Ухвала від 02.03.2026 по справі 161/974/26

Справа № 161/974/26

Провадження № 2-а/161/73/26

УХВАЛА

02 березня 2026 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Ковтуненка В.В.,

за участю секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Курбай Л.М

представника відповідача Літвака О.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду №10 в м. Луцьку адміністративну справу № 161/974/26 за позовною заявою адвоката Курбай Людмили Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до УПП у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебуває адміністративна справа № 161/974/26 за позовною заявою адвоката Курбай Людмили Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до УПП у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

02 березня 2026 року представником позивача, адвокатом Курбай Людмилою Миколаївною було подано до суду клопотання про заміну первісного відповідача належним.

В ході проведення підготовчого судового засідання, судом вирішується питання про заміну неналежного відповідача.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в розгляді справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення клопотання та заміну неналежного відповідача з наступних підстав.

Відповідно до частини 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Відповідно до частини другої статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що й громадяни та юридичні особи України (частина сьома статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України).

Статтею 43 КАС України визначено поняття адміністративної процесуальної правосуб'єктності.

Відповідно до частини 1 вказаної статті здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Частиною 3 статті 43 КАС України передбачено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Зважаючи на визначену статтею 43 КАС України адміністративну процесуальну правосуб'єктність, для реалізації своїх прав та обов'язків як учасника справи, визначених статтею 44 КАС України, юридична особа повинна мати правоздатність та дієздатність, які виникають з моменту створення юридичної особи та припиняються з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Адміністративна правосуб'єктність є основним, базовим елементом адміністративно-правового статусу особи й саме вона зумовлює можливість юридичної особи бути учасником адміністративних правовідносин та визначає обсяг її прав та обов'язків.

Статтею 80 Цивільного кодексу України встановлено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Судова палата Верховного суду в своїй постанові від 25 липня 2024 року у справі № 640/31489/21, що закріплене у зазначеній статті поняття юридичної особи вимагає звернення до цивільно-правових норм, які регулюють створення і реєстрацію юридичних осіб. Розгляд поняття юридичної особи неможливий без визначення ознак юридичної особи, що дають змогу відрізнити юридичну особу від будь-яких інших формувань, об'єднань, філій і представництв, які не можуть визнаватися суб'єктами цивільного права.

До основних ознак юридичної особи належать: державна реєстрація факту створення юридичної особи, наявність відокремленого майна, самостійна відповідальність за зобов'язаннями, придбання і реалізація цивільних прав від свого імені, можливість виступати позивачем і відповідачем у суді.

Всі зазначені вище ознаки мають бути наявними в сукупності і відсутність хоча б однієї з них не дає можливості виокремити самостійну юридичну особу.

Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (частина 1 статті 89 Цивільного кодексу України).

Значення державної реєстрації юридичних осіб, організація цієї реєстрації, повнота єдиного реєстру юридичних осіб, достовірність відомостей, які вносяться в державний реєстр, полягає в тому, що така реєстрація забезпечує можливість отримання необхідної інформації господарюючими суб'єктами. Така інформація важлива для розв'язання питань про укладення договорів, формування господарських зв'язків, ведення господарських операцій. Вона сприяє формулюванню усталеності економічного обороту. Юридична особа вважається створеною з моменту реєстрації в єдиному державному реєстрі і з цього моменту набуває правоздатності. Реєстрації підлягають і подальші зміни правового статусу юридичної особи.

Згідно з частиною 1 статті 91 ЦК України юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного реєстру запису про її припинення (частина 4 статті 91 ЦК України).

У відповідності до частини 1 статті 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.

Юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом (частини 1, 2 статті 83 ЦК України).

Судом достовірно встановлено, що адвоката Курбай Людмила Миколаївна звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до УПП у Волинській області ДПП про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення. Однак, УПП у Волинській області ДПП є виключно структурним підрозділом ДПП.

При цьому, саме Департамент патрульної поліції є юридичною особою із організаційно-правовою формою «орган державної влади».

А тому за таких обставин, стороною позивача по справі неправильно визначено коло осіб, які повинні відповідати за позовом. Внаслідок чого взагалі наявні підстави для заміни відповідача у справі.

Керуючись частиною 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання адвоката Курбай Людмили Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про заміну первісного відповідача належним - задовольнити повністю.

Замінити неналежного відповідача УПП у Волинській області ДПП на належного відповідача Департамент патрульної поліції у адміністративній справі № 161/974/26 за позовною заявою адвоката Курбай Людмили Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до УПП у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Відкласти підготовче судове засідання на 09.40 годин 18 березня 2026 року.

Про наступну дату, час і місце розгляду справи учасників справи повідомити належним чином.

Копію ухвали направити Департаменту патрульної поліції.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Ухвала в повному обсязі складена

05 березня 2026 року.

Суддя В.В. Ковтуненко