Справа №295/1269/26
Категорія 146
3/295/993/26
04.03.2026 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Довгалюк Людмила Василівна, за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , іншого учасника ДТП - ОСОБА_2 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з відділу АП Управління патрульної поліції в Житомирській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого водієм у ТОВ "САВ-Транс", проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
21.01.2026 о 10 годині 38 хвилин у м. Житомирі по проспекту Миру, 1, ОСОБА_1 , керуючи т/з Isuzu, державний номерний знак НОМЕР_2 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв зіткнення з автомобілем Volkswagen, державний номерний знак НОМЕР_3 . Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункти 2.3.б, 12.1 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР) та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Порушення ОСОБА_1 вимог пунктів 2.3.б, 12.1 ПДР перебуває у прямому причинному зв'язку з виникненням даної ДТП та її наслідками.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав і пояснив, що 21.01.2026 близько 10 годині 40 хвилин за вказаних у спротоколі обставин він рухався у м. Житомирі по проспекту Миру, 1, керуючи транспортним засобом т/з Isuzu, у крайній правій смузі, маючи намір повернути праворуч за маршрутом № 123. Побачивши, що у правій смузі руху стоїть транспортний засіб Volkswagen, він змістився у лівий бік для його безпечного об'їзду. При наближенні до автомобіля на відстань 20-30 м, водій ОСОБА_2 відкрив водійські дверцята, тому він не зміг уникнути ДТП, винуватцем якої вважає іншого учасника, який сідаючи в автомобіль, повинен був пропустити потік транспортних засобів. Звернув увагу на те, що була ожеледиця, тому його автобус занесло.
Інший учасник ДТП ОСОБА_2 надав суду письмові та усні пояснення, за змістом яких 21.01.2026 о 10 годині 40 хвилин він рухався на своєму автомобілі у м. Житомирі з проспекту Миру на вул. Перемоги у правій смузі. Після того, як транспортний засіб занесло у сугроб, його буксирував інший автомобіль на те місце, де він припаркувався та намав намір їхати далі. Коли він сів в автомобіль, відчув удар у лівий бік т/з, який здійснив автобус, помічений ним на відстані близько 50 метрів до зіткнення. Вважає, що оскільки було дуже слизько, маршрутка вдарила його автомобіль, після чого водій ОСОБА_1 намагався вирішити з ним питання щодо відшкодування збитків без виклику поліції. Натомість за відсутності взаємної згоди працівниками поліції складено відповідні адміністративні матеріали. Винуватим себе у вчиненні даної ДТП не вважає.
Учасники ДТП, які мають великий водійський стаж, зауважили, що транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Цивільно-правова відповідальність водіїв застрахована.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, іншого учасника ДТП ОСОБА_2 , дослідивши письмові матеріали справи, відтворивши долучені до протоколу відеофайли, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов наступного висновку.
Адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений ПДР, затвердженими постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001.
Згідно з п. 1.10 ПДР дорожньо-транспортна пригода - подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.
Пунктами 1.3 і 1.9 ПДР передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.3б ПДР для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, є суспільні відносини в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Диспозиція статті 124 КУпАП є бланкетною, оскільки містить посилання на ПДР.
Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним (п. 12.1 ПДР).
При цьому у пункті 1.10 ПДР наведені значення термінів:
безпечна дистанція - відстань до транспортного засобу, що рухається попереду по тій самій смузі, яка у разі його раптового гальмування або зупинки дасть можливість водієві транспортного засобу, що рухається позаду, запобігти зіткненню без здійснення будь-якого маневру;
безпечний інтервал - відстань між боковими частинами транспортних засобів, що рухаються, або між ними та іншими об'єктами, за якої гарантована безпека дорожнього руху;
безпечна швидкість - швидкість, за якої водій має змогу безпечно керувати транспортним засобом та контролювати його рух у конкретних дорожніх умовах.
Системний аналіз положень п. 12.1 ПДР у поєднанні останнього з п. 1.10 ПДР дає підстави стверджувати, що на водія покладається обов'язок вибору такої швидкості руху та дотримання такої дистанції до автомобіля який рухається попереду, які забезпечують можливість уникнення зіткнення із цим автомобілем у випадку його зупинки чи раптового гальмування.
При цьому, законодавцем не зроблено жодних виключень із даних правил, пов'язаних із конкретними діями водія транспортного засобу, який рухається позаду, у тому числі і у зв'язку із оглядом ним дорожньої обстановки, з'ясування дій інших учасників дорожнього руху, прийняття рішення про вчинення тих або інших дій, пов'язаних із керуванням транспортним засобом, тощо.
Об'єктивною ознакою правопорушення, що відбиває шкідливість неправомірної поведінки особи для суспільства, заподіяння або реальну загрозу заподіяння істотної шкоди, є також суспільна небезпека вчиненого проступку.
Згідно зі ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 571801 від 21.01.2026, схемою місця ДТП, на якій графічно зображено місце зіткнення транспортних засобів та зафіксовано отримані транспортними засобами механічні пошкодження від 21.01.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , за змістом яких останній пояснив, що їхав на маршруті № 123 по вул. Миру, при виїзді з двору стояв автомобіль із державним номерним знаком НОМЕР_3 частково на дорозі, при наближенні до якого водій перед автобусом відкрив водійську дверку, створивши аварійну ситуацію, внаслідок чого не вдалося уникнути зіткнення через ожеледицю, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , за змістом яких маршрутку № 123 занесло через ожеледицю, внаслідок чого вона в'їхала у його автомобіль, відтвореним відеозаписом, з якого вбачається зіткнення транспортних засобів під час об'їзду водієм автобусу Isuzu ОСОБА_1 припаркованого на крайній правій смузі руху автомобіля ОСОБА_2 . Volkswagen внаслідок порушення особою, яка притягається до адміністативної відповідальності, ПДР із урахуванням хронології ДТП, дорожної обстановки, стану транспортного засобу, слизького дорожнього покриття тощо, а також іншими матеріалами справи.
На переконання суду сам факт відкриття водійських дверцят водієм автомобіля Volkswagen ОСОБА_2 при наближенні до нього автобусу, з урахуванням габаритів транспортного засобу Isuzu та погодніх умов (ожеледиці) не перебуває у прямому причинному зв'язку з виникненням ДТП, не спростовує вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у порушенні водієм п.п. 2.3 та 12.1 ПДР.
Зібрані у справі докази, на переконання суду, отримані з дотриманням встановленого законом порядку та у передбачений законом спосіб, є належними та допустимими, тому не викликають сумнівів у їх достовірності та істинності.
Вказані доводи ОСОБА_1 спростовуються відтвореним відеозаписом, схемою місця ДТП та поясненнями її учасників.
Доказів щодо оскарження дій або рішень працівників поліції в порядку ст. 267 КУпАП, частинами 1, 2 ст. 286 КАС України до суду не надано. Інших клопотань від учасників справи до суду не надходило.
Невизнання вини та відповідно заперечення складу правопорушення за ст. 124 КУпАП ОСОБА_1 суд розцінює, як обраний спосіб захисту з метою уникнення відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 своїми діями порушив пункти 2.3.б, 12.1, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, дії останньго кваліфіковано правильно, вина особи доведена повністю.
У своєму рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 ЄСПЛ зазначив, що будь - яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також тяжких наслідків, суд дійшов висновку про накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, адміністративного стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ст. 124 КУпАП.
При цьому суд не вбачає підстав для призначення більш суворого покарання у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки вважає, що застосування покарання у виді штрафу у даному разі досягне мети запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Водночас суд звертає увагу на те, що за змістом статтей 279, 280 КУпАП розгляд справи відбувається виключно в межах обставин події і складу адміністративного правопорушення, викладених у фабулі протоколу уповноваженим органом та стосовно особи, якій пред'явлено обвинувачення та не вправі самостійно його розширювати чи змінювати, тому не надає оцінку діянню іншого водія.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 40-1, 124, 283-285 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суд -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
(Отримувач: ГУК у Житомир обл./Житомирська обл.; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA368999980313060149000006001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 коп.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.