05 березня 2026 року м. Рівне№460/360/26
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Кадрового центру Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Кадрового центру Збройних Сил України (далі - відповідач 1, 2), в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача 2, що полягали у відхиленні 13.12.2025 рапорту позивача про переміщення (переведення) в межах ЗСУ та відображені в ІКС «Армія+» за реквізитами ID p2229572, зареєстрованого в СЕДО №176558/рп, і скасувати результат “відхилено» щодо зазначеного рапорту; 2) зобов'язати відповідача 2 повторно розглянути рапорт позивача ID p2229572 / СЕДО №176558/рп у порядку, визначеному Порядком №1291, та повідомити позивача засобами ІКС “Армія+» про погодження або про відмову у погодженні рапорту із зазначенням конкретної підстави з пункту 9 Порядку №1291 та викладенням фактичних обставин, на яких ґрунтується відповідний висновок; 3) визнати протиправними дії відповідача 1, що полягали у неналежному розгляді питання погодження за рапортом ID p2229572 / СЕДО №176558/рп без належної фіксації та повідомлення позивача про зміст і мотиви такого волевиявлення, та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 оформити і надати позивачу результат розгляду питання погодження/непогодження у письмовій або електронній формі (в СЕДО/відповідній інформаційній системі, залежно від фактичного способу формування позиції) із викладенням мотивів, фактичних підстав, правового обґрунтування та посиланням на підтвердні документи. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . 08.12.2025 військова частина НОМЕР_2 видала рекомендаційний лист № 5477 (м. Київ), яким підтвердила позитивний розгляд кандидатури позивача та наявність потреби у комплектуванні вакантної посади. Зміст рекомендаційного листа підтверджує реальність наміру переміщення та те, що приймаюча військова частина зацікавлена у призначенні позивача на відповідну вакантну посаду. 13.12.2025 позивач подав рапорт на переміщення в межах ЗСУ через систему «Армія+». У системі зафіксовано, що рапорт створено 13.12.2025, має ідентифікатор (ID) p2229572, зареєстрований у СЕДО 13.12.2025 за номером 176558/ рп. Того ж дня у системі «Армія+» відображено результат «відхилено» із зазначенням причини: «Ваш командир не погодив переведення за нашим запитом. п. 6 Порядку КМУ №1291 від 12.11.2024». Позивачу не надано належним чином оформленого індивідуального рішення (у письмовій або електронній формі з реквізитами, датою, підписом/КЕП, зазначенням застосованої норми та встановлених фактів), яке б містило мотиви непогодження або відхилення, а також не повідомлено, яка саме підстава відмови з вичерпного переліку, визначеного Порядком № 1291, застосована у його випадку. Такі дії позивач вважає протиправними та просить суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач 1 подав відзив на позов, в якому заперечує проти вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що переміщення позивача повинно було погоджуватись командиром військової частини НОМЕР_1 , однак, зазначений військовослужбовець не належить до жодної з категорій, що визначена пунктом 5 Порядку № 1291, не просив переміщення на підставі підпунктів 4-6 пункту 5 цього Порядку, та взагалі таких не вказав, тому його переміщення не було погоджено командиром військової частини НОМЕР_3 , та в подальшому йому законно відмовлено у переміщенні до військової частини НОМЕР_2 .Відмовляючи в погодженні рапорту, відповідно відмовляючи у переміщенні позивача, командування військової частини діяло виключно з дотриманням вимог чинного законодавства. Крім того, солдат ОСОБА_1 , 01 січня 2026 року самовільно залишив військову частину НОМЕР_1 , вибув з пункту тимчасової дислокації військової частини. За вказаним фактом проведено службове розслідування та відповідні матеріали, з повідомленням про наявність в діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України, направлено до правоохоронних органів. Останній на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 наразі не перебуває, та його місце знаходження на даний час не відоме. Просить у задоволенні позову відмовити.
На адресу суду надійшов відзив відповідача 2 на позовну заяву, в якому останні позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 та проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та виявив бажання в подальшому проходити військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . На дату звернення позивача з рапортом, військова частина НОМЕР_1 та військова частина НОМЕР_2 входили до переліку військових частин бойового складу військ. Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Порядку № 1291, військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах бойового складу військ усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до інших військових частин бойового складу військ Збройних Сил, мають право на звернення до Кадрового центру Збройних Сил України з рапортом на переміщення; звернувся з відповідним рапортом на переміщення до Кадрового центру Збройних Сил України. Підпунктом 3 пункту 6 Порядку-1291 встановлено, що при подачі рапорту на переміщення військовослужбовець додає до рапорту погодження командира військової частини, в якій проходить військову службу такий військовослужбовець (крім тих категорій військовослужбовців, для яких таке погодження не є обов'язковим). Таке погодження може бути надане як окремим документом, так і у формі погодження (схвалення) рапорту засобами Порталу, інших інформаційно-комунікаційних систем, систем електронного документообігу. Враховуючи відсутність погодження командира військової частини, в якій проходить військову службу такий військовослужбовець, позивачу було відмовлено в переміщенні, про що Кадровий центр Збройних Сил України, у відповідності з пунктом 10 Порядку № 1291 повідомив позивача, надіславши йому засобами системи електронного документообігу повідомлення такого змісту “Ваш командир не погодив переведення за нашим запитом. п.6 Порядку КМУ № 1291 від 12.11.2024.», що підтверджується скріншотом. Таким чином, Кадровий центр Збройних Сил України діяв в межах визначених повноважень та на підставі вимог Порядку № 1291. Вважає позов безпідставним та необґрунтованим і просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позовна заява надійшла до суду 12.01.2026.
Ухвалою суду від 13.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 22.01.2026 у задоволенні клопотання Генерального штабу Збройних Сил України про заміну неналежного відповідача відмовлено. Запропоновано ОСОБА_1 в п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали подати до Рівненського окружного адміністративного суду письмову згоду на заміну неналежного відповідача у даній справі - Генерального штабу Збройних Сил України на належного - Кадровий центр Збройних Сил України
27.01.2026 від позивача надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача у даній справі - Генерального штабу Збройних Сил України на належного - Кадровий центр Збройних Сил України.
Ухвалою суду від 28.01.2026 замінено неналежного відповідача у даній справі - Генеральний штаб Збройних Сил України на належного - Кадровий центр Збройних Сил України. Розгляд справи здійснюється спочатку.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 та проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та виявив бажання в подальшому проходити військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.01.2025 № 4, солдата
ОСОБА_1 зараховано на військову службу за призовом під час воєнного стану, на всі види забезпечення, та призначено на посаду телефоніст-лінійний наглядач відділення зв'язку взводу зв'язку НОМЕР_4 танкового батальйону, і таку він обіймав на момент виникнення спірних правовідносин.
08.12.2025 військова частина НОМЕР_5 рекомендаційний лист № 5477 ( АДРЕСА_1 ), яким підтвердила позитивний розгляд кандидатури позивача та наявність потреби у комплектуванні вакантної посади.
13.12.2025 позивач подав рапорт на переміщення в межах ЗСУ через систему «Армія+». У системі зафіксовано, що рапорт створено 13.12.2025, має ідентифікатор (ID) p2229572, зареєстрований у СЕДО 13.12.2025 за номером 176558/рп.
На дату звернення позивача з рапортом, військова частина НОМЕР_1 та військова частина НОМЕР_2 входили до переліку військових частин бойового складу військ.
Того ж дня у системі «Армія+» відображено результат «відхилено» із зазначенням причини: «Ваш командир не погодив переведення за нашим запитом. п. 6 Порядку КМУ № 1291 від 12.11.2024».
Вважаючи дії відповідачів щодо відхилення його рапорту на переміщення в межах ЗСУ протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи дану справу та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні Військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження Військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частиною четвертою статті 2 Закону №2 232-ХІІ порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження Військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Приписами частини сьомої та тринадцятої статті 6 Закону № 2232-ХІІ обумовлено, що порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
Військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.
Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджено Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).
Пунктом 82 зазначеного Положення визначено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється: 1) на вищі посади - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади, зокрема для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця; 3) на нижчі посади.
Згідно з пунктом 109 Положення № 1153/2008 вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця.
До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.
Відповідно до пункту 110 Положення № 1153/2008 переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.
Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:
між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;
між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України;
між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.
Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.
Переміщення осіб офіцерського складу між видами, окремими родами військ (сил) Збройних Сил України, органами військового управління, з'єднаннями, військовими частинами, вищими військовими навчальними закладами, військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти, установами та організаціями, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, здійснюється наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види, окремі роди військ (сил) Збройних Сил України, органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, крім посад, що належать до повноважень вищої посадової особи. У період дії воєнного стану переміщення осіб офіцерського складу у військових званнях до підполковника (капітана 2 рангу) включно між видами, окремими родами військ (сил) Збройних Сил України, органами військового управління, з'єднаннями, військовими частинами, вищими військовими навчальними закладами, військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти, установами та організаціями, що підпорядковані Головнокомандувачу Збройних Сил України, здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
Призначення на посади, що належать до номенклатури посад нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих командирів (начальників), до номенклатури призначення яких належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці.
За змістом п. 112 Положення № 1153/2008 військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Згідно з п. 83 Положення № 1153/2008, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України.
Отже, військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених п. 82 Положення № 1153/2008.
Вирішуючи спір, суд зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку реалізації експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців Збройних Сил за їх ініціативою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2024 № 1291 (далі - Порядок № 1291), право на звернення до Кадрового центру Збройних Сил з рапортом на переміщення мають такі військовослужбовці:
1) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладах, навчальних (навчально-тренувальних) центрах (частинах), територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, військових частинах резерву, а також в інших військових частинах Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ, усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження Військової служби до військових частин бойового складу військ Збройних Сил;
2) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладах, навчальних (навчально-тренувальних) центрах (частинах), територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, військових частинах резерву, а також в інших військових частинах Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ, усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до інших військових частин Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ Збройних Сил;
3) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах бойового складу військ усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до інших військових частин бойового складу військ Збройних Сил;
4) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які за висновком військово-лікарської комісії придатні до служби у військових частинах забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, але не призначені у своїх військових частинах на посади, що відповідають висновку військово-лікарської комісії, і мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до іншої військової частини Збройних Сил;
5) військовослужбовці, які перебувають у списках особового складу військових частин Збройних Сил і під час воєнного стану самовільно залишили військові частини або місця проходження служби та не повернулися до військових частин (місць проходження військової служби) до набрання чинності Законом України від 30 квітня 2025 р. № 4392-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби окремими категоріями військовослужбовців під час дії воєнного стану» і мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до інших військових частин Збройних Сил.
6) військовослужбовці, які самовільно залишили військові частини або місця проходження служби чи дезертирували до набрання чинності Законом України від 30 квітня 2025 р. № 4392-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби окремими категоріями військовослужбовців під час дії воєнного стану» і військову службу яких було призупинено та в подальшому продовжено після їх добровільного прибуття до військових частин, визначених центральним органом виконавчої влади, який відповідно до закону здійснює керівництво Збройними Силами.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1291 рапорт на переміщення подається засобами Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони «Армія+» (далі - Портал «Армія+»).
До рапорту військовослужбовець додає такі документи:
1) копія військового квитка, посвідчення офіцера або іншого документа, що підтверджує проходження військової служби військовослужбовцем у військовій частині;
2) рекомендаційний лист від військової частини, в яку військовослужбовець має бажання бути переміщеним для проходження військової служби;
3) погодження командира військової частини, в якій проходить військову службу такий військовослужбовець (крім тих категорій військовослужбовців, для яких таке погодження не є обов'язковим). Таке погодження може бути надане як окремим документом, так і у формі погодження (схвалення) рапорту засобами Порталу Армія+, інших інформаційно-комунікаційних систем, систем електронного документообігу;
4) висновок військово-лікарської комісії (для військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпункту 4 пункту 5 цього Порядку).
5) підтвердження органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах (для військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпункту 5 пункту 5 цього Порядку) факту самовільного залишення військової частини або місця проходження служби до набрання чинності Законом України від 30 квітня 2025 р. № 4392-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби окремими категоріями військовослужбовців під час дії воєнного стану», неповернення військовослужбовця до військової частини чи місця проходження служби, а також підтвердження того, що військова служба такому військовослужбовцю не призупинена. Таке підтвердження надається засобами системи електронного документообігу, органом управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах, в зоні діяльності якого розташоване місце дислокації військової частини, до списків особового складу якої включено військовослужбовця, за запитом Кадрового центру Збройних Сил до ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 48 годин з часу подання запиту.
За змістом п.7 Порядку № 1291 погодження командира військової частини на переміщення військовослужбовця не є обов'язковим для таких військовослужбовців:
1) військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу (за винятком тих, які перебувають на посадах офіцерського складу), які переміщуються до військових частин бойового складу військ з військових частин тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладів, навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин резерву чи інших військових частин, які не належать до військових частин бойового складу військ;
2) військовослужбовці постійного складу навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин), які переміщуються до інших навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин);
3) військовослужбовці, які переміщуються на підставі підпункту 4 або 5 пункту 5 цього Порядку.
Кадровий центр Збройних Сил перевіряє поданий військовослужбовцем рапорт на відсутність підстав для відмови у переміщенні. Строк для проведення такої перевірки становить 72 години з моменту надходження рапорту до Кадрового центру Збройних Сил (п.8 Порядку №1291).
Відповідно до пункту 9 Порядку № 1291 у переміщенні військовослужбовця відмовляється за наявності однієї з таких підстав:
1) військовослужбовець не належить до жодної з категорій, що визначена пунктом 5 цього Порядку;
2) військовослужбовець проходить військову службу у військовій частині менше шести місяців або менше одного року з дати його попереднього переміщення за власною ініціативою (крім військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпунктів 4-6 пункту 5 цього Порядку);
3) до рапорту не додані документи, передбачені пунктом 6 цього Порядку.
Будь-які інші підстави для відмови у переміщенні військовослужбовця заборонені.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 1291 за результатами перевірки Кадровий центр Збройних Сил в межах строку для проведення перевірки повідомляє військовослужбовцю засобами Порталу Армія+ про погодження або про відмову у погодженні рапорту із зазначенням підстав для відмови.
Пунктом 11 Порядку № 1291 передбачено, що за відсутності підстав для відмови у переміщенні Кадровий центр Збройних Сил готує проект:
наказу Головнокомандувача Збройних Сил щодо переміщення військовослужбовців офіцерського складу;
розпорядження начальника Генерального штабу Збройних Сил щодо переміщення військовослужбовців рядового, сержантського та старшинського складу за формою, визначеною Генеральним штабом Збройних Сил.
Наказ (розпорядження) про переміщення військовослужбовця повинен бути підписаний протягом 24 годин після завершення перевірки за умови відсутності підстав для відмови у переміщенні.
У подальшому інформацію про підписання наказу (розпорядження) про переміщення військовослужбовця Кадровий центр Збройних Сил доводить до відома військовослужбовця засобами Порталу протягом 24 годин після підписання наказу (розпорядження). Виконання наказу (розпорядження) про переміщення військовослужбовця здійснюється в установленому порядку.
Як встановлено судом та наведено вище по тексту, 08.12.2025 військова частина НОМЕР_2 видала рекомендаційний лист № 5477 (м. Київ), яким підтвердила позитивний розгляд кандидатури позивача та наявність потреби у комплектуванні вакантної посади.
13.12.2025 позивач подав рапорт на переміщення в межах ЗСУ через систему «Армія+». У системі зафіксовано, що рапорт створено 13.12.2025, має ідентифікатор (ID) p2229572, зареєстрований у СЕДО 13.12.2025 за номером 176558/рп.
Наступного дня у системі «Армія+» відображено результат «відхилено» із зазначенням причини: «Ваш командир не погодив переведення за нашим запитом. п. 6 Порядку КМУ № 1291 від 12.11.2024».
Суд нагадує, що згідно із пп. 3 п.6 Порядку № 1291 при подачі рапорту на переміщення військовослужбовець додає до рапорту погодження командира військової частини, в якій проходить військову службу такий військовослужбовець (крім тих категорій військовослужбовців, для яких таке погодження не є обов'язковим).
Таке погодження може бути надане як окремим документом, так і у формі погодження (схвалення) рапорту засобами Порталу, інших інформаційно-комунікаційних систем, систем електронного документообігу.
У відповідності до пункту 8 Порядку № 1291 Кадровий центр Збройних Сил перевіряє поданий військовослужбовцем рапорт на відсутність підстав для відмови у переміщенні. Строк для проведення такої перевірки становить 72 години з моменту надходження рапорту до Кадрового центру Збройних Сил.
Як наведено вище, на дату звернення позивача з рапортом 13.12.2025, військова частина НОМЕР_1 та військова частина НОМЕР_2 входили до переліку військових частин бойового складу військ.
Отже, враховуючи те, що позивач не входить до переліку військовослужбовців визначених п.7 Порядку № 1291, погодження командира військової частини на переміщення яких не є обов'язковим, та оскільки, таке погодження не було додано до рапорту позивача, відповідач 2 у відповідності до вимог підпункту 3 пункту 6 Порядку № 1291 направив 13.12.2025 року о 22 год. 35 хв. рапорт позивача та додані до нього документи на погодження командира військової частини НОМЕР_1 засобами системи електронного документообігу, що підтверджується скріншотом.
Матеріалами справи (долучений скріншот) стверджується, що 14.12.2025 року о 10 год. 37 хв. командир військової частини НОМЕР_1 , засобами системи електронного документообігу, відхилив погодження рапорту позивача з коментарем «Не доцільно».
Отже з урахуванням приписів пп.3 п. 9 Порядку № 1291, яким встановлено, що в разі якщо до рапорту не додані документи, передбачені пунктом 6 цього Порядку, то у переміщенні військовослужбовця відмовляється, та враховуючи відсутність погодження командира військової частини, в якій проходить військову службу такий військовослужбовець, позивачу правомірно було відмовлено відповідачем 2 у переміщенні, про що відповідач 2 у відповідності з п. 10 Порядку № 1291 повідомив позивача, надіславши йому засобами системи електронного документообігу повідомлення такого змісту «Ваш командир не погодив переведення за нашим запитом. п.6 Порядку КМУ №1291 від 12.11.2024.».
За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач 2 діяв в межах визначених повноважень та на підставі вимог Порядку № 1291.
Щодо дій відповідача 1, то суд враховує наступне.
Згідно довідки (висновку) ВЛК від 04 січня 2025 року № 415/19 при КНП «Острозька багатопрофільна лікарня» Острозької міської ради Рівненського району Рівненської області, за результатами медичного огляду ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.
Згідно медичної характеристики ОСОБА_1 під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 на повторне ВЛК не скеровувався.
Судом встановлено, що відповідач 2 у відповідності до вимог підпункту 3 пункту 6 Порядку № 1291 направив 13.12.2025 року о 22 год. 35 хв. рапорт позивача та додані до нього документи на погодження командира військової частини НОМЕР_1 засобами системи електронного документообігу.
14.12.2025 року о 10 год. 37 хв. командир військової частини НОМЕР_1 , засобами системи електронного документообігу, відхилив погодження рапорту Позивача з коментарем «Не доцільно».
Суд зазначає, що оскільки позивач не належить до жодної з категорій, що визначена пунктом 5 Порядку № 1291, не просив переміщення на підставі підпунктів 4-6 пункту 5 цього Порядку, та взагалі таких не вказав, то його переміщення правомірно не було погоджено командиром військової частини НОМЕР_3 .
Зважаючи на викладене, судом не встановлено протиправності дій відповідача 1 у даних спірних правовідносинах.
Таким чином вимоги позивача щодо протиправності дій відповідачів у відхиленні рапорту позивача від 13.12.2025 на переміщення та неналежному розгляді питання погодження рапорту на переміщення є безпідставними та необґрунтованими, відповідно, задоволенню не підлягають. Вимоги зобов'язального характеру є похідними від вимог про протиправність дій. Позаяк у задоволенні таких вимог відмовлено, то і вимоги зобов'язального характеру задоволенню не належать.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі повністю довели правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах, з урахуванням вимог, встановлених ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підягають.
Правові підстави для відшкодування судового збору у порядку ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Кадрового центру Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 05 березня 2026 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_6 )
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_7 ) Відповідач - Кадровий центр Збройних Сил України (вул. Повітрофлотська, буд.6, м. Київ, 03193, ЄДРПОУ/РНОКПП 24978578)
Суддя Т.О. Комшелюк