№ 536/190/26
04 березня 2026 року м. Кременчук
Суддя Кременчуцького районного суду Полтавської області Река А.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП,-
Встановив:
У відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №591069 від 13 січня 2026 року, 08 січня 2026 року з 14 год. 20 хв. по 14 год. 40 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 виражався нецензурною лайкою в бік ОСОБА_2 , ображав її, погрожував фізичною розправою, стукав по воротах, чим порушив громадський порядок і спокій громадян.
Також, у відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №591068 від 13 січня 2026 року, 11 січня 2026 року в період часу з 15 год. 20 хв. по 16 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 виражався нецензурною лайкою в бік ОСОБА_3 , ображав його, погрожував фізичною розправою, чим порушив громадський порядок і спокій громадян.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення серед інших є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі смерті особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00056819024 від 28 лютого 2026 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшла висновку, що на підставі п. 9 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по вказаній справі належить закрити.
На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст. 38, п. 9 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Постановив:
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП на підставі п. 9 ч. 1ст. 247 КУпАП у зв'язку із смертю особи, щодо якої було розпочато провадження у справі.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
СуддяАнна РЕКА