(повна)
03 березня 2026 року м. Чернігів Справа № 620/9913/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
за участі секретаря Кухаренко О.О.,
представника заявника Тарабанька Д.М.,
та представника позивача Березовської О.Г.,
розглянувши в режимі відеоконференції у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі», в якому просило стягнути в дохід бюджету з рахунків відповідача, що обслуговують такого платника податків, кошти в сумі 117758,34 грн для погашення податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб на рахунок отримувача.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 позов задоволено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2024 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» залишено без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року - без змін.
У подальшому, відповідач подав до суду заву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, у якій просить: переглянути судове рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі № 620/9913/24; скасувати судове рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі № 620/9913/24; прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» про стягнення податкового боргу в повному обсязі.
Так, звертаючись до суду з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.09.2024, відповідач вказує про наступне.
З огляду на те, що території земельних ділянок, орендованих ТОВ «Грін Форест Індастрі» згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, (яким всю територію Ріпкинської селищної територіальної громади Чернігівської області (до якої входить і село Вишневе) було включено до переліку територій, які були тимчасово окуповані російською федерацією у період з 24.02.2022 по 31.03.2022 відповідно до Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, ТОВ «Грін Форест Індастрі» відповідно до приписів підпункту 283.1.9 пункту 283.1 ст. 283, пункту 2831.2. статті 2831 та пункту 288.8 ст. 288 ПК України має бути звільнено від сплати місцевих податків і зборів (зокрема земельного податку орендної плати за договорами земельних ділянок) за період з 01 квітня 2022 року по останнє число місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
За період з 01.03.2022 по 05.05.2023 (включно) відповідач був звільнений від сплати орендної плати за землю на підставі закону (підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України), а згідно Рішення Ріпкинської селищної ради (двадцять сьома сесія восьмого скликання) від 24 грудня 2025 року «Про встановлення додаткових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів» позивачу встановлено пільгу в розмірі 100% орендної плати з 01.04.2022 по останнє число місяця, в якому земельні ділянки, що орендуються ТОВ «Грін Форест Індастрі», будуть визнані придатними до використання. Таким чином, у ТОВ «Грін Форест Індастрі» за зазначений період в 2022-2025 роках відсутні зобов'язання зі сплати орендної плати за землю, а сплачені відповідачем в цей період кошти, навпаки, є фактично надмірно сплаченими і, по суті, є безпідставно отриманими грошовими коштами. При цьому, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 у справі № 620/9811/25 та рішення Ріпкинської селищної ради від 24 грудня 2025 року «Про встановлення додаткових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів» набрали чинності лише 09 січня 2026 року і під час розгляду справи про стягнення податкового боргу ні суду, ні сторонам про ці обставини відомо не було.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.02.2026 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 17.02.2026 розгляд даної заяви призначено в режимі відеоконференції.
Представник заявника в судовому засіданні заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами підтримав та просив задовольнити її в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами та залишити в силі судове рішення у справі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві. Зокрема, зазначає, що нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами. Тобто, за відсутності однієї з трьох умов (їх існування на час розгляду справи; ці обставини не могли бути відомі заявникові під час розгляду справи; істотність обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те,яке було прийнято)), визначених законом, відсутні і правові підстави для перегляду справи за нововиявленими обставинами. У даному випадку відсутня умова щодо істотності обставин, на які посилається заявник, для розгляду справи, оскільки надання пільги органом місцевого самоврядування за рішеннями судів відбулося після спливу тривалого часу після набрання законної сили рішенням суду у справі №620/9913/24.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно із частиною першою статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до частини другої статті 361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Наведений перелік підстав для перегляду судових рішень у зв'язку з нововиявленими обставинами, який визначений у частині другій статті 361 КАС України, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Частиною четвертою статті 361 КАС України визначено, що не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.
В адміністративному судочинстві перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими обставинами є особливим видом провадження.
Перегляд справи у зв'язку з нововиявленими обставинами має на меті не усунення судових помилок, а лише перегляд уже розглянутої справи з урахуванням обставин, про існування яких стало відомо після ухвалення судового рішення, для досягнення істини у справі.
Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами є важливою гарантією захисту прав і свобод людини, зокрема, у сфері адміністративного судочинства. Перегляд судових рішень, які набрали законної сили, є додатковим засобом забезпечення законності судового рішення і механізмом захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб і забезпечення справедливого та ефективного здійснення правосуддя.
Нововиявлені обставини - це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи, існували на час її розгляду, але не були і не могли бути відомі заявнику, а також обставини, які виникли після набрання судовим рішенням законної сили та віднесені законом до нововиявлених обставин.
До нововиявлених обставин належать факти об'єктивної дійсності, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного розв'язання спору. Необхідними та загальними ознаками нововиявлених обставин є: існування цих обставин під час розгляду та вирішення справи й ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява; на час розгляду справи ці обставини об'єктивно не були та не могли бути відомі ні заявникові, ні суду, ні іншим учасникам адміністративного процесу; істотність цих обставин для розгляду справи (тобто коли врахування цих обставин судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Не можуть уважатися нововиявленими ті обставини, які встановлюються на підставі доказів, що не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі. Обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону, теж не можуть визнаватися нововиявленими.
Водночас необхідно розрізняти нові докази та докази, якими підтверджуються нововиявлені обставини, оскільки нові докази не можуть бути підставою для перегляду судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами.
З урахуванням наведеного перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є окремою процесуальною формою судового процесу, яка визначається юридичною природою цих обставин, тому першочерговим обов'язком суду є встановлення відсутності або наявності нововиявлених обставин.
Подібна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.09.2022 у справі № 99901/400/20.
Під нововиявленою обставиною мається на увазі фактична обставина, яка має істотне значення і яка об'єктивно існувала на час розгляду справи, але не була і не могла бути відома усім особам, які брали участь у справі, та суду. Нова обставина, що з'явилася або змінилася після розгляду справи, не є підставою для перегляду справ. Тобто для визнання обставини нововиявленою недостатньо, щоб особа просто не знала про наявність певної істотної обставини, а потрібно, щоб вона і не могла знати про неї. Якщо вона все-таки могла знати про певну обставину за добросовісного ставлення до справи, тоді ця підстава для перегляду відсутня.
Не вважаються нововиявленими нові обставини, які виявлені після ухвалення судом рішення, а також зміна правової позиції суду в інших подібних справах. Не можуть вважатися нововиявленими ті обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі. Обставини, що виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, теж не можуть визнаватися нововиявленими.
Станом на час прийняття рішення Чернігівським окружним адміністративним судом від 04.09.2024 у справі № 620/9913/24 податковий борг Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» становив 117758,34 грн з орендної плати з юридичних осіб, визначений податковими деклараціями з орендної плати з юридичних осіб №9209784080 від 17.08.2023 за звітний 2023 рік, в якій самостійно визначені податкові зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за щомісячні податкові періоди з серпня по грудень 2023 року в загальній сумі 57 415,09 грн (щомісячні платежі за вказані податкові періоди становлять суму 11 483,01 грн за грудень 11 483,05 грн з термінами сплати: 02.10.2023, 30.10.2023, 30.11.2023, 02.01.2024, 30.01.2024) та податковою декларацією №9034629768 від 20.02.2024 за звітний 2024 рік, в якій самостійно визначені податкові зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб за щомісячні податкові періоди з січня по травень 2024 року в загальній сумі 60 343,25 грн (щомісячні платежі становлять 12068,65 грн з термінами сплати: 01.03.2024, 01.04.2024, 30.04.2024, 30.05.2024, 01.07.2024).
Як зазначалось заявником, в подальшому рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 по справі №620/10308/24, яке набрало законної сили 11.06.2025, позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» (вул. Шевченка, 5, офіс 318, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39500175) до Ріпкинської селищної ради (вул. Святомиколаївська, 85, смт. Ріпки, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 15000, код ЄДРПОУ 04412583) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Ріпкинської селищної ради, що полягає у неприйнятті рішення за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» від 19.03.2024 “Про потенційне забруднення земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких велися активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, вибухонебезпечними предметами (щодо рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів)»; зобов'язано Ріпкинську селищну раду розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» від 19.03.2024 “Про потенційне забруднення земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких велися активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, вибухонебезпечними предметами (щодо рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів)» та прийняти відповідне рішення згідно вимог чинного законодавства.
На виконання вищезазначеного рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі № 620/10308/24 та керуючись приписами законодавства Ріпкинською селищною радою Чернігівського району Чернігівської області 30 червня 2025 року на двадцять п'ятій сесії восьмого скликання було прийнято Рішення «Про встановлення додаткових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів», згідно якого: «На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року справа № 620/10308/24, розглянувши звернення ТОВ «ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами та встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів, відповідно до підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 286.2 статті 283, пункту 288.8 статті 288 Податкового кодексу України, керуючись ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 12, 65, 79-1 Земельного кодексу України, розглянувши пропозицію постійної комісії селищної ради з питань комунальної власності, земельних відносин, охорони природи та містобудівної діяльності, селищна рада вирішила: 1. Встановити ТОВ «ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» (код ЄДРПОУ 39500175) податкові пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів у розмірі 100% орендної плати з дня прийняття рішення та не більше ніж до кінця поточного календарного року, у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами на земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 7424481200:02:001:0005, загальною площею 1,1518 га; 7424481200:02:001:0006, загальною площею 0,04 га; 7424481200:02:001:0004, загальною площею 1,1182 га.
В подальшому, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 по справі №620/9811/25, яке набрало законної сили 09.01.2026, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Форест Індастрі" до Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення двадцять п'ятої сесії восьмого скликання Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 30 червня 2025 року “Про встановлення додаткових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів» в частині встановлення для Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» періоду податкової пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів, у розмірі 100% орендної плати “…з дня прийняття рішення та не більше ніж до кінця поточного календарного року»; зобов'язано Ріпкинську селищну раду Чернігівського району Чернігівської області встановити для Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» період податкової пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів, у розмірі 100 % орендної плати, з 01.04.2022 по останнє число місяця, в якому земельні ділянки з кадастровими номерами: 7424481200:02:001:0005, загальною площею 1,1518 га; 7424481200:02:001:0006, загальною площею 0,04 га; 7424481200:02:001:0004, загальною площею 1,1182 га визнані придатними для використання.
Ріпкинською селищною радою, на виконання вищезазначеного рішення суду прийнято рішення від 24 грудня 2025 року «Про встановлення додаткових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів», яким Ріпкинська селищна рада вирішила: встановити ТОВ «ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» (код ЄДРПОУ 39500175) податкові пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів у розмірі 100% орендної плати з 01.04.2022 року по останнє число місяця, в якому земельні ділянки з кадастровими номерами 7424481200:02:001:0005, загальною площею 1,1518 га; 7424481200:02:001:0006, загальною площею 0,04 га; 7424481200:02:001:0004, загальною площею 1,1182 га визнані придатними до використання.
Зважаючи на викладене, ТОВ «Грін Форест Індастрі» 19 січня 2026 року було подано уточнюючі податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023, 2024, 2025 роки.
Тобто станом на 09.01.2026 заявника фактично звільнено від орендної плати за землю на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 по справі №620/9811/25.
При цьому, суд зазначає, що обставина щодо звільнення заявника від орендної плати за землю на підставі рішення суду від 10.12.2025 у справі №620/9811/25, не може розцінюватися судом як нововиявлена, оскільки на момент прийняття рішення (04.09.2024) про стягнення з ТОВ «Грін Форест Індастрі» податкового боргу рішення про зобов'язання Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області встановити для Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРІН ФОРЕСТ ІНДАСТРІ» період податкової пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів, у розмірі 100 % орендної плати, з 01.04.2022 по останнє число місяця, в якому земельні ділянки з кадастровими номерами: 7424481200:02:001:0005, загальною площею 1,1518 га; 7424481200:02:001:0006, загальною площею 0,04 га; 7424481200:02:001:0004, загальною площею 1,1182 га визнані придатними для використання не існувало.
Суд враховує, що нова обставина, що з'явилася або змінилася після розгляду справи, не є нововиявленою, та як наслідок не є підставою для перегляду справи.
Таким чином, обставини щодо звільнення заявника від орендної плати за землю на підставі рішення суду від 10.12.2025 у справі №620/9811/25, не існували на час прийняття Чернігівським окружним адміністративним судом рішення у даній справі, а з'явились після розгляду справи судом.
З викладеного вбачається, що відсутня одна з ознак нововиявлених обставин, наявність якої є необхідною для перегляду справи в порядку стаття 361 КАС України.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.09.2024.
Відповідно до частини 1 статті 369 КАС України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 248, 361-369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» у задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Грін Форест Індастрі» про стягнення податкового боргу.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, передбачені статтями 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 05.03.2026.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО