Єдиний унікальний № 501/727/26
Провадження № 3/501/350/26
27 лютого 2026 року м. Чорноморськ
Суддя Чорноморського міського суду Одеської області Тюмін Ю.О.
Особа, стосовно якої розглядається справа:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Обставини, установлені під час розгляду справи:
29.01.2026 р. о 20:00 год. ОСОБА_1 , у м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 3, керував транспортним засобом будучи позбавленим права керування (за правопорушення 02.06.2026 р., передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП притягнутий до відповідальності постановою ЕНА № 4877448 від 02.06.2025 року), повторно протягом року керував транспортним засобом - автомобілем Форд д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП. Крім того, двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 130 КУпАП постановами Чорноморського міського суду Одеської області від 04.06.2025 р. та від 02.07.2025 р., однак, керував вищезазначеним транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, нечітка мова та в порушення п. 2.5 ПДР від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Нормативні акти, що передбачають відповідальність за такі адміністративні правопорушення:
Кодекс України про адміністративні правопорушення
Стаття 126.
4. Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, -
5. Повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Стаття 130.
1. Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -
3. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -
тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Мотиви суду:
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП передбачає, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Тому, декілька справ про адміністративні правопорушення, вчинені однією особою, та які знаходяться у провадженні судді мають бути об'єднані для спільного розгляду, що необхідно для виконання вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, а також сприятиме об'єктивному, повному та всебічному розгляду справ про адміністративні правопорушення.
Притягуваний в судове засідання не з'явився, не подав клопотання про відкладення судового засідання, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку судової повістки шляхом СМС-повідомлення, а тому відповідно до вимог 3 речення ч. 1 ст. 268 КУпАП розгляд справи проведений у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення: серії ЕПР 1 № 578744 від 29.01.2026 р., серії АДД № 932411 від 29.01.2026 р. відеозаписом; актом огляду на стан сп'яніння; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння; рапортом.
Відеозапис, доданий до протоколу про адміністративні правопорушення містить відомості про те, що притягуваний на початку запису перебуває в автомобілі працівників поліції, надає пояснення щодо керування транспортним засобом, поліцейським роз'яснено причину зупинки та наявність ознак алкогольного сп'яніння. На запитання поліцейського пояснив, що вранці вживав алкогольні напої - горілку, близько 09:00 голини ранку. На запитання працівника поліції пройти огляд на стан сп'яніння на місці за допомогою алкотестера драгер, притягуваний відмовився, в закладі охорони здоров'я - також відмовився. Притягуваному роз'яснено наслідки відмови від проходження огляду у встановленому законом порядку, оголошено права, а також вручено копію протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Обставини, встановлені з досліджених доказів вказують на те, що поліцейським дотриманий порядок проведення огляду, встановлений ст. 266 КУпАП.
Копії постанов Чорноморського міського суду Одеської області від 04.06.2025 р., 02.07.2025 р. підтверджують факт, що притягуваний до вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за вчинення діянь, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Копія постанови ЕНА № 4877448 від 02.06.2025р. доводить, що притягуваний керував транспортним засобом будучи позбавленим права керування транспортними засобами, повторно протягом року після вчинення порушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП.
При накладенні стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, керуючись вимогами ч. 2 ст. 33 КУпАП, не враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні за рішенням суду і наступній реалізації з передачею вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням витрат по реалізації вилученого предмета (ч. 1 ст. 28 КУпАП).
Конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України (ч. 1 ст. 29 КУпАП). Притягуваний не є власником транспортного засобу, тому він не може бути конфіскований.
Власником транспортного засобу, яким керував притягуваний в протоколі про адміністративне правопорушення зазначений ОСОБА_2 , однак, матеріали справи не містять відомостей в обсязі, достатньому для повідомлення власника про дату та час судового розгляду, у зв'язку з чим вирішення питання про оплатне вилучення транспортного засобу без повідомлення власника становитиме незаконне втручання в його право мирно володіти своїм майном. Крім того, відсутність підтверджених відомостей про місцезнаходження транспортного засобу унеможливлює виконання оплатного вилучення. Тому таке стягнення не може бути застосоване.
Відповідно до вимог ч. 2 ст.36 КУпАП стягнення необхідно накласти в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення - передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті (ч. 3 ст. 30 КУпАП).
Оскільки на притягуваного було накладене стягнення у виді позбавлення права керування транспортним строком на 4 роки постановою Чорноморського міського суду Одеської області від 02.07.2025 р., і до закінчення строку дії якого ОСОБА_1 вчинив нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, то відповідно до вимог ст. 30 КУпАП необхідно приєднати невідбуту частину стягнення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
Об'єднати в одне провадження справи: № 501/727/26, № 501/728/26 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Об'єднаній справі присвоїти номер № 501/727/26 ( провадження 3/501/350/26).
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти адміністративне стягнення:
- за ч. 3 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000,0 грн. з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 10 (десять) років без конфіскації транспортного засобу;
- за ч. 5 ст. 126 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 грн. з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 7 (сім) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Остаточне стягнення на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП визначити в межах санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП - у вигляді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000,0 грн. з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 10 (десять) років, без конфіскації транспортного засобу.
На підставі ст. 30 КУпАП до призначеного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років приєднати невідбуту частину стягнення, призначеного постановою Чорноморського міського суду Одеської області від 02.07.2025 р. за ч. 2 ст. 130 КУпАП, визначивши загальний строк позбавлення права керування транспортними засобами 13 (тринадцять) років 5 (п'ять) місяців.
У разі несплати штрафу через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до статті 308 КУпАП, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби з метою стягнення подвійного розміру штрафу - 102 000,0 грн. та витрат на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 665,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у випадку оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Ю.О. Тюмін