Справа №2-А-381/11р.
№2-А-1923/10р.
17 січня 2011 року Центрально - Міський районний суд м. Кривого Рогу в складі:
Суддя Центрально-Міського районного суду Дніпропетровської області Бутенко М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі міста Кривого Рогу про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема провести перерахунок недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі про визнання протиправними дій та бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області та зобов'язання зробити перерахунок недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» та відмову в перерахунку та виплаті їй щомісячного довічного грошового утримання, передбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та з вимогою зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі перерахувати та виплатити щомісячне довічне грошове утримання, передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за липень - грудень 2010 року.
Свою позовну вимогу мотивує тим, що відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року позивач має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак відповідач в порушення зазначених вимог Закону проводив нарахування та виплату позивачеві, як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Просить вимоги задовольнити.
Судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.
Суддя, оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Позивач підтвердив доказами обставини, на які посилається в позові, зокрема те, що є дитиною війни в розумінні ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», надавши суду копію пенсійного посвідчення.
Відповідач в письмовому запереченні зазначив, що дійсно згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни повинна виплачуватися надбавка до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, але у зазначеному Законі не визначено величини мінімальної пенсії за віком. Визначення терміну мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але цей термін застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, які призначені тільки за цим Законом. 28.05.2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530, якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується «дітям війни» у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. За таких обставин вважав, що УПФУ Цетрально-Міського району міста Кривого Рогу у межах повноважень, у порядок та у спосіб, що визначені чинним законодавством.
Розглядаючи справу, суд керувався наступними положеннями чинного законодавства:
Відповідно до абз.1, 2 ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років; державна соціальна гарантія - встановлений цим Законом мінімальний розмір державної соціальної допомоги, а також пільги з метою надання соціальної підтримки дітям війни.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 року, яка набрала чинності 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Крім того, згідно ст.17 п.1 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини", суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду, як джерело права.
Відповідно до ст.1 Протоколу №1 до Конвенції "Кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права".
Таким чином, суд приходить до висновку, що відсутність механізму і грошових коштів на виплату надбавки до пенсії не позбавляє дитину війни права на отримання такої надбавки. Законом України "Про соціальний захист дітей війни" не передбачено обмеження прав наявністю фінансування.
Суд вважає, що відповідачем допущено бездіяльність, який як суб'єкт владних повноважень, на підставі закону мав самостійно вчинити певні дії на виконання вимог розглянутих законодавчих актів.
Враховуючи наявність у позивача передбаченого ст. 46 Конституції України права на соціальний захист, та Законом України «Про соціальний захист дітей війни» права на отримання державних соціальних гарантій дітям війни, відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить за межі позовних вимог, заявлених позивачем.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правовових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У відповідності до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
При розгляді справи судом не можуть бути прийняті до уваги заперечення відповідача стосовно того, що доплата до пенсії позивачу в 2010 році була проведена в розмірі, встановленому чинним законодавством, а саме згідно Постанови КМУ № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року, а також щодо неможливості застосування визначення мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року з огляду на положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з наступних підстав.
Дійсно п.8 Постанови КМУ № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року встановлено, що дітям війни проводиться підвищення у таких розмірах: з 22 травня 47,00 грн.; з 1 квітня 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Але виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору при розрахунку державної та додаткової пенсії застосуванню підлягають положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 року, згідно якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
З урахуванням наведеного, вимог ч.2 ст.11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає необхідним вийти за межі заявлених позовних вимог, позов задовольнити частково та визнати противоправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2006 по 30 листопада 2010 року, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 14 червня 2010 року з урахуванням положень ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням виплачених коштів у цей період.
На підставі викладеного та керуючись ст.22 Конституції України, ст.ст.1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.ст.6-11, 71, 94, 158-160, 183-2, 256 ч.1 абз.9 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районні м. Кривого Рогу в Дніпропетровській області - задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу перерахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну державну соціальну допомогу відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни", з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року з урахуванням раніше виплаченої щомісячної державної соціальної допомоги.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу шляхом апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: