Справа №452/609/26
Провадження №3/452/361/2026
про повернення протоколу про адміністративне правопорушення
відповідному органу внутрішніх справ (Національної поліції) для належного оформлення
04 березня 2026 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кущ Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дрогобич Львівської області, громадянки України, українки, що має середню освіту, розлученої, проживаючої з чоловіком без реєстрації шлюбу, маючої на утриманні неповнолітніх дітей, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП), -
23 лютого 2026 року до Самбірського міськрайонного суду Львівської області від Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП відносно ОСОБА_1 ..
Розгляд справи було призначено на 04 березня 2026 року о 12 год. 30 хв..
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В судове засідання, призначене на 04 березня 2026 року, ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце розгляду складеного відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення була повідомлена належним чином, а саме, шляхом направлення SMS-повідомлення у додатку «Viber» на номер телефону, зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення, яке вона отримала 27 лютого 2026 року, що підтверджується довідкою про доставку SMS-повідомлення адресату у додатку «Viber», про причини своєї неявки не повідомила, будь-яких клопотань до суду не надала.
Разом з тим, виконуючи положення ст.278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, проходжу до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення у зв'язку із виявленням недоліків.
Відповідно до положень ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за
дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зазначені вимоги не виконані належним чином.
Так, кваліфікуючою ознакою правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.184 КУпАП, визнається ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, тобто при складанні протоколу про адміністративне правопорушення уповноважена особа повинна встановити, від виконання яких саме обов'язків по відношенню до дітей ухиляються, зокрема, батьки.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, полягає в ухиленні зокрема, батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків. Отже, диспозиція цієї статті є бланкетною (відсилочною), не конкретизованою, а такою, що скеровує до норм законодавства України, які регулюють обов'язки батьків по відношенню до дітей.
Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини визначено ст.150 Сімейного кодексу України (далі - СК України), відповідно до вимог якої батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року №2402-III батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відтак, об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків що стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх/неповнолітніх дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей; незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Отже, можна зробити висновок, що об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів малолітніх/неповнолітніх, а об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає в діях, пов'язаних з ухиленням від виконання покладених на батьків обов'язків, передбачених вищезазначеними нормами, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх/неповнолітніх дітей.
При цьому, неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей полягає у бездіяльності, внаслідок якої обов'язки з виховання виконуються неякісно і у неповному обсязі.
Впротоколі про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , зазначено, що остання 12 лютого 2026 року близько 15 год. 00 хв. ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків
щодо своїх малолітніх дітей, а саме за місцем їх спільного проживання в будинку АДРЕСА_1 , під час перевірки, проведеної відповідною комісією, було встановлено, що в будинку не прибрано, брудно, розкидані речі та залишки їжі, відсутні продукти харчування та приготована їжа, а також не дотримано санітарно-гігієнічні норми, у зв'язку з чим ОСОБА_1 порушила вимоги ст.150 Сімейного кодексу України.
Згідно рапорту старшого інспектора СЮП ВП Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Луцак В.М. та акту обстеження умов проживання встановлено, що в сім'ї ОСОБА_1 виховуються п'ятеро неповнолітніх дітей, а саме: син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , котрі разом проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні достовірні відомості про те, що ОСОБА_1 є матір'ю таких дітей, що в свою чергу позбавляє суд можливості вирішити питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків відносно конкретних дітей.
Суд не зобов'язаний та не має права сам особисто звинувачувати особу у вчиненні неправомірних дій. Компетенція суду полягає в тому, щоб перевірити обґрунтованість складеного протоколу про адміністративне правопорушення шляхом дослідження доказів та надання їм оцінки.
Вказані обставини свідчать про те, що посадова особа при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не виконала належним чином відповідних вимог ст.256 КУпАП, що унеможливлює встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винуватість особи, та інші обставини, що мають значення для об'єктивного вирішення справи, а тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256,278 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з іншими матеріалами повернути до Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Кущ