазначають де саме відбувається знищення (номер приміщення, адреса). При вивчені Актів знищення секретних документів в/ч НОМЕР_1 - також встановити місце знищення не можливо. Згідно пояснень начальника групи секретного документального забезпечення СОДТ ОСОБА_1 від 04.02.2026 - знищення секретних документів у в/ч НОМЕР_1 відбувається шляхом спалення в спеціальній печі приміщення №100 в/ч НОМЕР_3 , на території військового містечка № НОМЕР_5 в АДРЕСА_2 . Так, в ході проведення спецекспертизи, вивчено документ Акт знищення секретних документів № 147 дек від 30.12.2024, який затверджений командиром 30.12.2024. Згідно зазначеного Акту, встановлено, що комісією у складі голови начальника штабу-першого заступника командира ОСОБА_18 , членів комісії офіцера-психолога ОСОБА_19 , начальника зв'язку- начальника польового вузла зв'язку ОСОБА_20 , в.о. начальника групи секретного документального забезпечення СОДТ ОСОБА_1 , діловода штабу старшого солдата ОСОБА_21 - знищено таємні документи Журнал №5т (ЖОЖ 4/56), Журнал №6т (ЖОЖ 4/56), Робочий зошит Кучеренка №9т, Робочий зошит ОСОБА_22 АДРЕСА_3 ОСОБА_23 № 21т. У члена комісії ОСОБА_21 - в період знищення зазначених секретних документів був відсутній допуск до державної таємниці, підпис в Акті також відсутній. Чи знайомився ОСОБА_21 з таємними документами - встановити не можливо, так як відсутній його підпис в Акті, він проходить службу в іншому підрозділі та з пояснень ОСОБА_24 - ОСОБА_21 не був у складі комісії взагалі.
- у порушення вимог п. 422 Порядку-939, Акти про знищення складалися за формою 59, але не відповідають їй - взагалі не зазначено хто зробив відмітки в акті з даними у журналах або картках обліку, звірив та коли саме (дата); не зазначено хто зробив відмітки про знищення секретних документів у Журналах або картках обліку і коли саме (дата). В Актах відсутні будь-які дати, окрім дати затвердження Командиром. Не можливо також встановити, як саме доставлялися таємні документи для знищення шляхом спалюванню у печі приміщення № 100 в/ч НОМЕР_6 , у військовому містечку № НОМЕР_5 в АДРЕСА_2 (місце знищення відомо тільки зі слів начальника РСО Мальованої О. та начальника ГСДЗ СОДТ ОСОБА_1
- у порушення вимог п. 318 Порядку-939, у в/ч НОМЕР_1 не проводилися інструктажі водія службового транспортного засобу, працівника РСО щодо основного та допоміжного маршрутів доставки секретної кореспонденції (для знищення), порядку зв'язку та дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій (виходу з ладу транспортного засобу, дорожньо-транспортної пригоди, погіршення стану здоров'я осіб, які здійснюють доставку секретної кореспонденції, тощо) і правил поведінки. Перевезення секретної документації у в/ч НОМЕР_1 взагалі здійснюється не працівником РСО у валізі опечатаної його особистою номерною печаткою, а виконавцями, чим створено реальні передумови (загрози) до витоку секретної інформації. Підтвердити факт супроводження озброєної охорони - не можливо. Відсутні Накази про перевезення секретної документації для знищення, в Журналі інструктажу водія службового транспортного засобу (перед виїздом) по перевезенню документів з грифом секретності «таємно» військової частини НОМЕР_1 № 4/74 від 15.05.2025 - теж відсутні записи про проведення інструктажів 30.12.2024, 13.06.2025 та 28.01.2026. Крім того, 21.06.2025 військовослужбовець в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_25 виготовим таємні документи за вих. №№ 107т, 108т, 109т, 110т, 111т, 112т, 113т, а 06.10.2025 - за вих. № 181т, 184т, 185т, але підтвердити факт супроводження озброєної охорони при перевезенні зазначених документів не можна, відсутнє будь-яке документальне підтвердження. Відсутній Наказ командира про перевезення зазначеної секретної документації. Крім того, в Журналі інструктажу водія службового транспортного засобу (перед виїздом) по перевезенню документів з грифом секретності «таємно» військової частини НОМЕР_1 № 4/74 від 15.05.2025 - відсутні дані про проведення інструктажів 21.06.2025 та 06.10.2025. Даний факт свідчить про порушення вимог п. 318 Порядку-939 та створення реальних передумов (загрози) до витоку секретної інформації.
Заходи реагування, спрямованих на усунення вказаних порушень у в/ч НОМЕР_1 з боку ОСОБА_1 протягом вересня 2024 року по лютий 2026 року не вживалося.
Наведені обставини, зокрема кількість та характер виявлених порушень режиму секретності, свідчать про триваюче та систематичне ігнорування ОСОБА_1 своїх обов'язків щодо забезпечення охорони державної таємниці у в/ч НОМЕР_1 , зокрема, про те, що ОСОБА_1 , впродовж вересня 2024 року по лютий 2026 року, у порушення вимог ч. 1, ч. 5 та ч. 8 ст. 21, ст. 28 Закону, п.п. 41, 42, 44 Порядку-939, не було вжито заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці у в/ч НОМЕР_1 . Крім того, ОСОБА_1 порушено письмове «Зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці» (у частині неухильного виконання вимог режиму секретності, та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю), а також, п. 116 Порядку-939, яким визначено обов'язки громадянина-секретоносія.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи зобов'язана бути обізнаною з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці в установі, не організувавши та не забезпечивши виконання в установі вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, своїми діями (бездіяльністю), протягом періоду з вересня 2024 року по лютий 2026 року, не вжила передбачених чинним законодавством України заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, чим скоїла триваюче адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 статті 212-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, у матеріалах справ наявна її заява про визнання провини. У відповідності до вказаної заяви ОСОБА_1 просить суд проводити розгляд справи про притягнення її до адміністративної відповідальності без її участі.
Дослідивши і проаналізувавши докази по справі, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена та підтверджується наступними матеріалами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення №14 від 16.02.2026 року.;
- витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 14.05.2024 року №135 про допуск ОСОБА_26 до виконання обов'язків за вакантною посадою начальника групи секретного документального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .
- заявою ОСОБА_1 про визнання винуватості від 16.02.2026 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 04.02.2026 року в яких вона підтвердила обставини, викладені в протоколі про адміністративне;
- іншими матеріалами у їх сукупності;
Таким чином, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, а саме: невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці;.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини ОСОБА_1 його майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність. Тому суддя вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.23, 27,33-35, 40-1,283,284ч.1 п.1,285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 510 (п'ятсот десять) грн.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного штрафу у передбачений законом строк, може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Реквізити для сплати штрафу і судового збору розміщені на офіційному веб порталі «Судова влада» -https://km.od.court.gov.ua/sud1515/gromadyanam/zbir/та ttps://km.od.court.gov.ua/sud1515/gromadyanam/tax/.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення та на неї може бути внесено подання прокурора у той же строк.
Суддя Н. В. Вінська