Постанова від 04.03.2026 по справі 572/4324/25

Сарненський районний суд

Рівненської області

Справа № 572/4324/25

2-а/572/12/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року м. Сарни

Сарненський районний суд Рівненської області -

в складі головуючого судді Слободянюка Б. К.,

за участю секретаря судових засідань Кардаш К. О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Сарненського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до відповідача, в якому на підставі ст. 247 КУпАП просив визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 1107 від 01.08.2025, якою на нього накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, провадження в справі просив закрити. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він не допускав порушень правил військового обліку за обставин, зазначених у постанові. Позивач не був сповіщеним про дату, час та місце розгляду справи при винесенні оскаржуваної постанови. Крім цього, позивач не був належним чином оповіщений про обов'язок з'явитись за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на 29.06.2025 року.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив про порушення позивачем правил військового обліку, будучи належним чином оповіщеним про явку на 29.06.2025 року, та не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210 КУпАП. Відповідач при винесенні оскаржуваної постанови діяв у межах та спосіб, визначені чинним законодавством, у задоволенні позову просив відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню.

Згідно з п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Відносно позивача відповідачем в межах повноважень винесена постанова №1107 від 01.08.2025 року по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП, якою до позивача застосоване адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000 грн.

Згідно оскаржуваної постанови відповідача ОСОБА_1 під час дії особливого періоду порушив правила військового обліку, будучи належним чином оповіщеним про явку на 14 год. 29.06.2025 року, не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_1 без поважних причин для уточнення облікових даних, чим порушив вимоги частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пункту 1 додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.

Оскаржувана постанова суб'єкта владних повноважень перевірялась судом чи прийнята вона на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Як визначено статтею 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до статті 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

У відповідності до вимог ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

Згідно статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Строк вручення особі повістки до дня розгляду справи іншим уповноваженим органом КУпАП не визначений.

З огляду на обов'язок з'ясування питання про сповіщення особи, яка бере участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду, суд приходить до переконливого висновку, що про розгляд її справи особа має право знати і повинна бути завчасно сповіщена, в даному випадку застосуванню підлягає аналогія закону.

Відповідно до ч. 2ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів, що позивач був сповіщений про час і місце розгляду справи шляхом вручення не пізніше як за три доби до дня розгляду справи та винесення оскаржуваної постанови.

Дослідивши докази на предмет визначення їх належності і допустимості, повноти та достатності в обґрунтування правомірності винесеної постанови, суд встановив, що оскаржувана постанова винесена з порушенням процесуальних норм, доводи позивача, якими він заперечував правомірність складеної постанови, відповідачем не спростовані.

За вказаних обставин постанова про адміністративне правопорушення у зв'язку з недотриманням суб'єктом владних повноважень при її винесенні принципів прийняття рішень та вчинення дій підлягає скасуванню.

Оскільки визначений ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення закінчився, справа про адміністративне правопорушення не може бути направлена на новий розгляд та підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову, вказані витрати слід стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.

На підставі наведеного, ст.ст.247, 251,280КУпАП, керуючись ст. ст. 77, 139, 246, 286 КАС України, -

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Скасувати постанову № 1107 від 01 серпня 2025 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, провадження в справі закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 605 (шістсот п'ять п'ять) гривень 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з дня його складення.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Суддя: