2/130/116/2026
130/1880/25
"25" лютого 2026 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Заярного А.М.,
з участю секретаря судових засідань Мухи Р.П.,
представника позивача - прокурора Лук'янчука Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Керівника Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Національної служби здоров'я України, Жмеринської міської ради Вінницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальне некомерційне підприємство «Жмеринська центральна районна лікарня Жмеринської міської ради» про стягнення витрат на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення,
27.06.2025 керівник Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся в суд з цим позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 , кошти витрачені на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення - ОСОБА_2 , у сумі 86940,70 грн, з яких на користь: держави в особі Національної служби здоров'я України - 82259,84 грн; держави в особі Жмеринської міської ради Вінницької області - 4680,86 грн. Стягнути з відповідача суму судових витрат.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.
Вироком Жмеринського міськрайонного суду від 10.02.2025 у справі №130/3234/24 ОСОБА_1 за результатами розгляду кримінального провадження за № 12024020130000412 від 24.08.2024 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.286 КК України.
Вирок Жмеринського міськрайонного суду від 10.02.2025 у справі №130/3234/24 набув законної сили 13.03.2025.
Так, згідно вироку Жмеринського міськрайонного суду від 10.02.2025 та ухвали щодо виправлення описки від 19.05.2025 у справі №130/3234/24 встановлено, що 24.08.2024 ОСОБА_1 , керуючи технічно справним автомобілем «ЗАЗ-DAWOO», № НОМЕР_1 , рухаючись по вул. Одеській зі сторони вул. Костьольної у м. Жмеринка Вінницької області, під час зміни напрямку руху при повороті ліворуч з вул. Одеської на вул. Панаса Мирного, не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, та, не надавши перевагу у русі велосипедисту ОСОБА_2 , який рухався на велосипеді марки «RKS» по рівнозначній дорозі у зустрічному напрямку, здійснив на нього наїзд.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди велосипедист ОСОБА_2 отримав тяжкі тілесні ушкодження, що небезпечні для життя в момент заподіяння, у вигляді закритої черепно-мозкової травми - забою головного мозку, що ускладнився його набряком, забійної рани потиличної ділянки голови, закритого уламкового перелому основи зубовидного відростка без зміщення, закритого вибухового перелому тіла восьмого грудного хребця, множинних переломів дужок і остистих відростків шийних та грудних хребців, контузії спинного мозку на рівні шийних сегментів, закритої травми грудної клітки - множинних переломів ребр, закритого багато уламкового перелому середньої третини обох кісток лівої гомілки зі зміщенням, саден верхніх та нижніх кінцівок.
Своїми діями обвинувачений ОСОБА_1 вчинив злочин, передбачений частиною 2 ст. 286 КК України - порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, якщо вони заподіяли тяжке тілесне ушкодження.
Потерпілим від вказаного кримінального правопорушення є ОСОБА_2 .
Як вбачається з листа КНП «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради від 30.04.2025 за №965/01-07 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував на стаціонарному лікуванні у відділенні анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії та хірургічному відділенні КНП «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради в період з 24.08.2024 по 08.10.2024. Вартість лікування ОСОБА_2 за період з 24.08.2024 по 08.10.2024 склала 86 940, 70 грн., в тому числі 82 259, 84 грн. - витрати понесені за рахунок коштів Національної служби здоров'я України (далі- НСЗУ), 4680, 86 грн. - витрати понесені за рахунок коштів місцевого бюджету Жмеринської територіальної громади.
Згідно наданого розрахунку вартості стаціонарного лікування ОСОБА_2 в КНП «Жмеринська ЦРЛ» за період лікування з 24.08.2024 по 08.10.2024 загальна кількість проведених ліжко-днів складає 45, вартість 1 ліжко -дня за серпень 2024 становить 1759, 98 грн., за вересень 2024 - 2041, 10 грн., за жовтень 2024 -1673, 48 грн. Загальна вартість лікування становить 86 940, 70 грн.
Цивільний позов про відшкодування витрат на лікування ОСОБА_2 в межах даного кримінального провадження не заявлявся, в добровільному порядку вказані кошти не відшкодовані.
Таким чином, з вини ОСОБА_1 заклад охорони здоров'я, поніс витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, які на момент пред'явлення позову не відшкодовано.
В судовому засіданні представник позивача - прокурор Лук'янчук Д.О. позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ.
10.07.2025 ухвалою суду відкрито провадження у справі, справа призначена до підготовчого засідання на 22.10.2025.
22.10.2025 розгляд справи відкладено на 09.12.2025.
09.12.2025 підготовче провадження закрито, справа призначена до розгляду по суті на 25.02.2026.
Представник Національної служби здоров'я позов керівника Жмеринської окружної прокуратури, поданий окрім іншого також і в їх інтересах підтримала повністю та просила задовольнити його в повному обсязі. Справу просила розглянути у її відсутність.
Представники третіх особи КНП «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради належним чином повідомлений про час та місце розгляд справи в судове засідання не з'явився без повідомлення причин.
Відповідно до позовної заяви та відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру відповідач ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_1 (Т.1 а.с.248).
ОСОБА_1 за зареєстрованим місцем проживання було надіслано ухвалу про відкриття провадження у справі, копію позову з додатками та повістки про виклик до суду. На адресу суду повернулись конверти із відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою», що підтверджується поштовими повідомленнями наявним в матеріалах справи «УКРПОШТА» № 2310000086564, 2310000116277, R067063123142.
Згідно з положеннями частини 7 та 8 статті 128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, відповідач вважається належним чином повідомленим про час та місце слухання справи.
Відповідності до ч.3 ст. 211, п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, розгляд справи здійснено на підставі наявних у суду матеріалів у відсутність представників позивачів та відповідача.
Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених частиною 2 ст. 223 ЦПК України, суд не вбачає.
Відповідно частини 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, за умов існування усіх підставі, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд виніс ухвалу про заочний розгляд справи.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Відповідно до копії Витягу з ЄРДР № 12024020130000412 24.08.2024 автомобіль марки «ЗАЗ-DAWOO», № НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 здійснив наїзд на ОСОБА_2 , який рухався на велосипеді, внаслідок чого останній отримав тілесні ушкодження та був госпіталізований до КНП «Жмеринська ЦРЛ» (Т.1 а.с.22).
Згідно висновку експерта №82 від 28.10.2024 у ОСОБА_2 згідно медичних документів мала місце політравма у вигляді закритої черепно-мозкової травми - забою головного мозку, що ускладнився його набряком, забійної рани потиличної ділянки голови, закритого уламкового перелому основи зубовидного відростка без зміщення, закритого вибухового перелому тіла восьмого грудного хребця, множинних переломів дужок і остистих відростків шийних та грудних хребців, контузії спинного мозку на рівні шийних сегментів, закритої травми грудної клітки - множинних переломів ребр, закритого багато уламкового перелому середньої третини обох кісток лівої гомілки зі зміщенням, саден верхніх та нижніх кінцівок. Дана політравма належить до тяжких тілесних ушкоджень (Т.1 а.с.24-25 зворот).
Відповідно до копії виписки - епікриз із медичної картки стаціонарного хворого №7303 ОСОБА_2 у зв'язку з госпіталізацією останньому було проведено ряд лабораторних методів дослідження, проведено оперативне втручання та лікування (Т.1 а.с.26-26 зворот).
Згідно розрахунку вартості стаціонарного лікування ОСОБА_2 в КНП «Жмеринська ЦРЛ» за період лікування з 24.08.2024 по 08.10.2024 загальна кількість проведених ліжко-днів складає 45, вартість 1 ліжко - дня за серпень 2024 становить 1759, 98 грн., за вересень 2024 - 2041, 10 грн., за жовтень 2024 -1673, 48 грн. Загальна вартість лікування становить 86 940, 70 грн (Т.1 а.с.28).
Згідно вироку Жмеринського міськрайонного суду від 10.02.2025 та ухвали щодо виправлення описки від 19.05.2025 у справі №130/3234/24 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 286 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки без позбавлення права керування. У відповідності до ст.75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування призначеного покарання на 1 рік. Своїми діями обвинувачений ОСОБА_1 вчинив злочин, передбачений частиною 2 ст. 286 КК України - порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, якщо вони заподіяли тяжке тілесне ушкодження. Потерпілим від вказаного кримінального правопорушення є ОСОБА_2 . Вирок Жмеринського міськрайонного суду від 10.02.2025 у справі №130/3234/24 набув законної сили 13.03.2025 (Т.1 а.с.33-37 зворот).
Так, згідно вироку Жмеринського міськрайонного суду від 10.02.2025 та ухвали щодо виправлення описки від 19.05.2025 у справі №130/3234/24 встановлено, що 24.08.2024 ОСОБА_1 , керуючи технічно справним автомобілем «ЗАЗ-DAWOO», № НОМЕР_1 , рухаючись по вул. Одеській зі сторони вул. Костьольної у м. Жмеринка Вінницької області, під час зміни напрямку руху при повороті ліворуч з вул. Одеської на вул. Панаса Мирного, не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, та, не надавши перевагу у русі велосипедисту ОСОБА_2 , який рухався на велосипеді марки «RKS» по рівнозначній дорозі у зустрічному напрямку, здійснив на нього наїзд.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди велосипедист ОСОБА_2 отримав тяжкі тілесні ушкодження, що небезпечні для життя в момент заподіяння, у вигляді закритої черепно-мозкової травми - забою головного мозку, що ускладнився його набряком, забійної рани потиличної ділянки голови, закритого уламкового перелому основи зубовидного відростка без зміщення, закритого вибухового перелому тіла восьмого грудного хребця, множинних переломів дужок і остистих відростків шийних та грудних хребців, контузії спинного мозку на рівні шийних сегментів, закритої травми грудної клітки - множинних переломів ребр, закритого багато уламкового перелому середньої третини обох кісток лівої гомілки зі зміщенням, саден верхніх та нижніх кінцівок.
Своїми діями обвинувачений ОСОБА_1 вчинив злочин, передбачений частиною 2 ст. 286 КК України - порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, якщо вони заподіяли тяжке тілесне ушкодження.
Потерпілим від вказаного кримінального правопорушення є ОСОБА_2 .
Як вбачається з листа КНП «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради від 30.04.2025 за №965/01-07, наданого у відповідь на запит прокурора, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував на стаціонарному лікуванні у відділенні анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії та хірургічному відділенні КНП «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради в період з 24.08.2024 по 08.10.2024. Вартість лікування ОСОБА_2 за період з 24.08.2024 по 08.10.2024 склала 86 940, 70 грн., в тому числі 82 259, 84 грн. - витрати понесені за рахунок коштів Національної служби здоров'я України (далі- НСЗУ), 4680, 86 грн. - витрати понесені за рахунок коштів місцевого бюджету Жмеринської територіальної громади. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 № 1394 «Деякі питання реалізації програм державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році» НСЗУ в межах програми медичних гарантій укладає договори щодо надання медичних послуг за програмою медичних гарантій та оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами, в 2024 році кошти з НСЗУ КНП «Жмеринська ЦРЛ» отримувала згідно укладеного договору № 2609-Е124-Р000 «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». КНП Жмеринська ЦРЛ до відповіді про вартість лікування ОСОБА_2 додано: довідка - розрахунок вартості одного ліжко - дня за серпень, вересень, жовтень 2024; накопичувальна відомість фактичних видатків з 01.08.2024 по 31.10.2024; діяльність цілодобових стаціонарів за серпень 2024 - жовтень 2024 та копія кошторису (Т.1 а.с. 38-52).
Відповідно до п.п. 1.1 - 1.4 Статуту комунального некомерційного підприємства «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради Комунальне некомерційне підприємство «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та Статутом.
Підприємство створене рішенням 21 сесії Жмеринської районної ради Вінницької області 7 скликання від 12.04.2018 відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», шляхом перетворення Комунальної установи «Жмеринська центральна районна лікарня» у Комунальне некомерційне підприємство «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської районної ради.
Рішенням 3 позачергової сесії Жмеринської районної ради 8 скликання від 23.12.2020 «Про передачу до комунальної власності Жмеринської територіальної громади цілісних майнових комплексів комунальних некомерційних підприємств закладів медицини» КНП «Жмеринська центральна районна лікарня» передано безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Жмеринського району Вінницької області до комунальної власності Жмеринської міської територіальної громади як цілісний майновий комплекс, юридичну особу спільно з майном і будівлями.
Майно Підприємства є власністю Жмеринської міської територіальної громади. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків комунального некомерційного підприємства «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської районної ради.
Засновником, власником підприємства є Жмеринська міська рада. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику. Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. (п. 1.6 Статуту). Пунктом 7.1 Статуту передбачено, що Управління Підприємством здійснює Жмеринська міська рада (Засновник). Згідно п. 3.1 Статуту метою діяльності Підприємства є забезпечення медичного обслуговування населення шляхом надання йому медичних послуг в порядку та обсязі, встановленому законодавством.
Джерелами формування майна та коштів Підприємства є: комунальне майно, передане Підприємству відповідно до рішення про його створення; кошти місцевого, державного бюджету (бюджетні кошти); Власні надходження Підприємства: - кошти від здачі в оренду (зі згоди Засновника) майна, закріпленого на праві оперативного управління; - кошти та інше майно, одержані від реалізації продукції (робіт, послуг), в т.ч. від надання платних послуг згідно чинного законодавства; цільові кошти; кошти отримані за договорами з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення; та інші (п.п. 5.3-5.3.11 Статуту).
Підприємство у визначеному законодавством порядку самостійно організовує та здійснює бухгалтерський облік, веде статистичну, бухгалтерську та медичну звітність і подає її органам, уповноваженим здійснювати контроль за відповідними напрямками діяльності Підприємства. (п. 5.7 Статуту) (Т.1 а.с. 53-65).
КНП «Жмеринська ЦРЛ» зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (Т.1 а.с.66-66 на звороті).
Між Національною службою здоров'я України та КНП «Жмеринська ЦРЛ» було укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №2609-Е124-Р000 від 06.02.2024 з додатками (Т.1 а.с.67-223).
Відповідно до копії журнал обліку прийому хворих у стаціонар та відмов у госпіталізації ОСОБА_2 був прийнятий у стаціонар 24/08 о 10:15 (а.с.226-229).
Відповідно до інформації наданої Виконавчим комітетом Жмеринської міської ради Вінницької області у відповідь на запит Жмеринської окружної прокуратури, заходи щодо подання позову про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням Жмеринською міською радою відносно ОСОБА_2 не вживались у зв'язку з обмеженим фінансуванням (Т.1 а.с.230-232).
Згідно листа Національної служби здоров'я України, наданого у відповідь на запит, між НСЗУ та КНП «Жмеринська ЦРЛ» у 2024 році було укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №2609-Е124-Р000. На даний час у НСЗУ відсутня інформація про відшкодування до Державного бюджету України витрат, понесених на лікування потерпілого ОСОБА_2 , вартість лікування якого склала 86940,70 грн. НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави органами прокуратури стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення (Т.1 а.с.233-236).
Головним управлінням Державної казначейської служби України у Вінницькій області на запит Жмеринської окружної прокуратури надано реквізити для зарахування коштів до державного бюджету (Т.1 а.с.237-238).
Національна служба здоров'я України та Жмеринська міська рада Вінницької області зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що стверджується копією Витягу (Т.1 а.с.239-243).
Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування.
МОТИВИ СУДУ. НОРМИ ПРАВА ЗАСТОСОВАНІ СУДОМ.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до положень ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Якщо кримінальне правопорушення вчинено малолітньою або неповнолітньою особою, витрати на лікування потерпілого відшкодовуються особами, визначеними статтями 1178 і 1179 цього Кодексу.
Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Як визначено у ч. 2 ст. 1191 ЦК України, держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Згідно правової позиції, яка закріплена у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 7 липня 1995р. «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» зазначено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 р. (далі-Порядок). Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить заклад. Пунктом 3 цього Порядку встановлено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров'я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
Як закріплено у п. 3 ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч. 3 ст. 128 КПК України, цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.
Прокурор, який пред'являє цивільний позов у кримінальному провадженні, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді, передбачених частиною четвертою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, а також письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення ним представництва.
Відповідно до ч.7 ст. 128 КПК України, особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Рішенням Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08 квітня 1999 року встановлено, що поняття «інтереси держави» є оціночним і в кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає з посиланням на законодавство підстави подання позову, вказує, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Як встановлено судом, позивач - Комунальне некомерційне підприємство «Жмеринська центральна районна лікарня Жмеринської міської ради» створене за рішенням Жмеринської міської ради Вінницької області відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є бюджетним закладом охорони здоров'я і фінансується з обласного та державного бюджетів. Частина коштів, які були витрачені - КНП «Жмеринська ЦРЛ» на лікування потерпілого ОСОБА_2 були перераховані на підставі договору з Національною службою здоров'я України з державного бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Стаття 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. Вказані положення Закону надають КНП «Жмеринська ЦРЛ» Жмеринської міської ради право на захист інтересів громади щодо забезпечення належного матеріально-технічного та фінансового забезпечення галузі охорони здоров'я, у тому числі право на звернення до суду в спосіб, передбачений статтею 16 ЦК України.
Як передбачено в п. 3-5 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Як встановлено судом, внаслідок вчиненого ОСОБА_1 злочину, державі в особі Жмеринської міської ради, та Національної служби здоров'я України спричинено шкоду в розмірі 86940,70 грн, які були витрачені на лікування потерпілого ОСОБА_2 . Вказані суб'єкти на запит прокурора, самостійних заходів щодо відшкодування збитків, завданих медичній установі, державному, міському та обласному бюджету, не вживала, отже прокурор підставно звернулась до суд з цим позовом на захист інтересів держави в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до статей 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Оскільки обставини, які викладені в позові, підтверджені належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку про задоволення позову.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ МІЖ СТОРОНАМИ.
Нам підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного та керуючись статтями 3-13, 141, 76-83, 89, 259, 263-265, 430 ЦПК України, Суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , кошти витрачені на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення - ОСОБА_2 , у сумі 86940,70 грн, з яких на користь:
- держави в особі Національної служби здоров'я України - 82259,84 грн та перерахувати до Державного бюджету за реквізитами: отримувач: ГУК у Він.обл./м. Вінниця/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UA918999980313070115000002854;
- держави в особі Жмеринської міської ради Вінницької області - 4680,86 грн та перерахувати до місцевого бюджету Жмеринської територіальної громади за реквізитами: отримувач: ГУК у Він.обл./м. Жмеринка/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UA218999980314080544000002854.
Стягнути з ОСОБА_1 на корить держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи: - позивач Керівник Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області (місцезнаходження: 23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Національна, буд. 6-а, ЄДРПОУ 02909909); Національна служба здоров'я України (місцезнаходження: 04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, буд. 19, ЄДРПОУ 42032422); Жмеринська міська рада Вінницької області (місцезнаходження: 23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Центральна, буд. 4, ЄДРПОУ 03084233); - третя особа Комунальне некомерційне підприємство «Жмеринська центральна районна лікарня» Жмеринської міської ради (місцезнаходження: 23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Київська, буд. 288, ЄДРПОУ 01982525); - відповідач ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ
Дата складання повного судового рішення 05.03.2026