про закриття провадження у справі
05 березня 2026 рокум.ПолтаваСправа № 520/27511/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без участі сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського окружого адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського окружного адміністративного суду в якому просить:
- визнати протиправною відмову Харківським окружним адміністративним судом надіслати виконавчі листи у справах №№520/8399/24, 520/19198/24, 520/19288/24, 520/13026/24, 520/32669/24, 520/34377/24, 520/20985/24, 520/20986/24, 520/4769/25, 520/5321/25, 520/1317/25 та 520/3003/25 рекомендованим відправленням із супровідним листом ОСОБА_1 , як стягувачу, що підтверджується листом заступника голови Харківського окружного адміністративного суду Дмитра Волошина від 10.10.2025 №05-24/34949/2025 про відхилення запиту на інформацію від 05 жовтня 2025 року;
- зобов'язати Харківський окружний адміністративний суд надіслати засобами поштового зв'язку рекомендованим відправленням із супровідним листом ОСОБА_1 , як стягувачу, виконавчі листи у справах №№520/8399/24, 520/19198/24, 520/19288/24, 520/13026/24, 520/32669/24, 520/34377/24, 520/20985/24, 520/20986/24, 520/4769/25, 520/5321/25, 520/1317/25 та 520/3003/25.
Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав оскаржуваною бездіяльністю відповідача. Вказує, що відповідач всупереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства України не надіслав засобами поштового зв'язку рекомендованим відправленням із супровідним листом ОСОБА_1 , як стягувачу, виконавчі листи у справах №№520/8399/24, 520/19198/24, 520/19288/24, 520/13026/24, 520/32669/24, 520/34377/24, 520/20985/24, 520/20986/24, 520/4769/25, 520/5321/25, 520/1317/25 та 520/3003/25.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 матеріали адміністративної справи №520/27511/25 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії направлено до Другого апеляційного адміністративного суду для визначення підсудності.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2025 адміністративну справу №520/27511/25 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Справа №520/27511/25 надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 17.11.2025 та за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею з розгляду справи визначено суддю Удовіченка С.О.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 520/27511/25 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи, що запит ОСОБА_1 розглянуто в порядку та строки визначені чинним законодавством України, а відповідь направлено заявнику без порушення термінів на електронну адресу позивача. Крім того, заявнику роз'яснено, що виконавчі документи в адміністративних справах виготовляються відповідальними працівниками суду за окремими письмовими заявами учасників справ в порядку черговості опрацювання таких заяв відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України та Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України. Відповідно до підпункту 18.1 підпункту 18 пункту 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України оформлення і видача виконавчих документів здійснюється судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку визначеному процесуальним законодавством. Відтак, видача таких документів після їх підписання здійснюється в приміщенні суду, оскільки аналіз законодавчих норм свідчить, що законодавством встановлено саме видача виконавчих документів.
25.02.2026 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про відвід судді.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 для вирішення питання про відвід судді Удовіченка С.О. заяву позивача про відвід судді Удовіченка С.О. у справі №520/27511/25 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передано для визначення судді у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 (суддя Бевза В.І.) відмовлено у задоволенні заяви позивача про відвід судді Удовіченка С.О. від 25.02.2026 у справі № 520/27511/25.
Судом встановлено, що 05.10.2025 ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із запитом на отримання інформації, в якому просив надати інформацію щодо строків надсилання виконавчих листів у справах №№ 520/8399/24, 520/19197/24, 520/19288/24, 520/13026/24, 520/32669/24, 520/34377/24, 520/20985/24, 520/20986/24, 520/4769/25, 520/5321/25, 520/1317/25 та 520/3003/25.
За результатами розгляду вищевказаної заяви, Харківський окружний адміністративний суд листом від 10.10.2025 №05-24/34949/202 повідомив ОСОБА_1 , що чинним законодавством не передбачено надсилання виконавчих документів рекомендованою поштовою кореспонденцією на адреси заявників та не визначено інших чи граничних строків щодо цього. Виконавчі листи по справам №№ 520/8399/24, 520/19197/24, 520/19288/24, 520/13026/24, 520/32669/24, 520/34377/24, 520/20985/24, 520/20986/24, 520/4769/25, 520/5321/25, 520/1317/25 та 520/3003/25 виготовлені в паперовій формі, отримати які можна безпосередньо в приміщенні суду, за умови відсутності загрози життю та здоров'ю відвідувачам та працівникам суду.
Не погоджуючись із не направлення рекомендованим повідомленням виконавчих листі, позивач звернувся до суду.
Вивчивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Однією із закріплених у статті 6 Конвенції гарантій справедливого судочинства є доступ до суду, що передбачає можливість безперешкодного звернення до суду за захистом своїх прав.
Забезпечення вказаного права в національному законодавстві випливає із положень Конституції України, у частині другій статті 55 якої закріплено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно із частиною третьою статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Реалізація права на суд залежить як від інституційних та організаційних чинників, так і від особливостей здійснення окремих судових процедур.
За приписами частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист одним із способів, передбачених цією статтею, або в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Завданням адміністративного судочинства, у силу норм частини першої статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За визначеннями, наведеними у пунктах 1 та 2 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 1-1) спорах адміністратора за випуском облігацій, який діє в інтересах власників облігацій відповідно до положень Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про оборонні закупівлі», крім спорів, пов'язаних із укладенням державного контракту (договору) про закупівлю з переможцем спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель, а також зміною, розірванням і виконанням державних контрактів (договорів) про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень»; 13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 14) спорах із суб'єктами владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства; 15) спорах, що виникають у зв'язку з оголошенням, проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу; 16) спорах щодо здійснення державного регулювання, нагляду і контролю у сфері медіа.
Ужитий в указаній процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Як випливає із матеріалів цієї справи, ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправною відмову Харківського окружного адміністративного суду надіслати виконавчі листи у справах №№520/8399/24, 520/19198/24, 520/19288/24, 520/13026/24, 520/32669/24, 520/34377/24, 520/20985/24, 520/20986/24, 520/4769/25, 520/5321/25, 520/1317/25 та 520/3003/25 рекомендованим відправленням із супровідним листом ОСОБА_1 , як стягувачу, що підтверджується листом заступника голови Харківського окружного адміністративного суду Дмитра Волошина від 10.10.2025 №05-24/34949/2025 про відхилення запиту на інформацію від 05.10.2025 та зобов'язати Харківський окружний адміністративний суд надіслати засобами поштового зв'язку рекомендованим відправленням із супровідним листом ОСОБА_1 , як стягувачу, виконавчі листи у справах №№520/8399/24, 520/19198/24, 520/19288/24, 520/13026/24, 520/32669/24, 520/34377/24, 520/20985/24, 520/20986/24, 520/4769/25, 520/5321/25, 520/1317/25 та 520/3003/25 у відповідності до норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої та четвертої статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Виконавчі листи викладаються в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, передбачених Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему. На виконавчий лист, викладений в електронній формі, накладається кваліфікований електронний підпис судді (у разі колегіального розгляду - кваліфіковані електронні підписи всіх суддів, що входять до складу колегії).
Протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений у частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу до його електронного кабінету, а в разі його відсутності - рекомендованим листом із повідомленням про вручення чи цінним листом.
Згідно пункту 1 Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України частини четверта, сьома та восьма статті 373 (в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів), абзац другий частини третьої статті 374 цього Кодексу вводяться в дію через 30 днів із дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті "Голос України".
Підпунктом 18.1 пункту 18 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача виконавчих документів здійснюються судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається.
Відповідна правова норма щодо регулювання відносин з направлення виконавчих листів встановлена не нормами матеріального права, а визначена процесуальним законодавством.
Отже враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що видача виконавчих документів та їх направлення учасникам судового процесу в межах адміністративної справи є процесуальної дією, а не владно-управлінською функцією суду (апарату суду) та не може бути оскаржена в судовому порядку.
В даному випадку Харківський окружний адміністративний суд не виконує стосовно позивача у спірних правовідносинах владних управлінських функцій. Між сторонами існують виключно процесуальні питання, врегульовані Кодексом адміністративного судочинства України
Харківському окружному адміністративному суду не надано владних управлінських функцій або делегованих повноважень на направлення виконавчих листів, вказана норма передбачена процесуальним законодавством та є процесуальною дією, в даному випадку, в адміністративному судочинстві.
Відповідно до висновків Верховного Суду викладених у постанові від 24.11.2022 у справі №640/26829/21, вчинення працівниками апарату суду заходів, пов'язаних з автоматичним розподілом справ (матеріалів) між суддями, керівником апарату суду або іншою особою функцій, пов'язаних з судовим розглядом справи, не може бути самостійним предметом судового розгляду. У порядку адміністративного судочинства можуть бути оскаржені акти, дії або бездіяльність посадових і службових осіб судів, що належать до сфери управлінської діяльності та не пов'язані зі здійсненням судом провадження у справі, результатом якого є прийняття акта органом судової влади.
Також зазначені висновки підтримані Верховним судом у постанові від 12.04.2024 у справі №380/21545/23.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Поняття спору, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, необхідно тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується спорів, які не підпадають під юрисдикцію саме адміністративних судів, а також спорів, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
Аналогічні висновки викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2019 у справі №9901/296/19, від 20.11.2019 у справі №808/2167/18 та від 11.06.2020 у справі №640/22536/19.
Отже, провадження у цій справі належить закрити.
Керуючись статтями 2, 4, 19, 238, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження у справі №520/27511/25 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Удовіченко