Постанова від 05.03.2026 по справі 728/120/26

Єдиний унікальний номер 728/120/26

Номер провадження 3/728/146/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі головуючої судді Глушко О.І., при секретарі Коваленко В.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли з ВП № 1 (м.Бахмач) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Голінка Бахмацького району Чернігівської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, пенсіонера,

за ч. 1 ст.164 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Інспектором СРПП ВП № 1 (м. Бахмач) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області складено протокол відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП, зі змісту якого вбачається, що 16.01.2026 року о 10 год 20 хв ОСОБА_1 в м. Бахмач Ніжинського району Чернігівської області по вул. Героїв Крут, 12А, на залізничному вокзалі Бахмач - пасажирський, здійснював господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, а саме: здійснював послуги з автоперевезення пасажарів з метою одержання прибутку на автомобілі Kia Cerato д.н.з НОМЕР_1 , чим порушив вимоги ст.3 та ч.2 ст.19 Господарського кодексу України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував свою вину і пояснив, що здійснює підприємницьку діяльність, яка пов'язана з наданням послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі, має відповідну ліцензцію та зареєстрований як фізична особа - підприємець. Просив ухвалити рішення відповідно до закону та врахувати, що має всі необхідні документи для здійснення даного виду підприємницької діяльності.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП (Порушення порядку провадження господарської діяльності) настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Таким чином, об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Диспозиція сформульованих в ч.1 ст. 164 КУпАП норм є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.

Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги ст.3 та ч.2 ст.19 Господарського кодексу України.

При цьому Господарський кодекс України втратив чинність 28.08.2025 року на підставі Закону № 4196-ІХ від 09.01.2025 року.

Протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення і повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення відповідно до вимог КУпАП. При цьому суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь-який спосіб конктретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, виходячи з загальних засад судочинства, визначених у ст. 129 Конституції України.

Згідно ч.ч. 2,3 ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Усі суміви щодо доведеності вини особи, тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адмінстративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, до суду надано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 773366 від 16.01.2026 року та відеозапис до нього, письмові пояснення ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_2 .

Як вбачається з наданих ОСОБА_1 документів, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серії В00, № 546811, виданого 17.06.2005 року, ОСОБА_1 зареєстрований як ФОП; 21.07.2010 року на ім'я ОСОБА_1 . Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України видано ліцензію, строк дії якої необмежений, із зазначенням виду господарської діяльності: надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт»; дозволено вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів на таксі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 не може вважатися таким, що вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно нього слід закрити на підставі п.1. ч.1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 247 ч.1 п.1, 283, 284, 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Повний текст постанови складено 05.03.2026 року.

Суддя О.І. Глушко