Постанова від 05.03.2026 по справі 260/5154/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 260/5154/24 пров. № А/857/28323/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

судді-доповідача: Судової-Хомюк Н.М.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі № 260/5154/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій,

суддя у І інстанції - Скраль Т.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Ужгород,

дата складення повного тексту рішення - 25 вересня 2024 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду у Закарпатській області (далі також відповідач 1, апелянт), Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (далі також відповідач 2), в якій просив суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії від 19.02.2024 №072350008956, зареєстрованого 20.02.2024 (вх.2909/03-16);

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення ОСОБА_1 виплати пенсії по інвалідності з дати її первинного призначення - з 06.06.2023 р;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, на підставі рішення 072350008956 від 29.06.2023 р. про призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності з дати набуття права на таку - з 06.06.2023 року.

В обґрунтування позову зазначив, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року по справі №260/458/24, яке набрало законної сили 20.05.2024 р., скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 10.08.2023 №9967/03-16 про відмову у призначенні пенсії (щодо обґрунтування причини відмови) від 29.06.2023 р. №072350008956. Суд, скасовуючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 10.08.2023 №9967/03-16, виходив з того, що у Пенсійного органу були відсутні підстави для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності від 21 червня 2023 року та прийняття рішення від 10 серпня 2023 року № 9967/03-16. Також судом було встановлено, що виплата пенсії ОСОБА_1 припинена не з підстав, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі по тексту - Закон № 1058-IV). Отже, з моменту набрання рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року по справі №260/458/24, у ОСОБА_1 наявні законні підстави на отримання належних йому сум пенсії по інвалідності, призначеної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 06 червня 2023 р.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 19 лютого 2024 року № 072350008956, зареєстроване 20 лютого 2024 року за № 2909/03-16.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення ОСОБА_1 виплати пенсії по інвалідності з дати її первинного призначення - 06 червня 2023 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, на підставі рішення про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 072350008956 від 29 червня 2023 року, здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності з 06 червня 2023 року.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 968,97 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень, 97 коп.) сплаченого судового збору.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (25009, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) судові витрати у розмірі 968,97 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень, 97 коп.) сплаченого судового збору.

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржило Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яке вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення та постановити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що на підставі повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача від 21.06.2023 року в умовах централізації прийнято рішення № 072350008956 від 29.06.2023 року про призначення пенсії по інвалідності з 06.06.2023 року. До страхового стажу зараховано всі періоди роботи згідно поданої трудової книжки НОМЕР_2 . Проте, актом перевірки №0700-1002-111/3668 від 28.07.2023 року виявлено невідповідності між первинними документами та записами у трудовій книжці. Відтак, виплата пенсії припинена з дотриманням норм статті 49 Закону у зв'язку з виявлення недостовірних даних, які впливають на визначення права при призначенні пенсії та за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 072350008956 від 29.06.2023 року (зареєстроване 10.08.2023 року вх.№9967/03-16), яке скасоване та вважається недійсним на підставі рішення про відмову в призначенні пенсії №072350008956 від 19.02.2024 року, зареєстроване 20.02.2024 року (вх.2909//03-16). Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року по справі № 260/458/24, скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 10.08.2023 №9967/03-16 про відмову у призначенні пенсії (щодо обґрунтування причини відмови) від 29.06.2023 року №072350008956. На підставі повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача від 21.06.2023 року та доданих до неї документів, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) від 19.02.2024 року №072350008956 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи (15 років).

Просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому підтримав вимоги позову, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі №260/5154/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року - залишити без змін.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження згідно положень статті 311 КАС України.

Частиною 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 21 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою № 2937 за призначенням/перерахунком пенсії по інвалідності.

29 червня 2023 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до рішення № 072350008956.

10 серпня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняло рішення № 9967/03-16 про відмову у призначенні пенсії в новій редакції (щодо обґрунтування причин відмови) від 29 червня 2023 року № 072350008956, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у призначення пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю страхового стажу відповідно до статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В рішенні зазначено, що страховий стаж становить 24 роки 08 місяців 06 днів. Долучено лист на перевірку періодів роботи з 29.09.1988 по 19.03.1993 (дата та номер наказу дописані іншим чорнилом та з 23.11.1993 по 14.06.2000 в Тересвянському Доку, оскільки мають місце розбіжності в даних трудової книжки серії НОМЕР_3 від 26.09.1988 та даних наданих заявником, які підтверджуються підприємства, копіями наказів, завірених печаткою ліквідованого підприємства.

31 січня 2024 року не погодившись із рішенням відповідача 2 про відмову у призначенні пенсії від 10 серпня 2023року №9967/03-16, позивач звернувся до суду.

19 лютого 2024 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 072350008956 відмовлено у призначення пенсії ОСОБА_1 .

В рішенні зазначено, що страховий стаж особи становить 1 рік 1 місяць 27 днів.

В ході розгляду документів до страхового стажу не враховано:

- період навчання згідно свідоцтв № 45, оскільки в документі вказано скорочено ім'я та по батькові особи;

- період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 , дата заповнення якої 26.09.1988 р., оскільки титульний аркуш документу засвідчений печаткою АТ «Рахівський лісокомбінат» (містить ЄДРПОУ організації). Підтверджуючі документи відсутні. Водночас, до заяви про призначення пенсії долучено копії наказів про періоди роботи з 23.11.1993 р. по 14.05.2000, засвідчені печаткою ліквідованого товариства. Крім того, інформація в Реєстрі за 1998-2000, відсутня.

За результатами зустрічної перевірки періодів роботи в Тересвянському ДОКу з 29.09.1998 р. по 19.03.1993 р., з 23.11.1993 р. по 14.06.2000 р. факт роботи не підтверджено (книги наказів з кадрових питань та книги по нарахуванню заробітної плати відсутні).

03 квітня 2024 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/458/24, яке набрало законної сили 20 травня 2024 року, скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 10.08.2023 №9967/03-16 про відмову у призначенні пенсії (щодо обґрунтування причини відмови) від 29.06.2023 р. №072350008956.

Не погодившись із рішенням відповідача 2 про відмову у призначенні пенсії від 19 лютого 2024 року № 072350008956, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача відсутні підстави для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності від 21 червня 2023 року та прийняття рішення від 19 лютого 2024 року № 072350008956, зареєстрованого 20 лютого 2024 року за № 2909/03-16.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та доводам апелянта, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі по тексту - Закон № 1058-IV).

Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Отже, нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон № 1058-IV. Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом № 1058-IV, можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону № 1058-IV за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; (Положення пункту 2 частини 1 статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення КС “ 25-рп/2009 від 07.10.2009 року 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Згідно з частиною 3 цієї статті у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.

Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 вказаного Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Розділом 2 Порядку визначений перелік документів, необхідних для призначення пенсії по інвалідності.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Отже, відповідач повинен розглянути заяву позивача про призначення йому пенсії по інвалідності та прийняти відповідне рішення.

Як встановлено судом першої інстанції, 21 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою № 2937 за призначенням/перерахунком пенсії по інвалідності.

29 червня 2023 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до рішення № 072350008956.

10 серпня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняло рішення № 9967/03-16 про відмову у призначенні пенсії в новій редакції (щодо обґрунтування причин відмови) від 29 червня 2023 року № 072350008956, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у призначення пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю страхового стажу відповідно до статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

03 квітня 2024 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/458/24, яке набрало законної сили 20 травня 2024 року, скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 10.08.2023 №9967/03-16 про відмову у призначенні пенсії (щодо обґрунтування причини відмови) від 29.06.2023 р. №072350008956.

Проте, колегія суддів звертає увагу, що в рішенні від 29 червня 2023 року і в рішенні від 10 серпня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що розглядало заяву позивача про призначення пенсії за принципом екстериторіальності, вказує про наявний страховий стаж позивача - 24 роки 08 місяців 06 днів.

Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи (15 років) діє протиправно.

Ба більше, враховуючи той факт, що пенсія по інвалідності позивачу призначена, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до рішення № 072350008956 від 29 червня 2023 року, а чергове рішення про відмову у призначенні пенсії № 9967/03-16 від 10 серпня 2023 року скасоване рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі № 260/458/24, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідача відсутні підстави для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності від 21 червня 2023 року та прийняття рішення від 19 лютого 2024 року № 072350008956, зареєстрованого 20 лютого 2024 року за № 2909/03-16.

В той же час, апеляційний суд зазначає, що належним відновленням порушеного права позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення ОСОБА_1 виплати пенсії по інвалідності з дати її первинного призначення - з 06 червня 2023 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, на підставі рішення про призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 072350008956 від 29 червня 2023 року, здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності з дати набуття права на таку - з 06 червня 2023 року.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Інші зазначені відповідачем в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі № 260/5154/24- залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді Л. П. Іщук

Т. В. Онишкевич