Справа № 420/4557/25
05 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Юридичного департаменту Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302537, місце знаходження: 65026, м. Одеса, пл. Думська, 1) до Громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» (код ЄДРПОУ 43798749, місце знаходження: 65014, м. Одеса, вул. Троїцька, 2) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 39431426, місце знаходження: 65007, м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 67А) про заборону діяльності громадського формування,-
До Одеського окружного адміністративного суду 12 лютого 2025 року надійшла позовна заява Юридичного департаменту Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302537, місце знаходження: 65026, м. Одеса, пл. Думська, 1) до Громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» (код ЄДРПОУ 43798749, місце знаходження: 65014, м. Одеса, вул. Троїцька, 2) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 39431426, місце знаходження: 65007, м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 67А), в якій позивач просив:
Припинити діяльність громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» (код ЄДРПОУ 43798749, зареєстроване за адресою: 65014, м. Одеса, вул. Троїцька, буд. 2) шляхом примусового розпуску.
Ухвалою від 17 лютого 2025 року позовну заяву до розгляду та відкрити загальне позовне провадження, розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Громадське формування «Безпека Одеси» тривалий час не співпрацює з органами Національної поліції України, що підтверджується копіями листів Головного управління Національної поліції від 10.12.2024 № 3/5375, Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області від 14.11.2023 № 3/4460, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 24.04.2024 № 60-2903, від 01.08.2024 № 60-7530, від 21.11.2024 № 60-13095 та Відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 26.04.2024 № 60.2-6854, від 31.07.2024 № 60.2-11753, від 15.11.2024 № 60.2-15396.
Так, згідно з інформацією, викладеною у зазначених листах, громадське формування «Безпека Одеси» тривалий час допомогу територіальним підрозділам м. Одеси ГУНП в Одеській області не надавало та заходи у виявленні і розкритті кримінальних та адміністративних правопорушень не здійснювало, у зв'язку з чим Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області пропонує розглянути питання щодо припинення громадського формування «Безпека Одеси».
Представник позивача звертає увагу, що відповідно до статті 16 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції спільно з органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України здійснюють координацію та контроль за діяльністю громадських формувань, заслуховують повідомлення і звіти керівників зазначених формувань.
Згідно зі статтею 20 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.
Органи, що проводять реєстрацію зазначених громадських формувань, здійснюють контроль за дотриманням ними вимог положення (статуту). Представники цих органів мають право спостерігати за проведенням громадськими формуваннями заходів, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та діє відповідно до Положення, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 18.09.2019 № 5064 - VII (далі - Положення).
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 26.05.2016 № 145 (далі - Рішення) затверджено Порядок здійснення координації та контролю діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, зареєстрованих на території м. Одеси.
Відповідно до пункту 4.4 Рішення громадські формування до 5 числа місяця, наступного за звітним, надають до Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради щомісячні графіки та письмові звіти про проведені заходи, затверджені територіальним органом Національної поліції. Однак, протягом 2022 - 2024 років зазначеної інформації щодо діяльності громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» не надано.
Представник позивача зазначив, що Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради на адресу громадського формування «Безпека Одеси» було направлено листи від 09.10.2023 № 01.1-17/459, від 08.07.2024 № 01.1-17/411, від 27.08.2024 № 01.1-17/502, від 23.12.2024 № 01.1-17/794 з проханням про надання інформації щодо діяльності протягом 2022 - 2024 років. Відповіді на вищевказані листи отримано не було.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.
У разі порушення громадським формуванням вимог законодавства щодо його діяльності, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України, за заявою реєструючого органу діяльність такого громадського формування може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 25 Закону України «Про громадські об'єднання» припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
З наведених вище підстав, Юридичний департамент Одеської міської ради, як уповноважений орган з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, звертається до суду з позовом щодо заборони діяльності громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси», оскільки останнім порушено вимоги законодавства щодо його діяльності.
До суду 03 березня 2025 року від представника третьої особи надійшли пояснення, відповідно до яких третя особа підтримує заявлені позовні вимоги та просить їх задовольнити, посилаючись на те, що дане громадське формування з охорони громадського порядку не здійснює своєї статутної діяльності, не співпрацює з органами Національної поліції та не виконує свої завдання відповідно до статті 9 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», що підтверджується надісланими листами ГУНП в Одеській області на адресу Департаменту (копії додані до позовної заяви), у зв'язку з чим правомірно поставлено питання про припинення діяльності громадського об'єднання.
Судові повістки направлені на адресу відповідача поштою та повернуті з позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Відзив на позовну заяву не надходив.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 14.04.2025 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
На судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити повністю.
Представник третьої особи на судове засідання не з'явився, подавши клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача на судове засідання не з'явився, судова повістка відправлена поштою за юридичною адресою відповідача, але повернулась із позначкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
Також відповідач викликаний на судове засідання через оголошення на сайті Судова влада в порядку ст. 130 КАС України.
Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 02 червня 2025 року продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань громадське формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» (далі - громадське формування «Безпека Одеси») зареєстроване 04.09.2020 державним реєстратором Пахомовою Т.М. (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 100 556 102 0000 075150).
Основний вид економічної діяльності: 84.24 діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки.
Керівником громадського формування «Безпека Одеси» є ОСОБА_1 .
Згідно зі Статутом громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси», затвердженим установчими зборами громадян-членів громадського формування, протокол № 1 від 27.02.2020, громадське формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» створюється відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону». Формування створюється громадянами - членами громадського формування з охорони громадського порядку "Безпека Одеси" як громадське об'єднання на добровільних засадах з метою сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні кримінальних і адміністративних правопорушень, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій (розділ І Статуту).
Основними завданнями формування є:
у сфері охорони громадського порядку: надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні кримінальним і адміністративним правопорушенням; інформування органів та підрозділів Національної поліції про вчинені або ті, що готуються, кримінальні правопорушення, місця зосередження злочинних угруповань; сприяння органам Національної поліції у виявленні кримінальних правопорушень, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
у разі виникнення надзвичайних ситуацій: надання невідкладної допомоги особам, які потерпіли від нещасних випадків чи правопорушень; участь у рятуванні людей і майна, підтриманні громадського порядку (розділ II Статуту).
Суд встановив, що відповідно до листів Головного управління Національної поліції від 10.12.2024 № 3/5375, Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області від 14.11.2023 № 3/4460, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 24.04.2024 № 60-2903, від 01.08.2024 № 60-7530, від 21.11.2024 № 60-13095 та Відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 26.04.2024 № 60.2-6854, від 31.07.2024 № 60.2-11753, від 15.11.2024 № 60.2-15396, Громадське формування «Безпека Одеси» тривалий час не співпрацює з органами Національної поліції України.
Також суд встановив, що Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради на адресу громадського формування «Безпека Одеси» було направлено листи від 09.10.2023 № 01.1-17/459, від 08.07.2024 № 01.1-17/411, від 27.08.2024 № 01.1-17/502, від 23.12.2024 № 01.1-17/794 з проханням про надання інформації щодо діяльності протягом 2022 - 2024 років. Вказані листи були повернуті адресату, та відповіді на вищевказані листи отримано не було.
Крім того, судом досліджено Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 26.05.2016 № 145 (далі - Рішення), яким затверджено Порядок здійснення координації та контролю діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, зареєстрованих на території м. Одеси; положення про Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради, затверджене рішенням Одеської міської ради від 18.09.2019 № 5064 - VII (далі - Положення).
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські об'єднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних і кримінальних правопорушень, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин (далі - громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону).
Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.
Координацію діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування (ст. 3 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону»).
Згідно із ст. 11 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом:
1) спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування;
2) проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб;
3) участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» членами громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону можуть бути громадяни України, які досягли 18-річного віку, виявили бажання брати участь у зміцненні правопорядку і в охороні державного кордону та здатні за своїми діловими, моральними якостями і станом здоров'я виконувати на добровільних засадах взяті на себе зобов'язання.
Члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону можуть брати участь у забезпеченні правопорядку та охороні державного кордону за місцем реєстрації цих об'єднань та лише після проходження відповідної правової та спеціальної підготовки в органах Національної поліції, підрозділах Державної прикордонної служби України і одержання в органі місцевого самоврядування посвідчення члена громадського формування і нарукавної пов'язки, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Підготовка членів зазначених громадських формувань здійснюється у порядку, що встановлюється Міністерством внутрішніх справ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України.
Не можуть бути членами зазначених громадських формувань особи, які порушують громадський порядок, особи, судимість з яких не знята або не погашена у встановленому законом порядку, та раніше засуджені за умисні кримінальні правопорушення, хворі на хронічний алкоголізм і наркоманію, визнані в судовому порядку недієздатними чи обмежено дієздатними, та інші особи у випадках, передбачених законами України.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону зобов'язані:
1) брати активну участь в охороні громадського порядку і державного кордону, припиненні адміністративних і кримінальних правопорушень та запобіганні їм;
2) під час виконання обов'язків з охорони громадського порядку і державного кордону мати особисте посвідчення члена громадського формування та нарукавну пов'язку;
3) доставляти до органів Національної поліції, в підрозділи Державної прикордонної служби України, штаб громадського формування з охорони громадського порядку або громадський пункт охорони порядку, приміщення виконавчого органу селищної, сільської ради осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, з метою його припинення, якщо вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи порушника, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості скласти його на місті вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим;
4) надавати у межах наданих їм прав допомогу народним депутатам України, представникам органів державної влади та органів місцевого самоврядування у їх законній діяльності, якщо в цьому їм чиниться протидія або загрожує небезпека з боку правопорушників.
Крім того, члени громадських формувань, які беруть участь в охороні державного кордону, зобов'язані знати:
1) місцевість, точне проходження кордонів, номери і місце розміщення прикордонних знаків на дільниці застави;
2) режим державного кордону і прикордонний режим, чинне законодавство з цих питань;
3) зразки документів на право в'їзду та перебування громадян України та інших осіб у районах, що контролюються Державною прикордонною службою України, у прикордонній смузі.
Члени громадських формувань під час виконання своїх обов'язків з охорони громадського порядку і державного кордону після обов'язкового пред'явлення посвідчення члена громадського формування мають право:
1) вимагати від громадян додержання правопорядку, припинення адміністративних і кримінальних правопорушень, додержання режиму державного кордону, в тому числі на територіях, що межують з державним кордоном, де прикордонну смугу не визначено;
2) у разі підозри у вчиненні адміністративних і кримінальних правопорушень перевіряти у громадян документи, що посвідчують їх особу;
3) спільно з поліцейськими та військовослужбовцями Державної прикордонної служби України затримувати і доставляти до органу Національної поліції, підрозділу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку або громадського пункту охорони порядку осіб, які виявили злісну непокору законним вимогам члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону і не виконують вимог щодо припинення адміністративного правопорушення;
4) складати протоколи про адміністративні правопорушення;
5) входити до клубів, кінотеатрів, стадіонів, інших громадських місць і приміщень за згодою власника чи уповноваженого ним органу для переслідування правопорушника, який переховується, або припинення адміністративних чи кримінальних правопорушень;
6) у разі участі спільно з прикордонниками у пошуку порушників кордону за згодою громадян або власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу та в присутності їх представників входити у будь-який час доби до житлових приміщень, на територію і в приміщення підприємств, установ, організацій та оглядати транспортні засоби;
7) у невідкладних випадках використовувати транспортні засоби, що належать підприємствам, установам, організаціям або громадянам (за їх згодою), крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав, міжнародних організацій, транспортних засобів спеціального призначення, для доставлення до лікувальних закладів осіб, що перебувають у безпорадному стані, а також осіб, які потерпіли від нещасних випадків або правопорушень і потребують термінової медичної допомоги;
8) у разі порушення водіями Правил дорожнього руху, створення реальної загрози життю або здоров'ю громадян вживати заходів до припинення цього правопорушення, здійснювати перевірку документів у водіїв на право користування та керування транспортними засобами, а також не допускати осіб, які не мають документів або перебувають у стані сп'яніння, до подальшого керування транспортними засобами;
9) під час виконання обов'язків члена громадського формування використовувати за власним бажанням свій або інший приватний автомототранспорт за згодою власника або особи, у володінні якої він перебуває. Відшкодування витрат за його використання у таких випадках може провадитися за рахунок коштів громадського формування у порядку, визначеному його положенням (статутом);
10) вести роботу серед населення щодо роз'яснення чинного законодавства про державний кордон України, систему режимних заходів у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі;
11) застосовувати в установленому порядку заходи фізичного впливу, спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони.
Аналіз наведених норм права доводить, що громадські формування з охорони громадського порядку та державного кордону, яким є відповідач у цьому спорі, зобов'язані, окрім виконання статутних завдань, звітувати про результати своєї діяльності перед відповідними виконавчим органами, органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до листів Головного управління Національної поліції від 10.12.2024 № 3/5375, Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області від 14.11.2023 № 3/4460, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 24.04.2024 № 60-2903, від 01.08.2024 № 60-7530, від 21.11.2024 № 60-13095 та Відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 26.04.2024 № 60.2-6854, від 31.07.2024 № 60.2-11753, від 15.11.2024 № 60.2-15396, Громадське формування «Безпека Одеси» тривалий час не співпрацює з органами Національної поліції України.
Відповідно до інформації, наданої Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради та Одеським районним управлінням поліції № 1 ГУНП в Одеській області, робота у забезпеченні правопорядку не здійснюється, зв'язки з територіальними органами внутрішніх справ не підтримуються, звіти про проведену роботу протягом 2022-2024 років не надано, будь-який зв'язок з формуванням відсутній, що свідчить про формальне існування громадського формування «Безпека Одеси».
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» визначено, що місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції спільно з органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України здійснюють координацію та контроль за діяльністю громадських формувань, заслуховують повідомлення і звіти керівників зазначених формувань.
Статтею 20 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» встановлено, що контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.
Органи, що проводять реєстрацію зазначених громадських формувань, здійснюють контроль за дотриманням ними вимог положення (статуту). Представники цих органів мають право спостерігати за проведенням громадськими формуваннями заходів, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації.
Порядок припинення громадського формування визначено Законом №755-IV, але саме спосіб припинення визначено пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону України «Про громадські об'єднання».
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі зокрема судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Таким чином, оскільки відповідач не виконує своїх статутних обов'язків та інших, визначених Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» завдань, то відповідно, встановлено формальне існування даного громадського формування.
З огляду на вищезазначене, на підставі положень ст. 8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», це громадське формування підлягає припиненню шляхом примусового розпуску (ліквідації).
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, а також відсутність будь-яких заперечень та доказів з боку відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, в зв'язку з чим належать задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, інші судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовну заяву Юридичного департаменту Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302537, місце знаходження: 65026, м. Одеса, пл. Думська, 1) до Громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» (код ЄДРПОУ 43798749, місце знаходження: 65014, м. Одеса, вул. Троїцька, 2) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 39431426, місце знаходження: 65007, м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 67А) про заборону діяльності громадського формування,- задовольнити.
Припинити діяльність громадського формування з охорони громадського порядку «Безпека Одеси» (код ЄДРПОУ 43798749, зареєстроване за адресою: 65014, м. Одеса, вул. Троїцька, буд. 2) шляхом примусового розпуску.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко